Wpis z mikrobloga

@Chmurek77 co masz na myśli? :D Spawanie zawsze trochę osłabia. Teoretycznie jeśli spoina jest wykonana poprawnie, to materiał nie traci swoich właściwości ale jednak strefa wpływu ciepła zawsze trochę osłabia. Niektóre materiały są obrabiane termicznie po spawaniu, wówczas zachowuje się jak bazowy materiał.
Takie spawanie to duzo wzmacnia?


@Chmurek77: Spawanie nie wzmacnia, ono służy do łączenia.
A co do nośności, w praktyce wprowadzenie lokalnego oddziaływania termicznego w materiale zawsze prowadzi do powstania naprężeń termicznych, które obniżają nośność, w większym lub mniejszym stopniu. Są różne metody obróbki, które zmniejszają naprężenia termiczne.
Jeżeli chodzi o metody obliczeniowe, to zależy co się liczy i wg jakich wytycznych, np. wg eurokodów (mówię o budownictwie) spoiny czołowe z pełnym
@Chmurek77 obróbka termiczna, to obróbka termiczna :) Gotowanie jest obróbką termiczną. Obróbka termiczna polega na podgrzewaniu studzeniu materiału do ściśle określonych temperatur w ściśle określonym czasie. Czyli na przykład podgrzewasz do danej temperatury a później dbasz o to, żeby studzenie trwało odpowiednio wolno.
Obrabiane termicznie tzn. Zabezpieczane ognioochronnie?


@Chmurek77: Nie. Zabezpieczenie to zabezpieczenie czy to w formie specjalnych powłok malarskich, czy obłożenia elementów stalowych innymi elementami.
Odkształcenia spawalnicze można niwelować stosując odpowiednie techniki spawania, ułożenia elementów, odpowiednią kolejność spawania. Można też dopuścić do odkształceń spawalniczych i naprostować konstrukcję poprzez gięcie na zimno.
Stosuję się też takie zabiegi jak wyżarzanie odprężające w specjalnych piecach.
@Chmurek77: Tak gwoli uściślenia, to co pisałem odnosi się do spoin czołowych z pełnym przetopem, które zapewniają dokładnie taki sam przekrój jak w elemencie, ze spoinami pachwinowymi jest trochę inaczej i tam są pewne współczynniki zmniejszające (z kolei dla takich spoin jest przyjmowana wytrzymałość na rozciąganie, gdy dla łączonych elementów najczęściej jest przyjmowana granica plastyczności, która jest mniejsza, więc to tak naprawdę różnie bywa).
Spoina pachwinowa nie ma takiego samego pola