Wpis z mikrobloga

Z cyklu: zakupy za 60 zł* ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Póki co przeczytałem tylko numer o relatywizmie i baaaaardzo pobieżnie przejrzałem resztę, ale już z grubsza wiem, jak to wygląda i zdecydowałem się kupić więcej. Każdy numer jest poświęcony osobnemu tematowi (sens życia, Bóg i religia, relatywizm, przyczynowość, czas, itp.) i składa się z serii krótkich artykułów. Zwykle piszą wykładowcy różnych polskich uczelni (spektrum bardzo szerokie - od analitycznego Woleńskiego po ludzi z KUL), jest też jakiś wywiad z kimś znanym z zagranicy. Poza tematem do numeru dorzucają przegląd nowych książek na rynku, kalendarium a nawet krzyżówkę ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Pismo jest ewidentnie edukacyjne i popularyzatorskie, z lekką szatą graficzną. Na pewno powinno być zrozumiałe i strawne dla początkującego i średniozaawansowanego amatora. "Monograficzność" (jeden wiodący temat na numer) ma swoje wady (sporo powtórzeń i po pewnym czasie znużenie monotematycznością), ale i zalety (na przykład miejsce na słowniczki pojęć na marginesach i rekomendacje literatury, no i jak wiadomo, repetitio est mater studiorum).

Fakt, że pismo piszą raczej aktywni akademicy i jest tam rada naukowa zapewnia pewną sensowną gwarancję jakości, choć oczywiście tak szerokie grono autorów (od ateistów po mocno wierzących, od UW czy UJ po UPJPII i KUL) sprawia, że na pewno część tekstów będzie tego czy tamtego raziła. Niemniej, akademicy piszą pod nazwiskiem, więc raczej starają się nie wygłupić i dostarczyć poprawną produkcję intelektualną.

Podsumowując: mimo niewielkich niedociągnięć bardzo szanuję, że jakiejś grupie osób się chciało rozkręcać to wszystko (i m. in. załatwiać dotacje ministerialne), za takim projektem zawsze stoi jedna lub wiele siłaczek, którym chwała ( ͡° ͜ʖ ͡°). Będę sobie podczytywał, bo mimo że uczę się amatorsko filozofii od dłuższego czasu, to raczej z perspektywy klasyków (tak wygląda np. kanał youtube Sadlera), a nie konkretnych tematów (czyli "współcześnie", a może lepiej - analitycznie).

PS/*: Jeden numer w Empikach czy na stronie zasadniczo kosztuje 10 zł, ale mają tanie pakiety z 2017 i 2018 roku.
PS2: Można też nie płacić nic i czytać PDFy - https://filozofuj.eu/wydania/ - i np. wpłacić w zamian jakąś dotację.

#filozofuj #filozofia #gruparatowaniapoziomu #rozwojosobisty #cebuladeals
eoneon - Z cyklu: zakupy za 60 zł* ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Póki co przeczytałem tylko numer o ...

źródło: comment_xVlaEdhfiYGt7An9a5a1AF0mGEsgF5c9.jpg

Pobierz
  • 5
You're welcome :) Warto wspierać takie inicjatywy, bo nawet mimo prawnych braków, to czasopismo i w ogóle wydawnictwo przeciera szlaki tam gdzie trzeba.

Mam nadzieję, że zrobią dodruk, jak obiecali, bo brakuje mi drogiego numeru (,)
@eoneon: właśnie w tym sęk, że próbowałem czytać w PDF, ale format jest bardzo niewygodny w czytaniu (de facto zbiory obrazów w formie dwustronicowych fragmentów). Mogliby to poprawić.