•  

   @snusmumriken90: Jak to na socjalistów przystało ten program to pewnie cenzura internetu.

  •  

   @snusmumriken90: bardzo mało powiedziane o wolnym oprogramowaniu

   języki programowania używane w przemyśle
   a tutaj podporządkowywanie się rynkowi, coś na co szkolnictwo powinno bardzo uważać

   Producenci sprzętu nie powinni mieć prawa utrudniać jego naprawy.
   super

  •  

   podporządkowywanie się rynkowi, coś na co szkolnictwo powinno bardzo uważać

   @Formbi: A czemu ma się podporządkować? Chcesz na informatyce w LO się koncentrować na eksperymentalnych technologiach typu programowanie kwantowe? Od tego są studia uzupełniające, w szkołach byłoby jednak miło uczyć praktycznych i stosowanych technologii

   super

   @Formbi: Patrząc na resztę twojego posta nie wiem czy sarkazm czy nie, ale Right to Repair to jest teraz w Stanach (i nie tylko) ogromny temat, bo firmy robią co się tylko da żeby zmusić klientów do wymiany sprzętu na nowy przez sztuczne windowanie kosztów naprawy

  •  

   @Drakii: mylisz się. Tylko cenzura hejtu i fake newsów.

   +: Koliat
  •  

   @Drakii: @Stricte89

   Macie tu TLDR bo wiem że czytanie jest wymagające. Jest sporo bardzo sensownych postulatów, o cenzurze nic nie ma - a wręcz przeciwnie - mnóstwo na temat ograniczenia kontroli służb nad internetem. No ale trudno wymagać od wszystkich zrozumienia i weryfikowania informacji. Jednak spokojnie - walka z wykluczeniem cyfrowym też jest jednym z postulatów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ustanowimy realny nadzór sądowy nad działaniami operacyjnymi policji i służb specjalnych. Ograniczymy dostęp służb do danych telekomunikacyjnych oraz wprowadzimy skuteczne systemy raportowania.
   Sprawimy, że dostęp organów śledczych do plików przechowywanych na osobistych urządzeniach elektronicznych i w chmurze będzie możliwy jedynie na podstawie nakazu przeszukania. Kopiowanie dokumentów i zdjęć do chmury nie może skutkować osłabieniem prawa do prywatności.
   Wycofamy obowiązek rejestrowania telefonów na kartę. Ten przepis jest w praktyce martwy, nie realizuje wyznaczonych celów i narusza prawo obywatela do prywatności.
   Poprawimy egzekwowanie zakazu handlu danymi osobowymi.
   Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości przyjmiemy przepis zakazujący retencji danych osób, wobec których nie toczy się postępowanie lub działania operacyjne.
   Przyjmiemy ustawę o cyberbezpieczeństwie jasno określającą strukturę i podział kompetencji polskiego systemu cyberbezpieczeństwa.
   Stworzymy oddziały Wojska Polskiego wyspecjalizowane w działaniach cyberobronnych i hybrydowych.


   @snusmumriken90:

   @Formbi z jednej strony trzeba uważać na zamknięte oprogramowanie, ale bardziej patrzeć na zasady jego powstawania. To już było wspomniane żeby nie tworzyc oprogramowania dedykowanego dla jednego konkretnego rozwiazania ktore uwiąże publiczny wydatek z daną firmą. Czasem wydajność rozwiązań i dostepnosc specjalistów jest istotniejsza niż typ licencji oprogramowania, ale te rzeczy najlepiej rozważać na jednostkowych przypadkach

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Koliat:

   nie tworzyc oprogramowania dedykowanego dla jednego konkretnego rozwiazania ktore uwiąże publiczny wydatek z daną firmą
   Jeśli nie ma istniejącego wolnego programu spełniającego wymagane zadanie, to należy go zrobić lub dorobić funkcjonalność do istniejącego programu. W warunkach kapitalizmu można kupić program (wolny!) lub rozszerzenie od jakiejś firmy. Tym sposobem nie będzie się uwiązanym do firmy, bo o ile ona to zrobi, to ktokolwiek inny będzie mógł przy tym pracować. Co więcej, będzie dokładnie wiadomo co dany program robi, więc ktoś inny będzie mógł go sobie wziąć i być może ulepszyć.

  •  

   @Wap30:

   czy sarkazm czy nie
   Jak najbardziej na poważnie, rzeczywiście mogłem lepiej zaznaczyć. W sumie w tym temacie można też powiedzieć, że spora część awaryjności to słaba jakość materiałów, więc mogą zacząć robić łatwo wymienne rzeczy, które i tak się zaraz będą rozpadać.

   w szkołach byłoby jednak miło uczyć praktycznych i stosowanych technologii
   sporo programistów mówi, że rzeczy używane w firmach to pierdolnik i z dobrym programowaniem nie ma wiele wspólnego

  •  

   @Formbi: Produkcja oprogramowania to trochę więcej jednak niż samo go wytworzenie - każdy program ma wady, luki i dziury, i trzeba ludzi którzy reguarnie to sprawdzają i naprawią. Oczywiście tam gdzie się da i gdzie jest dobre zaplecze naukowców / badaczy trzeba używać z otwartego oprogramowania, ale nie zawsze ma to "produkcyjny sens" i trudno brać to za kryterium wbrew wszelkim kryteriom.

  •  

   @Formbi: a to jest w ogóle bardzo fajna inicjatywa - ale czym innym jest wytwarzanie oprogramowania a czym innym korzystanie z istniejących - tak jak głupotą byłoby zamówienie publiczne na kolejny zamknięty system operacyjny dla urzędów zamiast Linuxa albo i Windowsa nawet, tak np. oprogramowanie do liczenia głosów czy innych funkcji publicznych wytworzone na zlecenie Państwa - jak najbardziej powinno być otwarte. Najlepiej na jak najszerszym poziomie, UE lub nawet jeszcze bardziej międzynarodowo ;-)

  •  

   sporo programistów mówi, że rzeczy używane w firmach to pierdolnik i z dobrym programowaniem nie ma wiele wspólnego

   @Formbi: Też jestem programistą i nie mam zielonego pojęcia co to by miało znaczyć. Gdzie w takim razie jest to dobre programowanie, wyłacznie na uniwersytetach i NASA? W takim razie 99% programistów nie miałoby w swoim życiu styczności z "dobrym programowaniem", brzmi to sensownie?

  •  

   @Formbi: no rzuciłem to przecież jako przykład tylko :-)

  •  

   Tylko cenzura hejtu i fake newsów.

   @snusmumriken90: Nie ma cenzury

   ALE!

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (25)

 • avatar

  #heheszki #humorobrazkowy #biedronka #madki #ojciec

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (30)

 • avatar

  Was p0laczków to trzeba ruchać jak przykazał Stonoga.
  OP zrobił wpis, że nie ma urlopu, doszło do sytuacji losowej, nie będzie w stanie przyjść do pracy przez tydzień, bo różowa w szpitalu. Pyta jak to rozegrać.
  A co w komentarzach?
  Hurr durr jak to pod koniec września nie masz żadnego urlopu, jesteś nieodpowiedzialny, nikogo to nie obchodzi - won do roboty.
  I to mnóstwo takich komentarzy.
  Ha tfu
  W normalnym kraju rozmawiasz z przełożonym, przedstawiasz mu w jakiej jesteś sytuacji, dostajesz wolne na czas ogarnięcia sytuacji.
  Pracownik zadowolony, szef również, bo pracownik czuje się zobowiązany wobec firmy.
  A urlop służy do wypoczynku, szczególnie w okresie letnim, a nie kiszenia na sytuacje losowe, do tego służy bezpłatny.
  W tym chlewie nic się nie zmieni, byłbym w stanie zrozumieć takie zachowanie wśród kierowników, ale jeśli społeczeństwo ma identyczne podejście, to trzeba was gnoić ile wlezie.
  #pracbaza #patologiazewsi #takaprawda
  pokaż całość

  odpowiedzi (86)

Advertisement