Wpis z mikrobloga

Miraski, zaczynam bawić się w drukowanie 3d na sprzęcie i3 Mega.
Wypoziomowałem stół, zrobiłem kalibrację eksdrudera, jednak coś dziwnego się dzieje - podczas testu na retrakcję dysza buduje wieżę od zewnątrz do środka - następnie następuje cofnięcie filamentu i przejście w do budowy drugiej wieży.
W tym momencie dysza pociąga za sobą odrobinę materiału - dorzucam film (w pewnym momencie widać jak głowica ciągnie nitkę)
Opuściłem nawet minimalnie stół, żeby sprawdzić czy to rozwiąże problem (widać po niespojonych liniach)

Proszę o pomoc, bo już nie wiem co jest nie tak :(

https://drive.google.com/drive/folders/1zVCslIxy4yWiORbiI44eWIfGDrynBUwd?usp=sharing

#drukarka3d #druk3d #drukowanie3d #drukarki3d
  • 12
@Falquan: Zobacz na film.
Testowałem różne ustawienia i znalazłem już idealne dla mojej drukarki - prędkości retrakcji oraz wprowadzenia materiału. Problem polega na tym, że końcówka dyszy chwyta za materiał z modelu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mard: obejrzałem. Sprawdź w popularnej wyszukiwarce internetowej pojęcie "retrakcja". Hint: temperatura głowicy, szybkość, akceleracja i dystans retrakcji.
@Mard: Od razu powiem że Z-Hop to kiepski biznes. Strasznie wydłuża czas druku, a przy "ażurowanych" elementach może namieszać.

Dysza (o ile dobrze zauważyłem) nie ciągnie za sobą filamentu, ale go wypycha, co znaczy że masz za dużo materiału na warstwie (a nie problem z nitkowaniem, czy stringingiem).
Albo za duży flow rate, albo temperatura, albo cos z osia Z.

Mozesz wydrukować coś z płaską górą? Małą kostke kalibracyjną, zobaczymy jak
@cysiekw: Serdecznie dziękuję za sugestie!
@mc_hammer: Od razu widać profesjonalistę!

Właśnie robiłem sobie ponownie kalibrację wszystkich ustawień - łącznie z flowrate - wydrukowałem modele, chciałem je tu umieścić, ale pomyślałem sobie, że jeszcze druknę raz po ponownym wypoziomowaniu stołu.
Okazało się, że nie moge go wypoziomować :O!
Odkryłem coś takiego - przy wyłączonych silnikach lewa śruba osi Z cofa się bezwładnie do poprzedniego poziomu.

https://drive.google.com/file/d/1-x8UjF-khoxBsVoBr2KwOTPIPiVQuyTa/view?usp=drive_open

Czy to tak powinno działać?
@Mard: żaden profesjonalista, chyba że doświadczenie liczyć w ilości nieudanych wydruków.

Sprawdź czy masz równo wypoziomowane krańcówki osi Z. Ustaw wszystkie śruby regulujące stół na tą samą wysokość, dojedź osią Z do pozycji home i potem przejedź osia X od lewej do prawej. Jeżeli zauważysz że podczas przejazdu wyraźnie zmienia się odległość dyszy od stołu to tutaj moze byc przyczyna. Wtedy to co zaobserwowałeś moze sugerować pochylenie miedzy śrubami Z.
Możesz
@mc_hammer:
Ale tak ogólnie - co rozumiesz przez "nie mogę wypoziomować"?
Okazało się, kiedy ustawiam w home wszystkie osi a następnie wypoziomuję stół, to gdy uruchamiam druk, lewy silnik opada (właśnie przez tę śrubę - chyba nazywa się to sprzęgłem). Dokręciłem wszystkie śruby i już jest ok.

Przeprowadziłem kalibrację flow rate według tego flimu: https://www.youtube.com/watch?v=jtoilP3ac-Q
Model ma ścianke grubości 0,8mm.
Do wykonania tej kalibracji wyłączyłem "Z-Hop"

Dolna warstwa to ustawienie na
@Mard: Sprzęgiełka możesz przy okazji wymienić na elastyczne.
Może też warto wydrukować temperature tower tym filamentem.
Wrzuć też benchiego po zmianach. Jakie masz ustawienia retrakcji?