•  

w #tvn24 był dzisiaj fragment wywiadu z generałem #powstaniewarszawskie i facet mówił że on sam się śmierci nie bał bo wiara ojczyzna itd ale bał się o swoich chłopców ale wie że oni też nie bali się umrzeć bo mieli ten zapał, iskrę do boju. No i on jest dumny ze mógł być ich dowódcą. No i taka mnie myśli naszły że facet jako generał miał pewnie te 18-25 lat no dorosły chłop a ci jego chłopcy to byli w większości gówniaki lv 15-16 i on im powiedział że "ej jutro idziecie robić powstanie" "macie tu te dwie pepesze i siekierkę. A tam są Niemcy. Każdy ma karabin są też CKMy a z tyłu gdzieś czołgi jeździły też. No to powodzenia i czekajcie na dalsze rozkazy" 75 lat później ten facet udziela wywiadu w tv a młoda dziennikarka mówi mi jakim bohaterem jest ten człowiek. Trochę to jest chyba niesmaczne jak na mój gust.
    #niepopularnaopinia
    #neuropa

•  

@kvvach: to nie jest zbyt #niepopularnaopinia bo wszyscy dzisiaj wiedzą że to powstanie to był absurd. powstanie w getcie było skazane na porażkę ale to było tak- albo albo. albo zdechniemy albo umrzemy z bronią w ręku.
      a polacy? kurwa można było poczekać;gdyby nie podżegacze to by się dla nas znacznie lepiej skończyło po prostu przeczekanie. ruski czekał sobie niedaleko i zacierał ręce. zatańczyliśmy jak nam zagrano.

•  

macie tu te dwie pepesze i siekierkę

@kvvach: Szczodry jesteś, jeden mauser na trzech to był luksus( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: 4gN4x, P.......y +1 inny
    •  

@JulioIglesiasSexualPredator: @CynicznyMarksista: niby wszyscy wiedzą ale w tv widzę co innego

+: Drzejzi
    •  

@kvvach: nie oglądaj telewizji bo będziesz miał w głowie glizdi xD mnie zmuszają do słuchania rmfu w robocie i była wypowiedź powstańca, który opowiadał jak mu dowodzący ogłosił: macie tu pare butelek z benzyną i jazda
      na ckmy na czołgi na mausery. dali chłopaczkom 15letnim mołotowy i ich kurwa wysłali do boju. no jak to nazwać? i świętujemy to dzisiaj.
      ja wszystko rozumiem martyrologia itd. że tak się tworzy wspólnotę narodową i dlatego wspomniałem o Żydach. ale kurwa nie tak do diabła. jakoś mądrzej się powinno spinować historię.

•  

@JulioIglesiasSexualPredator: a weź kurwa. najgorzej ze jak kiedyś (oby nie) będzie wojna i podobna sytuacja to ktoś wychowany na kulcie powstania może podjąć takie głupie decyzję

•  

@kvvach: oczywiście że podjęto by identyczne decyzje. nie ma jakiejś radykalnej zmiany toku rozumowania pod tym względem. i to niezależnie od partii politycznych. elita jest mniej więcej podobna pod względem erozji zdrowego rozsądku. to się daje zauważyć na przykładzie spraw nieistotnych, ale by znalazło przełożenie na sprawy ostateczne, właśnie takie jak to powstanie. wytworzyłyby się grupy kamikadze, cyników-kolaborantów, cierpiętników-umrzemy za sprawiedliwość i chrystusa, niewielka grupa bezpartyjna racjonalistów którą szybko by zakrzyczano.
      mentalność i potencjał intelektualny polaków nie uległ jakiejś drastycznej zmianie.

•  

@kvvach Wpisz sobie prosze jesli, masz czas: "Palacyk Michla reportaż" w google. Jest to opowiesc dziadka. Reportaz bodajze przez radio trojka robiony. Mocne. Nie za dlugie ale mocne.

•  

@JulioIglesiasSexualPredator: wbrew pozorom to z tym czekaniem ruskich to nie do końca prawda. Poczytaj o operacji Bagration i bitwie pod Wołominem.

•  

@kvvach: BO POWINNI SOBIE WZIĄĆ DUŻO CZOŁGÓW I DOPIERO WTEDY COŚ A NIE ŻE TAK. CAŁOWAĆ NIEMCA W RĘKĘ I PRZEPROSIĆ

•  

@kvvach: opie, Twój zasadniczy błąd opiera się na dwóch rzeczach. Po pierwsze subiektywnie oceniasz wydarzenia historyczne w całkowitym oderwaniu od kontekstu historycznego tamtych czasów. Nie masz zupełnie pojęcia jak myślał i co czuł człowiek z tamtych czasów, błędnie zakładając, że człowiek z 2019 jest tak samo mentalnie ukształtowany jak człowiek z 1944.

Po drugie, wypowiadasz się zanim porządnie uzupełniłeś wiedzę historyczną, jak zresztą chyba wszyscy w tym wątku, szczególnie @JulioIglesiasSexualPredator . Może sięgnijcje sobie wpierw do źròdeł - na przykład wspomnienia Bora - Komorowskiego na początek? Później warto poczytać i wyrobić sobie opinię o sowieckich działaniach militarnych za Wisłą.

A na sam koniec wisienka - w 1944 były trzy powstania: francuskie, warszawskie i słowackie. Powiodło się tylko to najgorzej przygotowane, w którym na barykadach siedziały kobiety i starcy.

Gorące dyskusje ostatnie 12h