Wpis z mikrobloga

Podczas gdy denialiści zmian klimatu w bardziej rozwiniętych krajach przechodzą już powoli z fazy "to nie wina człowieka" do fazy "to nasza wina, ale nic się z tym już nie da zrobić", na wykopie wciąż jak w lesie: często można spotkać tezy o naturalnych cyklach geologicznych, że człowiek jest za cienki w uszach żeby mieć wpływ na klimat itd. Jako że 97% konsensus co do antropogenicznych przyczyn zmian klimatu zdaje się nie przekonywać wielu, proponuję szybki test w czasie rzeczywistym, który być może da niektórym do myślenia. Jest taka strona flightradar24.com pokazująca loty samolotów w czasie rzeczywistym, po wejściu na nią ukaże się nam widok jak na załączonym obrazku. Dzień w dzień, 365 dni w roku, 24 godziny na dobę ujrzycie taki właśnie obraz.

Po szybkim sprawdzeniu danych IPCC można zobaczyć, że sektor transportowy odpowiadał w 2014 za 14% globalnych emisji gazów cieplarnianych, a w obrębie tego sektora w 2010 transport lotniczy odpowiadał za ok. 10% emisji, czyli można powiedzieć, że rocznie emisje z samolotów stanowią jakieś 1,5% globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Otwórzcie sobie tę stronę i patrząc na te mozolnie i nieprzerwanie poruszające się o każdej porze dnia i nocy punkciki zadajcie sobie jeszcze raz pytanie czy aby na pewno jesteśmy tacy malutcy wobec przyrody. A mówimy tu tylko o emisji gazów cieplarnianych, która jest tylko jednym z problemów obok wylesiania, zakwaszania oceanów, wybijania gatunków, zanieczyszczenia plastikiem, pestycydów i innych skutków działalności raka zwanego współczesną cywilizacją.

#klimat #zmianyklimatu #ekologia #globalneocieplenie
johnny_tomala - Podczas gdy denialiści zmian klimatu w bardziej rozwiniętych krajach ...

źródło: comment_DC0VwVl3DZANsuJMdBJBzzwNJrKU45xW.jpg

Pobierz
  • 6
@Warqze: To co jest na tym wykresie, to naturalne zmiany zachodzące na przestrzeni setek tysięcy lat, na przykład wskutek zmiany położenia Ziemi wobec Słońca. Takie wolne przemiany dają wystarczająco dużo czasu przyrodzie na przystosowanie się. Jak z tym handlować? Bardzo prosto - wziąć wykres, który nie kończy się na roku 1950 zanim zdążyliśmy wyemitować większość CO2, tylko taki który pokazuje też kolejne 70 lat. Wtedy już nie wygląda tak różowo, patrz
johnnytomala - @Warqze: To co jest na tym wykresie, to naturalne zmiany zachodzące na...

źródło: comment_NmgQpV78qs1EFc7ww4vWW4NsnRSlzSz4.jpg

Pobierz