•  

  W nawiązaniu do mojego wczorajszego wpisu o wypadku na rosyjskim poligonie.
  Wciąż nie udało mi się dokopać do szczegółowych informacji w temacie przyczyn wypadku. Natomiast pojawiła się informacja o tym kim byli pracownicy Rosatomu, którzy zginęli, od lewej strony:

  Aleksiej Wjuszin, starszy pracownik naukowy, 43 lata
  Pracował w Arzamas-16 od 1998 r. Ukończył Państwowy Uniwersytet Energetyczny w Iwanowie. Opracował specjalny sprzęt i oprogramowanie. Utalentowany specjalista, uczestniczył w międzynarodowych projektach naukowych, w tym w tworzeniu spektrometru fotonów o wysokiej energii do eksperymentów w wielkim zderzaczu hadronów w CERN. Koledzy wiedzieli, że najdroższa była dla niego rodzina i praca. Zostawił żonę i pięcioletnią córkę.

  Eugeniusz Koratajew, starszy inżynier elektronik, 50 lat
  W wyprawach pełnił obowiązki kierownika zmiany. Wysoko wykwalifikowany pracownik, zdolny do organizowania pracy, zarządzania zespołem i kompetentnego rozwiązywania zadań. Zapalony kierowca, był pierwszym DJ-em w Sarowie. Zostawił żonę, syna i cztery córki. Bliźniaczki Irina i Olga urodziły się w styczniu tego roku.

  Wiaczesław Lipszew, szef naukowej grupy testowej, 40 lat
  Pochodzący z Sarowa, rozpoczął pracę w centrum nuklearnym jako robotnik, ukończył studia i rozpoczął pracę jako inżynier. Rok temu, w 2018 roku, został mianowany szefem zespołu testowego. Był zaangażowany w techniki pomiarowe, przeprowadzał unikalne prace nad przygotowaniem specjalnego sprzętu. Doskonały sportowiec, lubił polować. Członkowie rodziny - żona, syn 15 lat.

  Sergiej Piczugin, inżynier testowy, 46 lat
  Karierę zawodową rozpoczął jako kierowca w Arzamas-16, a po ukończeniu studiów został inżynierem testowym. Doświadczony specjalista w zakresie instalacji i regulacji sprzętu testowego. Mógł poradzić sobie z każdą pracą, tacy ludzie nazywani są rzemieślnikami. Interesował się motocyklami. Członkowie rodziny - żona, córka 23 lat.

  Władysław Janowski, kierownik działu badań, 71 lat
  Jeden z najbardziej doświadczonych specjalistów od centrów jądrowych w Rosji, pracował w Arzamas-16 od 47 lat. Uhonorowany pracownik przemysłu nuklearnego był wielokrotnie wyróżniany nagrodami resortowymi. Autor ponad 50 opracowań i raportów. Był osobą kreatywną i dużo wysiłku poświęcił szkoleniu młodzieży. Jego koledzy znali go także jako zapalonego wędkarza i myśliwego. Członkowie rodziny to żona i dwie dorosłe córki.
  źródło: Rosatom

  Pisownie zostawiłem oryginalną, poprawiłem literówki w nazwiskach w stosunku do wczorajszego wpisu.

  Na podstawie informacji, które są dostępne oraz monitoringu Rosji czy Norwegii można powiedzieć, że znowu media robią więcej szumu niż to jest warte - zupełnie poważnie.

  #ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
  #energetykajadrowa #rosja #wojsko

  źródło: 1.png

  •  

   @markedone: Nie wiem czy to prawda ale w necie natknąłem się na informację, że w środę mieszkańcy wioski Nyonoksa mają opuścić wioskę na dwie godziny specjalnie do tego celu podstawionym pociągiem.

  •  

   @Sweet-Jesus: Też widziałem takie niusy, z dodatkowo wspomianym tym, że akcje takie odbywały się już wcześniej we wsi. Dodatkowo więcej wpada mi w ręce materiałów, że testy odbywały się na platformie morskiej, może po prostu chcą się pozbyć ludzi żeby nikt nie węszył? Cholera wie, teren wojskowy :/

   Swoją drogą, co to za genialny plan w ogóle budować poligon rakietowy niedaleko wsi, niezależnie od kierunku wystrzeliwania rakiet. (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   @markedone jest jaka strona lub apka do pomiarów promieniowania ale bardziej mi chodzi o jakieś amatorskie niezależne?

   +: madox
  •  

   @markedone: Typowa Rosja, no przecież nic się nie stanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Również czytałem najpierw informacje, że walnęło na poligonie na lądzie a później jednak nie, platforma morska.

   Swoją drogą ta wieś wygląda jak żywy skansen, całkiem ładnie się prezentuje.

   źródło: nyokosa.jpg

  •  

   @markedone czy można powiedzieć że Rosja utraciła swoich czołowych specjalistów w dziedzinie atomistyki?

   +: kidnice
  •  

   @markedone gdzieś czytałem że to po to że w razie wojny jest mniejsze prawdopodobieństwo że ktoś się zdecyduje atakować taki obiekt ryzykując straty w cywilach i wyjście na zbrodniarzy wojennych.

  •  

   @markedone: Zginęli po czasie od choroby popromiennej, czy na miejscu?

   Jeżeli to drugie, to szczerze nie bardzo rozumiem jaki mógł być mechanizm wypadku, reaktor tej wielkości raczej nie doprowadził by do jakiejś wielkiej eksplozji (o ile w ogóle mógłby eksplodować).

   Jedyne co mi przychodzi to możliwość, że ta rakieta wyprowadzana jest początkowo klasycznie z użyciem paliwa rakietowego i to ono wybuchło, przy okazji rozsadzając reaktor i rozpraszając materiał radioaktywny...

  •  

   @dm0wsk1: Amatorskie niezależne? http://radioactiveathome.org/map/
   Ale ostatnią rzeczą, którą chciałbym żeby mi amatorzy sprawdzali to poziom promieniowania.

   @szukajek: Nie, ośrodków jądrowych mają sporo i specjalistów też. Jedyne co możemy powiedzieć, że to duża strata dla tego konkretnego projektu i na pewno ich to spowolni.

   @Qwertylion: Na miejscu, tak jak napisałeś. W pierwszej fazie jest używane paliwo rakietowe stąd wybuch.

  •  

   @markedone: szkoda chłopów, gdyby urodzili się i pracowali w normalnym państwie to pewnie doczekali by spokojnej starości otoczeni nimbem wybitnych specjalistów atomistyki. Niestety padli ofiarą przerostu chorej, państwowej ambicji i dążenia Putina do stworzenia projektu broni, z którą Amerykanie już dawno dali sobie spokój.

  •  

   @markedone: Pytanie dlaczego byli tak blisko wybuchu, nie powinni obserwować tego z jakiegoś bunkru + kamery.
   Przecież nawet w Mythbusterach tak robili, a w profesjonalnym programie badawczym nie?

   Chyba, że tłumaczenie jest takie jak zwykle - Rosja.

  •  

   @Qwertylion: Ale oni nie testowali głowicy bojowej rakiety tylko jej napęd, tym się oni tam zajmowali. Musieli być przy rakiecie dokonując jakiś zmian, gdy nastąpiła eksplozja.

   +: dodzik
  •  

   @markedone: No o napęd mi chodziło, grzebanie w pięciu, przy wypełnionej paliwem eksperymentalnej rakiecie?
   Przecież są jakieś procedury, zmian dokonujemy przy pustej, paliwem napełniamy przed samym testem, najlepiej zdalnie, albo z wykorzystaniem techników, a nie swoich najlepszych specjalistów etc...

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  A tak pytanie z dupy strony, jako że dziś Niedziela i sklepy pozamykane, wczoraj skończyłem o 19, zacząłem o 7 rano, a dziś robię to samo tj. zacząłem o 7 i kończe po 15 to kiedy mialem zrobić zakupy?

  Powinienem kupić chleb w Piątek i wpierdolić go dziś? A z drugiej strony jestem w pracy, głodny jak chuj, zjeść cokolwiek można od 12 w jakichś restauracjach, śniadania nie jadłem, bo nie mialem z czego zrobić, sklepy pozamykane i nawet bułki sobie kupić nie można.

  Wkurwiać mnie to powoli zaczyna.

  #bekazpisu
  pokaż całość

  odpowiedzi (87)

 • avatar

  niedawno poznałem miłą dziewczynę, taka szara myszka z dobrego domu, w makijażu 7/10 bez 5/10, na początku trudna w gadce ale ze spotkania na spotkanie coraz bardziej się otwierała i była sobą, hajsem nie śmierdziała i kokosów nie zarabiała ale to mnie akurat jebało bo ja na brak kasy nie narzekam i mógłbym jej zapewnić to i owo, nawet miała się do mnie wprowadzić bo za wynajmowanie pokoju szło jej pół wypłaty, wymieniłem furę po to abyśmy mogli razem bez problemów jeździć tam gdzie mamy ochotę, wszystko pięknie się zapowiadało a tu nagle po pewnym czasie, każda propozycja wyjazdu "nie", "nie chce mi się" a za chwilę na pytania co proponujesz, pada magiczna odpowiedź "wymyśl coś", pretensje, że mam hobby i chodzę na strzelnicę a ona tego nie lubi, że chodzę na basen a ona nie umie pływać nauczyć też się nie chce bo nie, na rower nie, w góry nie, nad morze nie jedyne co lubiła robić to oglądać seriale i jakieś durne kanały na youtubie. Wczoraj jak chciałem jechać w bieszczady i przy okazji wpaść na koncert KSU odjebała taką inbę, że pół bloku słyszało ale po haśle "ale ty jesteś nudny" spakowałem jej wszystkie bibeloty, które przypadkiem u mnie zostawiała i wyjebałem za drzwi. Teraz pisze, że przeprasza i że się zmieni, że przez ostatni czas nie była sobą.
  Miejcie wy kurwa rigcz #rozowepaski wasza cipka to nie jedyny powód dla którego faceci chcą być z wami
  #logikarozowychpaskow #takaprawda #niebieskiepaski #p0lka
  pokaż całość

  odpowiedzi (167)

 • avatar

  #gimbynieznajo #nostalgia #kiedystobylo

  Ach ten ui design wczesnych lat 2000 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  odpowiedzi (42)