•  

  12 sierpnia 1920 roku do Skierniewic dotarł transport 22 milionów naboi do Mausera wyprodukowanych w fabryce Manfreda Weisa w węgierskim Czepel. Była to tylko niewielka część pomocy zaoferowanej Polakom przez rząd Pala Telekiego. W kolejnej fazie wojny polsko-bolszewickiej Polska otrzymała również od Węgier nieodpłatnie kolejną transzę pomocy zawierającą zaopatrzenie w postaci 48 milionów naboi karabinowych Mausera, 13 milionów naboi Mannlichera, 30 tysięcy karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych, 440 kuchni polowych i 80 pieców polowych.
  Łącznie w latach 1919-1921 rząd Królestwa Węgier przekazał Polsce blisko 100 milionów pocisków karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych.

  #historia

  źródło: magyar24.pl

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   DAILY REMINDER

   Polacy sprzedali siebie, swój kraj i przyszłość swoich dzieci za 115 euro miesięcznie.

   #gospodarka #neuropa #polska #bekazpisu

   odpowiedzi (30)

  • avatar

   I koniecznie obsługa 2 rękoma i naciskanie na ekran, że aż piksele się odbarwiają ( ͡º ͜ʖ͡º)

   odpowiedzi (100)

  • avatar

   Czy Was też to wkurwia jak stoicie przed wjazdem na rondo, czekacie bo ktoś z lewej jedzie rondem, a tu nagle myk, zjeżdża we wcześniejszy zjazd w ogóle tego nie sygnalizując prawym kierunkowskazem?
   A Ty stoisz jak baran i czekasz, czasem nawet kilka aut pod rząd tak przejedzie i skręci, bo taki książę/ księżniczka nie ma siły przesunąć rączką.
   Nie wiem czy poprawnie korzystać z ronda potrafi z 50% kierowców, wydaje mi się, że jednak mniej niż połowa.
   A jeszcze niektórzy mają włączony lewy kierunkowskaz podczas jazdy rondem co jest już totalnym dzbaństwem i chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego.
   Ustawiłbym przy każdym bardziej ruchliwym rondzie patrol #policja, żeby zatrzymywał i edukował po kolei takich delikwentów.
   #polskiedrogi #polska #motoryzacja #stopcham #gorzkiezale #zalesie
   pokaż całość

   odpowiedzi (122)