•  

  Gdańsk testuje autonomicznego busa na trasie do zoo <<< znalezisko
  Przez siedem dni w tygodniu, dwa razy na godzinę i przez pięć godzin dziennie (zgodnie z rozkładem) bus będzie nieodpłatnie woził pasażerów. Trasa wiedzie od przystanku przy wejściu do zoo, przez przystanek pośredni przy parkingu samochodowym do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej i z powrotem. Pojazd nie ma co prawda kierowcy, porusza się po zaprogramowanej wcześniej trasie, jednak na jego pokładzie obecny będzie operator, który zareaguje w razie sytuacji kryzysowej.

  (...) Gdańsk jest czwartym miastem - po Helsinkach, Kongsbergu i Tallinie - które w ramach projektu Sohjoa Baltic „Przejście do ekologicznego i autonomicznego transportu publicznego ostatniej mili w Regionie Morza Bałtyckiego" oswaja mieszkańców z tą nowoczesną technologią. Projekt dofinansowany jest z programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.

  Busy o podobnej specyfikacji jak gdański, wyjechały w czerwcu na ulice Helsinek, a pod koniec sierpnia na trasę w Tallinie. Prezentację podobną do gdańskiej planuje także duńskie miasto Vejle oraz łotewski region Semigalii.

  #polska #gdansk #transport #komunikacjamiejska #technologia #ciekawostki

  źródło: static.wirtualnemedia.pl