•  

  Tureckie łapska na cypryjskim gazie <<< znalezisko
  Spór etniczny na Cyprze. Kryzys migracyjny w Europie. Największe tureckie manewry wojskowe w historii. Nakaz aresztowania załogi statku wiertniczego, a także wyborcza przegrana partii prezydenta Erdogana w Stambule. W końcu niedawne odkrycie olbrzymich złóż gazu na obszarze cypryjskiej strefy ekonomicznej. Wszystkie te elementy są od siebie zależne i stanowią na pierwszy rzut oka niejasny związek przyczynowo-skutkowy, którego wspólnym elementem jest nierówna rywalizacja państwa dysponującego drugą armią w NATO z małą wysepką, zamieszkaną przez niewiele ponad milion mieszkańców.

  Za innym źródłem:

  (...) Ewentualne zaostrzenie sporu o wody w pobliżu Cypru dotyczyłyby bezpośrednio Unii Europejskiej, do której należy ten kraj wyspiarski. Może mieć także wpływ na NATO, bo stanie się przedmiotem sporu między jego państwami członkowskimi – Grecją i Turcją. Turecka polityka bezpieczeństwa już teraz budzi obawy Amerykanów przez niepokojące zbliżenie do Rosji symbolizowane sprzedażą rakiet S-400 Triumf. Za tą sprzedażą pójdzie także rozwój floty tureckiej (już teraz rośnie intensywność ćwiczeń wojskowych) i dalsze zbrojenia w regionie. Nieprzypadkowo Amerykanie inwestują w bezpieczeństwo Grecji, o czym pisze obszernie Teresa Wójcik.

  Konflikt zarysowany powyżej spełnia oczekiwania polityki bezpieczeństwa Rosji – będzie dzielić Unię Europejską i NATO, a także destabilizować współpracę przy projekcie East Med, czyli gazociągu ze złóż śródziemnomorskich do Europy, z którego realizacji została wykluczona Turcja. Z kolei Gazprom został wykluczony z przetargu na koncesje na złożach cypryjskich i izraelskich. Z tego względu warto obserwować dalsze działania Moskwy w sprawie seperatystycznego państwa Turków cypryjskich. Istnieje ryzyko, że dojdzie do eskalacji nowego konfliktu hybrydowego na rubieżach Europy analogicznego do wojny na wschodzie Ukrainy wywołanej przez Rosję.

  https://biznesalert.pl/east-med-spor-turcja-cypr-ue-nato-bezpieczenstwo-energetyka-gaz-afrodyta-lewiatan-tamar/

  #ciekawostki #europa #turcja #cypr #grecja #rosja #geopolityka

  źródło: klubjagiellonski.pl