•  

  Konserwacja memów ♦ #konserwacjamemow
  „Pan nie wstaje, po ostatnim powstaniu pół miasta rozjebane”

  Słowa kluczowe: polska powstanie warszawskie mem pan nie wstaje po ostatnim powstaniu pół miasta rozjebane

  Po renowacji:https://i.imgur.com/BEpli6l.jpg
  Przed renowacją:https://i.imgur.com/Hof4J7c.jpg
  Źródło:https://i.imgur.com/GejdztU.jpg / https://i.imgur.com/hwSBaHD.jpg

  Informacja: Z okazji rocznicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Nie dla rozpikselowanych, pełnych znaków wodnych z gównostronek i przeżartych stratną kompresją JPEG memów! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
  #polska #powstaniewarszawskie #humorobrazkowy #heheszki #memy #qualitycontent #internet #mem

  źródło: i.imgur.com

  •  

   @mk321:

   @blamedrop: robisz zajebistą robotę :)

   Przy okazji, jak już to robisz, to jak uda ci się znaleźć źródło (np. autora, pierwsze wrzucenie, źródło oryginalnego obrazka lub coś takiego), to przy okazji wrzuć. Bo pewnie nieraz trafiłeś jak szukałeś dużej grafiki/oryginału.

   Po co? Z kliku powodów:
   - Czasem chce się użyć mema bardziej oficjalnie (na stronie, w książce, na Fanpage, wydrukować i powiesić na ścianie itp. itd. nawey widziałem przypadki umieszczania w pracach magisterskich). Wtedy jest duży problem z prawami autorskimi. Jak ktoś wrzuci obrazek na Wykop, to nikt go nie będzie ścigał, ale jak ktoś wrzuci do artykułu, a potem wyląduje to np. w formie drukowanej, to jak zobaczy to autor oryginalnego zdjęcia (który np. nawet nie wiedział, że jego zdjęcie zrobiło się memem), to może pozwać tego co wrzucił. Oczywiście nie będzie latał po internecie i szukał, ale jak ma na tacy nazwisko tego co wykorzystał, to ma ułatwione zadanie. A popularyzator mema ostro przechlapane. Dlatego wiele osób powstrzymuje się przed tym, żeby nie mieć problemów. Nawet jak autor oryginalnego zdjęcia pozwala na wykorzystanie swojego zdjęcia (albo nawet sam zrobił mema, żeby inni go brali), to ciężko znaleźć, że takie pozwolenie istnieje. Albo nie wiadomo kto jest autorem, żeby można było się go spytać. Jak ktoś będzie szukał źródła mema, to pewnie trafi na twój wpis (bo są słowa kluczowe itd).
   - Jak ktoś będzie chciał zrobić jeszcze lepszego jakościowo mema (np. żeby zrobić wielki wydruk i powiesić na ścianie), to potrzebuje źródłowego zdjęcia. Ufam, że znalazłeś w najlepszej jakości jaka była dostępna w internecie. Ale autor oryginalnego zdjęcia może mieć oryginalny plik z jeszcze lepszą rozdzielczością. Wtedy można spytac autora czy udostępni. Tylko trzeba wiedzieć gdzie pytać.
   - Będzie wiadomo skąd się wziął ten mem. W celach historycznych. Jest strona: https://knowyourmeme.com/ Ale jest tam mało polskich memów. Nie mówię, że ty masz je tam dodawać. Ale jak ktoś kiedyś będzie chciał je tam opisać, to będzie szukał i natrafi na twój wpis. Bardzo ułatwiłbyś mu zadanie jakbyś podał to co już znalazłeś. Zwłaszcza, że np. za kilka lat to jak znalazłeś może już nie istnieć - o tym niżej.
   - Źródła za kilka lat. Teraz udało ci się znaleźć źródło, bo memy są popularne. Ale za kilka lat te wszystkie strony gdzie znalazłeś oryginały mogą już nie istnieć. Może nie być już nigdy możliwe dokopanie się do źródła, tak jak ty zrobiłeś to dzisiaj. Warto zachować taką wiedzę o naszej współczesnej kulturze.


   Oczywiście domyślam się, że najczęściej po prostu szukasz w Google największej rozdzielczości i nie doszukujesz się źródła. A sama praca z przygotowaniem mema to już dużo. Nie zawsze też da się znaleźć źródło.

   Ale tak tylko wspominam, że jakby zdarzyło ci się, że byś czegoś szukał i się ucieszył, że ci się udało znaleźć, to warto to też wstawić we wpisie.

   Odpiszę Tobie tutaj, bo nie wiem ile tamten wpis będzie wisiał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Dzięki.

   Co do autora/źródeł. W skrócie: "to skomplikowane" :P Z wielu powodów:

   * Ogólnie sam pomysł #konserwacjamemow wziął się z mojej irytacji jakością memów, jakością w sensie jako plików graficznych xD (vide losowy wpis: https://i.imgur.com/o5AyVbg.jpg vs https://i.imgur.com/PFoAM3f.png - kompresja, mały rozmiar, znaki wodne etc.)
   * Sam tag nie miał być "autorski" - zachęcałem, by inni robili coś podobnego ale od ponad roku nikt się nie dołączył ¯\_(ツ)_/¯
   * Dobra, bo zbaczam z tematu: także, sama idea była przeznaczona dla "styranych" Internetem memów
   * Więc szukam po prostu grafiki źródłowej nie patrząc gdzie ją znajduje i czy to jest prawdziwe źródło
   * Co do podawania proponowanych przez Ciebie informacji, pomysł świetny, gorzej z wykonaniem ;) Ogólnie (mem pod którym skomentowałeś akurat jest specyficzny, bo jest "kolażem") od jakiegoś czasu staram się podawać "Źródło: → ... ←" gdzie umieszczam wykorzystaną w tle grafikę znalezioną w możliwie najlepszej jakości i oryginalnej postaci (czyli bez tekstu, przycięcia itp.) - narzędzia to standardowy "reverse image search" od Google/Tineye/Yandex/... + czasami wykorzystanie magii sztucznej inteligencji od chińskich bajek czyli projekty waifu2x (waifu2x.booru.pics lub waifu2x.udp.jp)
   * Z porządnym opracowaniem źródeł dużym problemem jest ilość godzin w dobie :P Na przykład: wracając do posta który skomentowałeś. Składa się z dwóch elementów. Pierwszy, obrazek - sam tekst "Oczy widzą, uszy słyszą, usta milczą" i jego nawiązania, odniesienia i pochodzenie to temat na długi post :D A kto jest autorem obrazka z tym tekstem który można znaleźć na koszulkach pod tytułem "śmieć konfidętą" - nie wiem, jest wiele sklepów je sprzedających etc., wątpię czy udało by się dotrzeć do prawdziwego autora w skończonym/sensownym czasie.
   * Podobnie dużo by można pisać o kontekście i znaczeniu mema, do czego nawiązuje, co komentuje, z czego się naśmiewa...
   * Podobnie będzie z np. tym obrazem: https://i.imgur.com/VMz11Mo.jpg - chętnie poznałbym czym jest ta grafika. Zdjęcie prawdziwego obrazu? Kto go namalował? Kiedy i jaki miał tytuł? Niestety przez zasranie tą grafiką czanów/wypoków ciężko jest dotrzeć do jakiegoś sensownego źródła.
   * Czasami jest lepiej, weźmy na przykład ten post. Jako źródło podałem https://i.imgur.com/GejdztU.jpg a oryginalnie znalazłem go na Twitterze Kancelarii Prezydenta https://twitter.com/prezydentpl/status/887031883955154944 która linkuje do https://www.president.pl/en/news/art,504,to-visit-the-warsaw-rising-museum-is-a-deeply-and-thought-provoking-experience.html Jak widać w załączonym linku fotografem prawdopodobnie był Pan Grzegorz Jakubowski z KPRP (Kancelaria Prezydenta RP). Jakieś linki do niego? Jaka licencja? #niewiem
   * Inny przykład: https://i.imgur.com/ulljzgu.jpg Znalazłem to prawdopodobnie tutaj: https://www.se.pl/wiadomosci/galeria/dzis-dzien-jana-pawa-ii-papiez-czesto-sie-usmiecha-zobacz-najpiekniejsze-zdjecia-z-jego-pontyfikatu/gg-oM3c-GhT9-xd6n/gp-esqZ-g1Wg-apWr można przeczytać:
   ** Fot.: SETBOUN/SIPA
   ** Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski 1979
   ** Niby okej, ale kto był fotografem, licencja, kto jest właścicielem praw itp.
   * A co do samego "autora" danego mema. Osobiście jestem zwolennikiem "free as in freedom memes" ( ͡° ͜ʖ ͡°) I uznaje, że memy "nie mają" autorów.
   * A tak bardziej serio. Ustalenie prawdziwego autora jest często bardzo trudne. Nawet jeśli znajdę jakąś stronę z postem datowanym najwcześniej - to czy jest to na prawdę prawdziwy autor? Ponownie wracając do mema który skomentowałeś - prawdopodobnie wiem kto może być autorem, to znaczy wiem kto wrzucił posta w którym zobaczyłem go jako pierwszy. Moderacja go szybko skasowała i tyle ze źródeł xD Nadal nie wiem czy na prawdę był autorem czy przekleił z jakiegoś czana/grupy FB. "Ulotność" stron ze źródłami to kolejny problem (np. czany bez archiwów, zamknięte grupy FB, skasowane posty, ...)
   * Okej, nawet gdybym ustalił prawdziwego autora z pewnością 3 sigma ( ͡° ͜ʖ ͡°) to pozostaje pytanie czy ten autor chce żeby taką informację gdziekolwiek zawierać
   * Może zrobił mema ale chce się od niego odciąć itp i tede...
   * Poza tym można to zadanie zostawić społeczności, bardzo chętnie przyjmę komentarze z jakimiś opisami co do źródeł/pochodzenia/wyjaśnienia memów (: Korzystając z zostawionych przeze mnie "źródeł" prawie na pewno szybko dojdą tam gdzie ja doszedłem i będą mogli poszperać w innych kierunkach kiedy mi wystarczyło zgarnięcie danej grafiki.
   * Pewnie coś jeszcze ale już za dużo tekstu nastukałem :v

   TL;DR: Ściana tekstu by napisać: to skomplikowane/często niemożliwe/nie mam czasu/nie warto xD

   +: mk321
  •  

   @blamedrop:

   wziął się z mojej irytacji jakością memów, jakością w sensie jako plików graficznych

   Też jestem tym zirytowany. Szczególnie znakami wodnymi i kolejną kompresja z artefaktami. Ciężko nieraz znaleźć sensowny obrazek, a głupio wstawiać pikselozę.

   Sam tag nie miał być "autorski" - zachęcałem, by inni robili coś podobnego ale od ponad roku nikt się nie dołączył ¯_(ツ)_/¯

   Bo to jest trudne. Pewnie dlatego jeszcze nikt się nie dołączył. A nawet jak ktoś coś takiego robi, to może po prostu nie widział tego tagu. Ja pierwszy raz dzisiaj zobaczyłem taki wpis / ten tag. Nie obiecuję, ale kiedyś może coś dorzucę od siebie.

   gorzej z wykonaniem
   Z porządnym opracowaniem źródeł
   dotrzeć do prawdziwego autora w skończonym/sensownym czasie


   Nawet śmiem tego oczekiwać. Wiem, że to bardzo trudne i pracochłonne. To jest temat na jakieś prace licencjackie dla studentów w ramach socjologii/kultury/historii/itp, albo chociaż na osobne artykuły. Albo chociaż na wspomnianą stronę knowyourmeme.com. Ty robisz wyspecjalizowany kawałek. I robisz to bardzo dobrze i skutecznie. Dzięki temu, że nie szukasz dogłębnie źródeł, to jesteś w ogóle w stanie to robić, bo każdy ma ograniczony czas prywatny. I tak chwałą ci, że w ogóle coś z tym robisz.

   od jakiegoś czasu staram się podawać "Źródło: → ... ←" gdzie umieszczam wykorzystaną w tle grafikę znalezioną w możliwie najlepszej jakości i oryginalnej postaci
   Czasami jest lepiej, weźmy na przykład ten post. Jako źródło podałem https://i.imgur.com/GejdztU.jpg a oryginalnie znalazłem go na Twitterze Kancelarii Prezydenta https://twitter.com/prezydentpl/status/887031883955154944


   I tutaj bardzo ważne. Właśnie o to mi chodzi, żebyś jako źródło podawał też link gdzie to znalazłeś (tzn. oprócz linka do grafiki na Imgur, to w tym przypadku też link do wpisu na Twitterze). Własnie kojarzę, że np. memy z Dudą mają łatwo znajdowalne źródło. A inne rzeczy trudno (np. te obrazy z Papieżem), ale jakbyś przypadkiem coś takiego znalazł (nie wiedząc nawet, że trudno to znaleźć), to wtedy wklejenie takiego linka bardzo by pomogło. Pomyśl sobie, że te grafiki, których nie mogłeś znaleźć pochodzenia, to znalazłbyś taki wpis, w którym byłby link do nich. Fajnie nie? Ty właśnie masz okazję robić taki wpisy z linkami (oczywiście tylko tam, gdzie akurat masz pod ręką link).

   znalazłem go na Twitterze Kancelarii Prezydenta https://twitter.com/prezydentpl/status/887031883955154944 która linkuje do https://www.president.pl/en/news/art,504,to-visit-the-warsaw-rising-museum-is-a-deeply-and-thought-provoking-experience.html Jak widać w załączonym linku fotografem prawdopodobnie był Pan Grzegorz Jakubowski z KPRP (Kancelaria Prezydenta RP). Jakieś linki do niego? Jaka licencja? #niewiem

   Nie musisz ty tego robić. Jak podasz link, to ktoś komu będzie zależało akurat na tym zdjęciu i będzie miał więcej czasu, to poszuka.

   Przykładowo ja kojarzę, że wszystkie zdjęcia z Kancelarii Prezydenta (bez względu na to jaki to był fotograf) są objęte tą licencją: https://www.prezydent.pl/prawa-autorskie/ Oczywiście w memach na Wykopie nie będziemy się nią przejmować ;) Ale jak ktoś będzie chciał wykorzystać takiego mema (zdjęcie) poważniej, to sobie przeczyta i się zastanowi czy może.

   Dzięki takiej współpracy można więcej osiągnąć. Jeśli każdy udostępni to co wie, to razem będzie dużo. Jeśli nie dałbyś linka, to mógłbym nie wiedzieć, że to z Kancelarii Prezydenta (no tu akurat bym się domyślił, bo Dudeł :P ), a ktoś inny dzięki temu pozna licencję (której np. ty mogłeś nie znać).

   Znalazłem to prawdopodobnie tutaj: https://www.se.pl/wiadomosci/galeria/dzis-dzien-jana-pawa-ii-papiez-czesto-sie-usmiecha-zobacz-najpiekniejsze-zdjecia-z-jego-pontyfikatu/gg-oM3c-GhT9-xd6n/gp-esqZ-g1Wg-apWr można przeczytać:
   ** Fot.: SETBOUN/SIPA
   ** Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski 1979


   I to jest bardzo cenna informacja! Jak ktoś będzie potrzebował, to będzie mógł się dokopać. Może nawet znajdzie autora, weźmie od niego negatyw, wywoła zdjęcie i zeskanuje w dużej rozdzielczości.

   ** Niby okej, ale kto był fotografem, licencja, kto jest właścicielem praw itp.
   free as in freedom memes


   Tym się już nie przejmuj. Memy to memy. Na Wykopie nikt się nie czepnie (a jak czepnie, to modzi usuną wpis i problem z głowy). Ale ułatw innym możliwość dalszych poszukiwań i jakiś punkt zaczepienia.

   Ustalenie prawdziwego autora jest często bardzo trudne.

   Tak, ale tego nie wymagam. Wystarczy udostępnić to co się wie, żeby ktoś inny mógł to zrobić. Studenci za 20 lat będą ci dziękować jak będą zdawać memologię ;)

   pozostaje pytanie czy ten autor chce żeby taką informację gdziekolwiek zawierać
   * Może zrobił mema ale chce się od niego odciąć


   O tym nie pomyślałem. Może rzeczywiście jak wygrzebiesz info, że użytkownik chana xyz zrobił cenzopapę, a potem info, że xyz uczy się w szkole w Pcimiu Dolnym, a potem znajdziesz jego nazwisko i Fb, to wstawienie takiej informacji może nie być fajne dla autora. Wiadomo, trzeab zachować zdrowy rozsądek.

   Ale wydaje mi się, że w większości przypadków ludzie ukrywają się pod nickami i wstawiają coś do internetów dla zabawy, żeby inni to oglądali. Jak nie usunęli to raczej nie chcą się od tego odcinać.

   A czasem nawet może przynieść to im korzyści (np. Malcolm XD i jego zekranizowana pasta o wędkarzu). Jeszcze kilkanaście lat przeklejania bez żadnego źródła i mogłoby mu być potem ciężko udowodnić autorstwo (jak sam by o to nie zadbał - zadbał, bo miał oryginalny post i sam się przypominał, że to on).

   Sam link (do czegoś co nie zostało usunięte przez jakiś czas) nie wydaje się być szkodliwy.

   Poza tym można to zadanie zostawić społeczności, bardzo chętnie przyjmę komentarze

   Ty jesteś częścią tej społeczności i możesz ułatwiać. Też to nie jest bardzo chwytliwy temat, że teraz wszyscy zaczną szukać źródeł. Ci co wiedzą (np. autor, albo pierwsi co kopiowali), może nawet nie zauważą twojego postu i dlatego się nie wypowiedzą. Ale takie wpisy nabierają mocy po latach. Ktoś będzie szukał, to trafi np. na źródło i twój wpis (oryginał mema po renowacji). Może powiąże i dorzuci linka od siebie.

   Tutaj fartem trafiło się, że autor zauważył wpis w tym samym dniu: https://www.wykop.pl/wpis/33425001/konserwacjamemow-mem-zapraszam-wypierdalac-nie-dla/

   Korzystając z zostawionych przeze mnie "źródeł"

   Tak, tylko proszę wrzucaj tyle ile masz. Nie tylko same oryginalne grafiki (co oczywiście też jest bardzo cenne), ale też linki skąd je wziąłeś.

   to skomplikowane/często niemożliwe/nie mam czasu/nie warto

   tak, ale tego nie wymagam / tak, ale wrzuć ile masz / dorzucenie tego co już masz pod ręką to chwila / według mnie warto, bo to nasza historia i po latach będzie cenne; lub pomoże innym

   Dzięki! :)

  •  

   @mk321: Dzięki za te komentarze.

   Jeszcze słowem wyjaśnienia, ta cała "konserwacja" to raczej mocno sporadyczne przedsięwzięcie (co widać po datach) + długie licytacje z moderacją co do np. dwóch ostatnich memów z Największym Polakiem mocno mnie zniechęciły. Raczej robię to kiedy znajdę chwilę i odpowiedni materiał do konserwacji. Na szczęście jeszcze nikt mnie nie prosił o konserwacje konkretnych memów xD

   Ale tak, to co piszesz jest sensowne. Jak jeszcze kiedyś coś wrzucę w tym stylu postaram się dodać informacje które przy okazji zebrałem. I może w wolnej chwili zrobię to też dla obecnych wpisów (przy okazji sprawdzę czy żaden z wpisów nie zniknął przez ten czas za sprawą wspaniałej moderacji :>).

   Pozdrawiam (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   +: mk321
  •  

   Linkografia:
    ◦ Link (Web Archive)
    ◦ „Kancelaria Prezydenta na Twitterze: To visit the Warsaw Rising Museum is a deeply and thought-provoking experience” (Źródło)(Web Archive)
    ◦ „President of the Republic of Poland / News / "To visit the Warsaw Rising Museum is a deeply and thought-provoking experience"” (Źródło)(Web Archive)

   +: mk321
  •  

   @mk321: Znalazłem chwilę i zrobiłem to dla tych 6 postów. Fajna zabawa, polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Możesz rzucić okiem na te 6 "linkografii". Najbardziej ucieszyłem się, ze znalezienia oryginalnego oryginału kota paczającego w ekran (pic rel) :D

   Technikalia pomocnicze:

   Pomocnicza funkcja napisana w Bashu:

   pokaż spoiler lnk () {

   local l="$@";

   local fff='\n[Link](%s) ([Web Archive](https://web.archive.org%s))\n';
   local ff='\n%s ([Web Archive](https://web.archive.org%s))\n';
   local f='\n„%s” ([Źródło](%s))([Web Archive](https://web.archive.org%s))\n';

   local t="` curl -s -L \"$l\" | grep -o '<title[^>]*>[^<]*' | cut -d'>' -f2- `"

   local w="` curl -s --head \"https://web.archive.org/save/$l\" | grep -i 'content-location' | tr -d '\r' | cut -d' ' -f2- `"

   printf "$fff" "$l" "$w"
   printf "$ff" "$l" "$w"
   printf "$f" "$t" "$l" "$w"

   # if [[ -z "$t" ]]; then
   # printf "$ff" "$l" "$w"
   # else
   # printf "$f" "$t" "$l" "$w"
   # fi

   }


   Przykład użycia:
    lnk https://www.wykop.pl/
    
   Przykładowe wyjście:

   pokaż spoiler [Link](https://www.wykop.pl/) ([Web Archive](https://web.archive.org/web/20190802134130/https://www.wykop.pl/))

   https://www.wykop.pl/ ([Web Archive](https://web.archive.org/web/20190802134130/https://www.wykop.pl/))

   „Wykop.pl - newsy, aktualności, gry, wiadomości, muzyka, ciekawostki, filmiki” ([Źródło](https://www.wykop.pl/))([Web Archive](https://web.archive.org/web/20190802134130/https://www.wykop.pl/))

   źródło: cs5.pikabu.ru

   +: mk321

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (24)

 • avatar

  Parafianie napisali do księdza donos na dyrektorkę szkoły podstawowej, której syn jest gejem. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  W liście min.:

  Czy Ksiądz Kanonik wie, kto jest dyrektorem szkoły podstawowej w Błaszkach. Niedawno nasze dzieci, jak to w wakacje bywa, bawiły się i szukały ciekawostek w Internecie. Natrafiły na zdjęcia, gdzie dyrektorka Sulwińska ze swoją rodziną świętowała na paradzie równości w Poznaniu".

  "To okropne. Jak mamy wytłumaczyć naszym dzieciom to zło, jeśli dyrektorka popiera i reklamuje LGBT+"

  "Tolerujemy ich, ale nie pozwolimy, by grupy finansowane przez Sorosa mówiły nam, jak mamy żyć i wychowywać nasze dzieci. Niestety zaraza LGBT+ dotarła już do Błaszek"

  Ksiądz poinformował kobietę o sprawie osobiście, jak sama przyznała:

  To była miła rozmowa. Nie naskoczył na mnie. Nie był oburzony, że mój syn jest gejem. Po prostu pokazał mi ten donos, żebym o nim wiedziała. Odpowiedziałam, że mój syn jest dorosły, a to, że jest gejem, nie sprawia, że się go wyrzeknę.

  Warto dodać że niedługo w Błaszkach odbędzie się konkurs na dyrektora szkoły:

  Być może powodem wysłania tego donosu jest zbliżający się konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. W tej chwili pełnię obowiązki dyrektora, ale jesienią ma być przeprowadzony konkurs. Mogę się tylko domyślać, że takimi metodami ktoś będzie chciał naciskać na burmistrza

  https://www.wykop.pl/link/5101553/donos-na-dyrektorke-szkoly-bo-ma-syna-geja/

  #neuropa #bekazprawakow #bekazkatoli #polska #homoseksualizm #lgbt #szkola
  pokaż całość

  odpowiedzi (25)

 • odpowiedzi (37)