Wpis z mikrobloga

Jest taki fajny zwrot w języku chińskim, który bardzo lubię. Jest to 加油 - jiā yòu (czyli mniej więcej dzia-jou). Dosłownie te 2 znaki oznaczają "dodać oleju", ale razem znaczą raczej "dodać energii". Tego zwrotu używa się, żeby dodać komuś otuchy zwykle podczas wysiłku fizycznego, np podczas zawodów sportowych lub podczas chodzenia po górach. Można go też użyć w innych sytuacjach, żeby zachęcić kogoś by się nie poddawał i kontynuował to co robi.

Chodząc po górach czy to w Chinach czy na Tajwanie nie raz to słyszałem od uśmiechniętych tubylców. Przyznam, że to bardzo miłe. Sam też często mówię to innym.

Co ciekawe w Chinach w górach słyszałem też nie raz inny zwrot - "fighting", wypowiedziany po angielsku. Geneza jest dość ciekawa. Wyrażenie pochodzi z Korei. Prawdopodobnie używane jest od czasów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku, kiedy pojawił się slogan Koran Team Fighting. Potem zostało już tylko 'fighting' jako zwrot dodający otuchy, by nie poddawać się. Jak widać zwrot rozprzestrzenił się do sąsiednich krajów.

Gif ukradłem z tej strony.

#azja #ciekawostki #jezykchinski #jemprzeciez <- mój tag o Azji
kotbehemoth - Jest taki fajny zwrot w języku chińskim, który bardzo lubię. Jest to 加油...

źródło: comment_phbOdsIRtvwpFefhQKOefMI7c50fRv4D.gif

Pobierz
  • 7