•  

  Jak to jest, że Chińczycy ciągle skupują obligacje od USA i pożyczają hajs każdemu biednemu gówno-państewku, skoro sami mają deficyt budżetowy wyoskości prawie pół tryliona? #neuropa #4konserwy #ekonomia

  •  

   @HarvestinSeason: bo za kilka/naście/dziesiąt lat te obligacje im sie zwroca z nawiazka

  •  

   @HarvestinSeason: chłopaki myślą przyszłościowo

  •  

   chłopaki myślą przyszłościowo

   @plvceek: taa... bo kupowanie obligacji jest bardzo przyslzosciowe i oplacalne.
   Jeszce przeciez w historii nie zdazylo sie zeby jakis kraj nie powiedzial ze nie wykupi z powrotem swoich obligacji (szczegolnie kraj z tak silna armia jak USA).

  •  
   maciek-rudol

   0

   @HarvestinSeason: Ponieważ uważają, że zarabiają na tym lepiej, niż tracą na odsetkach?

  •  

   @HarvestinSeason: nikt nie broni brania kredytu pod inwestycje. Zwlaszcza gdy swoj kredyt bierzesz w chinskich yuanach, kore z roku na rok traca na wartosci ze wzgledu na dosc duza inflacje, a inwestujesz w innych, stabilniejszych walutach (otrzynywane odsetki utrzymuja swoja wartosc).

   Zwlaszcza jak inwestorem jest rzad Chin, ktory jak tylko ich wewnetrzny dlug wymknie sie spod kontroli, zawlaszczy majatki co bigatszych rodzin i wyjdzie na swoje (jak zrobily to w historii Niemcy czy Francja). Wielka Brytania swego czasu miala dlugu 200$ w porownaniu do rocznego pkb i sie z tego wykaraskala.

   @baidu: obecnie jezeli nie dysponujeaz chociaz podobnymi kwotami jak uniwersytety amerykanskie czy norweski fundusz emerytalny - najlepiej jest inwestowac pieniadze w obgligacje i temu podobne bezpieczne aktywa.
   Zaden duzy gracz nie inwestuje w obligacje z mysla ze rzad mu je wyplaci, tylko dla odsetek. Yych rzad nie przestanie wyplacac.
   Nie bez powodu najwiecej obligacji USA skupuja Emiraty.