•  

  Trudno dociec, dlaczego prezes banku albo innej dużej firmy ma zarabiać 100 czy 200 razy więcej niż pielęgniarka albo nauczyciel. Czyżby pracował 100 razy ciężej? Czy jest 100 razy bardziej przedsiębiorczy? Jego praca jest 100 razy bardziej potrzebna? Jeszcze trudniej uzasadnić milionowe kontrakty reklamowe albo horrendalne honoraria dla celebrytów za otwieranie centrów handlowych lub butików z odzieżą. Kompletnie niezrozumiałe nawet z najbardziej wolnorynkowej perspektywy jest dziedziczenie milionowych majątków. Czyżby przejawem przedsiębiorczości było przejęcie majątku po rodzicach albo dziadkach?

  #polityka #wybory #lewica #socdem #zarobki #ekonomia #pieniadze #praca #razem #partiarazem

  źródło: FB_IMG_15652256674269454.jpg

  •  

   @snusmumriken90: Każdy zarabia tyle na ile rynek wycenia jego pracę. A co do spadków to każdy sam decyduje o tym co się stanie z jego majątkiem po śmierci.

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @snusmumriken90 Partia Razem ma chyba najbardziej oderwany od rzeczywistości i nieodpowiedzialny program ze wszystkich ugrupowań a wysokość pensji prezesa banku wynika z ogromnej odpowiedzialności jaka na nim ciąży

  •  

   Każdy zarabia tyle na ile rynek wycenia jego pracę.

   @Drakii: nie każdy, jest bardzo wiele zawodów gdzie płaca zależy od znajomości z konkretnymi politykami a płacimy im wszyscy kucu

  •  

   @werdum18: No tak zapomniałem o budżetówce.

  •  

   @Drakii: a jak ktoś ma prace po znajomości mimo że debil to też rynek go definiuje? Dobra, spoko. Taki jest rynek. Czyli chujowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @snusmumriken90: W budżetówce jak już napisał kolega wyżej niestety rynek nie weryfikuje.

  •  

   @snusmumriken90: Jak ktoś ma pracę z rekomendacji po znajomości, to znaczy, że wg pracodawcy osoba ta jakoś sobie poradzi na stanowisku. Do tego ma ona dobry networking - czyli potrafi nawiązywać i utrzymywać znajomości z innymi ludźmi, a umiejętności miękkie są dzisiaj bardzo ważne w większości branż.

  •  

   @Drakii: w zwykłych firmach dyrektor czy tam prezes nie wprowadza połowy swojej rodziny do gównoprac za fajny hajs ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @snusmumriken90: Nawet jeżeli tak robi to on na tym traci a nie społeczeństwo.

   +: xEldmir
  •  

   @Drakii: a pracownik szeregowy ma żyć o 10ego do 10ego. Chujowa ta ideologia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @snusmumriken90: kto żyje od 10 do 10? Chyba ty bo nie umiesz zarządzać pieniędzmi albo mało zarabiasz.

  •  

   @Drakii: ej, ale wiesz że na świecie już pracuje się 7-6 h mając płacę jak za 8h? nawet w polsce na kasie czy magazynie, bo 8h się nie opłaca

  •  

   @jacieniemog28: W IT to się zapierdala nawet ponad 8h dziennie.

   +: Piz-dur
  •  

   @kyloe:

   z ogromnej odpowiedzialności jaka na nim ciąży
   w USA w 2008 było widać jaka to odpowiedzialność xD

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @snusmumriken90: jak pigula albo nauczyciel przy smiesznej liczbie godzin jaka ma zrobic przy tablicy z wakacjami, feriami i innym wolnym maja zarabiac ile dyrektorzy, to ile maja wynosic skladki zdrowotne i podatki xD?

  •  

   Trudno dociec, dlaczego prezes banku albo innej dużej firmy ma zarabiać 100 czy 200 razy więcej niż pielęgniarka albo nauczyciel. Czyżby pracował 100 razy ciężej?

   @snusmumriken90: Łatwo dociec, ale trzeba chociaż minutę pomyśleć. Już mówię, zwykle:

   - ma nieporównywalnie większą odpowiedzialność za swoje decyzje, jeżeli coś spierdzieli to dosłownie może doprowadzić do bankructwa firmy/banku. Zwykły pracownik jak coś spierdzieli dostaje nunu i wraca do pracy

   - musi mieć nieporównywalnie większą wiedzę i doświadczenie niż pielęgniarka albo nauczyciel

   - tak, pracuje także ciężej. Wiem że wśród ludzi wściekłych na bogatych jest mało dobrej woli, ale jej minimalne ilości wystarczą żeby wyobrazić sobie pracę prezesa duże firmy.

   To nieustanne spotkania, planowanie i podejmowanie decyzji, rutynowe dowiadywanie się o potencjalnie śmiertelnych dla firmy zagrożeniach, problemy wewnętrzne i zewnętrzne i świadomość odpowiedzialności za przeciwdziałanie im, to niesamowity stres i obciążenie które na dłuższą metę są w stanie znieść jedynie ludzie będący wybrykami natury, a i oni często nie wytrzymują i wpadają w alkoholizm czy narkomanię. Nie, nie jest to w absolutnie żadnym stopniu porównywalne z pracą przeciętnego nauczyciela czy pielęgniarki.

   Czy jest 100 razy bardziej przedsiębiorczy?

   Czy Elon Musk może być 100 razy bardziej przedsiębiorczy od przeciętnej pielęgniarki? Niee, to brzmi zbyt absurdalnie, masz rację.

   Jego praca jest 100 razy bardziej potrzebna?

   Zależy całkowicie od tego jaką hierarchię wartości przyjmiesz i jaki przykład weźmiesz, ale znów - do tego musiałbyś powstrzymać swój święty gniew i wykazać wolę odbycia faktycznej dyskusji. Jeżeli uznamy za wartość ludzki dobrobyt to dobra pielęgniarka jest raczej 100 razy bardziej potrzebna niż kolejny prezes kolejnego banku, ale może być 100 razy mniej niż prezes firmy która ma dokonać przełomu w medycynie ratującego ludzkie życia.

   Kompletnie niezrozumiałe nawet z najbardziej wolnorynkowej perspektywy jest dziedziczenie milionowych majątków

   Jeżeli wolą człowieka który się takiego majątku dorobił jest przekazanie go komuś z rodziny, to w jaki sposób ta wola miałaby być mniej istotna niż np. spalenie całego majątku albo wystrzelenie go w kosmos? A do tego ma przecież prawo.

   Proponuję nie reklamować swojej ulubionej partii postami które są pozbawione wszystkiego poza nienawiścią do bogatych, bo nie robi to naprawdę dobrego wrażenia

  •  

   @snusmumriken90 czy ty właśnie dziwisz się że prezes jebanego banku który obraca miliardami i ma często wpływ na krajową gospodarkę zarabia wiecej od nauczycieli którzy pracują kilka h tygodniowo?

  •  

   @xqwzyts @Wap30 ale wieci że nauczycielka przekazywała takiemu głąbowi (nie rzadko takie stanowiska są "z nadania" lub znajomości) wiedzę a taka pielęgniarka będzie mu leki podawała i dupe podcierała?
   Napewno jego praca jest 100x bardziej odpowiedzialna , przydatna i potrzebna społecznie :)

  •  

   Napewno jego praca jest 100x bardziej odpowiedzialna , przydatna i potrzebna społecznie :)

   @snusmumriken90: No jak tak sobie a priori z pupy założysz to racja, na pewno. Cóż, trzymajmy kciuki że zaczniesz myśleć krytycznie jeszcze przed osiągnięciem wieku wyborczego

  •  

   @Wap30: jestem na rynku pracy od 9 lat i myślę krytycznie o kapitalizmie

  •  

   @snusmumriken90: Tak, jesteś sfrustrowany kapitalizmem, zresztą to w dużym stopniu rozumiem. To nie to samo co otwarcie na faktyczną dyskusję o nim, bo tej nawet nie próbujesz podejmować. Aktywizm polityczny motywowany frustracją i ślepym oddaniem doktrynie a nie faktycznym otwarciem na dialog i rozwiązywanie problemów to jest dobra droga do kolejnej krwawej rewolucji, ale nie do realnych i dobrych zmian

  •  

   @snusmumriken90 pensja nie zależy od społecznego pożytku tylko od prostego prawa podaży i popytu. Nieporównywalnie więcej jest osób które możesz wyszkolić do podcierania tyłka i dawania zastrzyków niż do stanięcia na czele instytucji finansowej.

  •  

   Kompletnie niezrozumiałe nawet z najbardziej wolnorynkowej perspektywy jest dziedziczenie milionowych majątków.

   @snusmumriken90: Kiedy komunizm wejdzie za mocno...

  •  

   @snusmumriken90: sam sobie odpowiedziales. Jest bardziej przedsi
   ebiorczy i najprosciej rzecz ujmojac jego praca jest bardzo duzo warta dla wlascicieli firmy. Mozna powiedziec ze taki prezes i inni czlonkowie zarzadu powoduje ze wlasciele nie musza sami pracowac, albo moga pracowac mniej, bo ktos bardzo dobry w zarzadzaniu taka firma robi to za nich.

   Kolejna rzecz wplywajaca na wynagrodzenia znacznej czesci bardzo dobrze zarabiajacych osob, to to, ze trzeba im zaplacic na tyle duzo, by bardziej im sie oplacalo pracowac dla tej spolki, niz zalozyc wlasna. Dotyczy to najlepszych managerow jak i specjalistow na poziomie eksperckim.

  •  

   @xqwzyts: no i te mityczne prawo popytu i podaży jest chore i niesprawiedliwe.

  •  

   @snusmumriken90 xD co masz w nim niesprawiedliwego? Rzeczy rzadkie są droższe bo trudniej je pozyskać. Nieważne czy chodzi o jakiś minerał, produkt czy umiejętność. W każdej aspekcie działa to tak samo.
   Wpisz sobie w Google "ten pogrzeb tvn" a znajdziesz filmik który wyjaśni Ci dlaczego nie każdy nadaje się do telewizji. Gdyby tak było to każdy mógłby być prezenterem a jeśli ich było by pod dostatkiem to i płace by spadły. Podaż i popyt to fakt a nie mitologia.
   Jedyne co jest mityczne to wasza utopia gdzie ktoś ma zaryzykować majątek, poświęć zdrowie i czas żeby cały zysk rozdać innym i nic z tego nie mieć.

  •  

   @xqwzyts: niech ma więcej. Ja nie chce by mieli po równo bo to też niesprawiedliwe by było. Ale teraz jest tak że są ludzie przebrzydle bogaci wykonujący gówno zawód (ile płacą piłkarzom w klubach? Nie mówie o sponsorach) a inni zapiepszają od 20 do 65 i mają 100x mniej niż ci bogaci.
   Nie problem w tym że jest nierówno. Problem w tym że są takie różnice. I dlatego jestem za progresją podatkową.

  •  

   @snusmumriken90:
   Co do piłkarzy. Właśnie dlatego jesteś biedakiem xd. Ty widzisz gówno zawód biegania za piłką. Klub widzi zawodnika który pozwoli im wejść na szczyt tabeli. A jak klub jest na szczycie to i hojni sponsorzy się znajdą którzy chcą żeby ich logo było kojarzone z najlepszymi w branży. Topowy piłkarz to w tej chwili marka na rynku marketingu. Skoro klub płaci "przeprzydłe" pieniądze piłkarzowi to dlatego, że dzięki jego obecności może zarobić jeszcze więcej.

   +: svr_
  •  

   @kyloe: z której absolutnie nie jest rozliczany bo wiemy że nawet przy stratach banku góra nadal dostaje premie a szeregowi pracownicy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   także może zarabia dużo ale ciąży na nim odpowiedzialność że jak coś zjebie to będzie zarabiał dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @xqwzyts: serio w twoim życiu wszystko musi przynosić zysk? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Wiesz że piłka nie powstała do zarabiania ale do rozrywki po pracy?( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Kiedyś piłkarze bawili się w piłkę po pracy zarobkowej, nawet w krajach zachodnich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A barany jeszcze płacą duże hajsy by na stadion wejść popatrzeć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   serio w twoim życiu wszystko musi przynosić zysk? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @snusmumriken90: tak, dlatego nie muszę się użalać na wypoku że ktoś jest "obrzydliwie" bogaty xd

   Wiesz że piłka nie powstała do zarabiania ale do rozrywki po pracy?( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Mój znajomy dla rozrywki cykał amatorsko fotki po pracy. A teraz zarabia na tym kasując po kilka tysi za sesje.
   Mój inny znajomy po pracy jeździł na snowboardzie a teraz jest instruktorem i zarabia ucząc ludzi jeździć na desce
   Inny znajomy po pracy jeździł na rowerze. Teraz jakiś klub płaci mu żeby jeździł na zawody w ich stroju.
   Co za obrzydliwi ludzie. Jak oni śmią śmieć utrzymywać się ze swojego hobby (╯°□°)╯︵ ┻━┻

   Kiedyś piłkarze bawili się w piłkę po pracy zarobkowej, nawet w krajach zachodnich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Kurła kiedyś to było kwiii. Łącząc to z punktem wyżej. Czy program razem przewiduje zakaz doskonalenia się w swoim hobby w szczególności łączenia go z celem zarobkowym?

   A barany jeszcze płacą duże hajsy by na stadion wejść popatrzeć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No co za barany. Jak oni tak mogą wydawać swoje pieniądze w sposób który się tobie nie podoba??? Jak można płacić za coś co się nam podoba? Powinni to rozdawać za darmo ;/

   Idę spać komuszku. Czerwonych snów xD

  •  

   @snusmumriken90: ile masz lat, jeśli więcej niż 15 to późno dorastasz :)

  •  

   @snusmumriken90: rozmawiasz o ekonomii, rynku pracy, ktory opiera sie glownie na prawie popytu i podazy oraz prawo troche 'uspolecznia' i uczlowiecza, to Ty o czym chcesz rozmawiac? Co pracodawcy maja zatrudniac ludzi nie w oparciu o zysk jaki im przyniosa? Przeciez to bez sensu.

  •  

   a wysokość pensji prezesa banku wynika z ogromnej odpowiedzialności jaka na nim ciąży

   @kyloe: Pamiętam jak był kryzys, bankierzy wywołali go a potem ponieśli ogromną odpowiedzialność - zwolnili się z milionową odprawą

  •  

   Czy jest 100 razy bardziej przedsiębiorczy?

   @snusmumriken90: no jest. (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   Trudno dociec, dlaczego prezes banku albo innej dużej firmy ma zarabiać 100 czy 200 razy więcej niż pielęgniarka albo nauczyciel.

   @snusmumriken90: Bardzo łatwo. To kierownicze stanowiska, a te pierwsze - szeregowe. Mam nadzieję, że pomogłem.

   Czyżby pracował 100 razy ciężej? Czy jest 100 razy bardziej przedsiębiorczy? Jego praca jest 100 razy bardziej potrzebna?

   @snusmumriken90: Wartość pracy mierzona wprost proporcjonalnie do szybkości machania łopatą albo mopem? Ciekawe.

   Jeszcze trudniej uzasadnić milionowe kontrakty reklamowe albo horrendalne honoraria dla celebrytów za otwieranie centrów handlowych lub butików z odzieżą.

   @snusmumriken90: Firma płaci duże pieniądze znanej osobie, bo jej rozpoznawalna twarz przyciągnie nowych klientów i utrwali pozycję marki na rynku. To nie było takie trudne.

   Kompletnie niezrozumiałe nawet z najbardziej wolnorynkowej perspektywy jest dziedziczenie milionowych majątków. Czyżby przejawem przedsiębiorczości było przejęcie majątku po rodzicach albo dziadkach?

   @snusmumriken90: Prawo przekazywania potomstwu dóbr wypracowanych za życia to jedno z podstawowych praw człowieka. Liczy sobie ono dobre kilka tysięcy lat i jest jak najbardziej słuszne.

  •  

   @snusmumriken90: Mówiąc wprost: zamiast samemu wziąć się do pracy boli cię dupa, że ktoś inny ma lepiej od ciebie.

  •  

   @snusmumriken90: To może wyemigruj albo poszukaj lepszej roboty? Zdajesz sobie sprawę, że jest pewnie ze 100 potencjalnych makroekonomicznych powodów, przez które czujesz że zarabiasz za mało? Od rosnącego opodatkowani po bardzo niską stopę procentową? Ty zamiast pomyśleć o realnych i naukowych powodach czemu coraz więcej ludzi czuje się wykorzystywanych ekonomicznie idziesz po najniższej linii oporu: zabrać bogatym, bo ja mam mniej.

   Pewnie gdybyś miał brytyjskie albo amerykańskie zarobki na swoim stanowisku dużo mniej bolałoby cię, że tamtejsi bogacze mają wielokrotnie większe majątki niż ci w Polsce. Myślę, że warto zastanowić się właśnie nad tym.

  •  

   @snusmumriken90: no oni i tak będą tysiące razy bogatsi od ciebie:)

   lewica razem xDDDD

  •  

   @ChceszPorscheToSieNauczVatWyludzac: więc nie widze żeby płacili wyższe podatki skoro i tak nie zbiednieją od tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   ma nieporównywalnie większą odpowiedzialność za swoje decyzje, jeżeli coś spierdzieli to dosłownie może doprowadzić do bankructwa firmy/banku. Zwykły pracownik jak coś spierdzieli dostaje nunu i wraca do pracy

   no dobra i jakie są konsekwencje tego bankructwa dla tych na szczycie a jakie dla tych na dole ?
   jakie dokładnie konsekwencje ponieśli ludzie odpowiedzialni za kryzys 2008 ??

   @Wap30:

  •  

   no dobra i jakie są konsekwencje tego bankructwa dla tych na szczycie a jakie dla tych na dole ?

   @Chodtok: Chcesz przejrzeć wszystkie możliwe przykłady? Bo to jest akurat bardzo złożony temat. Są różne formy działalności/spółek gdzie właściciele odpowiadają w różnym stopniu majątkiem osobistym. W większych firmach zwykle dobiera się taką formę żeby zredukować odpowiedzialność finansową z majątku prywatnego właścicieli, ale to nie znaczy że ich to nie dotyka. Często ogromną częścią majątku właścicieli są udziały w firmie, więc kiedy firma upada, ta część majątku po prostu znika, pojawia się natychmiastowy problem z zobowiązaniami finansowymi firmy i osobistymi (np. kredyty) i oczywiście zarówno płynnością finansową jak i rentownością.

   Do tego często są ciągani po sądach, jest wiele formalności które muszą dopilnować, jest mnóstwo nieprzyjemnych szczegółów. Niektórzy są mniej związani z firmą i upadłość przebiega łagodnie, czasem są mocno powiązani i tracą ogromną część majątku, włożonej pracy i zostają ze zobowiązaniami finansowymi, dodatkowo oczywiście upadają wszelkie nadzieje na rozwój firmy i aspiracje na przyszłość. W cięższych przypadkach samobójstwa nie są niespotykane. W tym czasie, zwykły pracownik zmienia pracę na inną.

   jakie dokładnie konsekwencje ponieśli ludzie odpowiedzialni za kryzys 2008 ??

   Nie wiem czy globalny kryzys finansowy będący precedensem w historii świata to dobry model na myślenie o zwykłych relacjach między szczytem a spodem hierarchii zatrudnienia.

  •  

   Partia Razem ma chyba najbardziej oderwany od rzeczywistości i nieodpowiedzialny program ze wszystkich ugrupowań a wysokość pensji prezesa banku wynika z ogromnej odpowiedzialności jaka na nim ciąży

   @kyloe: Połącz odpowiedzialność do konkretnie 100x większej pensji.