•  

"Zamiast obrączek, wymienili kółka od firanek" czyli najsłynniejszy ślub Powstania Warszawskiego w kolorze

Według różnych ustaleń historyków w czasie 63. dni walk w Warszawie zawartych zostało od dwustu pięćdziesięciu nawet do pięciuset małżeństw. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym jest to z 13 sierpnia 1944 roku, uwiecznione przez fotografa PW - Eugeniusza Lokajskiego "Brok".
    Młodą parę tworzyli sanitariuszka Alicja Treutler "Jarmuż" oraz plut. pchor. Bolesław Biega "Pałąk", uroczystość odbyła się w kaplicy przy ul. Moniuszki 11. Ślubu udzielił niewidoczny na tym zdjęciu ksiądz Wiktor Potrzebski „Corda”, kapelan śródmiejskich oddziałów Armii Krajowej. Drużbowie "Pałąka" nie dotarli na uroczystość, gdyż odpierali niemiecki atak na Nowy Świat. Cała uroczystość została uwieczniona również przez ekipę filmową dzięki czemu już parę dni później film ze ślubu został wyświetlony w kinie „Palladium”.
    Zabandażowana ręka pana młodego to efekt odniesionej rany w czasie powstańczych walk.Niepewność najbliższych dni, czy też godzin sprawiała że młodzi ludzie pragnęli przeżyć często ostatnie chwile razem...
    Alicja i Bolesław przeżyli Powstanie. Po wojnie wyemigrowali do USA.

Zdj. autorstwa Eugeniusza Lokajskiego

Zachęcam do obserwowania mojego tagu poświęconego historii: #brusilow12

#historiajednejfotografii #fotohistoria #historia #powstaniewarszawskie #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #polska

źródło: wykop.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Dobra Mireczki. Mama bohatera tego wpisu odezwała się bardzo szybko. Pewnie część was się zawiedzie ale okazała się nie być #madka
    Wrzucam obiecane screeniki z rozmowy(druga część w kom) i idę ogarnąć jak się teraz wola na wykopie bo wielu z was chciało wiedzieć jaka była reakcja xd

Jakbyście byli w przyszłości zainteresowani screenami z rozmów z innymi rodzicami to możecie dać znać jakimś komentarzem to coś czasem wrzucę xd
    Albo możecie zaobserwować to będziecie pierwsi widzieć moje screeny(ale niestety moje wysrywy też xd)

#czlowiekskurwiel
    pokaż całość

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (76)

Prosba o pomoc w poszukiwaniach i tlumaczeniach.
    A wiec tak. Mieszkam w UK od dawna dawna i poznalem Walijczyka o nazwisku Skripal ktory opowiedzial mi ciekawa historie swojego ojca. Ojciec urodzil sie w Polsce w roku 1923 chyba w Sieniawie. mial w braci. Po wybuchu wojny dwaj bracia wyjechali do USA a on zostal w Polsce niedaleko granicy z niemcami. Wspomniany powyzej Walijczyk poprosil mnie czy w jakikolwiek sposob nie moglbym pomoc mu w znalezieniu jakiejs rodziny w Polsce. Ojciec oczywiscie zmarl wiele lat temu a z bracmi nigdy nie mial kontaktu. Dostarczyl mi dzis sporo fokumentow po niemiecku, lacinie a takze po polsku. Jezeli beda chetni do pomocy w ustaleniu czegokolwiek, dzis wieczorem wstawie pelne skany dokumentow. Wymagany niemiecki i lacina. Dzieki za jakakolwiek pomoc, jako ze nawet niewiemy gdzie zaczac szukac.
    #csiwykop
    pokaż całość

odpowiedzi (137)

Nowa grupa społeczna ! Anty-bombowcy

odpowiedzi (15)