•  

Potwór z Maciejowej zniszczony i spalony ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Oto dlaczego lokalizacje ciekawych opuszczonych miejscówek są zazwyczaj trzymane w tajemnicy i nie odpowiada się publicznie na prośby o ich ujawnienie.

W Maciejowej koło Jeleniej Góry mieszkał sobie... potwór - pozostałość po kręconym w maciejowskim parku horrorze. Zajmował stare mauzoleum na szczycie wzgórza.

Parę miesięcy temu ta specyficzna lokalna atrakcja została odkryta przez Internet. Zaczęło się nieśmiało - ktoś gdzieś wrzucił parę zdjęć z utajnioną lokalizacją. Odnalezienie potwora nie było specjalnie trudne, wystarczyło poszperać kilka minut w wyszukiwarce. Ale jednak - trzeba było wykonać pewną pracę.

A potem ruszyła lawina... blogi, fanpejdże. W końcu główna Wypoku. Co któryś fotograf nie cackał się z utajnianiem lokalizacji. "Maciejowa", "Maciejowa koło Jeleniej Góry" - można było przeczytać pod tysiącami identycznych zdjęć. Co więcej, sam park w Maciejowej zachęcał do podawania lokalizacji! W końcu to atrakcja turystyczna.

Wczoraj potwór został rozczłonkowany i spalony.

Wyobrażam sobie, że gdzieś tam przed monitorem siedzi twórca zniszczenia i zaciera ręce, czytając setki komentarzy wzburzonych internautów. Taki troll, tylko że w realu. "Heheh, ale mają ból dupy!" - śmieje się.

Podobny los spotkał słynne "okrąglaki" - opuszczony ośrodek wypoczynkowy na Mazowszu. Byłem tam dość wcześnie, pewnie jako jeden z pierwszych w kraju (relacja). Krótko po mojej wizycie miejsce stało się popularne. Odtajniono lokalizację i rozpoczęto dzieło zniszczenia. Dzisiaj trudno rozpoznać pierwotny kształt budynków.

Jednego i drugiego moim zdaniem nie dokonali miejscowi. Oni, gdyby chcieli, zrobiliby to dużo wcześniej. Niestety, zarówno mazowieckie okrąglaki, jak i potwór z Maciejowej, padły ofiarą internetowej popularności.

Takie czasy. Taki naród.

żródło zdjęć

#gorzkiezale #zalesie #patologiazewsi #urbex #urbanexploration #opuszczonemiejsca #opuszczone #jeleniagora #polska #turystyka

źródło: potwor.jpg

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

•  

@ff_91: tu okrąglaki jakoś latem 2016 https://www.opuszczone.net/osrodek-wczasowy-w-lm
      Aż żal patrzeć i porównać jak wyglądają dzisiaj

•  

@ff_91: ehh w tym kraju nie mozemy miec ladnych rzeczy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

•  

@ff_91: Dlatego dobrych miejscówek (nie tylko opuszczonych, ale też np. do wypoczynku) się nie ujawnia. Nawet dla fejmu w internecie.

•  

@daloma: masakra jakas, teraz jak pojedziecie to wygląda to jak opuszczone niemieckie bunkry i budowle po drugiej wojnie, ale bym pałował tych co tak robią

+: daloma
    •  

@ff_91: Podobno kiedyś jeden z kanałów urbexowych umieścił na swoim YT odcinek o bardzo dobrze zachowanym, sprawnym schronie, ale podobno zdradzał on za dużo szczegółów na temat lokalizacji, więc został przez nich usunięty...

•  

@daloma: @Nie_umre_za_ciebie: Mogę się założyć że to mieszkańcy okolicy w odległości do 50km. Nikomu nie będzie się chciało dalej jechać. To co się nadawało to zabrali, resztę zniszczyli. U mnie był stary budynek po zakładzie produkcyjnym do ok. 2011 wszystkie maszyny, meble, stare komputery stały tak jakby zamknęli zakład kilka dni wcześniej, drzwi były otwarte więc każdy z okolicy mógł wejść i zobaczyć co tam jest. Po artykule w gazecie że będzie rozbiórka żeby wybudować orlik w tym miejscu w ciągu roku zniknęło praktycznie wszystko ze środka łącznie z luksferami z okien.

Nawet płytki ze ścian zostały wydarte, tak samo rury, grzejniki, kable, drzwi itd. Zostały gołe ściany. Złomiarze próbowali też zbrojenie ze ścian powyciągać ale chyba za dużo roboty.

•  

@ff_91: Kurde, a chciałem kiedyś tam pojechać i zrobić sobie obok tego zdjęcie.

Co ci ludzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@ff_91 ( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

•  

@ff_91: Szkoda okrąglaków. Ale to była niestety kwestia czasu...

•  

Ja bym podejrzewał autora postu..

•  

Dlatego dobrych miejscówek (nie tylko opuszczonych, ale też np. do wypoczynku) się nie ujawnia.

@noffi: w 100% rozumiem i popieram

ale złości mnie to, że nasze "społeczeństwo" musi wszystko rozpieprzyć, bo... zwyczajnie czasem chciałbym odwiedzić takie miejsce i wiem, że pytanie o ciekawe lokacje jest bezcelowe, bo nikt mi ich nie poda, w obawie przed zniszczeniem, a ja musiałbym spędzać tygodnie na researchu w internecie albo w terenie, żeby coś znaleźć - a nie mam tyle wolnego czasu, żeby sobie znaleźć opuszczoną miejscówkę do zwiedzenia w 2 godziny

zostaje mi więc czytać relacje w necie, a to jak jedzenie cukierka przez papierek

•  

@ff_91: bylem w okraglakach dwa lata temu i juz wtedy zniszczenia były tak ogromne ze aż mnie wkurw trafił jak można zniszczyć takie klimatyczne miejsce... Problemem był z jednej strony forgotten na którym podawano lokalizacje by za chwile miejsce te były zniszczone. Szkoda wielka bo miałem w planach jechać i zrobic potworów sesje eh polaczki...

•  

@ff_91: Maciejowa to dzielnica Jeleniej. Ludzie to kurwy.

•  

@ff_91: masz jakieś info o samym horrorze?

•  

@ff_91: Hmm okrąglaki nad jeziorem w miejscowości na litere M?

•  

@ff_91 nadawał się do teledysku Cradle of Filth :)

•  

@ff_91: Dlatego kanały Urbex History, Sietra czy Żądny Przygód tak naprawdę w środowisku urbex nie wzbudzają żadnego szacunku pomimo "akcja lokalizacja" czy dumnych haseł jak urbextoniewandalizm, bo wg niektorych i tak za dużo pokazują na filmach o miejscowkach. Właściwie nikt z poważnych graczy nie daje im miejscówek. Chodzi mi tu o starych wyjadaczych, którzy siedzą w urbexie od czasów webpage'ów, ewentualnie devianta i digarta, livejournal etc. Czasów przed ery jutuba i fanpejdzy...
      PS. zapomniałem o "Krulu Urbexu" aka Cichym aka Addicted7empire czy huj mu na imie, on pierwszy dawał szczegółowe opisy na onecie w artykułach i dostawał za to hajs, o co wszyscy go hejtowali. Czemu? Bo to było niszowe hobby, i zamknięte środowisko z bardziej lub mniej hermetycznymi grupami ludzi robiącymi zdjęcia. I nagle przyszedł hype na urbex i czasy się zmieniły: patrojnajty, vlogi, fanbejdze lajki uje muje└[⚆ᴥ⚆]┘

•  
      xFlorian via Android

0

@ff_91 raz na jakiś czas latam na jakieś urbexy i złamać się idzie jak niektóre obiekty są dewastowane z roku na rok. Idiotyzm ludzki nie zna granic.

•  

@cicho_podziemny: w Poznaniu mamy jakiegoś takiego mistrza, co biega po miejscówkach, a potem pisze do lokalnych portali i wysyła im zdjęcia. I potem powstają artykuły: "NIE UWIERZYCIE, GDZIE ON WSZEDŁ! W starym szpitalu na Szkolnej panuje nie lada mrok i grasują potwory! Wejść można przez tylne okienko kuchni, zaraz pod lipą". Gardzę.

•  

Pojechałem w czerwcu do okrąglaków jak ze zdjęć @daloma i zastałem tam taki rozpierdol, że zrobiło mi się przykro, wszystko rozpieprzone, popodpalane, szyby wybite... Takie ludzkie śmieci powinno się utylizować...

•  

@ff_91: Ale to jest autentycznie smutne :(

•  

@ff_91:Behind each fucking together. I tak było i będzie z każdym miejscem jak dorwie się tam nastoletnia gówniarzeria, chuligani czy menele albo narkomani. Dlatego te akcje typu akcjalokalizacja mają sens, przynajmniej ci najgłupsi tam nie trafią

•  

@ff_91:

kraj wspaniały, tylko ludzie kurwy

- Józef Piłsudski

•  

@ff_91: Trochę nie rozumiem tego całego "zdradzania miejscówki". To nie jest opuszczony obiekt o którym mało kto słyszał, jest to atrakcja o której wie bardzo dużo osób z Jeleniej i okolic od momentu jak cały park został wysprzątany i oznaczony drogowskazami na drzewach. Mało tego, ten obiekt (i pobliska wieża) ma nawet swoją stronę na facebooku. Więc dlaczego niby ktoś miałby nie pisać gdzie to jest? Przy obiektach typowo urbexowych popieram taką inicjatywę, ale w tym przypadku nie ma to nic do rzeczy. Niestety nie pomógł tutaj fakt że ten obiekt jest w lesie i jeśli nie ma akurat nikogo w pobliżu to patologia ma tam niestety pole do popisu. To mógł być nawet ktoś miejscowy komu nudziło się po weekendowej popijawie...

•  

@ff_91 mieszkałem 3km od tego potwora

•  

@cicho_podziemny: ale jedynymi miejscówkami jakie addicted wprost napisal z lokalizacją był tylko kościół w Pisarzowicach (zreszta Behemoth tez w komentarzach pisal, gdzie kręcił), wiezienie w Łęczycy, ktore jest dostepne za zgodą miasta i ten palac w fordami probe, gdzie właściciel sam wpuszcza jak się dobrze zagada. tak to zadnej lokalizacji na onecie nie podal. Mialkowek to mieszkańcy Plocka sprzedali gdzie co i jak

•  

@Stitch: Nie tylko o onet chodzi, a opisy do postów na fanpagu "krula urbexu" ;) Poznaniacy bez przyczyny na nim psów nie wieszali - chodziło chyba o laba i biblio na zntk. Ile było wątków na grupie w tym temacie to głowa mała, oczywiście nie da sie ich znaleźć, bo koniec końców admini kasowali posty.
      PS. A była jeszcze u niego sprzedaż kalendarzy - czyli robienie komerchy jako jeden z pierwszych na zdjeciach urbexowych. Z jednej strony nie ma nic w tym złego, z drugiej był to krok ku zmianom w środowisku urbexu.

@Laszl0: Pewnie nie o ten schron chodzi, ale jeśli kojarzysz "Tajny schron ukryty w lesie" od Urbex History to popularyzacją tego miejsca przyczynili się do szybszego zasypania i zabetonowania tego miejsca (miejsce miało 3 wejścia, jedno najbliżej osiedla zabezpieczył zarządca z uwagi na mieszkańców, pozostałe było otwarte.. ale ciagłe wycieczki spowodowały, że zarzadca zaplombował obiekt na dobre)

Akcja lokalizacja, czy to słuszne? Zawsze ktoś sie wygada w komentarzach, autor filmu nie ma obowiazku śledzić komentarzy 24h/7, więc predzej czy później i tak wieści sie roznoszą. A to, że niszczą zawsze lokalni wandale i złomiarze nie oznacza, że filmy z youtuba sie do tego nie przyczyniają. Można mieszkać obok jakiegoś obiektu całe życie i uważać go za nic ciekawego, lub po prostu nie wiedzieć o danym miejscu mając go ogrodzonego pod nosem.. dopóki nie zaczną wbijać tam wycieczki z innych miast, które pokaża, że można włazić bez konsekwencji itd. itp :)

•  

@cicho_podziemny mnie za każdym razem trochę śmieszy ta elitarność urbexu. Sam sie tym param odkąd mnie wuja zarazil za gówniaka, ale nigdy nie czulem sie z tego powodu 'lepszy'. wiec z tymi zmianami to trochę przez przymrużenie oka patrzę. Ale fakt urbex zrobil sie popularny przez te nute adrenaliny. Ale jak kazda moda, wsrod pokolenia insta lada moment znow minie. sam temat zntk jest kontrowersyjny, bo niejako oficjalnie to zlomiarze sie po prostu dogadali z ochrona.. :/ jak w większości przybytkow. Pewien browar w kujawsko pomorskim tez juz ma wycinane wszystko co sie da. dzieki cynkowi od ochrony, a nie urbexowi

•  

@Stitch: Lansowanie zawszę było źle postrzegane, chyba, że robiłeś takie zdjecia z takich miejsc co nawet nie wiadomo gdzie były - to wtedy Twój warsztat fotograficzny sprawiał, że jesteś znany z dobrych technicznie zdjęć. A teraz? Narobiło się pełno ekip, każda ma fanpage, każda ma własne koszulki, konto na youtube z filmem z eksploracji tajemniczego, nawiedzonego, tajnego, ukrytego O B I E K T U ( ͡º ͜ʖ͡º) a warsztat fotograficzny leży i kwiczy, a nie przeszkadza to ludziom wrzucać w neta arcyhujowych zdjęć i spamować nimi w własnych kółkach adoracji na grupach.
      A to proste hobby było: spotkać sie z ludzmi, pozwiedzac, pojechać na obiekt do obcego miasta, przeżyć z ludźmi przytodę i przywieść dobre kadry z miejscówki. Albo zrobić ultra przypalową miejscówkę dla samego faktu wejścia tam, gdzie nie każdy wejdzie. A jutuby doklejają elitarnosc do tego, na bazie choćby tytułowych click baijtów cos sugerują, że autor dokonał niemożliwego "spedzil noc w nawiedzonym psychiatryku"...

+: ff_91
    •  

@Stitch: Lansowanie zawszę było źle postrzegane, chyba, że robiłeś takie zdjecia z takich miejsc co nawet nie wiadomo gdzie były - to wtedy Twój warsztat fotograficzny sprawiał, że jesteś znany z dobrych technicznie zdjęć. A teraz? Narobiło się pełno ekip, każda ma fanpage, każda ma własne koszulki, konto na youtube z filmem z eksploracji tajemniczego, nawiedzonego, tajnego, ukrytego O B I E K T U ( ͡º ͜ʖ͡º) a warsztat fotograficzny leży i kwiczy, a nie przeszkadza to ludziom wrzucać w neta arcyhujowych zdjęć i spamować nimi w własnych kółkach adoracji na grupach.
      A to proste hobby było: spotkać sie z ludzmi, pozwiedzac, pojechać na obiekt do obcego miasta, przeżyć z ludźmi przytodę i przywieść dobre kadry z miejscówki. Albo zrobić ultra przypalową miejscówkę dla samego faktu wejścia tam, gdzie nie każdy wejdzie. A jutuby doklejają elitarnosc do tego, na bazie choćby tytułowych click baijtów cos sugerują, że autor dokonał niemożliwego "spedzil noc w nawiedzonym psychiatryku"...

zgadzam sie z większością, ale nadal podtrzymuje zdanie, ze robienie z urbexu jakiegos elitaryzmu jest troche zabawne. ze wszystkim tak jest, ze w końcu robi sie modne na jakis czas

•  

Dlatego kanały Urbex History, Sietra czy Żądny Przygód tak naprawdę w środowisku urbex nie wzbudzają żadnego szacunku pomimo "akcja lokalizacja" czy dumnych haseł jak urbextoniewandalizm, bo wg niektorych i tak za dużo pokazują na filmach o miejscowkach. Właściwie nikt z poważnych graczy nie daje im miejscówek. Chodzi mi tu o starych wyjadaczych, którzy siedzą w urbexie od czasów webpage'ów, ewentualnie devianta i digarta, livejournal etc. Czasów przed ery jutuba i fanpejdzy...
      PS. zapomniałem o "Krulu Urbexu" aka Cichym aka Addicted7empire czy huj mu na imie, on pierwszy dawał szczegółowe opisy na onecie w artykułach i dostawał za to hajs, o co wszyscy go hejtowali. Czemu? Bo to było niszowe hobby, i zamknięte środowisko z bardziej lub mniej hermetycznymi grupami ludzi robiącymi zdjęcia. I nagle przyszedł hype na urbex i czasy się zmieniły: patrojnajty, vlogi, fanbejdze lajki uje muje└[⚆ᴥ⚆]┘

@cicho_podziemny: Nie widzę nic złego w tym, że ktoś podaje lokalizację, a inni odwiedzają. To powinna być atrakcja turystyczna. Złe jest to, że ktoś przyjedzie i zniszczy.

•  

@push3k-pro: W niektórych przypadkach tak, w innych nie :)

•  

W niektórych przypadkach tak, w innych nie :)
      @cicho_podziemny: Bullshit.

+: Stitch
    •  

@vito-zac: ja tam byłem w maju, też rozpierdol.

pokaż spoiler w sumie fajny urbex, bo byłem z moją byłą i robiliśmy to w jednym z pokoi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@ff_91: kurła! Ok miesiąc temu tam byłem i wszystko było w porządku. Co za zjebani ludzie.