Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 410
Przedstawiam Państwu niezwykle prosty poradnik dotyczący tego, jak używamy zaimka i .

Jeśli słowo, przed którym chcemy wstawić ten zaimek kończy się na ę, to dajemy tę. Jeśli kończy się na ą, to dajemy tą. Tyle i tylko tyle.

Tę książkę

_ale

Tą książką
_

Tę łyżkę

ale

Tą łyżką
_

Tę chustę

ale

Tą chustą

W języku potocznym natomiast możemy powiedzieć tą kobietę, tą książkę, nie jest to do końca poprawne, ale jest to akceptowalny błąd.

Mam nadzieję, że teraz będzie łatwiej i się nie pogubicie z jakimiś tłumaczeniami typu
"jeśli forma żeńska rzeczownika..."_ ()

#jezykpolski #jezyki #polska #ortografia #grammarnazi
  • 63
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kosmiczny_maupiak: A okej, źle Cię zrozumialem. W starej polszczyźnie stosowało się np. tę samę cenę. Obecnie jest bardziej pogmatwane, ale powinno się pisać tak jak powiedziałeś. Czyli Tę ładną książkę, tą piękną łyżką ʕʔ Niestety jak to w języku polskim bywa zawsze są jakieś reguły i jakieś "ale" (ʘʘ)
Wtedy reguły nie ma, bo bezpośrednio przed rzeczownikiem stoi przymiotnik. Faktycznie sprawa może być pogmatwana, ale jak na moje oko regułę stosujemy do przymiotnika, więc powinno być tą ładną książkę, bo nie powiesz tę ładnę książkę. Nawet brzmi to niepoprawnie, np. tą ładną łyżkę porównaj z tę ładną łyżkę.


@iErdo: Ty sam ustalasz te reguły?

"podaj mi ładną książkę"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cumpel: Przeczytaj mój komentarz powyżej, źle zrozumiałem jego wpis po prostu i się poprawiłem

A okej, źle Cię zrozumialem. W starej polszczyźnie stosowało się np. tę samę cenę. Obecnie jest bardziej pogmatwane, ale powinno się pisać tak jak powiedziałeś. Czyli Tę ładną książkę, tą piękną łyżką ʕʔ Niestety jak to w języku polskim bywa zawsze są jakieś reguły i jakieś "ale" (ʘʘ)