•  

@orkako: budzet mamy dosyć wysoki, skąd więc taki dramat w naszej armii?

•  

@orkako: i ludzie się kacapow boja ... he, śmiech na sali

•  

@Zodiak: Z nieudolności zarządzania tym budżetem i przestarzałego sprzętu, którego koszta eksploatacji są wysokie bo wymagaj co chwilę remontów.

•  

@orkako:
      Bo pieniądze to jeszcze trzeba umieć wydać. A MON ma tak przerośniętą administrację jak się tylko da - bo wiadomo, najlepiej mieć wojskową emeryturę pracując całe życie za biurkiem. W rezultacie biurwy staną na głowie, byle by swój budżet przepierdzielić i udowodnić, że dalej są potrzebne. Choć to nie jest jednak ten poziom co w administracji publicznej - tu szaraczki grzecznie pracują. Jak widać czasem na aukcjach AMW sznurowadła... Niczego nie zmarnują ;)

•  

@orkako: ale czemu rosja nie jest w azji? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Zodiak: Na innej grafice załapujemy się nawet na nie bycie "resztą świata" ;)

@orkako: Zaskakująco niskie są wydatki Egiptu, ale faktycznie SIPRI podaje, że zjechali do 1,2% PKB (przy 3,3% w 2002, 2,0% w 2010). Rozumiem, że zmiany polityczne i kryzys, ale wydatki jednak mocno zaskakujące, biorąc pod uwagę, że niedawno kupowali Mistrale, Rafale i T-90, a do tego mają sporą armię.

źródło: upload.wikimedia.org

•  

@Zodiak biurokracji rozjebanej ponad wszelkie wyobrażenia, która pożera sporą część tych pieniędzy. Do tego przepłacanie za wszystko. Jeśli taki Jelcz kosztuje 900 tysięcy, to są to kpiny z pogrzebu.

•  

@Jan_K: stąd właśnie moje pytanie było, np. Grecja... niby kryzys itd, a jednak maja sprzęt i kupują sprzęt

•  

ale czemu rosja nie jest w azji?

@Szubrawski: Rosyjska macierz leży w Europie, zaś kultura rosyjska jest kulturą europejską. To, ze podbili kawał Azji, nie czyni ich krajem Azjatyckim, tak jak Hiszpanii kolonie w Ameryce nie czyniło krajem ameryki południowej.

•  

@Zodiak: budżet mon to także emerytury wojskowe i bieżące uposażenia żołnierzy. To się ma nijak do realnego potencjału armii.

•  
      hced_z_ramu

0

@orkako: Weź siem nie wygłupiaj

•  

@orkako: no dzięki za wyjasnienie...

•  

@Prezes_roku: kiedys sie tez smialem z ceny jelczy az nie sprawdzilem jaki silnik jest w srodku ;)

•  

i ludzie się kacapow boja ... he, śmiech na sali

@Moritz90: A jak się mają nie bać jak tam rakiet i czołgów więcej niż ziaren piasku.

•  

@Zodiak: bo ważne jest na co są wydawane te pieniądze ,a nie koniecznie ile ich wydajemy...Chyba zgodzisz się że wydawanie na złom lub wydawania na biurowe sprawy ni jak ma się do podnoszenia jakości armii

+: Zodiak
    •  

@orkako: Porównajmy wydatki na socjal to przynajmniej w jednym zestawieniu będziemy numerem 1. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Polska ładnie wygląda na tle reszty, ale niestety nadeszły czasy, że sama modernizacja już nic nie daje - konieczna jest wymiana na nowy sprzęt. To spokojnie zajmie z 15 lat zanim osiągniemy jakąś przyzwoitą sprawność wojskową. Ciekawe jak w tym okresie rozwinie się Rosja i jakie podejmie kroki. Wojny nie będzie, ale kogucenie na cieśninie suwałskiej to już na pewno. Nie możemy wyjść na głupków ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@orkako: Nie ma Korei Północnej?

+: dondon
    •  

@orkako: Ciekawe że Syrii nie ma mimo że budżet na 2019 rok ma taki jak Jordania (1.9mld dolarów)

•  

@menningo: Rosja od jakiegoś czasu się nie rozwija jeśli w międzyczasie przyjdzie kryzys taki jak w 2008 i cena ropy poleci w dół (już teraz cena nie jest zbyt wysoka 50-60 $ za baryłkę a rosyjskie wydatki są większe jak przed 2008 rokiem a rezerwy mają mniejsze) to może znowu im się imperium posypać (np. nie będzie kasy na sponsorowanie Czeczenii, Białorusi oraz innych republik z budżetu centralnego to może być różnie).

•  

@Czajnikowsky: oczywiście że się zgadzam. Stąd był,o moje pytanie, chciałem sobie opinie wyrobić. Dzięki

•  

@orkako: Aż dziw bierze, że jest taka przepaść pomiędzy USA a resztą świata. Właściwie gdyby USA chciało to by mogło najechać cały świat i gówno by im ktoś zrobił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Ciekawe, że wydajemy więcej na wojsko niż jakikolwiek kraj z Afryki.

•  

budzet mamy dosyć wysoki, skąd więc taki dramat w naszej armii?

@Zodiak: Tak jak inni pisali:biurwy, lewe zakupy i socjal. Gdybyśmy mieli taką armię jak Grecja bylibyśmy regionalnym graczem.

•  

@orkako: ale bieda na Haiti, masakra...

+: ijones
    •  

@SaGe: Dokładnie to samo mi wpadlo w oko - przecież te 79.ooo to nawet na wyżywienie zupkami chinskimi za mało ....

•  

@Zodiak: I co z tego że budżet? Skoro emerytury, pensje, ogólnie koszty stałe pożerają większość? Do tego potężna korupcja, nieudolność i pełno idiotów i pewnie też działania ruskiej agentury. Czasami uda się kupić coś dobrego i tyle do tego kupujemy piekielnie drogą broń z usa.

•  

@orkako: sila pieniadza w chinach jest inna tak wiec ameryka juz czuje oddech na plecach i niedlugo czeka ich analny wjazd ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@orkako: Ruscy nie taki duży budżet wojskowy, a wciąż wkurwiają wszystkich dookoła

•  

budzet mamy dosyć wysoki, skąd więc taki dramat w naszej armii?

@Zodiak: Stąd, że prawie połowa budżetu to emerytury i uposażenia ( ͡° ʖ̯ ͡°)

źródło: https://www.gov.pl/attachment/bd8912a1-cb9d-4c5b-9fec-79b5a9fa31d0

źródło: i.imgur.com

•  

@ijones: Pewnie maja tylko kompanie reprezentacyjna. USA z nimi handluje bez taryf, wiec podejrzewam, ze nie martwia sie o ochrone.

•  

Aż dziw bierze, że jest taka przepaść pomiędzy USA a resztą świata. Właściwie gdyby USA chciało to by mogło najechać cały świat i gówno by im ktoś zrobił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Pirat_Brodacz: Gdyby świat byłby grą komputerową, to pewnie tak, ale nie jest. Potęga USA bierze sie z handlu. Odwalając akcję jak Hitler, czy Napoleon szybko poszliby z torbami. Po za tym skąd mieliby wziąć tylu ludzi, aby utrzymywać okupację na choćby jednym kontynencie? USA inwestuje w wojsko mniej niż w czasie zimnej wojny, a mimo tego nie udało im się w Wietnamie. Po zimnej wojnie zaliczyli kolejną wtopę w biednym Afganistanie, gdzie nie mogli pokonać górali w sandałach. Już nawet pomijam kwestię wojny nuklearnej, czy opinii publicznej w USA
      Wojska USA są dostosowane do walki w wojnie asymetrycznej, wojnie z pojedynczym imperium przy wsparciu z sojusznikami, oraz do działań ochronnych szlaków handlowych. To wojska, które które służą do narzucania swojej woli, a nie anektowania wielu państw na raz.

•  

I co z tego że budżet? Skoro emerytury, pensje, ogólnie koszty stałe pożerają większość? Do tego potężna korupcja, nieudolność i pełno idiotów i pewnie też działania ruskiej agentury. Czasami uda się kupić coś dobrego i tyle do tego kupujemy piekielnie drogą broń z usa.

@CukrowyWykop: Znowu Ty i znowu pieprzenie pod publikę. Emerytury i pensje to nawet nie połowa. Kiepsko względem innych państw z takim budżetem jest ze względu na wielkość armii
      @wojtoon: Stąd że mamy dużą armię w porównaniu do innych krajów z takim budżetem.
      @Prezes_roku: NIjak nie mogę znaleźć przetargu z ceną jednostkową Jelcza za 900k. Czyżbyś pieprzył pod publikę?

•  

@ediz4:
      A chociażby periodyk propagandowy MON "Polska Zbrojna":

W 2013 roku MON zapłacił 674 mln złotych za 913 Jelczy 442.32, a w 2017 roku – 420 mln złotych za 500 sztuk.

W ciągu 4 lat cena za sztukę wzrosła z 740 na 840 tyś zł. Jeszcze trzeba by popatrzeć, jaki odsetek tej kasy zostaje w Polsce.

•  

@Prezes_roku: Czyli już nie 900 a 740-840. Zapomniałeś również wspomnieć że wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Tymczasem u naszego sąsiada
      https://www.defence24.pl/2200-ciezarowek-dla-bundeswehry

Pierwsza transza dostaw ma obejmować 558 ciężarówek o wartości ok. 240 mln EUR, umową objęte są też narzędzia i szkolenie...
      Jedna ciężarówka ponad 1,5 mln.
      Przepłacamy oj przepłacamy.

W ciągu 4 lat cena za sztukę wzrosła z 740 na 840 tyś zł....
      No popatrz Pan bo przecież płace i koszty w gospodarce nie rosną. Wszystko stoi w miejscu.

•  

@ediz4: 13% w 4 lata? No ja bym chciał, żeby moja wypłata rosła w takim tempie.

Dobrze też, że Niemcy są gospodarczo na tym samym poziomie co Polska, to dla nich jest poważnym obciążeniem budżetu. Niemcy rozwalą sobie ryj, w końcu PiS będzie mógł uczciwie powiedzieć, że Polska gospodarczo dogoniła Niemcy XDDD

Na pewno też MAN jakościowo to jest dokładnie to samo co Jelcz XDDD

wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym
      Byłem na tym "szkoleniu". Śmiech na sali to mało powiedziane.

•  

Dobrze też, że Niemcy są gospodarczo na tym samym poziomie co Polska, to dla nich jest poważnym obciążeniem budżetu. Niemcy rozwalą sobie ryj, w końcu PiS będzie mógł uczciwie powiedzieć, że Polska gospodarczo dogoniła Niemcy XDDD

@Prezes_roku: To akurat nie na temat wypowiedź. Ja odnosiłem się do pierdów że przepłacamy. I jak widać są to kretynizmy. Ale widzę że masz ciekawe podejście.

Na pewno też MAN jakościowo to jest dokładnie to samo co Jelcz XDDD....
      No. Pewnie ta jakość jest warta x2 pomimo tego że najbardziej wrażliwe komponenty w Jelczu pochodzą z Niemiec.

Byłem na tym "szkoleniu". Śmiech na sali to mało powiedziane....

Jakie to ma znaczenie?

13% w 4 lata? No ja bym chciał, żeby moja wypłata rosła w takim tempie....
      Niekoniecznie cały wzrost w koszty pracy - podzespoły mogły iść również do góry z innych przyczyn.

•  

Znowu Ty i znowu pieprzenie pod publikę

@ediz4: znowu ty i twoje brednie. Tak płacisz olbrzymie koszta stałe! to nie tylko pensje a milion innych rzeczy, to normalna część wojska. Myślałem że już tyle razy ile już cię tu zjechali dałeś sobie spkój.

•  

@CukrowyWykop: Oranie tego twojego wiecznego stękania to moje hobby. Pisałem wyżej o wielkości armii a Ty idź dalej wyzywaj od idiotów bo nie słuchają speca bordo z wykopu.

•  

Rosyjska macierz leży w Europie, zaś kultura rosyjska jest kulturą europejską. To, ze podbili kawał Azji, nie czyni ich krajem Azjatyckim, tak jak Hiszpanii kolonie w Ameryce nie czyniło krajem ameryki południowej.

@orkako: Podbili kawał "Azji" w której zasadniczo nic nie było, a są Azją kulturową bo przez ładne kilka wieków byli pod butem Mongołów. Stąd zdanie, że Rosjanie są na kontynencie europejskim ale kulturowo to Azjaci.

•  

Oranie tego twojego wiecznego stękania to moje hobby

@ediz4: Przecież chłopie cię tu wszyscy orali począwszy od samolotów po towje dyrdymały o czołgach, w każdym temacie w którym jesteś towje posty są praktycznie minusowane.

Stąd że mamy dużą armię w porównaniu do innych krajów z takim budżetem.

Duża armie na papierze... Znasz ludiz po szkołąch wojskowych albo co pracowali w wojsku? Nie to poszukaj tkaich znajomych to ciekawych rzeczy dowiesz się o tym że wojsku. A to nie dofinasowanie a to po prostu niskie ukompletowanie oddziałów.
      tu masz wydatki mon https://archiwum2019.mon.gov.pl/d/pliki/dokumenty/rozne/2018/02/budzet2018.pdf

Faktycnzie grosze idą na wypłąty itd. xD xD

•  

Przecież chłopie cię tu wszyscy orali począwszy od samolotów po towje dyrdymały o czołgach, w każdym temacie w którym jesteś towje posty są praktycznie minusowane.

@CukrowyWykop: Buhahahahaha. Minusy na portalu dla upośledzonych jęczydup siedzących w piwnicy argumentem w dyskusji. Przecież tu merytorycznych użytkowników trzeba szukać godzinami i można ich policzyć na palcach jednej ręki. Merytorycznych a nie siedzących w oblęzonej twierdzy płaczków krytykujących wszystko i wszystkich oraz pierdzielących o korupcji bez cienia dowodu.

Duża armie na papierze... Znasz ludiz po szkołąch wojskowych albo co pracowali w wojsku? Nie to poszukaj tkaich znajomych to ciekawych rzeczy dowiesz się o tym że wojsku. A to nie dofinasowanie a to po prostu niskie ukompletowanie oddziałów....
      Jaki to ma związek z tematem? Polska armia jest znacznie większa od armii dobrej połowy krajów Europejskich i to ilością sprzętu jak i ilością żołnierzy. To wszystko trzeba opłacić i utrzymac. Chcesz zmniejszyć o połowę przy możliwości wykonania przeznaczonych dla nich zadań to proszę o konkretne wyliczenia wraz z analizą delegowania zadań gdzie indziej. A ilość etatów możesz sobie poszukać jeśli Cię to interesuje. Ukompletowanie najważniejszych jednostek powinno być większe - zgadza się. Jednakże same braki są spowodowane strukturą działania sił zbrojnych

•  

Polska armia jest znacznie większa od armii dobrej połowy krajów Europejskich i to ilością sprzętu jak i ilością żołnierzy. To wszystko trzeba opłacić i utrzymac. Chcesz zmniejszyć o połowę przy możliwości wykonania przeznaczonych dla nich zadań to proszę o konkretne wyliczenia wraz z analizą delegowania zadań gdzie indziej.

@ediz4: a powiedz mi jakie to zadania może na dzisiejszym polu walki wykonać su-22 albo bwp1? One istnieją tylko dla podtrzymania nawyków i żeby była jakaś mechanizacja a nie jeżdżenie na pace jelcza wprost na pierwszą linię, gdzie z resztą poziom ochrony bwp1 i jelcza jest podobny xD Słabo obsadzone jednostki to jednostki na paradę a nie na wojnę.

Merytorycznych a nie siedzących w oblęzonej twierdzy płaczków krytykujących wszystko i wszystkich oraz pierdzielących o korupcji bez cienia dowodu.

Taki znawca a nie zna skandalu z 23 mm i peru xD

•  

gdzie z resztą poziom ochrony bwp1 i jelcza jest podobny

@CukrowyWykop: No serio. Ciężarówka ma podobny poziom ochrony co BWP. I jak tu z tobą dyskutować merytorycznie.

a powiedz mi jakie to zadania może na dzisiejszym polu walki wykonać su-22 albo bwp1? One istnieją tylko dla podtrzymania nawyków....
      No jakiś Ty zmyślny. Su-22 obecnie nie latają ale tak - mamy dwa wyjścia. Albo zezłomować i wysłać tych żołnierzy do cywila albo podtrzymywać zdolności do czasu wdrożenia nowych typów sprzętu. Śmiem twierdzić że przejście wyszkolonego żołnierza będzie łatwiejsze niż zupełnie zielonego. Z dwojga złego wolałbym też żeby żołnierze jeździli bwp niż na furmance. W II rzucie potencjalny agresor również posiada tego typu sprzęt.

Słabo obsadzone jednostki to jednostki na paradę a nie na wojnę....
      Nie wiem czy wiesz ale nie obsadzone miejsca są uzupełniane w razie mobilizacji. Wiem że szok

•  

Taki znawca a nie zna skandalu z 23 mm i peru xD

@CukrowyWykop: Co mnie tam jakieś stare sprawy interesują. Przecież pierdzielisz o czasie teraźniejszym więc dawaj dowody. I ja się za znawcę w przeciwieństwie do Ciebie nie uważam

•  

No serio. Ciężarówka ma podobny poziom ochrony co BWP. I jak tu z tobą dyskutować merytorycznie.

@ediz4: weź sobie chłopie poczytaj o cyniźmie i poczytaj jaki stopieńochrony daje bwp-1....

Nie wiem czy wiesz ale nie obsadzone miejsca są uzupełniane w razie mobilizacji. Wiem że szo

Mówisz że kierowcę czołgu weźmiesz na już z mobilizacji xD xD pewnie dla ciebie to szok.....

No jakiś Ty zmyślny. Su-22 obecnie nie latają ale tak - mamy dwa wyjścia. Albo zezłomować i wysłać tych żołnierzy do cywila albo podtrzymywać zdolności do czasu wdrożenia nowych typów sprzętu.

Od czasów PO mówi się o następcach su-22 i mig. Jeśli będzie to f35 nie będzie to 1 do 1. Do tego ten program zajmie jakieś 10 lat. Czytaj goście latający na su22 odejdą do cywila.

•  

@ediz4: sprawy z 23 mm to zeszły rok, początku tego zatrzymano pułkownika podejrzanego o korupcję. Co jakiś czas pojawiają się raporty nik o np. PGZ. czytałeś?

•  

weź sobie chłopie poczytaj o cyniźmie i poczytaj jaki stopieńochrony daje bwp-1....

@CukrowyWykop: A Ty poczytaj jaki daje brezent od ciężarówki

Mówisz że kierowcę czołgu weźmiesz na już z mobilizacji xD xD pewnie dla ciebie to szok....
      No dla Ciebie pewnie szok że w rezerwie są osoby które kierowały czołgiem. Niespotykane.

Od czasów PO mówi się o następcach su-22 i mig. Jeśli będzie to f35 nie będzie to 1 do 1. Do tego ten program zajmie jakieś 10 lat....
      Nie będzie 1:1 bo Su i migów jest więcej. I dla tego też krytykuje ten pomysł.

Czytaj goście latający na su22 odejdą do cywila....
      Część odejdzie.

sprawy z 23 mm to zeszły rok, początku tego zatrzymano pułkownika podejrzanego o korupcję....
      podejrzanego -słowo klucz.

Co jakiś czas pojawiają się raporty nik o np. PGZ. czytałeś?....
      Raporty Nik mówiące o konieczności dalszych zmian restrukturyzacyjnych w PGZ? I co to ma do tematu? To że PGZ wymaga reform wie każdy.

•  

A Ty poczytaj jaki daje brezent od ciężarówki

LOL, nawet czytać nie potrafisz. Ale dam ci hint tak dasz radę przestrzelić pancerz bwp-1 z bliskiej odległości bronią ręczną.

No dla Ciebie pewnie szok że w rezerwie są osoby które kierowały czołgiem. Niespotykane.

@ediz4: chłopie weź się ogarnij może. OD dawna nie ma szkoleń na czołgistów. Polskie wojsko nie ma zaplecza.

Nie będzie 1:1 bo Su i migów jest więcej. I dla tego też krytykuje ten pomysł.

A ty weź sobie poczytaj raporty o tym ile Polska samolotów potrzebuje do obrony przestrzeni powietrznej i czym jest f35.

Raporty Nik mówiące o konieczności dalszych zmian restrukturyzacyjnych w PGZ? I co to ma do tematu? To że PGZ wymaga reform wie każdy.

Oj mocno mijasz się z prawdą. Mówią o braku planu, stwierdzonych nadużyciach w przetargach itd.

•  

LOL, nawet czytać nie potrafisz. Ale dam ci hint tak dasz radę przestrzelić pancerz bwp-1 z bliskiej odległości bronią ręczną.

@CukrowyWykop: No i? Brezent dalej równa się pancerz BWP? Chyba nie. Więc daruj sobie takie wstawki.

chłopie weź się ogarnij może. OD dawna nie ma szkoleń na czołgistów. Polskie wojsko nie ma zaplecza....
      Zapodaj liczby z bazy danych wojskowych o ilości rezerwistów przechodzących szkolenie na czołgach.

A ty weź sobie poczytaj raporty o tym ile Polska samolotów potrzebuje do obrony przestrzeni powietrznej i czym jest f35....
      Zapodaj ten raport

Oj mocno mijasz się z prawdą. Mówią o braku planu, stwierdzonych nadużyciach w przetargach itd....

Czyli typowo jak dla tak ogromnej spółki która wymaga działań naprawczych.

•  

Zapodaj ten raport

@ediz4: mówisz że masz problemy z dostępem do stron NIK?

Czyli typowo jak dla tak ogromnej spółki która wymaga działań naprawczych.

Gdybyś pracował w dużych spółkach to byś wiedziałbyś one się reorganizują i starają się przynosić zyski. Przypomnij mi proszę o czym mówią analizy odnośnie modernizują t72 i dlaczego akurat bumar?

•  

@CukrowyWykop:

mówisz że masz problemy z dostępem do stron NIK?....
      Twierdzisz że w raporcie NIK przeczytam o tym

A ty weź sobie poczytaj raporty o tym ile Polska samolotów potrzebuje do obrony przestrzeni powietrznej i czym jest f35

Przypomnij mi proszę o czym mówią analizy odnośnie modernizują t72 i dlaczego akurat bumar?....
      Tutaj jest jeśli Cię to ciekawi
      http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,5,19,11212,wojska-ladowe,czolgi,modyfikacja-t-72-sukces-czy-porazka

Stanowisko MON co to modernizacji czołgów T-72 i PT-91 zmieniło się zasadniczo w rezultacie zakończonego w maju 2017 roku Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016 (SPO). Jedna z jego rekomendacji, mówiła o konieczności modernizacji wybranego posiadanego sprzętu wojskowego (haubice 2S1 Goździk, wyrzutnie WR-40 Langusta, armatohaubice Dana, czołgi T-72 oraz PT-91). W przypadku czołgów miała to być "płytka i kosztowo efektywna" modernizacja. Jednak, rekomendowano także „dokupienie pewnej liczby dodatkowych czołgów, ale takiej, która nie podważy zasadności realizacji projektu czołgu nowej generacji”.....
      A dlaczego Bumar ma remontować czołgi które de facto produkował? Dziwne pytanie.

•  

Tutaj jest jeśli Cię to ciekawi http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,5,19,11212,wojska-ladowe,czolgi,modyfikacja-t-72-sukces-czy-porazka

@ediz4: przytaczasz wnioski SPO? Przecież cię pytałem o ocenę różnych specjalistów. I jest ona w większości negatywna zważywszy na to że pt-91 też wymaga zmian.

A dlaczego Bumar ma remontować czołgi które de facto produkował? Dziwne pytanie.

To jak już sobie głębiej poczytasz to wskazuje się że ta "modernizacja" ma na celu utrzymanie miejsc pracy w bumarze. A bumar jaki jest każdy słyszał.

•  

To jak już sobie głębiej poczytasz to wskazuje się że ta "modernizacja" ma na celu utrzymanie miejsc pracy w bumarze. A bumar jaki jest każdy słyszał.

@CukrowyWykop: Przy okazji. Twierdzisz że BUMAR przekupił osoby opracowujące SPO?

Przecież cię pytałem o ocenę różnych specjalistów. I jest ona negatywna zważywszy na to że pt-91 też wymaga zmian....
      Jakich? internetowych. Przeczytaj ten artykuł - sam autor wolałby szerszą modernizacje ale nie wypisuje takich durnot jak wykopki. te czołgi wymagają remontu albo natychmiastowego wycofania z linii. Nowego czołgu nie ma, kupować Leopardów nie ma skąd a nowych to już totalny bezsens jeśli mamy w planie całkowicie nowy czołg. A Ci różni specjaliści opracowywali SPO i podejmowali decyzje o remoncie. Wbrew temu co się tobie wydaje w MON nie siedzą hydraulicy a specjaliści wojskowości. To że są inne punkty widzenia to normalne rzecz. Nie widziałem jednak żadnej racjonalnej krytyki z rozwiązaniem zastępczym w zbliżonej kwocie i podobnym efekcie.

•  

Przy okazji. Twierdzisz że BUMAR przekupił osoby opracowujące SPO?

@ediz4: raczej rządzący swoich wyborców....

Jakich? internetowych

to mówisz że co w Polsce mamy jeden tego typu portal czy forum xD xD

Wbrew temu co się tobie wydaje w MON nie siedzą hydraulicy a specjaliści wojskowości

Całkiem niedawno ci specjaliści mówili że to złom do wycofania z linii. Ci sami specjaliści od lat próbują zbudować okręty(ile gawron kosztował?) i łodzie podwodne a ostatnio ci specjaliści z mon chcą remontować 50 letniego kobena xD xD

•  

@CukrowyWykop:

raczej rządzący swoich wyborców...
      To kto kogo przekupił skoro zalecenie wyszły od SPO

to mówisz że co w Polsce mamy jeden tego typu portal czy forum xD xD....
      A gdzie tak napisałem?

Całkiem niedawno ci specjaliści mówili że to złom do wycofania z linii....
      Kiedy niedawno skoro temat modernizacji pojawia się znika od dobrych 10 lat.

Ci sami specjaliści od lat próbują zbudować okręty i łodzie podwodne...
      Kto próbuje budować okręty podwodne? Od kiedy coś takiego jest w Polsce budowane? Od kiedy w ogóle MON jest od budowania czegokolwiek. Ja myślałem że oni tylko decyzje podejmują.

ostatnio ci specjaliści z mon chcą remontować 50 letniego kobena xD xD....
      By to umożliwić Komenda Portu Wojennego Gdynia, ogłosiła przetarg na „naprawę bieżącą okrętu podwodnego t. Kobben – ORP Bielik....

Normalnie szok - chcą naprawiać okręt w linii aby pływał.

•  

To kto kogo przekupił skoro zalecenie wyszły od SPO

@ediz4: kurwa chłopie to jest polityka. JAk trzeba to znajdzie się ekspert od wszystkiego np. od caracali.

Kiedy niedawno skoro temat modernizacji pojawia się znika od dobrych 10 lat.

Temat modernizacji to temat rzeka. Pokazał on nieudolnośc całego MON, inspektoratu uzbrojenia. Mówimy o ludziach z mon którzy nazywają fonet nie perspektywicznym po czym us army go zamawia. WTF?

Kto próbuje budować okręty podwodne? Od kiedy coś takiego jest w Polsce budowane?

Nie są budowane pewnie dlatego że na nie nie ma pieniędzy. Zakłada się że część prac będzie wykonanych w Polsce. Mówisz o tej modernizacji a o orce nie pamiętasz? Od dawien dawna mówi sie o wycofaniu kobenów.

Normalnie szok - chcą naprawiać okręt w linii aby pływał.

Wszyscy są zszokowani tylko nie ty. Tak starych okrętów się nie naprawia, tylko idą na żyletki, liczba problemów wskazuje śmierć techniczną. Pływał? On jest trumną, używanie kobennów nadal to igranie z życiem żołnierzy. To wie każdy który czytał coś o tych okrętach.

•  

@CukrowyWykop:

kurwa chłopie to jest polityka. JAk trzeba to znajdzie się ekspert od wszystkiego np. od caracali....
      Czyli tajny spisek - tak jak sądziłem.

Temat modernizacji to temat rzeka. Pokazał on nieudolnośc całego MON, inspektoratu uzbrojenia. Mówimy o ludziach z mon którzy nazywają fonet nie perspektywicznym po czym us army go zamawia. WTF?....
      Tak - wszyscy są nieudolni. I znowu skok do innego tematu - teraz Fonet wykorzystywany w krabach.

Nie są budowane pewnie dlatego że na nie nie ma pieniędzy. Zakłada się że część prac będzie wykonanych w Polsce. Mówisz o tej modernizacji a o orce nie pamiętasz? Od dawien dawna mówi sie o wycofaniu kobenów....
      Co ma jedno do drugiego. Skoro nie ma kasy to po co pierdy o nieudolności. Kobbenów wszystkich nie wycofali bo nie ma gdzie przenieść marynarzy.

Wszyscy są zszokowani tylko nie ty. Tak starych okrętów się nie naprawia, tylko idą na żyletki, liczba problemów wskazuje śmierć techniczną. Pływał? On jest trumną, używanie kobennów nadal to igranie z życiem żołnierzy. To wie każdy który czytał coś o tych okrętach...
      Wszyscy są zszokowani że naprawia się okręty - ciekawe. Oo widzę mamy eksperta który był i ocenił śmierć techniczną okrętu. Aa nie - on o nich czytał i zdiagnozował na odległość. Marnujesz się chłopie na wykopie.

•  

Czyli tajny spisek - tak jak sądziłem.

@ediz4: ja jebe, caracale uwalone przez specjaliste od parówek, pmt zmieniające się co chwilę itd. Po portalach branżowych piszą że to prezent dla bumaru a ten dalej swoje xD xD

Tak - wszyscy są nieudolni. I znowu skok do innego tematu - teraz Fonet wykorzystywany w krabach.

A w pozostałych wozach został odrzucony na rzecz nie istniejących wynalazków PGZ.

Co ma jedno do drugiego. Skoro nie ma kasy to po co pierdy o nieudolności. Kobbenów wszystkich nie wycofali bo nie ma gdzie przenieść marynarzy.

Wszyscy są zszokowani że naprawia się okręty - ciekawe. Oo widzę mamy eksperta który był i ocenił śmierć techniczną okrętu. Aa nie - on o nich czytał i zdiagnozował na odległość. Marnujesz się chłopie na wykopie.

Miszczu wiesz o tym że mon podchodzi trzeci raz do przetargu na naprawę tego 50-letniego muzeum. A wiesz dlaczego? Bo nikt się nie chce zgłosić żeby go naprawić. Mamy za to na wykopie kolejnego eksperta który mówi o naprawach okrętó żeby pływały nie mając pojęcia o jego stanie(co jest dostępne w przetargu i jest dostępne) i jakie z nim są akcje.
      Polska nie ma okrętów podwodnych taki jest fakt.

+: dev__
    •  
      dev__

0

Komentarz usunięty przez autora

•  

@dev__: Imo nie jesteśmy do zrobienia ani przez Białoruś a tym bardziej przez Ukrainę. Rosja to już inny temat.

ja jebe, caracale uwalone przez specjaliste od parówek, pmt zmieniające się co chwilę itd. Po portalach branżowych piszą że to prezent dla bumaru a ten dalej swoje xD xD

@CukrowyWykop: Chłopie nie skacz jak małpa po tematach. Co tu maja jakieś caracale do gadania. Zadałem Ci proste pytanie - kto przekupił autorów SPO

A w pozostałych wozach został odrzucony na rzecz nie istniejących wynalazków PGZ...
      Które to również zostały odrzucone.

Miszczu wiesz o tym że mon podchodzi trzeci raz do przetargu na naprawę tego 50-letniego muzeum. A wiesz dlaczego? Bo nikt się nie chce zgłosić żeby go naprawić....
      Z tego co wiem to czwarty mistrzu.

Mamy za to na wykopie kolejnego eksperta który mówi o naprawach okrętó żeby pływały nie mając pojęcia o jego stanie(co jest dostępne w przetargu i jest dostępne) i jakie z nim są akcje....
      No przecież Ty masz z odległości. Czytając co wypisujesz należałoby wywalić połowę żołnierzy i zezłomować połowę sprzętu a potem się pomyśli. Typowy mietek na grillu.

Polska nie ma okrętów podwodnych taki jest fakt....
      Dopiero wyżej pisałeś że nie ma kasy a teraz płaczesz że nie ma nowych okrętów. Nie wiem zatem czego oczekujesz - wydrukowanie jej. To jest ta gigantyczna nieudolność - że nie potrafią jej wydrukować?

•  

Chłopie nie skacz jak małpa po tematach. Co tu maja jakieś caracale do gadania. Zadałem Ci proste pytanie - kto przekupił autorów SPO

@ediz4: ja ci zadam proste pytanie. Kto nadzoruje tworzenie raportów? Kto zatwierdza budżety ostatecznie i kieruje je do wykonania? Autorzy SPO? Czy ministerstwo. Caracale i inne miały ci pokazać że decydenci decydują co ma być albo nie. A kto się pod tym podpisze? A to już nie ważne.

Które to również zostały odrzucone.

I skierowane do naprawy wad...

Z tego co wiem to czwarty mistrzu.

To tym gorzej. Hmm ciekawe o czym to może świadczyć? O doskonałym stanie okrętu?

No przecież Ty masz z odległości

Ja to sobie zajrzałem co jest uszkodzone...

Dopiero wyżej pisałeś że nie ma kasy a teraz płaczesz że nie ma nowych okrętów. Nie wiem zatem czego oczekujesz - wydrukowanie jej

Nie płaczestwierdzam fakt...

•  

@CukrowyWykop:

Ja to sobie zajrzałem co jest uszkodzone....
      I jak to wygląda Wiesiu?

Nie plącze stwierdzam fakt....
      Stwierdzasz fakt że nie ma kasy na marynarkę. Ta cała reszta to jakieś płaczki że jej nie ma i jacyś nieudacznicy są winni braku tej kasy.

I skierowane do naprawy wad...
      No i? Nie muszę się zgadzać z każdą decyzją z góry. Będzie efekt to będzie można krytykować.

To tym gorzej. Hmm ciekawe o czym to może świadczyć? O doskonałym stanie okrętu?....
      To świadczy o tym że nikt nie potrafi w Polsce go naprawić. Nie nasza konstrukcja. Podobna sytuacja jest z Orłem.

ja ci zadam proste pytanie. Kto nadzoruje tworzenie raportów? Kto zatwierdza budżety ostatecznie i kieruje je do wykonania? Autorzy SPO? Czy ministerstwo....
      Czyli nie odpowiesz. Kolejne kluczenie.

•  

To świadczy o tym że nikt nie potrafi w Polsce go naprawić. Nie nasza konstrukcja. Podobna sytuacja jest z Orłem.

@ediz4:

Czyli nie odpowiesz. Kolejne kluczenie.

odpowiadam minister finansów i minister obrony wraz z dyrektorami departamentów....

Ten okręt ma 50 lat.... a ty dalej swoje. Widzisz jestem inżynierem i wiem co się dzieje z sprzętem. I remontowałem 50 letnie instalacje przemysłowe a ty miałeś przeprowadzać modernizację 50 letniego sprzętu?

•  

Ten okręt ma 50 lat.... a ty dalej swoje. Widzisz jestem inżynierem i wiem co się dzieje z sprzętem. I remontowałem 50 letnie instalacje przemysłowe a ty miałeś przeprowadzać modernizację 50 letniego sprzętu?

@CukrowyWykop: Czyli jestem inżynierem i znam się na wszystkim. A do tego stosujesz zamiennie remont i modernizacja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@ediz4:

A do tego stosujesz zamiennie remont i modernizacja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ponieważ jest to łączne gdybyś widział kiedyś dokumenty przetargowe. W tak starych układach wymienia się po prostu systemy na nowsze. Nie wiesz bo nie jesteś inżynierem. Chyba że np. wyczujesz czujnik i przetwornik z przed 50 lat. Tak remontowi starych układów towarzyszy modernizacja, czasami zapisuje się to w przetargu remont, czasami modernizacja a czasami remont i modernizacja. Ale co ja wiem rozmawiam z fachowcem przecież co wie wszystko....

•  

@CukrowyWykop: No tak - MON pisze remont bieżący a jeszcze konkretniej naprawę a ma na myśli modernizacje.

•  

MON pisze remont bieżący a ma na myśli modernizacje.

@ediz4: no tak zakres wymiany elementów których nie ma na nowe i przystosowanie do tego okrętu to fakt nie modernizacja xD brałeś kiedyś udział w jakimś przetargu?

•  

@CukrowyWykop: To że się wymienia jakiś element na nowy podczas naprawy nie oznacza jeszcze modernizacji. Modernizacja to proces który podnosi właściwości techniczne danego sprzętu. Czytaj - czołg będzie bardziej odporny na pociski, będzie miał lepsze skupienie itp, itd. Tu nie ma mowy o żadnej modernizacji.

•  

To że się wymienia jakiś element na nowy podczas naprawy nie oznacza jeszcze modernizacji. Modernizacja to proces który podnosi właściwości techniczne danego sprzętu.

@ediz4: a wiesz że wymiana zużytego sprzętu elektronicznego który ma X lat kończy się podniesieniem jego użyteczności często? Bo są nowe lepsze serie. Z tego co mi malujesz to powinien być rutynowy przegląd i remont a jakoś nikt się nie chce podjąć. Cóż za zagadka, czyżby tytuł przetargu był z dupy?

•  

Z tego co mi malujesz to powinien być rutynowy przegląd i remont a jakoś nikt się nie chce podjąć.

@CukrowyWykop: Bo tak ma być - planuje się przecież rozwiązanie pomostowe w programie Orka. Okręt ma do tego czasu popływać zważywszy na wycofywanie innych okrętów tego typu. A to że nikt nie chce się podjąć - zapewne nasi nie potrafią

•  

Bo tak ma być - planuje się przecież rozwiązanie pomostowe w programie Orka. Okręt ma do tego czasu popływać zważywszy na wycofywanie innych okrętów tego typu.

@ediz4: z tego co widzę to WP to jedno wielkie przedsięwzięcie pomostowe. Napiszę ci jeszcze raz. TE OKRĘTY SĄ NIEBEZPIECZNE DLA ŻOŁNIERZY. 50-LETNIE OKRĘTY W NORMALNYCH KRAJACH IDĄ JUŻ WCZEŚNIEJ NA ZŁOM.