•  

Komentarz #greenpeace w sprawie awarii w oczyszczalni ścieków Czajka:

"Jednocześnie jesteśmy zdziwieni tym, jak instrumentalnie do awarii oczyszczalni ścieków Czajka podchodzą niektórzy politycy. Chcielibyśmy, aby równie stanowczo i pilnie reagowali na realne i nieporównywalnie większe zagrożenia dla naszego środowiska i nas wszystkich, takie jak pogłębiający się kryzys klimatyczny, dewastacja naturalnych ekosystemów (np. Puszczy Białowieskiej), wymierania gatunków. W związku z tym, że w tamtych sprawach politycy milczą, wydaje się, że ich zachowanie i słowa wobec awarii Czajki wydają się być cyniczną rozgrywką polityczną, która nie ma nic wspólnego z troską o wspólne dobro."

Tak właśnie wygląda bezstronność ekologów. Według nich wycinka drzew z kornikiem jest gorsza niż hektolitry szamba w rzece i morzu. Żałosne.

#bekazlewactwa #warszawa #4konserwy #polityka

źródło: images.jpeg

•  

@Pouty: Bo pewnie mają rację, a ponadto wycinka drzew miała w rzeczywistości wuj wspólnego z walką z kornikiem.

•  

@Pouty: Żałosna to jest Twoja manipulacja - dlaczego z całego oświadczenia zacytowałeś tylko jeden akapit? Tak brzmi całość:

Spowodowany awarią oczyszczalni ścieków Czajka zrzut ścieków z lewobrzeżnej Warszawy bezpośrednio do Wisły jest sytuacją, którą należy dokładnie monitorować – zarówno pod względem zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, jak i ochrony dzikiej przyrody, która zamieszkuje Wisłę i jej brzegi. Taki monitoring jest obecnie prowadzony przez odpowiednie upoważnione do tego instytucje samorządowe i centralne [1]. Czekamy na jego wyniki.

Czekamy również na wyniki śledztwa, które wszczęła prokuratura oraz ustaleń czynionych przez inne odpowiednie służby. Bardzo ważne, by zostało wyjaśnione, czy wszystkie procedury zostały odpowiednio zastosowane i czy nie doszło do błędów lub zaniedbań [2]. Wszystkie podjęte działania wyjaśniające przyczyny awarii powinny doprowadzić do ustalenia i wdrożenia rozwiązań, które w przyszłości zapobiegną takim awariom, a przypadku ewentualnego wystąpienia zminimalizują ich skutki.

Jednocześnie jesteśmy zdziwieni tym, jak instrumentalnie do awarii oczyszczalni ścieków Czajka podchodzą niektórzy politycy. Chcielibyśmy, aby równie stanowczo i pilnie reagowali na realne i nieporównywalnie większe zagrożenia dla naszego środowiska i nas wszystkich, takie jak pogłębiający się kryzys klimatyczny, dewastacja naturalnych ekosystemów (np. Puszczy Białowieskiej), wymierania gatunków. W związku z tym, że w tamtych sprawach politycy milczą, wydaje się, że ich zachowanie i słowa wobec awarii Czajki wydają się być cyniczną rozgrywką polityczną, która nie ma nic wspólnego z troską o wspólne dobro.

https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/3547/komentarz-w-sprawie-awarii-w-oczyszczalni-sciekow-czajka/

•  

@The_Orz: Gadają to co im pasuje i pod opcję polityczną, do której im bliżej. Ile krzyku było o przekop mierzei wiślanej, a na szambo można machnąć ręką.

•  

@Takiseprzecietniak: Wkleiłem cytat z całej wypowiedzi, do którego się odniosłem - zaczynając od nowego akapitu. Chyba wiadomo, że komentarz nie zaczyna się od słowa "jednocześnie".

•  

@Pouty: To dlaczego nie podałeś chociaż linku do całości, żeby ktoś sam miał szansę wyrobić sobie zdanie?

•  

Już się niestety nie da edytować. To, że zamieściłbym całą wypowiedź i tak niczego nie zmienia - według nich wycinka drzew z kornikiem w puszczy białowieskiej jest gorsza niż szambo w rzece - wydają werdykty chociaż sprawa cały czas jest badana, jak sami w swoim komentarzu napisali.

•  

@Pouty:

Gadają to co im pasuje i pod opcję polityczną, do której im bliżej.
      Zupełnie jak w tvp, i mediach przychylnych PiS

•  

@Dambibi: tak samo, nigdzie nie mówię że tak nie jest.

•  

@Pouty: Stary wybacz, ale chyba jesteś źle poinformowany. W kwestii kornika sprawa jest od lat jasna, niemal całe środowisko naukowe w Polsce, jak też np. naukowcy ze specjalnej komisji ONZ wyraźnie i wielokrotnie mówili, że wycinka nie pomoże w zwalczaniu kornika, a tylko dodatkowo zniszczy puszczę. Tu nie ma co już badać, to są fakty.

A po drugie jak można porównywać katastrofę, która trwa od dwu dni, do procesów które trwają lata, a nawet dziesiątki lat? Przecież to nawet z punktu widzenia logiki jest nieuprawnione.

Po trzecie, czy słowa polityków, którzy znani są z absolutnej pogardy dla przyrody i ekologii (to nie tylko Puszcza Białowieska, ale też Karpacka, betonowanie rzek, poszerzenie uprawnień myśliwych, przekop Mierzei, blokada energii z wiatraków, ładowanie gigantycznych dotacji w węgiel itp.), a teraz nagle nawróconych na ekologie, nie są warte skomentowania?

Po czwarte, jaką reakcję grinów uznałbyś za właściwą na tym etapie?

•  

@Takiseprzecietniak:
      1. No dobrze, ale dyskusja jest o tym co jest bardziej szkodliwe.

2. Dlaczego z punktu widzenia logiki jest nieuprawnione? A skutki tej katastrofy nie będą widoczne latami w morzu i w rzekach? Ile już zwierząt padło w Wiśle? Ile lat minie zanim morze się oczyści, a zwierzęta i rośliny wrócą na swoje miejsce? Kiedy będzie można pływać w morzu bez obawy o własne zdrowie? Jakie będą straty dla turystyki? To jest mniej szkodliwe dla środowiska niż wycięcie drzew, które i tak w większości by uschły?

3. Według mnie co do myśliwych i mierzei mieli rację. Są rzeczy ważne (środowisko naturalne) i ważniejsze (bezpieczeństwo ludzi i gospodarcze korzyści). Pomijając afrykański pomór świń, to dzików jest zdecydowanie za dużo, a wiedzą o tym chyba w większości rolnicy. Nie ma/lub jest zdecydowanie za mało wrogów naturalnych takich jak wilki i rysie i dochodzi do niekontrolowanego rozmnażania.

4. Bez ostatniego akapitu (tego, który zacytowałem) by wystarczyło. Według mnie powinni być apolityczni.

•  

@Pouty: ad. 2 - A ile lat minęło od czasu kiedy przed 2012 lało się do Wisły przez dziesiątki lat gówno z Warszawy? Czy morze i rzeka zdążyły się już oczyścić?

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@taedh: były badania i niby woda była ok

•  

@Pouty: do 2012 roku ścieki z lewobrzeżnej Warszawy spływały tak jak dzisiaj w czasie "katastrofy ekologicznej". Akurat #greenpeace ma rację, politycy biją pianę żeby ugrać coś w tym szambie.

•  

do 2012 roku ścieki z lewobrzeżnej Warszawy spływały tak jak dzisiaj w czasie "katastrofy ekologicznej".

@precz_z_komunia: Ile razy jeszcze powtórzycie tą nieprawdę?
      https://twitter.com/ArturStelmasiak/status/1167063892809441281

•  

W kwestii kornika sprawa jest od lat jasna, niemal całe środowisko naukowe w Polsce, jak też np. naukowcy ze specjalnej komisji ONZ wyraźnie i wielokrotnie mówili, że wycinka nie pomoże w zwalczaniu kornika, a tylko dodatkowo zniszczy puszczę. Tu nie ma co już badać, to są fakty.

@Takiseprzecietniak: Kłamiesz bezczelnie.
      Środowisko naukowe w sprawie kornika i Puszczy Białowieskiej było dość dokładnie podzielone. Przy czym im kto mniej miał do czynienia z lasem i kornikiem, tym radykalniejsze poglądy wygłaszał.
      A najlepsze jest to, że to, co chciały w Białowieży zrobić Lasy Państwowe, dość dokładnie pokrywa się z zaleceniami UE dla obszarów Natura 2000 wypracowanymi po katastrofie Lasu Bawarskiego.

•  

@krzychol66: Bezczelne, to są twoje łgarstwa, kłamiesz jak TVP albo jakiś arcybiskup - prosto w oczy.

•  

@Takiseprzecietniak:
      https://ec.europa.eu/environment/nature/natura2000/wilderness/pdf/WildernessGuidelines.pdf
      Poleca się łaskawej uwadze strony 58-66 ze szczególnym uwzględnieniem 63.
      Na przeprosiny nie liczę. Godność trolla ci nie pozwoli.

•  

@krzychol66: Nie wierzę, ja po prostu nie wierzę... Kurka flaczek, chłopie, czy ty w ogóle przeczytałeś choć kilka zdań z materiału, który mi podesłałeś? Nie wierzę, no nie wierzę, jak można się tak samozaorać?
      A może jesteś zwykłym cynikiem i naprawdę uważasz, że każdy jest jak widz wiadomości albo wyznawca Don Jaroslawa i można mu śmiało łgać w żywe oczy?

Ile twoja matka matka musiała zjeść swego czasu śniegu...

•  

@Takiseprzecietniak: Przeczytałem.
      I konsultowałem swoje rozumienie w/w fragmentów z doktorem biologii i doktorem leśnictwa. Takoż jestem pewien interpretacji. Tak, jak pewien był prof. Witkowski, który ten dokument wygrzebał i przedstawił jako argument w sprawie.

Skrót rozumienia:

argumentuje się, aby przy korniku kategorycznie nie ciąć, bo las się odradza, bo martwe drewno potrzebne innym żyjątkom, korniki potrzebne na papu innym żyjątkom itd.
      To znaczy:
      1. wyznaczyć strefy ściśle chronione, w których nie ciąć, nie ciąć, nie ciąć...
      2. wyznaczyć wokół stref chronionych 300 m strefy buforowe, w których pilnować kornika, osłabiać wybrane drzewa aby stanowiły naturalne pułapki dla kornika, po czym zarażone ciąć, ciąć, ciąć...
      3. w okolicy namawiać właścicieli lasów, aby kornika pilnować i ciąć, ciąć, ciąć...

Najogólniej mówiąc w Parku Narodowym - nie ciąć, w lasach otaczających - nawet jak w N2000 - ciąć.
      Tako rzecze przewodnik Komisji Europejskiej.

A tak swoją drogą, jak bezczelny musi być peowski troll.
      Złapany za rękę jeszcze krzyczy "to nie moja ręka".

•  

@krzychol66: "Ciąć, ciąć, ciąć" - to wyrażenie idealnie podsumowuje wiedzę twoich ekspertów, którzy zatrzymali się na etapie lat 80. Podobnie jak Szyszko i reszta tej bandy. To nawet szkoda dyskusji, bo to jak zderzenie z betonem.
      A czy twoi eksperci może przedstawili ekspertyzę na temat skutków tej wycinki?

•  

@Takiseprzecietniak: Przeczytałeś zadane fragmenty?
      Tam jest to napisane wprost. Jako zalecenie ochrony lasów.
      I nie zalecenie polskich ekspertów, a zalecenie Komisji Europejskiej.

•  

@krzychol66: Oczywiście, że przeczytałem, w dodatku cały zadany przez ciebie fragment, którego zresztą połowa odnosi się do pożarów lasów, a nie kornika. Pytanie czy ty je przeczytałeś? Np. te, które mówią, że to są naturalne procesy biologiczne, które same się wypalają (gradacje)? Albo te, w których mówi się, ze najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ich skutków (i pożarów zresztą też) jest dbanie o to, żeby lasy były jak najbardziej zróżnicowane gatunkowo i biologicznie, a nie monokulturowe, jak się wciąż u nas sadzi, choć powoli jednak to się zmienia. Albo te, które kładą nacisk na dobrą komunikację społeczną i z właścicielami lasów (bo w wielu krajach lasy są w zdecydowanej większości prywatne, a nie państwowe jak u nas, w związku z czym prowadzona jest tam intensywna hodowla leśna - jak np. w Szwecji i tam chronienie tych gospodarczych monokultur właśnie polega głównie na cięciu - szwedzki model jest zresztą powszechnie krytykowany z wielu względów).
      To jest bardzo skomplikowany temat, nie można go tylko sprowadzić do piły. O tym, skrótowo zresztą, mówią te zalecenia. Spróbuj je przeczytać jeszcze raz a sam zobaczysz.

Inna rzecz, naprawdę uważasz że przegrana Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości czy na forum ONZ wynikała z tego, że za mało cięliśmy? A jesli nie, to dlaczego przegraliśmy?

I dlaczego nie odpowiedziałeś na pytanie o skutki tej wycinki?

•  

@Takiseprzecietniak: Powiedziane było wyraźnie: nie ciąć, pozostawić naturalny rozwój gradacji na obszarach ścisłej ochrony. W przypadku Białowieży - na teranie Parku Narodowego.
      Natomiast na obszarach przylegających, w lasach gospodarczych - czyli w naszym przypadku na terenie reszty Puszczy Białowieskiej - ograniczać i zwalczać gradację w drodze wycinki. Mało tego - wyznaczyć kordon sanitarny wokół obszaru chronionego, w którym ciąć bezwzględnie wszystko co zarażone, a mało tego - celowo tworzyć osłabione drzewa - pułapki, które po zasiedleniu również ciąć.

Inna rzecz, naprawdę uważasz że przegrana Polski przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości czy na forum ONZ wynikała z tego, że za mało cięliśmy? A jesli nie, to dlaczego przegraliśmy?

@Takiseprzecietniak: Z kilku powodów:
      1. Błąd urzędniczy Ministerstwa Środowiska. Ministerstwo nie stworzyło na czas dokumentów uzasadniających i legalizujących słuszną i konieczną wycinkę.
      2. Sędziowie ETS nie wchodzili w kwestie merytoryczne. Polecieli po niezgodnościach dokumentacyjnych, w ogóle nie badając merytorycznej konieczności wycinki.
      3. Znacząca część polskiego środowiska przyrodniczego dopuściła się poświadczenia nieprawdy. Jakoby Puszcza Białowieska była w całości chronionym lasem pierwotnym.
      4. Było zamówienie na udupienie polskiego rządu (zarówno przez opozycję w Polsce, jak i przez liczne środowiska w UE) i zostało zrealizowane. Los puszczy nikogo nie obchodził.

•  

@krzychol66: Tia, oczywiście (ʘ‿ʘ) Kończę temat, bo się nie przekonamy. Na koniec jednak prezent dla Ciebie - szwedzko polski raport na temat skutków wycinki w PB: https://www.forest-monitor.com/pl/ciecia-w-puszczy-bialowieskiej-wplynely-na-tereny-chronione/

PS i przepraszam za wszelkie sformułowania, prze które mogłem Cię obrazić. Miłego dnia.

PS2 i dzięki za natchnienie do zrobienia znaleziska, mam nadzieję, że na znak pokoju go nie zakopiesz, bo o wykopie nie śmiem marzyć ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Jeszcze raz miłego dnia.

•  

@Takiseprzecietniak: No i co mi po tym raporcie, jak już w pierwszych słowach jest zawarta nieprawda. Otóż Puszcza Białowieska w przeważającej swej części nie jest lasem pierwotnym, ani nawet nie jest zbliżona do lasu pierwotnego.

•  

@Pouty: no więc GP okazał się apolityczny - nie zareagował na szczekanie jednych na drugich a wyrazili zdanie, że jest to cyniczna rozgrywka polityczna.
      Zareagowali poprawnie, identyfikując problem - rozdmuchiwanie awarii do rozmiarów katastrofy ekologicznej.

pokaż spoiler nie umniejszam powadze sytuacji, ale proszę sobie poczytać, czym jest katastrofa ekologiczna.

•  

@krzychol66: kłamiesz jak każdy funkcjonariusz pis, ten tweet tylko potwierdza - w 2008 r. zrzucano do Wisły ścieki, w 2019 zrzuca się tylko w wyniku awarii.

•  

@Unik4t: Apolityczność polega na braku jakiejkolwiek oceny w sferze polityki. Znalazłbyś takie zdanie jak w komentarzu Greenpeace np. na wikipedii?

•  

@Pouty: czyli mieli zignorować, że ktoś próbuje ich użyć jako polityczne narzędzie? Napisali że uważają to za cyniczne. Czego nie rozumiesz?

•  

@Unik4t: No to proszę nie pisać, że to było apolityczne. Nikt ich nie wykorzystuje, a co najwyżej to co się stało. Podaje się wyniki badań, czytający wnioski wyciągnie sam. Nikomu głowy nie trzeba reperować.

•  

kłamiesz jak każdy funkcjonariusz pis

@precz_z_komunia: Kłamiesz jak każdy lewacki troll.

ten tweet tylko potwierdza - w 2008 r. zrzucano do Wisły ścieki,

@precz_z_komunia: Ten tweet zaprzecza, jakoby w 2008 zrzucano ścieki tak jak dzisiaj.
      Otóż zrzucano ich znacznie mniej, oraz - o czym w tweecie nie wspomniano - częściowo oczyszczone.

•  

@krzychol66: oczywiście tego że przez 10 lat Warszawa trochę się rozwinęła nie wziąłeś pod uwagę pisowski trolu, wiem że wy lubicie taplać się w gównie, ale łżesz jak Morawiecki, idź robić swoje kampanie polityczne gdzie indziej

•  

przez 10 lat Warszawa trochę się rozwinęła

@precz_z_komunia: Oczywiście że się rozwinęła. Ale tu nie tylko i nie przede wszystkim o to chodzi.
      Południowa część lewobrzeżnej Warszawy miała ścieki oczyszczane, a reszta wstępnie "obrobione" mechanicznie. A teraz cały lewy brzeg zrzuca surowe ścieki do Wisły.

wiem że wy lubicie taplać się w gównie

@precz_z_komunia: Nie projektuj upodobań swoich oraz swoich idoli, biedroniów i innych śmiszków na osoby postronne.

idź robić swoje kampanie polityczne gdzie indziej

@precz_z_komunia: Bo niby nie robisz tu kampanii politycznej. Boki zrywać.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Nie mogę tego rozchodzić do dzisiaj.
    W sobotę byłam na weselu, wszyscy świetnie się bawią wódka leje się strumieniami, flaczki znikają szybciej niż skarpetki na promocji w Lidlu ogólnie świetne polskie wesele.
    Aż do czasu.
    Gdzieś w okolicach oczepiny dj mówi że jeden z gości ma coś do powiedzenia. Typo wziął mikrofon zaczyna smęcić coś o miłości i nagle kleka przed swoją #p0lka i zaczyna się oświadczac. Ona piszczy ludzie zamieszani ale bija brawo, co z tego że 3/4 z nich jest już najebana jak worek cyganki z dworca.
    Takiej żenady dawno nie złapałam jakim dzbanem trzeba być, żeby oświadczac się na czyimś weselu? Potrzeba atencji mocno czy polski romantyzm w najlepszym wydaniu?
    #gorzkiezale #zalesie
    pokaż całość

odpowiedzi (37)

#pilkanozna
    ZAPLUSUJ TEN WPIS, A ZAWOŁAM CIĘ ZA 7 LAT

Tak aktualnie prezentuje się najdroższa 11stka (wg transfermarkt) zawodników mających nie więcej niż 18 lat.

Zobaczymy za 7 lat, gdy chłopaki będą mieli po 25 lat, ilu zrobiło wielką karierę, a ilu przepadło w zawodowym futbolu.

odpowiedzi (47)

You had one job...
    #feels #wkurw #p0lka #przegryw

odpowiedzi (26)

Advertisement