•  

#internet #admin #siecikomputerowe #serwerownia #patologiazmiasta

Czemu goście zakładający ludziom internet po domach to takie leniwe dzbany?

Wielokrotnie byłem u znajomych i w różnych firmach, gdzie sieci WiFi są postawione tak, że zajebane są 2-3 kanały. Po 4, 5, 10 sieci na jednym kanale. I każdy kolejny zagłusza poprzednie. Oczywiście obowiązkowo na 2,4 GHz. Czy jest na wykopie ktoś, to pracuje np. w #upc #tpsa #orange #vectra #toya i możę mi wytłumaczyć dlaczego jesteście takimi dzbanami?

Ostatnio byłem u kumpla który miał "obiecane" 200 megabitów, a po wifi wyciągał 20 megabitów, na telefonie, kilka metrów od routera(zero ścian). Oczywiście 5 innych sąsiadów siedziało na tym samym kanale. Tak genialnie było wszystko skonfigurowane. (╯°□°)╯︵ ┻━┻

źródło: ja pierdole.jpg

•  

@kotnaklawiaturze: a to nie jest tak, że router ustawiony jest na automatyczny zakres kanałów?

•  

@kotnaklawiaturze: witam w mojej sieci. Łatwo poznać, która ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: Beztytułu.png

•  

@cycun: nie ma czegoś takiego. A przynajmniej ja się nie spotkałem żeby mi(czy komuś innemu) sieć skakała sama z kanału na kanał. Jest coś takiego jak dualband. I domyślnie jest ustawiony zazwyczaj kanał chyba 6 czy 8. I dlatego najczęsciej na środku jest najgorszy syf.

•  

@kotnaklawiaturze: słabo płacą to i mają to gdzieś ¯\_(ツ)_/¯

•  

@Samol94: Wiem że mają wyjebane. I to mnie brzydzi. Nienawidzę wszystkomiwisizmu i bylejakości, gdzie wystarczy ODROBINA myślenia i kilka kliknięć by było dobrze. Albo choć trochę lepiej.

•  

@kotnaklawiaturze: słuchaj dzbanie, to nie jest tak, że się nie chce tylko operator odpowiada za jakość sygnału dochodzącą do routera, co się dzieje po wifi to już kwestia klienta. Dlaczego operator miałby cały czas klientom zmieniać kanały jak się tylko pojawi coś nowego w eterze. Zostawia się router w tryb auto i tyle. Algorytmy do tego nie są za dobre, prosty router ewentualnie zmieni kanał po jego restarcie.

•  

@qqqruqq: czym to można sprawdzić?@kotnaklawiaturze: ja zielony jestem w tych sprawach.
      Może podać hasła jakie trzeba wpisać w google albo co/gdzie poczytać żeby się podszkolić?

•  

@kotnaklawiaturze: jeśli mieszkam w dużym domu z duża działka to warto się w to bawic i ustawiać czy już to mnie nie dotyczy?

•  

@kotnaklawiaturze: to nie jest kwestia konfiguracji, bo nikt Ci tego nie konfiguruje indywidualnie - router zazwyczaj ma domyślnie automatyczny dobór kanału, czyli wybiera dla przykładu 3, 6 albo 9 kanał. W mało "zaśmieconym" eterze jest to OK, problem pojawia się gdy masz np blok i wszyscy mają UPC z tym samym modelem routera - ten dobór kanałów i bez tego działa kulawo, a w momencie gdy zaśmiecone są wszystkie te kanały z których on sobie wybiera to robi się problem.
      Aczkolwiek to nie jest w gestii providera tak długo jak internet działa. Chcesz to zapłać zewnętrznemu technikowi, przyjedzie, pomierzy, ustawi ;)
      U Ciebie akurat nie było tak dużo tych sieci, więc nie sądzę żeby przyrost prędkości był jakiś wielki (ale na pewno będzie trochę lepiej), chyba że Harry Potter robi dużo ruchu ;)

•  

@Sl_w_k_1: wifi analyzer wpisz i na pewno cos znajdziesz ;d

•  

@szkari: lol. Dzban się odezwał bezmyslny. Wystarcyz jedno spojrzenie na Wifianalyzer by dojśc do wniosku że automat się nie sprawdza i wypadało by, będąć człowiekiem o IQ wyższym niż 10 samemu zrobić porządek, kolejnym sąsiadom w danym "okręgu" dobierać różne kanały.

I sam pewnie doskonale wiesz, że klienci NIGDY nie mają dostepu do samodzielnej konfiguracji tych gównorouterów/puntków dostępowych. Trzeba się prosić prez telefon o zmianę konfiguracji. CZego nie robi 99,999% klientów. I wszyscy żyją potem w takim chlewie obsranym gównem, bo jesteś debilem podczas instalacji.

•  

@NickciN: raczej nie, ale sprawdzić możesz - na telefonie Wifi Analyzer Classic na androida. Pamiętaj że niższe częstotliwości (niższy kanał) = większy zysk (zasięg), nie jest to oczywiście jakaś znaczna różnica, wręcz minimalna, ale lepiej wybierać z niższych niż wyższych kanałów jeśli i tu i tu jest czysto. Jeśli nie, to najlepiej jak najdalej od innych sieci, bez względu na kanał.

+: robson7
    •  

@kotnaklawiaturze: dlaczego jak pracowałem w ISP bez przerwy były telefony a to że internet na jednym z komputerów nie działa, albo że wifi nie sięga do ogródka, albo żeby ustawić im wifi w telewizorze - ludzi chyba popierdoliło, myślą że dostawca usług internetowych będzie im jeszcze LAN/Wifi poprawiał, a niby dlaczego ? Proszę sobię zatrudnić informatyka lub zlecić ogarnięcie sieci lokalnej jakiejś firmie. To jakbyś serwis Tauron wzywał bo ci kurde w kiblu gniazdko nie działa ? Czy takie dzbany dzbanowate ogarniają co to są urządzenie DTE, DCE ?

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@kotnaklawiaturze: pierdolisz jak potłuczony, jak chcesz mieć dobrze to dzwonisz do operatora żeby ustawili modem czy co tam mają w tryb brigde i stawiasz sobie sam wifi lan itp i nie pieprz mi że 99proc klientów nie ma dostępu bo akurat mają praktycznie wszyscy tylko tępaki nie potrafą się tam zalogować

•  

@Lenrok572: Doskonale wiem. To jedyne faktyczne rozwiązanie - kupno nowego routera i przejście na 5 GHz i samodzielna konfiguracja. Chodzi mi o to, że 95% ludzi całe życie żyje w aki sposób. Przychodzi pan, ustawia i długie lata ludzie używają tych tanich gównosprzętów, które do tego są źle ustawione. Płacą za 200 megabitów, mają 20. I póki in YT działa, to jest git. A ODROBINA myślenia ze strony zarządcy sieci by wystarczyła, ODROBINA zaangazowania, by klienci mieli lepiej. O to chodzi. A nie o power userów, któzy sami sobie zrobią porządek.

•  

@szkari: Ty bredzisz. W żadnej firmie w jakiej "miałem interenet" nie dostałem haseł do routera. Trzeba się prosić o konfig przez infolinię. To że u ciebie możę jest inaczej, to żaden dowód. Ot, masz pojebaną firmę, która dziwnie "operuje".

•  

@kotnaklawiaturze: powiedz mi jeszcze raz cymbale dlaczego operator ma ustawiać parametry sieci lokalnej klienta ?

•  

•  

@szkari: Punkty dostępowe jakie dostaje się, kupując interent np. w UPC, Vectra czy Insport to urządzenia wielofuncyjne. Tam wchodzi najczęsciej kabel jak od TV i całośc jest zdalnie kontrolowoana przez admina gdzieś w firmie. To nie są zwykłe routery/wifi baranie

•  

@szkari: odpowiem za niego, z tego powodu że router fifi jest operatora, i nie dzwonili do niego że internet wolno działa

•  

Wiem że mają wyjebane. I to mnie brzydzi. Nienawidzę wszystkomiwisizmu i bylejakości, gdzie wystarczy ODROBINA myślenia i kilka kliknięć by było dobrze. Albo choć trochę lepiej.

@kotnaklawiaturze: nikt za to medali nie daje, a prędzej zjebe, że marnują czas i potem klient słyszy coś od znajomych i dzwoni zawraca dupę, żeby mu przestawić, bo wolno chodzi. Masówka i wyjebanie na klienta, ciężko się dziwić monterom, bo pewnie ani ich nie szkolą w tym kierunku, ani nie motywują.

•  

@secondreality: Póki ludzie mają te 20 megabitów to nawet nie wiedzą że działa wolno i płacą za coś, czego nigdy nie dostają. I procent z tych, co wie, że chodzi chujowo ma chęć użerać się z infolinią.

•  

@kotnaklawiaturze: piszę o normalnej sieci nie sprzed 10 lat ¯\_(ツ)_/¯

•  

@Lenrok572: Wskaż mi firmę w Łodzi i okolicach, która nie zmusza klientów do brania ich urządzenia dostępowego albo że sieć jest postawiona na skrętce i technologicznie wogle było by możliwe ustawienie u klienta od razu jego zwykłego routera. W łodzi są albo światłowody do każdego mieszkania, albo table jak od TV(koncentryczne).

•  

@kotnaklawiaturze: a wiesz czemu kurwa się nie ustawia nic ? Bo ten jebany klient, wielki Pan co płaci 50zł miesięcznie raz mu coś ustawisz, a potem będzie dzwonił codziennie, bo Pan technik ostatnio kanały stroił, niech przyjdzie raz jeszcze bo sąsiad kanały poprzestawiał, proszę przestawić, jak już ruszał wcześniej to nic mu się nie stanie jak ustawi raz jeszcze, a najlepiej za darmo żeby przyjechał i naprawił. Stary kurwa nie tylka się takich rzeczy bo po pierwsze ogarnięcie LANu kosztuje i nie psujmy rynku a po drugie potem setki klientów ma pretensje i wygórowane oczekiwania od ISP.
      Jak mnie wzywano do takich głupot to sprawdzałem internet na kablu wpięty bezpośrednio w antene/modem/router i jak było wszytko OK to od razu wystawiałem fakurę frajerom ze nieuzasadniony przyjazd.

•  

@szkari: Dobry z ciebie januszex i macie nieźle zjebaną metodę działalności, skoro nie macie zdalnej kontroli nad ich urządzeniami dostepowymi...

•  

•  

•  

@Lenrok572: masz absolutnie rację. Zgadzam się. Tylko ilu ludzi ma tak zrobione sieci w domu? 5%? Mniej? Ludzie dostają te chinourządzenia i tak się zyje w chlewie obsranym gównem, bo nikt nikogo nie edukuje. "Pan od internetu" nawet nie doradzi, bo ma wyjebane. O tym mówię.

•  

•  

@kotnaklawiaturze: co ty w ogóle pierdolisz za głupoty ? Jakiej kontroli nad urządzeniami dostępowymi ? Operator dostarcza usługę to jednego routera gdzie po jednej stronie jest sieć WAN z adresacją operatorską, na nim odbywa się routing i dalej przechodzi w LAN klienta i co on sobie tam powstawia to już mnie nie interesuje co tam jest wpięte. O ile korzysta z internetu zgodnie z prawem i regulaminem to nie będę się do niczego czepiał.

•  

@kotnaklawiaturze: widzę masz małe pojęcie a wyzywasz ludzi od dzbanów, wystarczy troszkę pomyśleć i miałbyś odpowiedź.

•  

@szkari: Ty mieszkasz w jakiejś wsi czy coś? Albo jesteś wysłannikiem z roku 1998 że latach do klientów im ustawiać routery po domach?

•  

@dewx: Twój wpis wniosł niezwykle wiele do dyskusji o tym, że sieci zakłądane przez duże firmy mają ustawione albo domyślne, albo automatyczne kanały. Bardzo wiele ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kotnaklawiaturze: Pan od internetu ma zamontować internet, a potem zamontować internet gdzie indziej itd itd a nie bawić się w doradzanie. Zrozumcie kurwa w tym chlewie obsranym gównem, że za to się płaci jak chcesz mieć dobrze sieć ogarniętą w domu. Pan co podpina prąd z Tauronu też wam gniazdka będzie robił za darmo ? Umów się z takim i mu zapłać jak chcesz coś mieć dobrze.

•  

@szkari: Bardzo uroczo tłumaczysz swój wszystkomiwisizm i podejście do klienta. Jeszcze podaj nazwę firmy żebyśmy wiedzieli czego unikać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kotnaklawiaturze: co za różnica czy zdalnie czy nie zdalnie, jak ktoś sobie sam kupił router i do wpiął do sieci to wiadomo że się do niego nie dobiorę od zewnątrz

+: masiek
    •  

@szkari: janusz uspokój się bo grażyna nie nadąża z gotowaniem bigosu xP

•  

@kotnaklawiaturze: lepiej współpracować poważnymi firmami i świadczyć im usługi, niż pierdolić się z januszami co by chcieli wszystko za darmo, kiedyś zrozumiesz - to jest biznes, a nie wolontariat

•  

@kotnaklawiaturze: zrestartuj AP to znajdzie lepszy (wolny) kanał

•  

@kotnaklawiaturze: tyle samo co Twój post, jak mniemam masz zerowe pojęcie na temat większości klientów podpisujących umowy z ISP oraz jakie informacje są zawarte w takowej mowie.

+: krash
    •  

który miał "obiecane" 200 megabitów, a po wifi wyciągał 20 megabitów, na telefonie

@kotnaklawiaturze: W umowie nie ma zagwarantowanej prędkości po WiFi bo to nie jest technicznie możliwe. 4 lata pracowałem u ISP na helpdesku ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

4 lata pracowałem u ISP na helpdesku ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Migfirefox: przejebani ludzie dzwonią, co ?

•  

@szkari: Może i pojebani, ale przynajmniej nic już mnie w życiu nie zaskoczy xD

•  

@dewx: lol. Oczywiście że domyślam się że firma umywa ręce od tego co leci po WiFi. Oczywiście że firmy są cwane. Ale co to wogle ma do tego, że to patologia i ogólny debilizm, takie ustawienie kanałów i to że firmy kładą na to lachę?

•  

@dewx: twoje podejście można podsumować "nie mamy Pana płaszcza i co nam zrobisz" xD co z tego że po sieci typu N która była by ustawiona poprawnie można wycisnąć te 130 megabitow w praktyce. Chuj, my kładziemy na to palę. Po co sie wysilać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kotnaklawiaturze: bo mogą i to robią, masz teraz certyfikujące testy prędkości od UKE i w momencie wykonywania testu masz bezwzględny obowiązek podłączenia się kablem bezpośrednio do urządzenia ISP więc dlaczego twierdzisz że firmy są cwane?

•  

@kotnaklawiaturze: chyba lepiej zostawić ustawione auto niż ustawić kanał 6 do końca świata, bo za miesiąc całkiem inaczej eter wygląda. A nuż po restarcie zmieni kanał na lepszy.

•  

I sam pewnie doskonale wiesz, że klienci NIGDYnie mają dostepu do samodzielnej konfiguracji tych gównorouterów/puntków dostępowych.

@kotnaklawiaturze: Bzdura w TOYA, mogę zmieniać sobie kanały przez eBOA.

•  

Ale się tutaj żrecie i do żadnego konstruktywnego rozwiązania nie dochodzicie.

•  

@Camis: no to gratki. Jak w Łodzi mieszkałem, to tylko wynajmowalem więc nigdy do boa nie miałem dostępu... No ale fajnie że abonenci maja te opcje.

•  

Czy jest na wykopie ktoś, to pracuje np. w #upc #tpsa #orange #vectra #toya i możę mi wytłumaczyć dlaczego jesteście takimi dzbanami?

@kotnaklawiaturze: Nie dzbanami tylko SMIECIAMI LUDZKIMI

•  

Wskaż mi firmę w Łodzi

@kotnaklawiaturze: 4web/forweb, siec m.in na skrętce podpinają bezpośrednio do karty sieciowej, chyba ze klient chce WiFi to dają swoje pudło.

•  

@kotnaklawiaturze: Kanały 1, 6, 9 nie nachodzą na siebie. Dlatego się je wybiera. Ma szansę zadziałać CSMA/CA i RTS/CTS - urządzenia będą w stanie odebrać transmisję nie do siebie poprawnie, a nie jako śmieć będący szumem - i uniknąć kolizji.
      Jak chcesz przestrzeni, przenieś się na 5 GHz.

•  

@kotnaklawiaturze: Miałem tak kiedyś z vectra... co zmieniłem kanał to zaraz sąsiedzi zmieniali... bo każdemu myliło. W bloku 50 rodzin i monopol na firmę lokalna która została wchłonięta przez vectre. Dużo dały te ich rutery 2 i 5ghz, ale wcześniej download 100kb/s...

•  

@kotnaklawiaturze: Niby masz rację, ale jednak nie do końca. Zawsze sprawdzam prędkość na WIFI po wykonaniu instalacji, bo wiem, że klienci najczęściej z niej korzystają. Taką mam zasadę, bo wiem, że jeśli nie będzie w miarę rozsądna to następnego dnia odbiorę telefon, że idzie słabo, ale ustawianie kanałów na sztywno przy tak dużej konkurencji przestaje się sprawdzać. Jasne, są osiedla gdzie wszyscy korzystają z usług jednego dostawcy, wtedy można nad tym zapanować, ale jak masz orange, vectrę, lokalnego dostawcę i jeszcze router do mobilnego, to przestaje się to sprawdzać, bo nawet jeśli jeden zmieni kanał to reszta tego nie zrobi. Lepiej zostawiać auto i gdy klient zadzwoni poradzić restart i wtedy z automatu zmieni, tylko trzeba zadzwonić albo samodzielnie dojść do takich wniosków. Idzie słabo? Od tego jest telefon serwisowy i wtedy ma sens, ale ludzie jakoś wolą często narzekać niż zatelefonować. Najbardziej mnie dziwią telefony: "panie, od 5 dni nie działa". Skąd ja mam wiedzieć, że nie działa? Klientów jest dużo, nie da się tego wszystkiego monitorować.

•  

@kotnaklawiaturze: Czy wiesz, że to nie jest żaden problem? Czy wiesz, że stacje bazowe sieci komórkowych również nadają na "jednym" kanale? Czy wiesz, że nowoczesne standardy WiFi mają świetne mechanizmy redukujące efekty interferencji i innych niekorzystnych zjawisk? Czy wiesz, że 3dB różnicy w mocy sygnału to dwukrotna różnica, a na wykresie widać nawe 30 decybelowe różnice na tym samym kanale, co daje 2*10=20-krotnie słabszy sygnał, który nie ma szansy zakłócić czegokolwiek? Czy wiesz, że moce tych sygnałów tak się układają, bo sygnał WiFi słabo penetruje ściany i sąsiednie mieszkania mogą sobie chulać na tym samym kanale częstotliwościowym bez problemu?

Wiesz, że 5GHz nic nie rozwiąże, bo tam też są stawiane sieci providerów i pozatym ta częstotliwość to 2x mniejszy zasięg, który może robić różnicę w rozległym mieszkaniu?

Jesteś dzbanem bez wiedzy i siejesz ferment, usuń ten wątek najlepiej.

•  

@zjadlbym_gulasz: Opisz, jak robisz te pomiary, proszę.

•  

@RatKing: Wow. Ale ty masz wiedzę. Niesamowite ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Obrazek jest tylko przykładowy. Żałuje że u kumpla nie zrobiłem screena. Mieszka pod Warszawą, jedna firma ma monopol na jego budynek i ma po 6-7 sąsiadów na kilku popularnych kanałch. I płaci za 200 megabitó i ma 20 kilka metrów od routera providera.

Fakty są proste, ISP mają wyjebane na kanały, ludzie płacą za coś czego nigdy nie uzyskują, bo teraz 95% ludzi używa tylko po WiFi laptopów i telefonów(niewielu ma wogle stacjonarki na kablu itd.).

Samodzielnie zarządzana dualbandowa 5 GHzowowa sieć to oczywiste i jedyne rozwiązanie(nie wiedziałem jeszcze nigdy, żeby na 5GHz brakło kanałów jak na 2,4 w miejscach o dużym obłożeniu na 2,4). Tylko ilu polaków takie ma, mając JUŻ w domu takie gównourządzenie dostępowe. No chyba niewiele. Bo nie rozumieją problemu i tego co się odjebuje w eterze.

I to nie ich wina że nie wiedzą, bo "monterzy" i firmy od neta mają totalnie wyjebane na edukowanie i doradzanie klientom żeby to zapierdalało.

•  

@kotnaklawiaturze: Nie ma znaczenia ilość sygnałów na kanale, znaczenie ma odstęp między nimi w miejscu odbioru, wystarczy kilka decybeli różnicy, aby sygnał w pełni odeparować od innych interferujących routerów i mieć pełnię zasobów dla siebie. Nie znasz się, nie wypowiadaj się.

Kiedy zaczniesz przypierdalać się do operatorów komórkowych, że tysiące swoich bazówek mają transmitujące na tych samych kanałach? Człowieku, nie wiesz, co pierdolisz nawet. WiFi ma tą samą technologię transmisji co LTE do chuja.

•  

@RatKing: Super fajnie w teorii.

Szkoda że w realnym świecie to nie działa i ludzie albo mają problemy w ogólę z połączeniem(będąc dalej od urządzenia dostępowego, kiedy router sąsiada nagle dominuje mocą) i/albo kiedy im sieć działa z 1/5 tego co teoretycznie wifi danego standardu powinno dawać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kotnaklawiaturze: Sygnał sąsiada zza ściany nie ma szans dotrzeć z jakimkolwiek użytecznym poziomem i jest już bardzo słaby. Jeśli przyćmiewa on sygnał pożądany, to nie ma to i tak żadnego znaczenia, bo sygnał w miejscu odbioru i tak jest już wystarczająco osłabiony przez ściany mieszkania zainteresowanego.

Nie ma absolutnie szansy, żeby w zasięgu wzroku routera sąsiad zza ściany był w stanie zakłócić twój sygnał.

Twoje teorie są z dupy i wynikają z niewiedzy.

•  

@szkari: tutaj bardziej chodzi o sytuację gdy przy montażu ustawiony jest mało wygodny kanał, no a montaż jest po stronie dostawcy internetu

•  

@RatKing: Fascynujące, zaprawdę fascynujące jak sobie łączysz dwie zupełnie różne sytuacje, żeby w swoim idealnym modelu zrobić tak, żeby MUSIAŁO działać.

Ale ogarniasz że ja podaję dwie różne sytuacje?

Że u kumpla z odległości dwóch metrów od urządzenia gówno-dostępowego, działającego na 802.11N i bardzo nowoczesnym telefonie osiągał 20 megabitów?

I że z własnego doświadczenia wiem, że jak miałem w Łodzi wynajęte, sąsiad miał ten sam kanał i jak byłem daleko od swojego routera, a blisko routera sąsiada, to całkowicie traciłem neta? I tak to działa w praktyce u bardzo wielu ludzi?

Że mają albo źle ustawione routery fizycznie, albo złe kanały,albo całkiem złą częstotliwośćdo danego rozwiązania i ISP się tylko cieszy, bo mają mniejszy ruch w sieci.

A ludziska płacą za 200 megabitów, mając max 20 w najlepszych warunkach możliwych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Póki YT i Netlix śmiga, nikt nie ma problemów i kaska leci do ISP za 200 megabitów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@kotnaklawiaturze: Podaj mi dowód, że te 20 mega u kumpla to był efekt interferencji od routerów na tym samym kanale.

Traciłeś, bo swój sygnał miałeś już bardzo słaby, a nie zakłócony.

Nie masz pojęcia o częstotliwościach i jak się propagują fale radiowe. Podaj pomiary chociaż tych sygnałów w problematycznych miejscach. Nie potrafisz? Ojej, ciekawe, dlaczego...

•  

Nie ma absolutnie szansy, żeby w zasięgu wzroku routera sąsiad zza ściany był w stanie zakłócić twój sygnał.

@RatKing: nie chciałbym dzbana bronić, ale tutaj chyba coś ci się pomyliło, o jakim poziomie sygnału mówisz ? -60,-70,-80 ?

•  

@szkari: Nie rozumiem pytania, jakie znaczenie ma poziom sygnału bez porównania z poziomem interferencji/zakłócającego sygnału?

•  

@RatKing: Mieszkam w zupełnie innym miejscu na zadupiach. Wpis pisałem na podstawie swoich doświadczeń, nie bo mam jakiś problem ze swoją siecią. Ale z praktyki wiem, jak to "śmiga" w blokach, bo co się nawkurwiałem w życiu, to się nawkurwiałem. ¯\_(ツ)_/¯

A ty co, jesteś providerem? A daj z ciekawości jakieś staty, ile procent twoich abonentów ma średnią, wykorzystywaną prędkość downloadu taką jaką im dajesz(w sensie, dajesz 100 megabitów, a Ci faktycznie tyle mają średnio), czy może jednak "przeciętny" user ma tak to wszystko ustawione że ma jednak ułamek tego za co płaci na finalnym urządzeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@RatKing bo według Ciebie na przykład sygnał -60 który dociera do mnie od mojego sąsiada nie jest wpłynąć na wydajność mojej sieci na tym samym kanale ? Przecież to jakiś bullshit

•  

@kotnaklawiaturze: Czyli nie masz żadnych pomiarów, aby zwalać problemy na jakość sygnału radiowego? Ojej... Ale pech...

Każda ściana to kilkanaście/kilkadziesiąt decybeli mniej. Zasrane drzwi powodują kilkukrotny spadek mocy sygnału. Nie ma szans, żebyś zza kilku ścian na sraczu miał dobry sygnał. Będzie słaby, podobnie jak sąsiada, dlatego ci się wszystko w głowie miesza i już sam nie wiesz, co pieprzysz. Kanały nie mają tutaj żadnego znaczenia, podkreślam, sieci komórkowe działąją na tych samych kanałach w obrębie jednego pasma i jakoś sobie radzą, a technologia nowoczesnych standardów WiFi jest praktycznie taka sama jak w LTE!!!

Jestem inżynierem radiokomunikacji i pracuję na codzień z sieciami komórkowymi. Jeśli o coś można oskarżyć providerów, to o przycinanie na łączach, a nie na psuciu transferu kanałami WiFi, bo to akurat nie jest żaden problem. Łączyłeś się kiedyś z tym routerem problematycznym kablem i mierzyłeś? Pewnie nie? Ojej, ale pech.

•  

@RatKing: Urocze jaksobie wymyślasz argumenty :D

Czy łączyłem się kablem. :D Stary, ja jestem pewien że po kablu to jest w granicach 90% tego co oferują ISP. Inna sytuacja była by oszustwem. To wogle nie podlega dyskusji.

Dyskusja to "czy przeciętny user, który dostaje urządzenie dostepowe z wbudowanym WiFi i ma automatycznie/domyslnie ustawione przez bezmyślnego montera kanał, kiedykolwiek uzyska takie parametry, jakie by mógł, gdyby miałdobrze skonfigurowaną sieć lub innego typu/poprawnie zbudowaną sieć.

Ty chyba po prostu nigdy nie wynajmowałeś/nie mieszkałeś w dużym mieście/bloku i nie znasz życia a naczytałeś się bardzo dużo bardzo mądrych książek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Fajnie, fajnie, tylko czemu w 100% mieszkań w jakich byłem(odwiedzając znajomych, wynajmując przez lata itd.) miałem 1/3-1/5 tego, co teoretyczne standardy transmisji oferowały, w pokoju gdzie znajduje się urządzenie dostepowe a po szybkim looknięciu w WiFi Analyzera okazywało się że kanały dosłownie zasrane w okolicy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@szkari: Jeszcze raz powtarzam: jakie ma znaczenie to, że on u ciebie widoczny jest na -60, skoro twój będzie o kilkanaście/kilkadziesiąt decybeli większy? A będzie większy, bo zakładając tą samą transmitowaną moc (a jest ta sama, bo te urządzenia są certyfikowane i mają narzuconego maksa) musisz mieć lepszy sygnał u siebie pod routerem niż jego przez co najmniej jedną ścianę. Ile ma twój w tym miejscu, gdzie masz jego -60, sprawdzałeś w ogóle?!

•  

Każda ściana to kilkanaście/kilkadziesiąt decybeli mniej. Zasrane drzwi powodują kilkukrotny spadek mocy sygnału. Nie ma szans, żebyś zza kilku ścian na sraczu miał dobry sygnał. Będzie słaby, podobnie jak sąsiada, dlatego ci się wszystko w głowie miesza i już sam nie wiesz, co pieprzysz. Kanały nie mają tutaj żadnego znaczenia, podkreślam, sieci komórkowe działąją na tych samych kanałach w obrębie jednego pasma i jakoś sobie radzą, a technologia nowoczesnych standardów WiFi jest praktycznie taka sama jak w LTE!!!

@RatKing: Kurde tyle czasu spędzałem na leczeniu kanałowym w blokach, radioliniach, meshowych sieciach itp i odnotowywałem poprawę lub pogorszenie działania sieci - a ty mi mówisz, że kanał nie ma znaczenia bo LTE = WIFI i kanał nie ma znaczenia. W tym momencie mam małą sieć ze 100ap pod sobą - zanim nie porozrzucałem kanałów była lipa straszna. Po zmianie problem ustał. Nie rozumiem jak pan inżynier nie widzi różnicy pomiędzy wifi a lte, no tak radio to radio, fale i te sprawy ...

•  

@kotnaklawiaturze: Siema. Tak z ciekawości. Mam UPC i sciagnalem ten program co ty masz. I mam 3 na tym samym połączonych. I tak jak gadasz 2,4GHz. Masz poradnik jakiś jak to zmienić? Sieć mam UPC 150mb światłowody.

•  

@kotnaklawiaturze: Wiesz, czy sprawdzałeś? Bo ja znam wielu takich idiotów, którzy nie sprawdzali, bo coś im się wydawało oczywiste, a ja jestem widzisz praktykiem i w cuda nie wierzę, póki ich sam nie zmierzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A mierzyłeś tym znajomym transmisję po kablu w tym samym czasie? Bo to pierdolenie inaczej ¯\_(ツ)_/¯

Nie ma szans, żeby sygnał sąsiada pod twoim routerem był w stanie go zakłócić. NIE MA SZANS.

•  

@szkari: 100 AP gdzie? W biurze np. bez ścian? Taki ejsteś pan inżynier, a nie wiesz, jak sie fale propagują i kiedy się sygnały separuje kanałami? Kiedy masz podobne moce w punktach odbioru z różnych źródeł i mogą one ze sobą interferować. A wiesz, że ściany mieszkań skutecznie odgradzają i nie ma potrzeby separowania kanałami? No nie wiesz.

•  

@RatKing: będą błędy i kolizje, wiadomo, że mój router na -40 będzie działał lepiej
      to teraz dam ci prosty przykład - masz 2 radio telefony, gadasz sobie z kolegą, a tu nagle ktoś zaczyna cały czas nadawać, jest troche dalej, ale mimo wszystko go słyszysz, nie jest w stanie całkiem zakłócić rozmowy ale jednak coś tam dochodzi co ciebie - nie przeszkadza ?

•  

A wiesz, że ściany mieszkań skutecznie odgradzają i nie ma potrzeby separowania kanałami?

@RatKing: przecież nie masz mieszkań z tak grubymi scianami że jesteś w stanie wszystko odseparować - np. masz swoj ap w sypialni i siedzisz na kiblu - masz -60, ale akurat za jedna sciana od stacza jest ap sasiada i masz -55 od niego - i co nie ma interferejcji ? tak mam ap i pomiedzy scianami i na otwartej przestrzeni, separuje co sie da i chodzi lepiej

•  

@szkari: Nie będzie żadnych "kolizji" (bardzo nieradiowe pojęcie, ja bym na twoim miejscu nie stosował), bo twój sygnał przebija się o 20 dB, to jest kilkunastokrotnie mocniejszy sygnał i nie będzie przez nic zakłócony. Nie ma tutaj porównania z dwoma radiotelefonami, bo mówisz o sytuacji, w której sygnał ma dość zbliżoną moc do pożądanego. Mnie nie złapiesz na takie durne porównania, bo niestety widać, że niewiele wiesz o tym, o czym mówisz.

Zbrojona ściana to co najmniej kilkanaście decybeli przy sygnałach wifi.

Jeśli separujesz, co się da, to nie masz pojecia, co robisz i o optymalizacji tego, zatemi często tracisz dużo czasu na zbędną robotę ¯\_(ツ)_/¯

•  

@kotnaklawiaturze: router należy do klienta i on odpowiada za jego konfiguracje. Chyba, że chodzi o upc/orange i gdzie nie wykupujesz routera na własność ale i tak za jego ustawienie odpowiadasz ty ¯_(ツ)_/¯

•  

@Breniacz: Nie da się konfigurować sieci w Netii na przykład. Ale w sumie dłguo nie próbowałem.

•  

@kotnaklawiaturze: Lepsze kilka sieci na jednym kanale, niż tyle samo rozrzucone po sąsiednich. Separacja jest możliwa dzięki różnicy poziomów, wystarczy kilka dB, czyli mniej niż wnosi wnosi ściana czy sufit. To właśnie rozrzucanie po sąsiednich nachodzacych na siebie kanałach powoduje gorsze interferencje. Dlatego ustawiasz 1, 6, albo 11 i kropka.

+: unhit
    •  

@kotnaklawiaturze: Ja na przykład w umowie nie mam nic o WiFi. Mam internet (jako usługę udostępnienia go) i wynajem urzadzenia (które umożliwia konfigurację sieci wraz z WiFi). Czemu więc technik ma mi ustawiać WiFi?

•  

@kotnaklawiaturze: Ja to sobie samemu zmieniłem kanał i ustawiłem na sztywno.

Poza tym czasami ciężko znaleźć coś gdzie nie ma tłoku.
      Co do obowiązkowo 2.4ghz, mało kto ma urządzenia obsługujące 5ghz.

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: Zrzutekranu_2019-08-08-01-23-51-617.jpeg

•  

@kotnaklawiaturze manualny jeżeli nie jest ustawiony w tryb manualny sam automatycznie zestawia sobie kanał po wyłączeniu zasilania bądź dostępu do internetu a i ten manualny potrafi to zrobić w pracy technika widziałem dużo smieszniejszych rozwiązań jak np hotel z routerem w każdym pokoju zawalajacy wszystkie kanały w promieniu 200m xD

•  

@kotnaklawiaturze: Colego, jest jeszcze jeden niuans z kanałami. Ponieważ kanały są szersze niż odstępy między nimi, to jeśli załóżmy masz w okolicy 5 ruterów nadających na kanale 1, zmiana u siebie na kanał 2 nie będzie oznaczać, że będziesz miał lepszą jakość transmisji. Czasami zaletą jest wybranie takiego samego kanału jak część sąsiadów, bo ruter przynajmniej rozumie takie ramki i je z premedytacją odrzuca jako niepochodzące od urządzeń do niego wpiętych. Będąc na kanale obok sygnał jest po prostu zniekształcany. Moja "zasada kciuka", to wybór najmniej zatłoczonego spośród 1, 6, 11.

•  

@szkari
      @kotnaklawiaturze Mnie najbardziej wkurwia w #vectra fakt że nie mam możliwości zarządzania tym ich modemem. Poustawialbym wszystko żeby hulało(parę sieci postawiłem), to nie, bo klient to debil niech ma dostęp tylko do zmiany kanału i mu starczy

•  

•  

@Lenrok572 i co ci to zmieni geniuszu że będziesz miał swój router jak musisz i tak mieć modemorouter od ISP?

•  

•  

@Lenrok572 no i tak będziesz miał zapewne porty poblokowane, jakieś dziwne ustawienia itp.
      Z poprzednim lokalnym ISP tak zrobiłem jak mi się wifi zacinało, ale teraz nie mam dostępu do routera po prostu

•  

@kotnaklawiaturze: podsumowując
      OP to roszczeniowy klient który nie ma zielonego pojęcia o branży

Czyli w sumie typowe w tej gównobranży XDD

Jakbyście płacili tyle za neta co za wode/prad/gaz nawet z przylaczem to moze ktos by wam te kanaly przestawial.

•  

@ButtHurtAlert: w bridge'u nie masz portów poblokowanych bo o to chodzi w jego działaniu, jak masz adres zewnętrzny to jesteś wystawiony "za sieć". Być może byłeś zapięty routerem za router, to nie jest dobre rozwiązanie. Do większości nowych routerów klienci nie mają dostępu, ale też większość ustawień można wykonać z poziomu panelu klienta, co wcale nie jest takie głupie.

@RatKing: coś mi tu nie gra i wynika to nie tylko z mojej praktyki. Dla przykładu - mam urządzenia Ubiquiti, posiadają taką funkcję jak AirMagic - masz pokazane całe użyteczne pasmo i z zaznaczonym obłożeniem danych częstotliwości, na tej podstawie też działa ichniejszy DFS, masz tam też podaną prognozowaną przepustowość. Biorąc pod uwagę to co piszesz, to niezależnie od obłożenia danego kanału tak długo jak nie wchodzą na niego "zbocza" innych sygnałów nie powinno być problemu bo przecież anteny ustawione na siebie będą miały najwyższy poziom - czyli zasadniczo system byłby bez sensu, można wybrać każdy popularny kanał bez straty w jakości sygnału. Ale tak nie jest, jest tak jak pisze @szkari - rozrzucanie sieci po paśmie to dobra praktyka. We wspomnianym przypadku gdy przejdę na "popularny" kanał to anteny zarówno spinają się na niższą prędkość, jak i prędkość realna spada, za to gdy pójdę na "mniej zapchane" pasmo to od razu mam wymierną, wyższą prędkość łącza. I tak, tutaj działa to trochę jak przy LTE - masz modulację, ale faktem pozostaje że przy użyciu "popularnego" kanału max na co mogę liczyć to 16QAM, gdzie po samej zmianie kanału wskakuje bez problemu na modulację 64QAM co oczywiście ma przełożenie na to ile danych urządzenia są w stanie "przepchać". Piszesz też o poziomie sygnału, jakby to on był decydujący, tymczasem myślę że doskonale wiesz że w praktyce liczy się bardziej jakość sygnału czyli odstęp od szumu. I tak, szum na 2,4 czy 5GHz może pochodzić z różnych źródeł, ale ciężko zaprzeczyć że w otoczeniu gdzie jest dużo więcej sieci szum jest wyższy przy użyciu tych samych urządzeń. I nie chodzi tutaj o same "zbocza" sąsiednich sieci, czyli zniekształcony sygnał - tak jak ustaliliśmy w tym wątku, w większości przypadków sieci używa się trzech kanałów. Oczywiście często lepiej wybrać któryś z tych kanałów niż być pomiędzy i zbierać ten zniekształcony sygnał, ale też często w "zaśmieconym" eterze wybiera się węższe pasmo, np 10MHz, właśnie w celu zniwelowania wpływu innych sieci - gdyby wystarczyło wrzucić wszystko na jeden kanał i poziom sygnału byłby decydujący, to nikt by się tak nie bawił. Jest to normalna praktyka. A przecież w przypadku dobrze ustawionych anten kierunkowych zawsze sygnał będzie o lekko naście decybeli wyższy niż z sieci dookoła. No i też jeśli bezwzględny poziom sygnału jest decydujący i więcej = lepiej, to na logikę powinniśmy wszystkie urządzenia ustawiać na maksymalną moc nadawania - a to też błąd. Dodatkowo nawiązując do LTE spadek wydajności stacji bazowej na klienta to też nie jest tylko kwestia niewyrabiającej "końcówki" - po coś się wprowadza kolejne pasma i ich agregację. Za dużo urządzeń interferujących na jednej częstotliwości to nic dobrego.
      Może i w teorii mocniejszy mocniejszy sygnał na tej samej częstotliwości jest równie wydajny przy 15 sieciach jak przy jednej, ale jak widać praktyka mija się z teorią w tym przypadku, bo po prostu tzw jakość sygnału spada i w pewnym momencie jest to nie do przeskoczenia. I nie zmieni tego większa moc nadawania. Ściana odseparuje wystarczająco sygnał dwóch sieci obok siebie, ale nie w momencie gdzie masz sygnał z boków, góry i dołu i to z paru sieci z każdej stony, jak w przypadku bloku. Po prostu mając parę albo i paręnaście APeków na tej samej częstotliwości nie osiągniesz pełnej przepustowości. A po kablu będzie, bo większość dostawców dzisiaj przyzwoicie trzyma parametry. Nie mówię że jestem jakimś ekspertem bo nie jestem, ale praktyka podpowiada mi zupełnie co innego niż to, co piszesz - to zbyt piękne żeby było prawdziwe, przecież skoro wszystkie urządzenia korzystają z tych samych trzech kanałów to problem z prędkością nie powinien występować a ograniczeniem powinna być jedynie wydajność samego sprzętu. Chętnie zobaczę pomiary jakości sygnału i modulacji dla takiego samego urządzenia w różnych warunkach, szczególnie tak zaśmieconych jak blok mieszkalny.

•  

@Odczuwam_Dysonans: Ty tez nie masz pojecia za bardzo o czym piszesz, a "moze w teorii, ale w praktyce..." bez podania konkretnych pomiarow mozesz sobie wsadzic miedzy bajki, bo to takie samo teoretyozowanie, ze ty widziales, ty czegos doswiadczyles. No ale nie pomierzyles, nawet wtedy, wiec wszystko opiera sie na twoim "chlopskim rozumowaniu".

1. Nie tylko zbocza sygnalow moga na siebie nachodzic, ba, cale sygnaly moga na siebie nachodzic w dziedzinie czestotliwosci. Juz dawno wyzej pisalem, ze liczy sie stosunek uzytecznego sygnalu do szumu jakim jest niepozadany sygnal i chyba powinienes dokladniej przeczytac moje posty, zanim zacniesz dyskutowac.

2. Anteny dookolne, najczesciej stosowane w routerach, nie maja kierunkowych charakterystyk i nic nie zyskasz ustawiajac je "na siebie", jakis belkot. Anteny nie maja poziomow, maja charakterystyki promieniowania, zysku antenowego, czyli stosunek zysku w danym miejscu odbioru w stosunku do teoretycznej i wzorcowej anteny dipolowej.

3. Rozrzucanie po kanalach to dobra praktyka tylko w uzasadnionych warunkach, a w pozostalych to strata czasu. Dobieranie kanalow na stale w bloku to strata czasu, biorac pod uwage to, jak czesto moze sie wokol zmieniac, dodaawanie nowych sieci, routerow, zmiana ich lokalizacji i tysiace innych czynnikow.

4. Anteny sie nie spinaja, anteny to kawalki drutu ze zmiennym napieciem w srodku i o niczym nie decyduja, prosze, jak mozna podejmowac taki temat i wygadywac takie glupoty? O modulacjach i predkosci decyduje oprogramowanie.

5. "Tak, to dziala troche jak w LTE". Boze swiety, kazda transmisja radiowa to jakas modulacja i nie jest to akurat nic "trocje jak LTE", ale jak kazda komunikacja radiowa. Nie zdajesz sobie sprawy z wielu innych aspektow podobienstwa LTE i nowoczesnych WiFi, nie warto w to wchodzic, ale mi chodzilo glownie o rozwiazanie warstwy fizycznej, stosowana metode wielodostepu i co za tym idzie mechanizmy obrony przed interferencjam i wieloma innym niekorzystnymi zjawiskami propagacji.

6. Opisales przypadek, gdzie zmiana kanalu ma sens, ale na boga: w jakich warunkach, w jakiej odleglosci od routera, ile przeszkod i jakiego typu dzielilo cie od routera w miejscu pomiaru, jakie byly poziomy sygnalow na mierzonych kanalach, jaki byl SNR w obu przypadkach? Nie wiesz? Ojej. Nigdy nie twierdzilem, ze zmiana kanalu nie ma sensu, ale w bloku ma sens bardzo ograniczony i jedynie wtedy, gdy masz zza sciany na tyle mocny sygnal, ze twoj zacyzna sie w nim gubic, czyli musisz przebywac za kilkoma scianami od routera w swoim mieszkaniu. Takie sytuacje to rzadkosc, a wynikaja glownie z oslabienia sygnalu z twojego routera, a nie z silnego sygnalu sasiada, bo nie ma szans, powtarzam, NIE MA SZANS, zebys we wlasnym mieszkaniu blisko routera byl zaklocany przez sasiada, a wynika to z praw fizyki i tlumienia chociazby scian.

7. Od samego poczatku podkreslam brak znaczenia bezwzglednego poziomu sygnalu (jest uzyteczny w bardzo szerokim zakresie mocy), a najwazniejsze to stosunek sygnalu do szumu.

8. Odkryles Ameryke z podniesionym poziomem szumu, ale juz wielokrotnie pisalem: poziom szumu nie ma znaczenia bez odniesienia do poziomu twojego sygnalu. Wystarczy kilkanascie decybeli roznicy, aby szum nie mial zadnego wplywu na mozliwie doskonala transmisje twojego sygnalu. Skoro ty sie lubisz bawic w infantylne gadki o zboczach sygnalow, to odnies to wszystko do sluchania muzyki, szumu ulicznego, rozmow w drugim pokoju i tak dalej, a potem moze wreszcie zrozumiesz, ze dzwieki to jeden kanal i przy wystarcajaco duzym poziomie glosnosci z glosnika nie bedziesz slyszal zadnych zaklocen.

9. Ograniczenie pasma to strata na przeplywnosci, wiec mam nadzieje, ze jestes swiadomy, co gadasz. Nie ma najmniejsego sensu ograniczanie kanalu przy rowiazaniach technicznych stosowanych w nowoczesnych standardach WiFi, bo zaklocenia waskopasmowe nie wplywaja na odbior w innych waskich podpasmach. To sa technikalia, ktorych nie znasz, wiec gadasz kocopoly. Istnieja oczywiscie takie technologie transmisji, w ktorych zaklocenia waskopasmowe (np. na 2MHz w pasmie 20Mh) uniemozliwiaja calkowicie transmisje, ale to nie jest przypadek WiFi.

10. Mozna wszystko wrzucic na jeden kanal przy okreslonych rodzajach transmisji radiowych, stosujacych odpowiednie techniki transmisyjne, a ty wypowiadasz sie bardzo ogolnie. WiFi radzi sobie bardzo dobrze na jednym kanale. Juz wspominalem wielokrotnie: wiesz, ze kazda siec komorkowa kazdej generacji dziala na jednym kanale (w ramach jednego pasma u jednego operatora)? Jak to mozliwe! I co, jaka to normalna technika? Normalna w innych przypadkach, ale nie w tym, o ktorym mowimy! Oczywiscie istnieje wiele transmisji i technologii w okreslonych warunkach, gdzie trzeba separowac kanaly. Ale trzymajmy sie tematu sieci WiFi w bloku, okej? Pozwolisz jasnie panie praktyku?

11. O jakich ty antenach kierunkowych bredzisz w przypadku WiFi? Gdzie ty tam widziales kiedys anteny kierunkowe? Moj boze! Ty nawet sobie nie zdajesz sprawy, ze kierunkowosc tak samo zwieksza na danym kierunku sygnal uzyteczny, jak szumy. Tak, dokladnie, jesli w stosunku do innej anteny zyskasz 6 decybeli sygnalu, to zyskasz tez 6 decybeli szumu! Anteny kierunkowe pozwalaja zwiekszyc zasiegi, polepszyc moc sygnalu, np. osiagnac niezbedne minimum mocy, ale jesli szumy sa wystarczajaco wysokie, to nic ci nie dadza! Tak, te szumy to sieci dookola! OMFG....

12. Moc urzadzenia nalezy ustawiac optymalizujac ja do pozadanych warunkow pamietajac o normach, ktore same w sobie zapewniaja ochrone innych urzadzen na tym samym pasmie, to jest oczywiste. Separowanie wsystkiego zawsze nie jest optymalizacja, dodam przy okazji, optymalizacja nakladu czasu pracy do efektu.

13. Kolejne pasma sluza PRZEDE WSZYSTKIM zwiekszeniu pojemnosci systemu, czyli liczby uzytkownikow przy jakims tam srednim zalozonym poziomie transmisji danych. Jesli drugie pasmo ma taka sama szerokosc, to nie ma zysku na transmisji, a pozwala rozrzucic uzytkownikow, co koncowo daje efekt w postaci szybszej transmisji. Systemy komorkowe sa projektowane na prace wielu urzadzen w tym samym czasie, ktore przeszkadzaja sobie glownie w kwestii zabierania sobie zasobow, a nie wzajemnego zaklocania, co jest bardzo skutecznie mitygowane wieloma mechanizmami i rozwiazaniami.

Agregacja pasm pozwala na wieksza transmisje danych i sluzy PRZEDE WSZYSTKIM zwielokrotnieniu zasobow dostepnych uzytkownikom w jednostce czasu. Tez pudlo.

14. Tzw. jakosc sygnalu to co? Technicznie xD W praktyce twoj telefon zawsze odbiera sygnal z wielu stacji bazowych, to jakim cudem w praktyce jestes w stanie wyciagnac maksa bedac sam na komorce blisko nadajnika? Ot ciekawostka. Przypomnij sobie, co pisalem o sluchaniu muzyki i szumie z ulicy.

15. Sciana w takim samym stopniu stlumi sygnal routera jednego sasiada, co 50 innych, a nie rozumiem za bardzo, czym rozni sie od tej sciany postawionej wertykalnie sufit postawiony horyzontalnie. To teraz wyobraz sobie sasiadow sluchajacych muzyki zza kazdej plaszczyzny betonowej wokol ciebie w swoim mieszkanku. Maj gad, jakie ty kocopoly wygadujesz.

16. Mozesz miec tysiace nadajnikow wokol siebie, jesli beda odopowiednio odseparowane mocowo od twojego sygnalu uzytecnego, to bedziesz mial niezaklocony sygnal i bliskie doskonalym warunki propagacyjne zapewniajace najwyzsze transfery. MAJ GAD, facepalmowac zaczynam.

17. Nie jestes ekspertem, jestes totalnym laikiem, ktory posluguje sie mglistym przykladem anegdotycznym bez umocowania w konkretnych pomiarach i warunkach pomiarow. Bez tego nie ma konkretnej gadki.

18. A na koniec chetnie bys zobaczyl wyniki pomiarow potwierdzajace twoje chlopskie rozumowanie xD I co, moze ja mam jeszce ci je zrobic? Chyba zartujesz, pomierz sobie sam! Zamiast pieprzyc o jakichs funkcjach AirMagic sciagnij sobie byle jaki analizator sieci WiFi na Windowsa i popatrz na wykresiki, pomiary, pochodz sobie po mieszkanku. To bajecnie latwe. Pomierz sobie transfery, na kabelku, bez kabelka, przedstaw ladnie i zaczniemy konkretnie rozmawiac.

----

A w ogole caly ten temat ora fakt, ze nowoczesne routery wifi same dobieraja kanaly w zaleznosci od warunkow pracy, wiec temat nie istnieje, sam o tym wiesz, wiec na litosc, dajcie zyc juz tym instalatorom xDDD

•  

1. Nie tylko zbocza sygnalow moga na siebie nachodzic, ba, cale sygnaly moga na siebie nachodzic w dziedzinie czestotliwosci. Juz dawno wyzej pisalem, ze liczy sie stosunek uzytecznego sygnalu do szumu jakim jest niepozadany sygnal i chyba powinienes dokladniej przeczytac moje posty, zanim zacniesz dyskutowac.

@RatKing: rzeczywiście, napisałeś, przeoczyłem. Ale rozumiem że nie ma korelacji pomiędzy nachodzeniem na siebie sygnałów a wydajnością? Ciekawe.

2. Anteny dookolne, najczesciej stosowane w routerach, nie maja kierunkowych charakterystyk i nic nie zyskasz ustawiajac je "na siebie", jakis belkot. Anteny nie maja poziomow, maja charakterystyki promieniowania, zysku antenowego, czyli stosunek zysku w danym miejscu odbioru w stosunku do teoretycznej i wzorcowej anteny dipolowej.

Przecież pisałem o antenach kierunkowych, nie rżnij głupa. Sam stosujesz widoczność routera jako wyznacznik że internet musi super chodzić.

3. Rozrzucanie po kanalach to dobra praktyka tylko w uzasadnionych warunkach, a w pozostalych to strata czasu. Dobieranie kanalow na stale w bloku to strata czasu, biorac pod uwage to, jak czesto moze sie wokol zmieniac, dodaawanie nowych sieci, routerow, zmiana ich lokalizacji i tysiace innych czynnikow.

No jak to, przecież pisałeś że nie ma sensu bo nie odczujesz żadnego wpływu na jakość połączenia będąc w obrębie własnego mieszkania nawet jak dziesiątki urządzeń siedzą na tym samym kanale. Teraz piszesz o tym że nie warto bo to, bo tamto ¯\_(ツ)_/¯ no to nie warto bo to nie ma wpływu, czy nie warto bo za szybko się zmienia otoczenie?

4. Anteny sie nie spinaja, anteny to kawalki drutu ze zmiennym napieciem w srodku i o niczym nie decyduja, prosze, jak mozna podejmowac taki temat i wygadywac takie glupoty? O modulacjach i predkosci decyduje oprogramowanie.

Racja, chodziło mi o APeki zintegrowane z antenami bo myślałem o konkretnym sprzęcie, dzisiaj rzadko stosuje się "niezintegrowane" z APkami anteny kierunkowe.

5. "Tak, to dziala troche jak w LTE". Boze swiety, kazda transmisja radiowa to jakas modulacja i nie jest to akurat nic "trocje jak LTE", ale jak kazda komunikacja radiowa. Nie zdajesz sobie sprawy z wielu innych aspektow podobienstwa LTE i nowoczesnych WiFi, nie warto w to wchodzic, ale mi chodzilo glownie o rozwiazanie warstwy fizycznej, stosowana metode wielodostepu i co za tym idzie mechanizmy obrony przed interferencjam i wieloma innym niekorzystnymi zjawiskami propagacji.

Wiesz że chodziło mi o modulację QAM, pisałem o tym w tym samym zdaniu. Jak nie kojarzysz takich faktów to współczuję. Nie piszemy tutaj wypracowania. Mechanizmy niwelowania wpływu interferencji były obecne w każdym cyfrowym standardzie, ale to że teraz mamy LTE i 802.11ac nie znaczy że przestały być problemem.

6. Opisales przypadek, gdzie zmiana kanalu ma sens, ale na boga: w jakich warunkach, w jakiej odleglosci od routera, ile przeszkod i jakiego typu dzielilo cie od routera w miejscu pomiaru, jakie byly poziomy sygnalow na mierzonych kanalach, jaki byl SNR w obu przypadkach? Nie wiesz? Ojej. Nigdy nie twierdzilem, ze zmiana kanalu nie ma sensu, ale w bloku ma sens bardzo ograniczony i jedynie wtedy, gdy masz zza sciany na tyle mocny sygnal, ze twoj zacyzna sie w nim gubic, czyli musisz przebywac za kilkoma scianami od routera w swoim mieszkaniu. Takie sytuacje to rzadkosc, a wynikaja glownie z oslabienia sygnalu z twojego routera, a nie z silnego sygnalu sasiada, bo nie ma szans, powtarzam, NIE MA SZANS, zebys we wlasnym mieszkaniu blisko routera byl zaklocany przez sasiada, a wynika to z praw fizyki i tlumienia chociazby scian.

To nie jest jakiś wyjątkowy przypadek, tylko normalna praktyka jak się spina np AP klientów, czy też mosty, to wybiera się najmniej zasyfione pasmo. A nie że wszystkich na jeden kanał i heja, przecież poziom sygnału jest wyższy więc nie ma problemu. I zanim odwrócisz kota ogonem i powiesz że zrozumiałeś że chodzi o sieci w bloku - jeśli chodzi o syf w paśmie zasada jest ta sama. Więcej obłożenie = mniejsza wydajność więc wybiera się częstotliwość na której jest najmniejsze.
      Piszę Ci człowieku że masz w urządzeniach funkcje które właśnie pokazują Ci poziomy, signal to noise ratio i nawet podaje przewidywaną prędkość maksymalną, to nie, TYLKO NETSTUMBLER NA WINDOWSA POPATRZ NA WYKRESIKI XDD
      Nazywasz siebie praktykiem i piszesz o nowoczesnych standardach sieciowych, a nie masz pojęcia jak działają współczesne urządzenia, ustawianie tego to jest więcej niż patrzenie na SNR.
      Ile to jest "blisko routera"? To się jakoś oblicza?

7. Od samego poczatku podkreslam brak znaczenia bezwzglednego poziomu sygnalu (jest uzyteczny w bardzo szerokim zakresie mocy), a najwazniejsze to stosunek sygnalu do szumu.

Ja tam widziałem co chwilę słowo "sygnał".

8. Odkryles Ameryke z podniesionym poziomem szumu, ale juz wielokrotnie pisalem: poziom szumu nie ma znaczenia bez odniesienia do poziomu twojego sygnalu. Wystarczy kilkanascie decybeli roznicy, aby szum nie mial zadnego wplywu na mozliwie doskonala transmisje twojego sygnalu. Skoro ty sie lubisz bawic w infantylne gadki o zboczach sygnalow, to odnies to wszystko do sluchania muzyki, szumu ulicznego, rozmow w drugim pokoju i tak dalej, a potem moze wreszcie zrozumiesz, ze dzwieki to jeden kanal i przy wystarcajaco duzym poziomie glosnosci z glosnika nie bedziesz slyszal zadnych zaklocen.

To nie są infantylne gadki, tylko realna kwestia którą musisz brać pod uwagę konfigurując sieć, właśnie patrząc na te Twoje ukochane wykresiki.
      Słuchając muzyki nie sprawiasz, że dźwięk kosiarki sąsiada do Ciebie nie dociera. Inaczej po co wygłuszać pomieszczenia, przecież nie chodzi o siedzenie w ciszy...

9. Ograniczenie pasma to strata na przeplywnosci, wiec mam nadzieje, ze jestes swiadomy, co gadasz. Nie ma najmniejsego sensu ograniczanie kanalu przy rowiazaniach technicznych stosowanych w nowoczesnych standardach WiFi, bo zaklocenia waskopasmowe nie wplywaja na odbior w innych waskich podpasmach. To sa technikalia, ktorych nie znasz, wiec gadasz kocopoly. Istnieja oczywiscie takie technologie transmisji, w ktorych zaklocenia waskopasmowe (np. na 2MHz w pasmie 20Mh) uniemozliwiaja calkowicie transmisje, ale to nie jest przypadek WiFi.

Ta, bo w LTE wcale nie stosuje się różnej szerokości pasma, w każdym miejscu wszystko leci zawsze tak samo ( ͡° ͜ʖ ͡°) oczywiście że w zakłóconym eterze zjeżdża się nieraz z szerokością kanału, bo poprawia to stabilność łącza. A nie że masz parę decybeli więcej to już Cię nie obchodzi co jest "wokół". Ciekawe po co mamy regulacje w tym zakresie. 80MHz dla każdego!

10. Mozna wszystko wrzucic na jeden kanal przy okreslonych rodzajach transmisji radiowych, stosujacych odpowiednie techniki transmisyjne, a ty wypowiadasz sie bardzo ogolnie. WiFi radzi sobie bardzo dobrze na jednym kanale. Juz wspominalem wielokrotnie: wiesz, ze kazda siec komorkowa kazdej generacji dziala na jednym kanale (w ramach jednego pasma u jednego operatora)? Jak to mozliwe! I co, jaka to normalna technika? Normalna w innych przypadkach, ale nie w tym, o ktorym mowimy! Oczywiscie istnieje wiele transmisji i technologii w okreslonych warunkach, gdzie trzeba separowac kanaly. Ale trzymajmy sie tematu sieci WiFi w bloku, okej? Pozwolisz jasnie panie praktyku?

Jest to jedna z podstawowych różnic w zasadzie działania sieci komórkowych, a wifi. No ale nie no, te debile dalej pchają szeroki zakres, a wystarczyłby jeden kanał... Przecież telefonia komórkowa (która się nie umywa do dobrej sieci domowej) tego nie potrzebuje, to wifi też nie!

11. O jakich ty antenach kierunkowych bredzisz w przypadku WiFi? Gdzie ty tam widziales kiedys anteny kierunkowe? Moj boze! Ty nawet sobie nie zdajesz sprawy, ze kierunkowosc tak samo zwieksza na danym kierunku sygnal uzyteczny, jak szumy. Tak, dokladnie, jesli w stosunku do innej anteny zyskasz 6 decybeli sygnalu, to zyskasz tez 6 decybeli szumu! Anteny kierunkowe pozwalaja zwiekszyc zasiegi, polepszyc moc sygnalu, np. osiagnac niezbedne minimum mocy, ale jesli szumy sa wystarczajaco wysokie, to nic ci nie dadza! Tak, te szumy to sieci dookola! OMFG....

O normalnych. Taki Pan znawca i nigdy nie widział zastosowań wifi np w przypadku sieci WAN? Ach no tak, wifi to tylko routery w bloku xDD jak spinamy most między budynkami to już magicznie obowiązują inne reguły. Tak tak, sieci nie wpływają na SNR, patrząc na wykresy obłożenia kanałów tak naprawdę widzę mikrofalówki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

12. Moc urzadzenia nalezy ustawiac optymalizujac ja do pozadanych warunkow pamietajac o normach, ktore same w sobie zapewniaja ochrone innych urzadzen na tym samym pasmie, to jest oczywiste. Separowanie wsystkiego zawsze nie jest optymalizacja, dodam przy okazji, optymalizacja nakladu czasu pracy do efektu.

Ach no tak, dlatego najlepszym wyjściem jest ustawienie wszystkich urządzeń na pełną moc, na jednym kanale i liczyć na zbawienne działanie ścian.

13. Kolejne pasma sluza PRZEDE WSZYSTKIM zwiekszeniu pojemnosci systemu, czyli liczby uzytkownikow przy jakims tam srednim zalozonym poziomie transmisji danych. Jesli drugie pasmo ma taka sama szerokosc, to nie ma zysku na transmisji, a pozwala rozrzucic uzytkownikow, co koncowo daje efekt w postaci szybszej transmisji. Systemy komorkowe sa projektowane na prace wielu urzadzen w tym samym czasie, ktore przeszkadzaja sobie glownie w kwestii zabierania sobie zasobow, a nie wzajemnego zaklocania, co jest bardzo skutecznie mitygowane wieloma mechanizmami i rozwiazaniami.

Agregacja pasm pozwala na wieksza transmisje danych i sluzy PRZEDE WSZYSTKIM zwielokrotnieniu zasobow dostepnych uzytkownikom w jednostce czasu. Tez pudlo.

Ach, czyli jednak potrzebujemy zwiększać pojemność sieci, rozrzucać użytkowników żeby zwiększyć transmisję? Niewiarygodne.

14. Tzw. jakosc sygnalu to co? Technicznie xD W praktyce twoj telefon zawsze odbiera sygnal z wielu stacji bazowych, to jakim cudem w praktyce jestes w stanie wyciagnac maksa bedac sam na komorce blisko nadajnika? Ot ciekawostka. Przypomnij sobie, co pisalem o sluchaniu muzyki i szumie z ulicy.

A to jak np pobieram plik na telefonie to wykorzystuję do tego parę nadajników jednocześnie? Ciekawe, myślałem że płynnie przełączają się pomiędzy nadajnikami i po to mamy różne stany klienta... Czyli znowu, "blisko routera". Idioci narzekają na prędkość LTE i wymyślają sobie jakieś anteny zewnętrzne które są bez sensu bo przecież jak rośnie sygnał to rośnie szum. A przecież wystarczy podejść bliżej, amatorzy.

15. Sciana w takim samym stopniu stlumi sygnal routera jednego sasiada, co 50 innych, a nie rozumiem za bardzo, czym rozni sie od tej sciany postawionej wertykalnie sufit postawiony horyzontalnie. To teraz wyobraz sobie sasiadow sluchajacych muzyki zza kazdej plaszczyzny betonowej wokol ciebie w swoim mieszkanku. Maj gad, jakie ty kocopoly wygadujesz.

No rzeczywiście, nie ma różnicy czy masz jedną czy 50 sieci w okolicy, nie ma potrzeby jakiejkolwiek konfiguracji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

16. Mozesz miec tysiace nadajnikow wokol siebie, jesli beda odopowiednio odseparowane mocowo od twojego sygnalu uzytecnego, to bedziesz mial niezaklocony sygnal i bliskie doskonalym warunki propagacyjne zapewniajace najwyzsze transfery. MAJ GAD, facepalmowac zaczynam.

Ta, no, przecież każdy w bloku ma super wyniki po wifi, głupoty wygadują, ściana i chuj, po prostu powinni więcej ścian postawić.
      Ty piszesz serio? Jak Ty to widzisz na przykładzie bloku? Bo sam chciałeś się takiego typu sieci trzymać. Bzdura bez pokrycia w praktyce, zazwyczaj wystarczy zmienić kanał (nie ważne, na sztywno czy router sobie zmieni) żeby zauważyć wzrost wydajności. I to są fakty i to działa, nie chcesz, nie wierz - po prostu sprawdź u kogoś kto ma w całym bloku UPC. Nie ważne że będziesz stał przy routerze i w teorii będziesz miał idealne warunki propagacyjne.

17. Nie jestes ekspertem, jestes totalnym laikiem, ktory posluguje sie mglistym przykladem anegdotycznym bez umocowania w konkretnych pomiarach i warunkach pomiarow. Bez tego nie ma konkretnej gadki.

Ty się mienisz praktykiem i ekspertem, a widać że w życiu nie miałeś styczności z takimi sieciami ¯\_(ツ)_/¯ rozumiem że zestawiając mosty do stacji bazowych telefonii komórkowej też nie interesowałbyś się tym jak wygląda obłożenie pasma. W ogóle po co te radiolinie, wymyślajo, wystarczy zwiększyć zysk i chuj z innymi...

18. A na koniec chetnie bys zobaczyl wyniki pomiarow potwierdzajace twoje chlopskie rozumowanie xD I co, moze ja mam jeszce ci je zrobic? Chyba zartujesz, pomierz sobie sam! Zamiast pieprzyc o jakichs funkcjach AirMagic sciagnij sobie byle jaki analizator sieci WiFi na Windowsa i popatrz na wykresiki, pomiary, pochodz sobie po mieszkanku. To bajecnie latwe. Pomierz sobie transfery, na kabelku, bez kabelka, przedstaw ladnie i zaczniemy konkretnie rozmawiac.

A, czyli przyznajesz że te pomiary by potwierdziły moje "chłopskie rozumowanie"? No i wszystko w temacie. Ja takie pomiary robiłem już 15 lat temu i doskonale potrafię się na nich oprzeć, żeby na przykład ocenić gdzie pasmo jest zapchane. Nie muszę nic przedstawiać ignorantowi, który pisze że podchodząc do routera z automatu osiągamy pełną prędkość sieci xD i nie ma znaczenia ile jest sieci w pobliżu bo "sygnał" jest dobry xDD
      Chłopie, Ty masz zero praktyki w tym temacie, skoro wierzysz że to zadziała w ten sposób. Do tego na "luźniejszym" kanale zawsze będziesz miał w praktyce wyższy SNR i choćby dlatego powinno się "rozrzucać" sieci po paśmie. I dlatego czasem lepiej zamiast 2x20MHz zejść na jeden kanał, albo nawet na niższą szerokość kanału bo połączenie będzie stabilniejsze - nie, sianie jak "najszerzej" w zapchanym środowisku to nie jest odpowiedź. Spytaj providerów którzy zestawiają mosty na dachach w dużych miastach, czy ustawiają częstotliwości i szerokości kanałów indywidualnie, czy walą wszystko na jeden ten sam kanał i maksymalną moc urządzeń.

A w ogole caly ten temat ora fakt, ze nowoczesne routery wifi same dobieraja kanaly w zaleznosci od warunkow pracy, wiec temat nie istnieje, sam o tym wiesz, wiec na litosc, dajcie zyc juz tym instalatorom xDDD

Cały wątek rozbija się o to, że DFS w takich urządzeniach działa jak chce (i dlatego np urządzenia Ubiquiti mają lepszy DFS bo analizują spektrum na bieżąco) i nie jest odpowiedziom na problem zapchanego pasma, skoro na każdym kanale masz po naście sieci. Z resztą sam twierdziłeś że wszystkie sieci by mogły hulać na jednym kanale bez problemu i spadków prędkości, także nie wiem o jakim temacie mówisz.

Szanuję że chciało Ci się tak rozpisywać, ale nie dałbym Ci do skonfigurowania nawet mojego prywatnego mostu wifi do domu, bo byś mnie wpierdolił na najbardziej zapchaną częstotliwość i stwierdził że jest OK bo mam wyższy poziom sygnału niż inne sieci na tej częstotliwości. Więc bez problemu urządzenia się zapną na pełnej prędkości, pewnie jeszcze utrzymując stabilnie modulację 256QAM, bez względu co tam się "dookoła" dzieje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Przykro mi ziomeczku, to tak nie działa. Nawet mając paręnaście decybeli przewagi względem innych sieci połączenie będzie chodzić lepiej na "czystej" częstotliwości. A Twoim zdaniem taka różnica sygnałów załatwia sprawę i nie ważne czy sieje 10 czy 100 sieci "w tle". Nie ma to przełożenia na rzeczywistość. Nie ma, zapytaj kogokolwiek kto się tym zajmuje na codzień - bo pomimo zbliżonych rozwiązań sieć komórkowa u podstaw wychodzi z innych założeń i działa nieco inaczej. Twierdzenie że wifi w bloku będzie działać świetnie bo w LTE jest dużo klientów na jednej częstotliwości (gdzie im więcej klientów tym gorzej) to oderwanie od rzeczywistości. Pomiary to podstawa, ale widzę że wyciągamy z nich inne wnioski.

•  

@Odczuwam_Dysonans:

1. Efekty nachodzenia na siebie sygnalow sa istotne przy porownywalnych mocach sygnalow, co ci wbijam do bani, a ty dalej swoje. Jestes doprawdy betonem. Widze pan ekspert praktyk ma za duzo czasu i pisze sciany bullshitu zamiast przyjac pokornie wiedze do swojego zatwardzialego mozgu.

2. Pisales o antenach kierunkowych jakies glupoty, sam nie rznij dzbanie glupa.

3. Nie warto w obu przypadkach. Jesli ustawisz dzbanie jakis kanal, to bedziesz mial wieksze odseparowanie byc moze w 3 miejscach w mieszkaniu, a co z pozostalymi 10 miejscami? Za kazdym razem dzbanie bedziesz przestawial kanal? Zysk z przestawienia i tak bedzie znikomy w kazdym miejscu, dlatego PISZE KURWA PO RAZ KOLEJNY: NIE OPLACA SIE TEMU POSWIECAC CZASU, a robia to same algorytmy i to dynamicznie, wiec co ty tam w tych swoich firmach kurwa ustawiasz za kanaly, jak to wszystko robi za ciebie soft?

4. Czestotliwosci ogolnodostepne do komunikacji WiFi i myszek kurwa komputerowych sa zasmiecone tak, ze znaczoco wyzsze sa poziomy szumow i niepozadanych sygnalow, ale to nie znaczy, ze trzeba cokolwiek specjalnie robic. Jesli stawiasz sieci WiFi w biurze na wielu routerach, to czesto dojdzie do nachodzenia na siebie sygnalow, tam jest sens to robic, a nie kurwa w BLOKU. Nie odwracam kota ogonem, od samego poczatku dyskutujemy nad sensem separacji kanalami w BLOKU jebanym pierdolonym, to jest bardzo konkretny przypadek i tu same wlasciwosci propagacji przez sciany pozwalaja uzyskac bardzo zadowalajace efekty.

Na co jeszcze patrzysz oprocz SNRa? No zaskocz mnie, blagam, jak to ustawiasz magiku praktyku. To ja ci powiedizalem, ze byle glupi wifi analyzer pokaze to samo jak nie wiecej niz te zaawansowane oprogramowanie urzadzen o skomplikowanych nazwach, ktore wymieniles, tam widac wszystko, przejdz sie po mieszkanku swoim i pomierz, nie musisz pozyczac od kumpli tych zaawansowanych sprzetow, gdzie sie nie tylko na SNR patrzy.

Blisko routera to znaczy dwie i pol dlugosci twojej dzbanowatosci.

5. Nie wiem, co tam widziales, masz tak niespojna wiedze i problemy z poruszaniem sie w tej terminologii, ze mogles widziec wszystko.

6. Nie zniewelujesz dzwieku kosiarki odpowiednio wysokim poziomem glosnosci? A to ciekawe. I pierwsze slysze, aby wygluszac pomieszczenia przed dzwiekami z zewnatrz, ale skoro juz przy tym jestesmy, to sciany wygluszaja twoje pomieszczenie z siecia WiFi i sasiad ma wzgledny spokoj, podobnie jak z dzwiekiem twojego glosnika. Boze, pisze jak do dziecka xD

7. W LTE nie stosuje sie zmiennej szerokosci pasma. Jesli ty nie wiesz takich rzeczy, to po chuj tam piszczysz i sie w ogole odzywasz w tym temacie? Jestes niedouczonym, niekompetentnym ignorantem, w dodatku zatwardzialym umyslowo i arogantem, ktory nie wie, o czym sie madrzy. Operator zawsze wykorzystuje maksymalne dostepne i nadane przez regulatora pasmo w kazdej generacji komorkowej. Dla LTE masz kilka szerokosci pasm i nie ma mowy o zadnej dynamice w czasie transmisji xDDDDDDDDDDDD

W jakich systemach radiowych zjezdza sie z szerokoscia w celu poprawy stabilnosci? Bo mowisz o zakloceniach waskopasmowych selektywnie zaklocajacych pasmo transmiji, tak? XD No dawaj, konkrety.

Pasmo reguluje regulator, czyli panstwo, ty nie potrafisz rozroznic pasm przydzielanych operatorom od wolnego pasma ISM, wiec co tu dyskutowac o normach.

8. WiFi potrzebuje separacji kanalowej, ale nie w bloku. Krotko na temat i jazda z dzbanem. Od poczatku mowilem o bloku, kazdy tu sie wypowiadal o bloku, sam pisalem duzo wczesniej, ze to zalezy od srodowiska i sytuacji, ale nie w bloku. Wbij sobie do bani, NIE W BLOKU.

9. W jakim sensie nie umywa sie telefonia komorkowa do WiFi? Masz przeciez te same technologie w WiFi i w LTE. Przed standardem n miales 20MHz pasma z tymi samymi modulacjami, co LTE. To jakim cudem te sieci WiFi moga osiagnac wiecej? Dopiero n wprowadza opcje podwojenia pasma, a ac 8x8 MIMO, co w obu przypadkach dwukrotnie przebija LTE na razie. I jak ty sobie z tym podwojonym pasmem poradzisz? Tyle szumow, dwa razy co najmniej, nie?! xD Co tam w mozgu musi sie dziac... Siec WiFi zawsze bedzie miala przewage odleglosci, a co za tym idzie lepszych mocy i mniejszej ilosci uzytkownikow wspoldzielacaych zasoby, to jest akurat oczywiste, ale technicznie to sa standardy o bardzo podobnych, jak nie identycznych miejscami mozliwosciach xDDDD Kolejny raz wylazi twoja niekompetencja i pierdolenie od rzeczy.

10. Maksymalna moc urzadzen to temat zbyt zlozony, abys go ogarnal. Od tego sa normy, przede wszystkim chodzi o zasiegi i kierunek zwrotny, to jest efekt optymalizacji, od tego sa projekty systemow. Jesli potrzebujesz pelnego pokrycia w mieszkaniu, to jak najbardziej nie zaszkodzi podkrecic moc, o ile jeszcze sie da. To wszystko kwestia warunkow. Jesli dodatkowo przejmujesz sie sasiadami, to mas dodatkowy suwak optymalizacyjny, ale to twoja sprawa xDDD

11. Gdzie napisalem, ze nie potrzebujemy zwiekszac zasobow? Ty nie rozrozniasz tego, oc zym dyskutujemy, czyli zakloceniach radiowych w bloku w sieciach WiFi, od zwiekszania zasobow dodajac pasma. Miesza ci sie wszystko juz. Nie wiesz, co to scheduling, jak dziala wspoldzielenie zasobow w WiFi i LTE i pierdolisz swoje farmazony dalej.

12. Nie zrozumiales, co znaczy "odbierac sygnal z wielu stacji"... Ty myslisz, ze to znaczy, ze z wieloma sie na raz komunikujesz podczas transmisji? xDDD Co za dzban. Ludzie instaluja anteny zewnetrzne, zeby skorzystac z efektow kierunkowosci i w ogole zlapac sygnal z danej stacji bazowej, bo np. w pomieszczeniach ich domu juz go nie lapie, za to z anteny zewnetrznej juz tak. Ale co ja ci tam bede chaos w glowie powiekszal.

13. No rzeczywiscie nie ma.

14. Ja nic nie biore na wiare, ja wiem, jak to dziala, i kiedy nie dziala. Nie musze nic sprawdzac, tobie za to zalecam posprawdzac, pomierzyc, bo zwyczajnie pierdolisz glupoty, a powodem gorszych wynikow moze byc cos, o czym nie masz pojecia i nie to, o czym mowisz. Jestes laikiem bez wiedzy, nie przyjmujesz jej, bo jestes przemadrzalym arogantem, ktory ze swoim chlopskim rozumowaniem aspiruje do miana doswiadczonego praktyka. Na pochybel.

Stojac pod routerem nie masz szans na bycie zakloconym zza sciany, sciana tlumi wystarczajaco sygnal, masz tutaj pierwsze zadanko do wypraktykowania, zapierdalaj weryfikowac swoje chlopskie teorie z rzeczywistoscia praw fizyki.

15. Radiolinie dzialaja podobnie jak sieci komorkowe na pasmach wolnych od innych smieciowych transmisji i moga zaklocac jedynie same siebie. Ale ze sa silnie kierunkowe, to mozna obok siebie zestawic w roznych kierunkach kilka radiolinii, bo why not? A ty co sugerujesz? Wiesz, dlaczego stacja bazowa ma 3 sektory? Czemu nie jest to jeden masz swiecocy dookolnie? Zeby korzystac z kierunkowosci anten i wspoldzielic pasmo. Nie zagniesz mnie swoimi radioliniami, gdzie je stawiasz, w jednej z tych januszpolowych firemek podwykonawczych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Radiolinie sa przeytkiem, szukaj powoli jakiejs nowej technologii, bo przy 5G to juz tylko swiatelko... Tam juz kabelki, mialbys mniej do rozumowania po chlopsku xD

16. Nie, absolutnie, twoje pomiary potwierdizlyby moje zdanie, a w rozmowie ladnie i grzecznie bym ci wyluszczyl, gdzie tkwi blad w twoim rozumowaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°) To na swoje potrzeby zrob sobie pomiary, bo masz z dupy teorie wyssane i nie masz pojecia, jak to wyglada w rzecyzwistosci.

Tak, podchodzac pod router bedziesz mial praktycznie maksa, bedzie to widac po parametrach sygnalu, a jesli dalej bedziesz mial slaba transmisje, to znaczy, ze dochodza inne ograniczenia jak przepustowosc kabla albo dzielenie zasobow z innym uzytkownikiem. Koniec kropka. Oczywiscie nie majac innego routera z inna siecia WiFi obok w tym samym mieszkaniu transmitujacym w tym samym czasie do inngo uzytkownika. Ale to zobaczysz po SNRze.

To jest tak pewne, ze twoje pierdolomento zasluguje na bitchslapa. Jestes aroganckim ignorantem.

Zostaw providerow zestawiajacych "mosty" radiowe w spokoju, bo nie masz pojecia o profesjonalnym rynku takich uslug i po co sie to robi.

Nie wiem, po chuj schodzic z 2x20MHz na jeden kanal, nic nie zyskujesz, a tracisz to odrobine bardziej zasmiecone pasmo, gdzie zawsze da sie jeszcze cos wycisnac. Ale chuj tam, pan praktyk ze swoim chlopskim rozumowaniem wjechal na pelnej kurwie bez technicznego objasnienia zaobserwowanego zjawiska xDDD Wyssales z dupy ta oplacalnosc, nie wierze w nia i tyle. Dowod anegdotyczny niepoparty pomiarami wsadz sobie w tylek.

DFS nie moze nie dzialac na biezaco, a caly sens tego jest tylko i wylacznie w zmianie kanalow na biezaco, inaczje nie ma automatycznego dobierania kanalow. Ale przewage swoich urzadzonek znalazles xD Urzadzenie dynamicznie dobiera kanaly, albo nie, nie ma innej drogi xDDDDDDDD

Prywatny most WIFI do domu XDDDDDDDDDDDDDD Chyba z budowlanym powolaniem sie minales. Mosty mosty mosty, chcesz uchodzic za inzyniera? Daj se siana xDDDDDDD

Urzadzenia "zapna" xDDDDDDDD Jakie to pojecia, maj gad, wasatch elektronikow zamknietych w piwnicach xDDD

Powiem ci "ziomeczku", ze wpierodilbym cie na bardziej zapchany kanal o ile mialbys tam lepszy SNR, bo to jest jasne i logiczne. Bo mialbys lepsza transmisje. Rozumiem, ze ty wolisz nizsza transmisje na 64QAM (nie zaimponujesz mi znajomoscia modulacji) w mniej oblozonym iloscia sieci kanale. Fajnie masz pod kopulka, z tego chaosu wyszlo ci na sam koniec, ze wolisz jednak miec chujowe transfery. No spoko "ziomeczku", ale troszke sie zamotales xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDd

Na czystej czestotliwosci bedziesz mial zawsze lepszy SNR, ale kurwa, pokaz mi czysta czestotliwosc w bloku z tym swoim UPC xDDD Nikt nie twierdzi dzbanie, ze bedziesz mial zawsze idelana transmisje w bloku, ale liczy sie TYLKO SNR, a nie ile widzisz sieci, liczy sie TYLKO od nich mocowe odseparowanie. Moze sobie tysiac sasiadow kosic trawe owokol twojego glosnika w domu, a zapewniajac odpowiedni poziom glosnosci nie zakloci cie zaden z nich.

Jesli chodzi o transmisje bez mobilnosci WiFi i LTE dzialaja praktycznie tak samo, a jesli twierdzisz inaczje, to poprosze o szczegoly techniczne, na pewno znasz ich wiele i wiele roznic wskazesz.

Jestes dzbanem, produkujesz tony tekstu, a gowno wiesz ¯\_(ツ)_/¯

•  

@RatKing: oesu, ty tak na serio... "Nie zaimponujesz mi znajomością modulacji" - xD przecież to normalna sprawa że się to sprawdza... Proszę cię, piszesz jak jakiś urażony gimbus.
      Tak tak, na zapchanym paśmie mam wyższe transfery a przechodząc na mniej zapchane - niższe i tak skonfigurowałem swój - uwaga - most. Dziwna ta twoja teoria.
      DFS nie może działać na bieżąco - ta, wcale nie trzeba zrestartować typowego routera od wifi żeby wybrał inny kanał. I w bloku wifi działa na innej zasadzie niż gdzie indziej. Tja...
      Skoro liczy się tylko SNR to logiczne jest, że lepiej iść na mniej zapchane częstotliwości. Jak masz w bloku dużo sieci na jednej i połowa z tych sieci zacznie transferować dane to ci spadnie ten SNR, niezależnie od tego czy to ruch do danego urządzenia czy do urządzenia za ścianą. Bo ściany nie tłumią na tyle skutecznie żeby to nie miało wpływu. Tak samo jest w przypadku sieci na otwartym powietrzu. Przerzuca się sieci na mniej zapchane pasmo i tyle. Ech, szkoda gadać, wyższy SNR na zapchanym kanale.

Oczywiscie nie majac innego routera z inna siecia WiFi obok w tym samym mieszkaniu transmitujacym w tym samym czasie do inngo uzytkownika. Ale to zobaczysz po SNRze.
      Przecież w tym tkwi problem w bloku i o tym cały czas piszemy...

powodem gorszych wynikow moze byc cos, o czym nie masz pojecia i nie to, o czym mowisz
      Jak to, przecież TYLKO SNR SIĘ LICZY!!!1 Ale lejesz wodę. SNR jest najważniejszy ale to nie jest wartość bezwzględna i może się zmieniać z sekundy na sekundę względem obciążenia sieci. I oczywiście że konfigurujesz również inne parametry, choćby odległość, optymalizację agregacji AMPDU - to ile masz możliwości zależy od sprzętu. Ustawisz sobie sieć względem najniższego SNRa ale na zapchanej częstotliwości, to prosisz się o kłopoty, bo masz dużo więcej zmiennych - niech 3 sieci polecą na pełnej prędkości i już zanotujesz spadek wydajności - ściana ścianą, jak masz naście takich sieci parę czy paręnaście decybeli niżej to zawsze będzie interferować ze sobą.

LTE nie używa różnych szerokości. W LTE masz skalowalny bandwith w zakresie 5-20MHz, nawet 40MHz i używa się tego w zależności od regionu, terenu, zasięgu komórki, podobnie jak z wifi. Ja to wiem, ty to wiesz, ale z jakiegoś powodu naginasz rzeczywistość - daj spokój.
      Wiem jak działa scheduling dlaczego jest ważny w LTE - w LTE, nie w wifi. No ale jak dla kogoś całe LTE stoi na jednej szerokości, a w przypadku wifi szerszy kanał = zawsze lepiej nawet jak nie ma miejsca w paśmie no to cóż...

Nie zrozumiales, co znaczy "odbierac sygnal z wielu stacji"... Ty myslisz, ze to znaczy, ze z wieloma sie na raz komunikujesz podczas transmisji?
      Jakbym gadał z nastolatką ¯\_(ツ)_/¯

Widzisz, dla ciebie Ubiquiti czy MikroTik to urządzenia o skomplikowanych nazwach, tymczasem to jest właśnie wyższa półka która ma m.in więcej mechanizmów zapobiegania interferencjom i za to się płaci, algorytm nie zawsze będzie forsował częstotliwości które mają w tym momencie najniższy SNR. Dlatego przy zestawianiu - uwaga - mostów dla sieci najczęściej nie korzysta się z DFSa. I tak, mają w ofercie mosty wifi w pełnym tego słowa znaczeniu. I tak, mają funkcje które niwelują wpływ zakłóceń. Rozrzuca sieci żeby mieć bardziej przewidywalne wyniki zysku a co za tym idzie parametrów i tak, jest to dobra praktyka. Czy w mieszkaniu, biurze, czy na zewnątrz.

Wiesz co? Skończmy. Dużo z tego co piszesz to oczywiście prawda, ale twoje wszechwiedzące podejście i dyskusja na żenującym poziomie to dla nas obu strata czasu, po prostu. Nie chce mi się odpisywać na kolejne punkty bo nic z tego nie wyniknie, czepiasz się zwyczajowego żargonu (tak, każdy monter powie na ile urządzenie się "zapina", a nie jaką negocjuje prędkość - to jakbyś się przypierdalał że ktoś powiedział że "złapał gumę") a sam produkujesz jakieś bzdury o kabelkach przy światłowodach, czy posługujesz się porównaniem ze słyszalnością dźwięku - co nie ma większego sensu i sam wcześniej komuś odpisywałeś że cię nie wciągnie w takie banalne porównania odnośnie nadawania na falach krótkich czy coś w tym stylu. Raz, że fale dźwiękowe to co innego i daj spokój ze swoimi teoriami - znam teorię i wiem jak działają fale, ich odbicia w danym standardzie lepiej niż ci się wydaje i śmieszy mnie jak okrężnie próbujesz ją przedstawić, dwa że przy odpowiednio czułym mikrofonie/słuchu dalej te kosiarki mogą ci przeszkadzać. Zabawne jak podejmujesz dialog próbując zdyskredytować drugą stronę, gdzie z góry piszę że nie uważam się za eksperta, byłem ciekaw jakie przedstawisz rozwiązanie - ale zostawić urządzenia same sobie, wszystkie działające wg jednego, kulawego schematu i podejście do routera to nie jest satysfakcjonujące rozwiązanie, bo przecież ściany tłumią. Nie bierzesz pod uwagę ułomności tych sprzętów które czasem trzeba obejść - nieraz wystarczy zmienić urządzenie na "lepsze" żeby uzyskać o wiele lepsze wyniki przy tej samej prędkości wynegocjowanego połączenia a przecież chwilowe pomiary "laptopem" wykażą to samo, sprawność sieci nie opiera się tylko o poziomy sygnałów i ich odstęp od szumu. Tutaj właśnie teoria jest tylko półprawdą, bo mamy o wiele więcej zmiennych. Ale można z tym walczyć inaczej, np rozrzucając sieci na "sztywno" biorąc pod uwagę ich średnie obciążenie i to też są pomiary które warto wykonać. Tak samo jedno urządzenie zbije prędkość przy "skaczącym" SNR i na niej już pozostanie, inne będzie ją negocjować na bieżąco - dlatego ten automatyczny dobór kanału często daje dupy, bo to że w tym momencie jest o jakieś pojedyncze dB większy, nie znaczy że tak się utrzyma. Wtedy często lepiej wybrać częstotliwość która ma niby niby nieco gorsze parametry, ale są bardziej "stabilne" - podobnie w przykładzie tych dwóch kanałów po 20MHz - fajnie, że masz na drugim kanale teoretycznie dodatkową przepustowość, ale jak ci urządzenie będzie w kółko się "zapinać" (i nie interesuje mnie że się nie "łapie gumy" - tak się przyjęło mówić i cześć) np od 54 do 300Mbps to będziesz miał problemy ze stabilnością łącza. Ping będzie świrował. Po osiągnięciu pełnej prędkości będziesz miał nagłe spadki bo drugi kanał będzie miał złe "warunki" - wtedy lepiej wybrać jeden kanał, ale mieć stabilne parametry, przez co po prostu będzie się z tego lepiej korzystać. To samo dotyczy szerokości kanału i jego ograniczaniu - stabilność, nie zawsze walczysz o maksymalny chwilowy transfer.
      To jest główny problem w blokach, a nie poziom SNRu pomierzony w danym momencie. Urządzenie zjeżdża na 54Mbps i zdziwienie, że mamy 20parę realnego ruchu.
      Bo to nie tak że to co mówisz jest bez sensu, ma to sens - po prostu to nie jest takie proste jak to próbujesz przedstawić i trzeba brać wiele zmiennych, mając zbliżony SNR na dwóch częstotliwościach zawsze wybierasz tą mniej obłożoną - i też "urządzenia o skomplikowanych nazwach" robią to za ciebie, wtedy tak jak piszesz często lepiej zostawić to samemu algorytmowi. Ale w przypadku gównorouterków w blokach, albo spinania wielu urządzeń bezprzewodowych np w biurze ślepe liczenie na sprzęt często się nie opłaca. Jak to mawiał znajomy mechanik - "nic na wiarę, wszystko empirycznie".

Jestes dzbanem, produkujesz tony tekstu, a gowno wiesz ¯_(ツ)_/¯

Przecież to ty wyjebałeś ścianę tekstu z którego nie wynika nic odnośnie problemu, jaki mają klienci sieci w bloku, najlepiej nie konfigurować, nie używać lepszych urządzeń, ściany załatwiają problem. Więc załóżmy że tak, wystarczy podejść do routera żeby mieć 100% wydajności połączenia. Nie mam zamiaru brnąć dalej w dyskusję na tym poziomie, z resztą szkoda naszego czasu. I tak straciłem go już wystarczająco, pozwolisz że pozostanę przy moich nieoptymalnych (chociaż wg teorii to właśnie moje ustawienia są optymalne - a nie wrzucanie sieci na zapchaną częstotliwość bo akurat ci wyszedł dobry SNR w chwilowych pomiarach - z resztą gdzieś ty widział lepszy SNR na zapchanym paśmie niż na "pustym") ustawieniach mojego bridge'a, które w magiczny sposób pozwalają mi osiągnąć większą teoretyczną jak i realną przepustowość. Życzę żeby wszystkie twoje bajecznie proste rozwiązania problemów pokroju podejścia do routera zawsze skutkowały ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Miłego dnia i nie napinaj się tak, bo ci żyłka pęknie. Z mojej strony kończę tą dyskusję, niech będzie że wyszło na twoje, nie czuję potrzeby udowadniania ci że jest inaczej. I tak tracimy czas. Powodzenia.

•  

@Odczuwam_Dysonans: Tym razem szybko, bo pierdolenie w kolko tego samego do betonowego dzbana w foliowej czapeczce nie ma wiekszego sensu.

Nasrane masz w glowce z tymi mostami.

DFS na biezaco monitoruje kanaly i je zmienia, doczytaj sobie betonie w internecie. W przeciwienstwie do technika instalatora.

Dla ciebie kazdy dodatkowy uzytkownik to dodatek do szumu, a to gowno prawda, co ci wpierdalam do bani od samego poczatku. Nie masz pojecia, jak to dziala, a sygnaly sie kurwa nie sumuja, wbij se do tego zakutego lba. Mozesz miec wyzszy SNR od jednego bliskiego sasiada, a nizszy od 15 innych na innym kanale.

W bloku inne routery sa w innych mieszkaniach, w 99% przypadkow masz w mieszkainu jeden, swoj router z wszelkimi odbiciami od scian i dobrymi warunkami propagacji. Do 50-60 metrow masz praktycznie idealne warunki w wiekszosci miejsc i to pomimo routera sasiada za sciana. Ja tez mieszkam w bloku i mi gowna na uszy nie nawiniesz, ze jest inaczej. Nigdy nie mialem problemu z transimsja po wifi, jesli sie nie zamknalem w drugim kacie mieszkaina za drzwiami. I to wciaz nie byl wplyw zaklocen, ale bardzo niskiego sygnalu, ktory sam w sobie nie wystarczal do uniesienia porzadnego transferu.

SNR wplywa na propagacje i lacze radiowe, a dalej sa inne czynniki, ktore tam dalej wymienilem. Ni eumiesz nawet dzbanie czytac ze zrozumieniem i totalnie gubisz sie w pojeciach i niuansach naszej pseudodyskusji.

W sumie to sie wkurwilem:

LTE nie używa różnych szerokości. W LTE masz skalowalny bandwith w zakresie 5-20MHz, nawet 40MHz i używa się tego w zależności od regionu, terenu, zasięgu komórki, podobnie jak z wifi. Ja to wiem, ty to wiesz, ale z jakiegoś powodu naginasz rzeczywistość - daj spokój.

Badwidth to szerokosc pasma dzbanie. Zdefiniowano w standardzie rozne pasma dla LTE pod pasma dostepne u reulatorow. Operator zawsze ustawia maksymalne pasmo, jakie wylicotowal za ciezkie pieniadze od panstwa. Szerokosc pasma nie ma ZADNEGO wplywu na zasieg komorki. Pasmo samo w sobie wybiera sie w zaleznosci od projektowanego systemu, ale ty kurwa dzbanie nie odrozniasz pasma od kanalu czestotliwosciowego, wiec o czym mowa ¯\_(ツ)_/¯ Klamiesz i jestes niedoinformowanym ignorantem.

Cale LTE w danym pasmie stoi na jednej szerokosci tego pasma, na takiej, jaka dostal od regulatora. Nie wiem, poczytaj moze w necie, jak nie wiesz.

Te twoje obsrane urzadzenia nie przeskocza ograniczen fizycznych oraz standaru siec WiFi, wiec duzo poza zmiana podstawowych parametrow nie moga zrobic. Mozesz sie obsrac, ale sadze, ze to ja lepiej znam sie na normach i standardach i na jak wiele moga sobie pozwolic producenci sprzetu do tego typu radiokomunikacji. Jakie mechainzmy maja te sprzety lepiej powiedz, te ktore nie sa juz zawarte w standardzie. To juz moja 10 proba dowiedzenia sie jakichs technicznych konkretow od niedouczonego dzbana, moze teraz sie popiszesz.

Skonczmy to i dalej sciana tekstu. I kto tu leje wode dzbanie?

Kazdy monter? No widzisz, ja mam panow Wiesiow monterow za zera wiedzowe, betoniarzy, ktorzy tkwia w swoich swiatach i siedza na jednym stanowisku po -dziesiat lat. Nalezysz do takich ludzi, choc mlody chyba jeszcze jestes, ale juz niedlugo zapuscisz mentalnego wasa i bedziesz swoje chlopskie rozumowanie rozpowszechnial na jakiejs elektrodzie.

Pierdolamento i pierdolenie o tych doborach kanalow i gdzie ma sens to dalej pierdolamento, i ja w przeciwienstwie do ciebie uwazam, ze pierdolisz farmazony i nie ma kompletnie zadnego sensu to, co mowisz. Nie w bloku, nie w takich warunkach z tak debilnie prostymi wymaganiami. Technik nie musi tego robic, bo nie sposob tego zrobic i nie sposob tego zrobic dobrze, to strata czasu. DFS dziala na biezaco, potrafi zmieniac czestotliwosc w zaleznosci od chwilowych potrzeb, a jego deprecjonowanie to pierdolenie wasatecho montera inzyniera zpainajacego mosty chyba w dupe.

To ty widziales tam lepszy SNR, ja nic takiego nigdy nie napisalem. Jestes dzbanem po wsze czasy i wmawiasz mi kompletne kocopoly. Po prostu naginasz moje zdania pod swoje debilizmy i jest to typowa wkuriwajaca taktyka dzbana, zeby udawac przed innymi ignorantami eksperta. No nie tym razem.

Wyszlo na moje i nigdy nie wystawal nawet czubeczek twojej racji dzbanie.

•  

@Odczuwam_Dysonans: A, i pokaz mi w 40MHz szerokosc kanalu jednego pasma LTE na jednym kanale. Jesli mowisz o zagregowanym pasmie contigous, to tu tez klamiesz i mijasz sie z prawda, bo wyobraz sobie, ze maksymalne zagregowane pasmo z roznych kanalow to 100 MHz. Buciki ci spadna, ilez tam mozna by podkanalikow wybierac Ubiquitiqutasowymi urzadzeniami i mostow zapinac w dupki!

•  

@Odczuwam_Dysonans: No, teraz juz mozesz spierdalac wasaty Wiesku monterze mostow radiowych.

•  

@kotnaklawiaturze: ziom. Da sie ustawić modem UPC w trybie Bridge? Mam jako gł. router MikroTika, czestotliwosci poprzestawiane na nieuzywane, wifi popierdala jak powinno - 150mb/s

•  

@RatKing: xD czyli LTE działa na różnych szerokościach skoro ustawia się maksymalną możliwą. Aaa, taka rozmowa jak z dzieckiem...
      Weź się człowieku zastanów nad swoimi słowami i niskim poziomem jaki prezentujesz. Nie jestem ani monterem, ani wąsatym Wieśkiem - za to ty pokazałaś jakim jesteś prostakiem odreagowującym w sieci. Leć na czarno prymitywie.

•  

@Odczuwam_Dysonans: Mylisz pojecie dynamicznej zmiany szerokosci kanalu z konfiguracja sieci na stale.

Prrrt w twoja strone i gnij monterze mostow z gowna.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Rozdajo #rdr2 na #pcmasterrace wystarczy plusnąć wpis. Zwycięzce ogłoszę dziś o 22:00 #rozdajo #gry

odpowiedzi (19)

Miraski,
    Jakiś czas temu zaparkowałem na podwórku przy kamienicy w której mieszkam. Nie potrzebowałem auta przez dłuższy czas(dwa tygodnie), więc sobie tam stoi. Po jakimś czasie ktoś nakleił mi karteczkę na okno "te miejsca są zajęte prosze o przeparkowanie". Oznaczone to te miejsca nie są, zarezerwowane tym bardziej. Poniżej zdjęcie karteczki, wraz z moją jeszcze kulturalną odpowiedzią.
    Nie potrzebuję na razie przestawiać auta, więc będzie tam stało. Wiele warte też nie jest, a jak gościu coś mi z nim zrobi, to sprawa trafi na Policję - jak macie podobne doświadczenia z Januszami parkingowymi to chętnie się czegoś dowiem.
    Generalnie już kiedyś (ze 3 lata temu) zaparkowałem na tym miejscu innym samochodem, i po tygodniu jakoś ktoś mi spuścił powietrze w tylnej oponie( ͡° ʖ̯ ͡°)
    Ten adres mailowy naprawdę jest mój - utworzyłem go wczoraj( ͡° ͜ʖ ͡°)
    Podejrzewam tylko, że gościu nic nie wyśle, bo uzna, że wymyśliłem ten adres.

Jak się sytuacja jakoś rozwinie to wstawię kolejny post z tagiem #parkingowesamowolki

pokaż spoiler #samochody #parkowanie #policja #janusze
    pokaż całość

odpowiedzi (59)

#brd #mandat #policja #drogi #drogowka #polskiedrogi

1998r - płaca minimalna brutto - 500zł, średnia płaca brutto - 1239 zł
    2019r - płaca minimalna brutto - 2250zł, średnia płaca brutto - 5000 zł

Mandat za przekroczenie prędkości o 50 km/h:

1998 - maksymalnie.500zł
    2019 - maksymalnie 500zł

Czy taryfikatora nie należało by w końcu zmienić, żeby kary za przewinienia na drodze zaczęły być realne w stosunku do zarobków?

Zapraszam do dyskusji
    pokaż całość

odpowiedzi (89)