•  

  Jakie kompetencjie ma Prezydent USA w porównaniu do Prezydenta Polskiego?

  Czy jego kompetencje polegają na tym że prowadzi politykę zagraniczną Ameryki + może kierować ustawy do parlamentu które wejdą w życie dopiero wtedy gdy senat i izba reprezentantów ją przegłosuje? Czy sam moze napisać ustawę i ją uchwalić?
  A Prezydent Polski jezdzi tylko na dożynki i tyle..?
  #polityka #usa #prezydent #stanyzjednoczone

  •  

   @NAIZDUP: W USA nie ma premiera, a jego rolę pełni niejako prezydent z całym swoim gabinetem, który zawiaduje administracją. Poza tym może zdecydować o użyciu nuków, prawo weta, wysłanie sił zbrojnych za granicę. Podsumowując ma niejako władzę prezydenta rp+ tak jakby premier usa. A ten polski to dożynki, opłatki, występowanie na ambonie, śmieszkowanie, memy, weto i inicjatywa ustawodawcza. Funkcje reprezantycyjne+ male kwestie prawne.

  •  

   @ChadowatyPrzegryw: Jeżeli chodzi o ustawy np. gdy Trump chce obniżyć podatki to dopiero to zostanie zrealizowane gdy izba i senat się zgodzi tak? A jeżeli się nie zgodzi to ta ustawa przepada?

  •  

   Tak, ale żeby ominąć kongres mógłby to zrobić w formie rozporządzenia wykonawczego, którego nie podlega decyzji Kongresu tylko od razu wchodzi w życie.