•  

  Ale mnie osobiście wkurwiają ludzie co się rozwodza nad tym czy powstanie warszawskie było słuszne czy nie. Każdemu teraz fajnie, siedząc sobie w cieplym na kanapie, pisać o powstaniu, nie znając realiów jakie wtedy panowały. Mamy 75 rocznice PW A zamiast się łączyć jako naród I pamiętać o wielkich bohaterach to się dzielimy. Ludzie ileż można tłumaczyć, prostym ludzie, żołnierzom, cywilom należy się szacunek I chwała. Oni oddali życie dla wolnej Polski, chcieli uchronić Polske przed niemiecka I rosyjska okupacją(niestety z marnym skutkiem) Jak już to zawinili dowódcy, ale to też kwestia sporna. A dzisiaj mamy sytuacje że czasami się odbiera wręcz bohaterstwa żołnierzą kręcąc tzw. Beke. Należy pamiętać co się działo, I co poświęci dla nas. Jak ktoś czuje potrzebę radzę zapoznać się z kronikami I pamiętikami aby zrozumieć co kierowało ludźmi w tamtym okresie. #powstaniewarszawskie

  pokaż spoiler proszę tylko nie rozkręcić gównoburzy o "kotwicy" w odniesieniu o LGBT I narodowców, dziękuję

  •  

   @Patromi: problem polega na tym, ze w wiekszosci ludzie krytykujacy powstanie to ignoranci myslacy zero jedynkowo. Dla nich skoro powstanie nie odnioslo sukcesu to powinno go nie byc i juz. Wątpię, ze Ci ludzie maja w sobie jakikolwiek głód wiedzy, zeby przeczytac kroniki i pamietniki ludzi z tamtej epoki, a co dopiero zastanowić się i chociaz sprobowac zrozumieć kwestie typu jaki sygnal poszedł w swiat dzieki powstaniu. Lub tez jakie musialo być wkurwienie i determinacja ludzi żyjących w ciaglym strachu o zycie wlasne i bliskich w swoim rodzinnym miescie. Jak na ich decyzje wplywal widok trupów na ulicach, niejednokrotnie rozpoznając wsrod poleglych znajomych czy tez rodzine.

  •  

   @Zetembe: niestety u nas w kraju jest pogląd, nie wiem, ale się chętnie wypowiem. Taka już nasza mentalność.

  •  

   @Patromi:

   pamiętać o wielkich bohaterach
   ludziach, którzy przyczynili się do masakry cywilnej ludności oraz zniszczenia zasobów architektonicznych stolicy? nie dziękuję

  •  

   @jogurcik666: czyli uwazasz, ze przed powstaniem bomby nie wybuchały niszczac architekture i ludzie nie byli mordowani? Aha.

  •  

   @jogurcik666: o zwyklych ludziach, mieszkancach Warszawy, ktorzy zyli 5 lat pod terrrorem

  •  

   @jogurcik666: O boże znowu się zaczyna, wyjaśnię Ci w kilku słowach. Okupacją warszawy trwała od 28 września 1939 do 1 sierpnia 1944. Ile to czasu? Prawie 5 lat. 5 lat ciągłej niewoli upadlania człowieka (Wywózki do obozów, łapanki, publiczne egzekucje, szczucie Polaka na Polaka, itd.). Ludzie po prostu chcieli stać się wolni chociaż na chwilę. Pomijając fakt że powstanie miało trwać z kilka dni, to głównym celem było przywitanie Sowietów w Warszawie jako gospodarzy A nie jako ujarzmionym ludem. Jednym słowem chcieli ochronić nas od tego co stało się później (1945-1989). Proszę poczytaj, książki kroniki czy pamiętniki, pooglądaj filmy historyczne A później się wypowiadaj.

  •  

   @Zetembe: podczas samej kampanii wrześniowej Warszawa została zniszczona w 10%

  •  

   @Patromi: jeśli ktoś liczył na Sowietów w czasie gdy powszechna była wiedza nt Katynia to tym bardziej nie świadczy dobrze o dowodcach. Rzeź Woli była już w kilka dni po wybuchu powstania, warte to było tego? Ludzie uwierzyli w możliwość wolności kosztem własnego życia - wojna skończyłaby się niezależnie od powstania niedługo później. Zbyt wiele żyć to wydarzenie kosztowało żeby je oceniać jako pozytywne. I tak - winne jest dowództwo które rozkaz powstania wydało.

  •  

   @Patromi: mi tego nie musisz tlumaczyc mirku. Duza cześć mojej rodziny byla doswiadczona przez druga wojne światowa w różnych czesciach kraju, a jej czesc zamieszkujaca Warszawę brała czynny udzial zarowno w powstaniu jak i w odbudowie Warszawy. Znam historie tego okresu, az za dobrze...

  •  

   @Koliat: Niestety główne siły Podziemnego państwa liczyły na bratnia pomoc sowietow. niestety pomoc skończyła się na 2 dniach faktycznej lądowej pomocy Rosjan. Również liczono na pomoc Brytyjczyków jednak bez możliwości lodowania po drugiej stronie Wisły, sprzęt był dostarczany najczęściej w ręce Niemców.

   +: Zetembe
  •  

   @Patromi: już wyobrażam jak byśmy witali po wygranym powstaniu. Wycieńczona i zdziesiątkowana Warszawa byłaby niezależnym „gospodarzem” przy całej reszcie kraju zajętej przez Sowietów, normalnie nowe miasto-państwo jak Watykan
   PS. Powstanie nie miało szans się udać, bo słabo uzbrojeni powstańcy+cywile < wyszkolone jednostki niemieckie
   Wojny nie wygrywasz tylko dobrymi chęciami

  •  

   @Koliat: otoz mylisz sie kolego. Z naszej perspektywy, z perspektywy wywiadowcow USA, owszem - wiadomo bylo, ze wojna sie skonczy niedlugo pozniej i tak i tak. Ludzie zyjacy wtedy w Polsce pewni byli tylko tego, ze od 5 lat sa terroryzowani i kolejnego dnia dalej będzie tak jak poprzedniego. Mieli tego dość od dawna i czekali tylko na jakakolwiek możliwość walki z okupantem. Poza tym, aczkolwiek to dowód anegdotyczny - oparty na rozmowach z rodzina, która żyła w tamtym czasie - liczono na to, ze biorac czynny udzial w wyzwoleniu Warszawy, zanim Sowieci wejda jak do siebie, bedziemy mieć lepsze stanowisko negocjacyjne co do ewentualnych losów powojennych. Nie chciano siedziec bezczynnie i chyba kazdy kto potrafi wyjsc poza wlasna perspektywę i wczuć się w mentalnosc owczesnych Polaków uksztaltowana przez te 5 potwornych lat powinien to rozumiec.

  •  

   @jogurcik666: drogi mirku, chciałbym zauważyć że akcja burza nie była tylko w Warszawie. Po za tym liczono że Sowieci udostępnia chociaż lotnisko. Ps. Armia niemiecka 50k < Armia Polska 50k że sprzętem od Brytyjczyków + cywile + naloty że strony aliantów

  •  

   @Patromi: liczono ze Sowieci pomogą bez korzyści państwu, które w 1920 zatrzymało ich pochód w głąb Europy? Jakoś ci dowódcy trochę nie podumali, przecież ZSRR był jawnym konkurentem II RP w międzywojniu.

  •  

   @jogurcik666: A Sowieci byli sojusznikami Hitlera w '39 widzisz jaka polityka potrafi być zmienna?

  •  

   @Patromi: w Stanach było by to mega święto, a przy naszej mentalności trzeba na siebie szczekać i się dzielić

  •  

   @Patromi: Wykopki najüierw marudza ze PW bylo niepotrzebne a dzien pozniej wysmiewaja tchorzostwo Francji albo Czech. Dlaczego?...
   Bo to wykopki wlasnie

  •  

   przeczytac kroniki i pamietniki ludzi z tamtej epoki

   @Zetembe Kroniki z tamtej epoki?

  •  

   @Patromi: olej to Mirek przecież tutaj to każdy freethinker idący pod prąd i mający swoje zdanie. To jak tłumaczenie ślepemu kolorów.
   Wejdź sobie na tag #przegryw i ponabijaj się z tych miernot a poważna dyskusje zostaw dla kogoś kto jest tego wart.

  •  

   Proszę poczytaj, książki kroniki czy pamiętniki, pooglądaj filmy historyczne A później się wypowiadaj.

   @Patromi: No los jak w każdym okupowanym mieście przez nazistów, nikt nie przeczy zbrodnią 3 rzeszy ale powstanie nie zaczeła oddolnie ludność warszawy tylko paru dowódców którzy wbrew wszystkiemu postanowili w imię matrymonialnego patriotyzmu doprowadzić do masakry ludności warszawy i zaplecza armii krajowej.

   Ludzie ileż można tłumaczyć, prostym ludzie, żołnierzom, cywilom należy się szacunek I chwała.

   @Patromi: No tak. Ale nie można morderców i nieudaczników pokroju bora komorowskiego gloryfikować.

   sprobowac zrozumieć kwestie typu jaki sygnal poszedł w swiat dzieki powstaniu

   @Zetembe: Żaden? los warszawy nikogo nie obchodził polska skończyła tak samo jak umówiono się w teheranie rok wcześniej. A sowieci się cieszyli z samo unicestwienia się warszawskiego AK co wydatnie ułatwiło wprowadzenie komunistycznego reżimu w polsce.

   Każdemu teraz fajnie, siedząc sobie w cieplym na kanapie, pisać o powstaniu, nie znając realiów jakie wtedy panowały.

   @Patromi: Większość kadry wiedziało że ewentualne powstanie zakończy się katastrofą, jedynie grupka wrzeszcząca patriotyczny dyrdymały patriotyczne znowu doprowadziła do masakry polskiej ludności nie zyskując absolutnie nic.

  •  

   . Lub tez jakie musialo być wkurwienie i determinacja ludzi żyjących w ciaglym strachu o zycie wlasne i bliskich w swoim rodzinnym miescie. Jak na ich decyzje wplywal widok trupów na ulicach, niejednokrotnie rozpoznając wsrod poleglych znajomych czy tez rodzine.

   @Zetembe: Moja śp. babcia widząc na zbiórce pod koniec lipca jak mają całe nic, a Niemcy jednak nie uciekają z podkulonym ogonem podjęła decyzję by uciekać z miasta z rodziną - dzięki czemu 8 sierpnia udało się ewakuować ze Śródmieścia i jednak ktokolwiek przeżył. Jak widać nastroje były różne.

  •  

   @jogurcik666: @Patromi: Równie dobrze można mówić z perspektywy czasu, że trzeba było dogadać się z Hitlerem oddać kraj bez obrony - też by nikt nie zginął.

   +: Zetembe
  •  

   @Patromi: Wykopki najüierw marudza ze PW bylo niepotrzebne a dzien pozniej wysmiewaja tchorzostwo Francji albo Czech. Dlaczego?...
   Bo to wykopki wlasnie

   @MVP24: a może dlatego, że wykopki to więcej niż jedna osoba

  •  

   @To_Stan_Umyslu: takie gdybanie, na dłuższą metę nic nie daje.

  •  

   @Patromi: Oczywiście że takie razie gdybanie nie ma sensu. Nikt nie jest w stanie sprawdzic, na ile PW wpłyneło na późniejsze losy Polski. Nie wiemy jakie czystki byłyby po wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy.
   Może teraz byly by glosy, ze trzeba bylo robic wtedy powstanie.

   Dla ilu późniejszych opozycjonistów w czasach PRLu ofiary powstania były napędem do działania i oporu. To sa rzeczy nie do sprawdzenia i obliczenia.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora