•  

  #nowastrategia tag do obserwowania/czarnolistowania

  Likwidatorzy z Armii Krajowej Tadeusz Towarnicki "Naprawa" (z lewej) oraz Stefan Sosnowski pseudonim "Rawa"

  Tadeusz Towarnicki to jeden z największych twardzieli warszawskiego podziemia, który działalność w konspiracji rozpoczyna od pierwszych dni okupacji. Po tym jak cudem uniknął prowokacji Gestapo i ocalił życie, przenosi się z Warszawy na Lubelszczyznę, gdzie z grupą oddanych sobie podwładnych sieje postrach wśród Niemców. Z chwilą powrotu do stolicy "Naprawa" wraz z Leszkiem Kowalewskim tworzą komando egzekucyjne pod nazwą 993/W, polujące na Niemców i polskich donosicieli. Gdy okazuje się, że pracy jest tyle, że oddział 993/W trzeba rozbudować. Kandydatami do oddziału są młodzi żołnierze, którzy pod dowództwem Towarnickiego walczyli na Lubelszczyźnie.

  Twardy i Naprawa byli wykształconymi ludźmi z zamożnych rodzin, w 1942 r. przekroczyli już trzydziestkę.W swoim CV mieli służbę w przedwojennym wojsku, kampanię wrześniową i wiele brawurowych akcji, o których w podziemiu krążyły legendy.

  W imieniu Państwa Podziemnego, stworzone przez nich grupy egzekucyjne zlikwidowały ponad 2 tysiące zdrajców ojczyzny, którzy podjęli kolaborację z wrogiem.

  Pierwszy dowódca 993/W Leszek Kowalewski „Twardy” wpadł w ręce gestapo w połowie 1943 r. i został rozstrzelany na Pawiaku. Jego zastępca i przyjaciel Tadeusz Towarnicki zginął tuż po godzinie W. Stefan Sosnowski "Rawa" przeżył wojnę i zmarł w 1994 roku. Wielu dzielnych żołnierzy z oddziału 993/W zginęło w powstaniu warszawskim.

  #historiajednejfotografii #iiwojnaswiatowa #wojskopolskie #2wojnaswiatowa #historia #qualitycontent #polska

  źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net