•  

Ten gmach, to Fiserv Forum, hala Milwaukee Bucks, najmniejsza hala NBA, bo mająca zaledwie 17 500 miejsc. Największą ma Chicago Bulls 23 500, ale średnia całej ligi to około 20-21 tys. miejsc. Dlaczego o tym wspominam, bo w tym sezonie PLK sprowadzamy do ligi kilku zawodników z przeszłością w NBA i chciałem sprawdzić, jak wyglądają polskie hale w porównaniu. Największa jest Arena Kraków z pojemnością 15 000 miejsc, ale nie występuje tam żadna drużyna, największa aktywna sportowa hala to Hala GTK Gliwice, z pojemnością 13 384, natomiast Mistrz Polski Anwil Włocławek ma halę na 4200 osób, aczkolwiek jest to moim zdaniem jedna z najlepszych hal w PLK i w sumie swoim wymiarem dopasowana do formatu miasta. Z drugiej zaś strony aktualny mistrz Euroligi CSKA Moskwa ma halę o pojemności 5500 osób, a najbardziej utytułowany klub w Europie Real Madryt 15 000. Co z tego wynika, a no ciężko powiedzieć w sumie. W USA koszykówka jest 3 najczęściej oglądanym sportem, w Polsce też chyba mniej więcej atak samo, ale tam wszystko jest większe. Moim zdaniem też w takiej hali na 20 tys. raczej niewiele widać z trybun, ale może się nie znam. W każdym razie co poniektórzy gracze przeżywają zapewne szok kulturowy po przyjeździe do Polski, a zwłaszcza do Ostrowa ;)

Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_hal_sportowych_i_widowiskowych_w_Polsce
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_indoor_arenas_in_the_United_States
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_indoor_arenas

#koszykowka #nba #plk #hale #sport #polska #usa

źródło: media.ticketmaster.com

•  

Co z tego wynika, a no ciężko powiedzieć w sumie

@pogop: O takie puenty nasi dziadkowie umierali na wojnie.

•  

największa aktywna sportowa hala to Hala GTK Gliwice, z pojemnością 13 384

@pogop: nigdy na niej nie grali, a na takiej bocznej na 1500 ludzi z jedną trybuną. Na największej hali grał Trefl (ponad 10tys), ale co z tego jak średnia w sezonie 1100 o ile pamiętam.

Co z tego wynika, ciężko powiedzieć w sumie :)

•  

@pogop: a jescze jedno - ci goście z NBA to nie są prosto z NBA, grali już w różnych miejscach w Europie, a większość hal w Polsce jest ok i nie odbiega od wielu lig "zachodnich" typu włoska, grecka. Jako cała liga (a nie pojedyncze zespoły) w Europie wybija się na pewno Hiszpania i Niemcy.

•  

O takie puenty nasi dziadkowie umierali na wojnie.

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: bo serio nie wiedziałem co napisać XD, a że ciekawostka, to się postanowiłem podzielić.

•  

nigdy na niej nie grali, a na takiej bocznej na 1500 ludzi z jedną trybuną.

@cult_of_luna: no właśnie coś mi nie grało, jak patrzyłem na zdjęcia ze spotkań XD

•  

W USA koszykówka jest 3 najczęściej oglądanym sportem
      Chyba spokojnie wyprzedziła już MLB :)

•  

@pogop: Widać bardzo dobrze, zdarzyło mi się na jednym meczu w Chicago siedzieć w ostatnim rzędzie i można ogarnąć, dodatkowo masz pod sufitem monitorkiem podwieszone gdzie ogarniesz powtórki.

Co do Milwaukee, byłem tylko w starej hali i z frekwencja było kiepsko, nowa hala w budowie wyglądała imponująco.

Szok kulturowy może być nie ze względu na hale, tylko na atmosferę na meczu, PLK to jednak nuda, chociaż cheerleaderki przynajmniej są normalne.

•  

@pogop: a propos popularności na żywo (przepraszam za dane sprzed roku, ale z 2019 nie ma pełnych):

KOSZYKÓWKA:
      Łącznie na trybunach PLK w sezonie 2017/2018: 454 092 po 267 meczach
      Średnio 1701 osób na mecz

SIATKÓWKA:
      Blisko 510 tysięcy widzów oglądało 265 meczów PlusLigi sezonu 2017/2018
      Średnio 1924 osoby na mecz

PIŁKA NOŻNA:
      296 meczów sezonu 2017/2018 w LOTTO Ekstraklasie zgromadziło na trybunach łącznie 2 794 779 kibiców.
      Średnio 9441 osoby na mecz

ŻUŻEL:
      Łącznie na trybunach PGE Ekstraligi w sezonie 2018: 626 480 widzów w 60 meczach.
      Średnio 10 441 widzów na mecz

•  

@miki4ever: to ja jeszcze dodam że pojemność hali zdecydowanie nie mówi o widoczności, porównanie np. hali we Włocławku (3500-4000) i w Toruniu (5500?) gdzie w Toruniu z łuków za koszem ogląda się zupełnie na czuja i najgorsze miejsce we Włocławku jest lepsze do oglądania niż połowa miejsc w Toruniu :)

@DzdzystyDzejson: piłki nożnej i żużla nie ma co porównywać, no bo outdoor, ale porównanie kosza do siatki jest całkiem ok (korzystne dla kosza), patrząc na poziom ligi i jej umiejscowienie w Europie. Jako ciekawostka (taka nieoficjalna chyba), ekipa wyjazdowa Anwilu w finałach liczyła ok. 2tys ludzi. Największa ekipa wyjazdowa zeszłego sezonu w piłce nożnej to bodajże 1300 albo 1600 Legii we Wrocławiu. Chociaż to też inne realia, bo o ile kojarzę ciężej w ekstraklasie się porozrzucać na stadionie przez względy bezpieczeństwa.

•  

Szok kulturowy może być nie ze względu na hale, tylko na atmosferę na meczu, PLK to jednak nuda, chociaż cheerleaderki przynajmniej są normalne.

@miki4ever: nuda na trybunach? :D nie żartuj :) jest zupełnie inny styl, no ale oprawy, flagi, przyśpiewki i generalnie hałas to raczej jest dobra armosfery. Nie wszędzie, ale jednak klap-klap-de-fens w naszej lidze to jest synonim chujowej atmosfery właśnie.

źródło: ocdn.eu

•  

@pogop: Włocławkowi mogliby sprawić jednak mimo wszystko trochę większą halę, bo już była walka o bilety na finał, teraz będzie wojna o karnety (patrząc na skład na nadchodzący sezon to wcale się nie dziwię), no i przede wszystkim trzeba pomyśleć o klimie, bo podczas play offów było ciężko tam wytrzymać, ale mimo wszystko nadrobili atmosferą, którą chyba będzie ciężko przebić jakiemukolwiek innemu klubowi z PLK. To miasto żyje koszykówką.

•  

@cult_of_luna: na pewno więcej kibiców piłkarskich mają finały Pucharu Polski. Arka Gdynia była dwa razy po 10 tysięcy w Warszawie. Rok i dwa lata temu. Oficjalnie, bo nieoficjalnie na trybunach neutralnych jeszcze ich trochę było.
      W tym roku Lechia i Jagiellonia podobnie. Legii na narodowym nie ma co liczyć z oczywistych względów.