Wpis z mikrobloga

Moj staruszek, kiedys powiedzial, ze nie ma takiego rzezbiarza dzisiaj, co zdolalby dorownac maestrii Michala Aniola, co wiecej, nikt nie bylby w stanie zrobic cos co swoim rozmachem i doskonaloscia przewyzszyloby geniusz jego rzezby Dawida.
Prawda jest tak, ze w tamtych czasach faktycznie nie bylo nikogo kto moglby stanac w szranki z Michalem Aniolem na polu sztuki, za wyjatkiem Da Vinciego, ktorego szans moznabylo upatrywac tylko i wylacznie w kategorii malarstwa a i tu mysle, ze Michal Aniol pod wzgledem rozmachu, dystansowal Leonarda. Coby nie mowic, Michal Aniol straszliwie zamiatal konkurencje pod dywan, napotykajac nieco bardziej zdecydowany opor ze strony Berniniego a potem dlugo dlugo nic do czasow Canovy i kolejnego geniusza oskarazanego o rzezbienie ,,z trupa''- Rodina ze swoimi Wrotami Piekielnymi i ,,Myslicielem''. Czasy wspolczesne to cos zupelnie innego. Dzisiaj takich jak Michal Aniol jest cale mnostwo ale to jak porownywanie Muhammada Aliego do pozniejszych mistrzow kazdej z kategorii wagowej, ale Dawid jest tylko jeden.
#sztuka #gownowpis #rzezba
teflonzpatelnimismakuje - Moj staruszek, kiedys powiedzial, ze nie ma takiego rzezbia...

źródło: comment_K8B9J20Fbgixbjf0b3e2IFjL6Gs6b6CB.jpg

Pobierz
  • 5
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: a moja córka studiuje prawo.
Co to za argument?

Napisałem jedynie byś sprawdził dzieła Fidiasza, który 2000 lat wcześniej przy użyciu prymitywniejszych narzędzi równie pięknie i majestatycznie rzeźbił. Nie mówię, że był lepszy, ani gorszy. Nie mniej jednak był niezwykle utalentowany, a już z pewnością był geniuszem swoich czasów. Skoro jesteś historykiem sztuki to wiesz za pewne ile antyczna Grecja zawdzięcza temu rzeźbiarzowi.
@Heer88: Co takiego niesamowitego jest w chyzeelefantynie przed czym mialaby drzec tworczosc Michala Aniola. Naprawde nie mieszalbym w to Fidiasza, zauwaz, ze wpis zaczyna sie od od czasow Michala Aniola. To jest spersonifikowana synteza ludzkiego geniuszu sprzegajaca doskonala wyobraznie, zmysl artystyczny I dukt nadawany jego dlonia. Czlowiek, ktory ogarnal projekt kopuly bazyliki, skala nie majaca sobie rownej wczesniej ani pozniej przynajmniej przez kolejne 400 lat naprzod. Gosc, ktory dostal kawal 6