•  

Dziadzio rozpoczął kampanię na całego

#humor #humorobrazkowy #korwin #logikaniebieskichpaskow #logikarozowychpaskow

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: scontent.fpoz1-1.fna.fbcdn.net

•  

@rrdzony Niby #heheszki ale jak się zastanowić to to jest głębsza sprawa. Prawda jest taka, że kobieta zajmująca się domem to przestarzała koncepcja, która w przeszłości była przydatna.

Mamy odkurzacze, zmywarki, pralki, ludzie mają 1-2 dzieci więc kim i czym one się niby zajmować mają w domu? Nawet jeśli chodzi o jedzenie to coraz więcej osób je poza domem, albo kupuje gotowe jedzenie.

Technologia prawdzwie wyzwoliła kobiety, feministki jedynie wywalczyły równe prawa. Analogicznie, ludzie stali się bardziej równi po wynalezieniu broni palnej. To broń palna, nie żadne rewolucje, wykończyła szlachtę. Chłop pańszczyźniany z tygodniowym instruktarzem obsługi muszkietu z łatwością mógł nagle zabić rycerza, uczącego się walki mieczem od 10 roku życia codziennie

•  

@rrdzony: a tak na prawdę wiecie co wyzwoliło kobiety bardziej niż cokolwiek innego?
      ...
      Podpaski.

•  

@Cauchemar7: No właśnie chodzi o to, że przewaznie Janusz ma rację, ale żeby to pojąć ważne jest słowo klucz: "zastanowić się", a to już poza mentalnymi możliwościami większości ludzi. Niestety Janusz traktuje wyborców jako osoby przynajmniej do pewnego stopnia inteligentne i to jego największy błąd.

•  

@Kocurowaty tak bo tylko kuce to rozumieją, reszta to debile xD

•  

@ImInLoveWithTheCoco: @Cauchemar7: ale właśnie ma racje, z tym że feministki przyczepia się do tonacji wypowiedzi

+: sorek
    •  

@Kocurowaty @dumspiro Nie no ja za Januszem nie jestem, chociaż na jego partię głosuję z braku alternatywy. Mój komentarz był co do przemyślenia z mema.

Człowiek który tak pierdoli momentami nie nadaje się do rządzenia krajem. Absolutny brak zdolności dyplomatycznych. Do tego jego anarchokapitalizm... Jestem przeciwny rozdawaniu pieniędzy w zasiłkach, ale nie powinniśmy ich całkiem likwidować.

Janusz zatrzymał się w XIX wiecznej Ameryce o której słyszał za komuny. Ten dziki kapitalizm został zreformowany, dzisiaj Ameryka jest wyśmiewana przez swój brak państwowej służby zdrowia przez wszystkich ludzi na świecie poza Korwinem. Nikt nie chce powrotu do monopolów. Każdy się zgodzi, że państwo ma cię bronić przed wielkimi firmami jak na przykład Facebook, które mieszają się w politykę i swym monopolem walczą z wolnością słowa.

Ameryka zobaczyła błędy w swoim nieregulowanym kapitalizmie, część naprawiła, część jeszcze musi. Korwin chce Ameryki z 1900 roku której nikt inny nie chce.

Nie zapominajmy też, że z całkiem wolnym rynkiem zaleją nas zagraniczne firmy z którymi nasze, małe nie są w stanie konkurować bez pomocy państwa. Efekt, pieniądze idą za granicę

•  

@Cauchemar7: jasne, zgadzam się w pełni. Odnoszę się do tego co w memie, nie ogólnie do Janusza

•  

@Cauchemar7: nie wiem czemu wyróżniasz kobiety, technologia ogólnie wyręczyła ludzi. Wszystko zmechanizowane i nie musimy pchać pługa żeby mieć suchy chleb.

•  

@rrdzony: proponuję sprawdzić dlaczego pan Janusz nie wymienił tej memicznej zmywarki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: maina
    •  

Mamy odkurzacze, zmywarki, pralki, ludzie mają 1-2 dzieci więc kim i czym one się niby zajmować mają w domu? Nawet jeśli chodzi o jedzenie to coraz więcej osób je poza domem, albo kupuje gotowe jedzenie.
      Technologia prawdzwie wyzwoliła kobiety

@Cauchemar7: Te wynalazki nie wyzwoliły kobiet, tylko uwolniły mężczyzn od kobiet.

Mężczyźni żenili się między innymi po to, żeby mieć kogoś, kto będzie zajmował się domem, sprzątał, prał, gotował, bo oni pracowali i nie mieli na to czasu ani siły. Ostatnie co facet zmęczony po całym dniu roboty chciałby robić, to sterczeć przy garach.

Dziś można kupić sobie pralkę, mikrofalówkę i inne maszyny, które zastąpią kobietę, więc po co komu żona?

•  

@rrdzony: był blisko bo to tabletki antykoncepcyjne wymyslone przez mezyczn wyzwolily najwiecej kobiet

•  

Analogicznie, ludzie stali się bardziej równi po wynalezieniu broni palnej. To broń palna, nie żadne rewolucje, wykończyła szlachtę. Chłop pańszczyźniany z tygodniowym instruktarzem obsługi muszkietu z łatwością mógł nagle zabić rycerza, uczącego się walki mieczem od 10 roku życia codziennie

@Cauchemar7: Tak mi jakoś Ziemiańskim to ostatnie zdanie zaleciało.

•  

No właśnie chodzi o to, że przewaznie Janusz ma rację, ale żeby to pojąć ważne jest słowo klucz: "zastanowić się", a to już poza mentalnymi możliwościami większości ludzi.

@Kocurowaty: czasem powie coś mądrego, czasem debilnego, zwykle kogoś obrazi. Nie można oceniać człowieka na pojedynczych wypowiedziach. Poza tym jest cynicznym kombinatorem, który próbuje się dossać do żłoba jak inni.

•  

czym one się niby zajmować mają w domu?

@Cauchemar7: podtrzymywaniem tego mitu żeby można było dalej w spokoju scrollować zalando za pieniądze męża.
      Jest taki fajny serial brytyjski Victorian farm (później jeszcze dorobili Edwardian, Middle Ages, Wartime) polecam obejrzeć. Troje historyków przez rok żyje w możliwie najdokładniejszym odwzorowaniu życia w czasach wiktoriańskich. Można zobaczyć jak wtedy wyglądało życie kobiety, zupełnie jak w obecnych opowieściach niektórych misttzyń prac domowych: szorowanie podłogi dwa razy dziennie na kolanach, pranie ręczne, szycie, gotowanie itd.
      Natomiast obecnie to wygląda właśnie tak jak napisałeś, automatyczny odkurzacz, automatyczna pralko-suszarka, elektryczny piekarnik i kuchnia, mikrofalówka. Dosłownie wciskasz przycisk i gotowe. Ale mit ciągle powielany: najcięższa praca na świecie!

•  

@MPXD Tak, po prostu zawęziłem tą wypowiedź do kobiet.

Feministki lubią patrzeć na historię "mężczyźnie zawsze, każdą swoją akcją niewolili kobiety". Prawda jest taka, że mężczyźni i kobiety byli zniewoleni przez środowisko naturalne w którym żyli. Feministki lubią gadać, że "kobiety siedziały w domu a mężczyźni nie".

No tak, bo mężczyźni bawili się całymi dniami. Wcale nie musieli zapierdalać 12 godzin w jakiejś kopalnii, hucie stali czy gdziekolwiek. Ja pochodzę ze wsi, na wsi mężczyźni i kobiety zawsze pracowali wspólnie. Po prostu kobiety brały większość pracy w domu a mężczyźni większość pracy na polu (później, za komuny, też dodatkową pracę zarobkową)

•  

Technologia prawdzwie wyzwoliła kobiety, feministki jedynie wywalczyły równe prawa.

@Cauchemar7: Mocno na wyrost napisane. Zwłaszcza to całe "jedynie".

Sam napisałeś w swojej kolejnej wypowiedzi, że technologia zmieniła zupełnie życie zarówno kobiet jak i mężczyzn. Technologia wpłynęła na wygodę, na łatwość wykonywania codziennych czynności, czy to domowych, czy zawodowych. Dzięki technologii powstały nowe zawody. Za to te "jedynie" równe prawa, ta cała "tylko" emancypacja, dały kobietom zupełnie nowe możliwości, włączając w to studiowanie na wyższych uczelniach, czy też pracę w nowych zawodach dostępnych wcześniej jedynie dla mężczyzn.

•  

@Cauchemar7: Z tą bronią palną to nie do końca, bo to samo mogło mieć miejsce z kuszą. Kilkudniowy trening z obsługi kuszy, koźla noga do zestawu i można było ze kilkunastu kroków zabić odzianego w stal rycerza.

•  

@rrdzony: @Cauchemar7: @ZygmnuntIgthorn: @ibilon:

Jakoś nie jestem blisko z poglądami JKM, ale mem generalnie odwołuje się do kawałka historii imo. i jest bardzo trafny. Moim zdaniem nie chodzi o emancypację, pozycję kobiety na świecie czy postrzeganie kobiet przez innych domowników / rodziny / społeczeństwo.

Przeczytajcie sobie o np. Azylach sióstr magdalenek w Anglii. I jeżeli zagłębicie się choć trochę w temat to dowiecie się, że to proceder występujący nie tylko tam.

Mnóstwo "pracowników" i "ochotników" do takich przedsięwzięć wyciąganych było z np. sierocińców.

To ciekawy temat pod kątem historycznym i obyczajowym, bo dział się zaraz "za płotem" i jest dość kontrowersyjny. Więc mem postowany przez JKM nie jest tak głupi, jak mógłby się wydawać na pierwszy rzut oka.

•  

To broń palna, nie żadne rewolucje, wykończyła szlachtę. Chłop pańszczyźniany z tygodniowym instruktarzem obsługi muszkietu z łatwością mógł nagle zabić rycerza, uczącego się walki mieczem od 10 roku życia codziennie

@Cauchemar7: W sumie to kusza już zrobiła niezłe zamieszanie, do tego też chłopu wystarczył krótki instruktaż, w przeciwieństwie do łuku.

•  

@ZygmnuntIgthorn "jedynie" odnosi się do tego, że feministki mogły wywalczyć równe prawa dzięki rozwojowi technologicznemu. Bez niego nie miałyby żadnej dźwigni.

Przykładowo, feministki chwalone są za to, że wywalczyły równe wynagrodzenia i prawa wyborcze w pierwszej połowie XX wieku. Ale jak to zrobiły? Strajkując. Czy mogłyby strajkować, gdyby skutkiem tego strajku był brak obiadu? Nie. W trakcie I wojny światowej masa mężczyzn poszła na front, w wyniku czego kobiety zajęły ich miejsca w przemyśle. Wielu z nich zginęło, więc to było częściowo trwałe.

Women’s employment rates increased during WWI, from 23.6% of the working age population  in 1914 to between 37.7% and 46.7% in 1918 (Braybon 1989, p.49). It is difficult to get exact estimates because domestic workers were excluded from these figures and many women moved from domestic service into the jobs created due to the war effort. The employment of married women increased sharply – accounting for nearly 40% of all women workers by 1918 (Braybon, 1989: p. 49).

To Wielka Brytania

Więc stąd pytanie moje, prawa dla kobiet wywalczyły feministki, czy pierwsza wojna światowa? Oczywiście feministki, ale to rozwój technologiczny i inne warunki (jak np. potrzeba robotników w przemyśle bo mężczyźni nie żyją) dały im możliwość podjęcia tej walki, dały im narzędzia.

To nie tak, że ludzie nagle uznali, dzięki feministkom, że kobieta w domu to moralnie zła koncepcja. Po prostu dzięki rozwojowi w wielu dziedzinach (i wojnie XD) kobiety zaczęły być potrzebne gdzie indziej. A kiedy to ty jesteś komuś potrzebny, wtedy ty dyktujesz warunki

pokaż spoiler Za każdym razem jak mówię feministki pod tym wpisem to mam na myśli te dobre, a nie fioletowowłose lezbijki. Jestem konserwatystą

•  

@Jarasznikos @datmoor
      Wiadomo, z tą bronią palną to duże uproszczenie. Zacznijmy od tego, że zmiana nie była serio nagła (chciałem podkreślić, że to była duża zmiana i wszystko wychodziło na jaw dopiero na polu bitwy, patrz wojny husyckie, o ile dobrze pamiętam), tylko stopniowa. Wiadomo, przesadziłem. Najpierw weszły kusze, potem różne arkebuzy, muszkiety. Przecież jeszcze w czasie wojen napoleońskich kawaleria (złożona głównie ze szlachty) odgrywała ogromną rolę

•  

Więc mem postowany przez JKM nie jest tak głupi, jak mógłby się wydawać na pierwszy rzut oka.

@zapalonyfanatykwedkarstwa: Nie do końca ogarniam, jak połączyłeś te Azyle z memem Korwina. Że tam pralnie, a tu pralka? Jak to w ogóle ma się do tematu? Że niby dzięki pralkom nie zmuszano już kobiet do prania w Azylach i dlatego Korwin ma rację? Ostatni azyl zamknięto w 1996 roku na długo po upowszechnieniu się pralek.

Dla ułatwienia prześledźmy jeszcze daty.
      1840 - Catherine Brewer jako pierwsza kobieta otrzymała dyplom ukończenia studiów wyższych
      1850 - Patent na bębnową pralkę parową
      1874 - Pierwsza pralka domowa (https://mlodytechnik.pl/technika/4301-pralka)
      początek XX wieku - prawa wyborcze dla kobiet
      1996 - Zamknięto ostatni azyl sióstr magdalenek

Oczywiście feministki, ale to rozwój technologiczny i inne warunki (jak np. potrzeba robotników w przemyśle bo mężczyźni nie żyją) dały im możliwość podjęcia tej walki, dały im narzędzia.

@Cauchemar7: Wiesz, na tej zasadzie można każdemu ruchowi odebrać zasługi twierdząc, że osiągnęli "jedynie" to i tamto, bo tak naprawdę gdyby nie technologia to by do tego nie doszło. A to "jedynie" jest jednak mocno deprymujące. Kapitaliści też jedynie skorzystali z rewolucji przemysłowej. Maszyna parowa zarobiła więcej pieniędzy niż wszyscy wolnorynkowcy razem wzięci. Tylko czy ma jakikolwiek sens przedstawianie wydarzeń w ten sposób?

Rozwój technologi warunkował rozwój ludzkości od zarania dziejów. Nic, czym teraz możemy się szczycić jako ludzie nie zaistniałoby bez technologii, tej czy innej. Tak, rozwój technologii umożliwił i ułatwił feministkom wywalczenie równych praw dla kobiet. Ale w dalszym ciągu zrobiły to feministki ze starych dobrych czasów, a nie pralka. Pralka była jedynie narzędziem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Z tą bronią palną to nie do końca, bo to samo mogło mieć miejsce z kuszą. Kilkudniowy trening z obsługi kuszy, koźla noga do zestawu i można było ze kilkunastu kroków zabić odzianego w stal rycerza.

@Jarasznikos: Tylko kusza jest nadal ograniczona w "mocy" i możnba ją skontrować po prostu mocniejszym pancerzem. Tymczasem broń palna ma dużo większą siłę przebicia i po tym jak rozwinęła się do w miarę stabilnej postaci okazało się że nie zrobisz pancerza który Cię przed nią ochroni jednocześnie nie upośledzając w walce.

Przecież jeszcze w czasie wojen napoleońskich kawaleria (złożona głównie ze szlachty) odgrywała ogromną rolę

@Cauchemar7: Głównie przez to że wojskowy beton od zawsze bardzo wolno reaguje na zmiany technologiczne i taktyka zostaje zawsze z poprzedniej epoki dopóki odpowiednio sromotny wpierdal nie zmusi ich do zastanowienia się nad nią. W wojnach napoleońskich mieti to szczęście że waczyli z podobnym betonem tylko po drugiej stronie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Cauchemar7: To jest bardziej skomplikowane. Kobietom pomogły zmywarki, gotowe posiłki i polyester. Za to odkurzacze czy pralki nie pomogły, bo konsekwencją ich wynalezienia był też wzrost społecznie wymaganego poziomu czystości. Czyli niby praca była łatwiejsza i szybsza, ale jej przybyło, więc w poświęcanym czasie na pranie czy czyszczenie nie zaszła zmiana.

•  

@ZygmnuntIgthorn: Jeżeli przeczytasz wywiady, opracowania na ten temat to właśnie dokładnie w taki sposób nie łączę tego tylko ja, ale większość naocznych świadków tego tematu czy historyków.

Tu jest pierwszy z brzegu artykuł, który o tym mówi.

•  

@rrdzony: @ImInLoveWithTheCoco:

najlepsze, że ma racje

Tia. Ciekawe, jakby się cofnął w czasie do początku XIX wieku i zaproponował kobiecie czy chciałaby pralkę czy może jednak prawa wyborcze, brak dyskryminacji w życiu codziennym i na rynku pracy, uczelniach, możliwość traktowania jej jako osobnego bytu niezależnego od jej "właściciela"-męża/ojca... No ciekawe co by wybrała?

•  

@lady_katarina: pralkę
      Co ci po tych prawach skoro musisz 2 h dziennie prać na tarce?

•  

@ZygmnuntIgthorn
      Też nie wiem o co chodzi zapalonyfanatykwedkarstwa, przez chwilę myślałem, że pomyslił post.

Już ci mówię dlaczego takie opisywanie tego ma sens, bo walkę starych feministek przedstawia się jako zwycięstwo kobiet nad mężczyznami, a nie jako pewien rozwój społeczeństwa.

Jak pisałem, w czasach kiedy medycyna była dużo gorsza, kobiety rodziły 10 dzieci. 3 z nich zmarły jako niemowlęta, 2 przed osiągnięciem dorosłości, 1 zmarło na wojnie i 1 w wypadku przy pracy zanim miało swoje dzieci. Zostaje trójka dzieci, jedno zmarło na gruźlicę, mamy równowagę. Kobieta w domu była potrzebna, a nawet niezbędna

Tymczasem dzisiejsze feministki chcą być spadkobiercami tamtych, które w ich wyobrażeniu "odważyły się zacząć walczyć z tysiącami lat opresji ze strony mężczyzn". Ale kobiety kiedyś miały źle, za to moim marzeniem jest teleportować się w czasy kiedy musiałbym zapierdalać 12 godzin, 6 dni w tygodniu w fabryce na moją żonę i 10 dzieci a na koniec ona zmarłaby przy porodzie a ja na grupę hiszpankę (ironicznie)

Piszesz o prawie do studiowania. Ilu mężczyzn mogło studiować? 5%? Już widzę jak chłop ze wsi idzie studiować na uniwersytecie w 1800 roku. Już widzę jak zatrudnia się jako psycholog. Wszyscy byli pod opresją, nie tylko kobiety

@lady_katarina XDD skończyłaś lekcje?

•  

Jeżeli przeczytasz wywiady, opracowania na ten temat to właśnie dokładnie w taki sposób nie łączę tego tylko ja, ale większość naocznych świadków tego tematu czy historyków.

@zapalonyfanatykwedkarstwa: Zdajesz sobie sprawę, że głównym problemem Azyli nie było to, że kobiety robiły tam pranie, tylko to, że dopuszczano się tam względem nich ciężkich nadużyć?

Może Cię zaskoczę, ale jak wpiszesz sobie "pralnia" w mapach google to co nieco ci wyskoczy. Tak, w 2019 roku ciągle istnieją pralnie.

Podajesz przykład szemranego interesu, który zmuszał do niewolniczej wręcz pracy kobiety. To, że Azyle upadły wskutek upowszechnienia się pralek i zmiany stylu życia to tylko opinie pewnych ludzi. W innych źródłach znajdziesz informacje, że pralnie były często źle zarządzane przez siostry z biznesowego punktu widzenia. Punktem kulminacyjnym ich upadku jest skandal związany z odnalezieniem masowego grobu na ziemi sprzedanej przez zakon deweloperowi. Sprzedanej, ponieważ siostrzyczki straciły sporo kasy na giełdzie i musiały jakoś się ratować.

Jak ma się ta historia do mema Korwina mówiącego zasadniczo o tym, że kobiety nie muszą już prać ręcznie więc mają więcej wolnego czasu by na przykład iść do pracy albo scrollować zalando? Nie wiem. Łączenie mema Korwina z Azylami to spore nadużycie z twojej strony. To jest takie na siłę łączenie faktu, który akurat przypadkowo pasuje do tezy, mimo że teza odnosi się do czegoś innego.

•  

Efekt, pieniądze idą za granicę

@Cauchemar7: Co z tego, że idą za granicę? Nie masz pojęcia o czym piszesz.

•  

@ZygmnuntIgthorn: Masz rację. Nie doczytałem w memie po prostu o tym pójściu do pracy i scrollowaniu zalando ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pozdrawiam.

•  

Już ci mówię dlaczego takie opisywanie tego ma sens, bo walkę starych feministek przedstawia się jako zwycięstwo kobiet nad mężczyznami, a nie jako pewien rozwój społeczeństw

@Cauchemar7: Nie uważam, by nadużycia których dopuszcza się jedna strona upoważniało do nadużyć z drugiej strony. Przedstawianie walki starych feministek jako zwycięstwa kobiet nad mężczyznami jest tak samo nieuprawnione jak twierdzenie, że pralka wyzwoliła więcej kobiet niż wszystkie feministki razem wzięte. I oba te stwierdzenia świadczą nie najlepiej o intelekcie autorów, wbrew temu co wmawiają sobie kuce.

•  

Nie doczytałem w memie po prostu o tym pójściu do pracy i scrollowaniu zalando ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@zapalonyfanatykwedkarstwa: Już nie bądź taki złośliwy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dobrze wiesz, że nie o Azyle chodzi w tym memie. Próba doklejania Azyli do tego mema to moim zdaniem przesada.

Ale dzięki za dyskusję, bo się o tych Azylach co nieco dzięki tobie dowiedziałem.

•  

@ZygmnuntIgthorn No dobra ale porównujesz kiepskiego, starego mema starego dziadka który stara się być śmieszny, do prawdziwej filozofii dzisiejszych feministek.

Tylko jakieś dziecko serio uzna, że pralka zrobiła dla kobiet więcej niż wszystkie działania feministek. Wiele kobiet za to serio wierzy w odwieczną wojnę kobiet i mężczyzn.

Prawdą jest, że ten mem jest prześmiewczy, a może nawet obraźliwy. Korwin jest chyba upośledzony skoro myśli, że tak zdobędzie jakieś głosy

Dobra to tyle, chciałem ci przedstawić jak to widzi druga strona. Moim celem nie było przekonanie cię do czegoś czy coś

•  

@rrdzony: Btw locha dla atencji musi być xDD

•  

Wiele kobiet za to serio wierzy w odwieczną wojnę kobiet i mężczyzn.

@Cauchemar7: Wielu wykopków również, tylko siedzą w drugim okopie.

Tylko jakieś dziecko serio uzna, że pralka zrobiła dla kobiet więcej niż wszystkie działania feministek.

@Cauchemar7: Wiesz, druga najbardziej plusowana odpowiedź po twojej brzmi

najlepsze, że ma racje

Dobra to tyle, chciałem ci przedstawić jak to widzi druga strona. Moim celem nie było przekonanie cię do czegoś czy coś

@Cauchemar7: Spoko. W twoim komentarzu moją uwagę przykuło głównie to "jedynie" i to sprowokowało, że wdałem się w dyskusję. Było to imho dość krzywdzące przedstawienie sprawy, deprecjonujące w stosunku do działań dawnych feministek.

jedynie
      2. «partykuła komunikująca, że czegoś jest bardzo mało i że mówiący spodziewał się, iż ilość, zakres lub natężenie tego, o czym mowa, będą większe, np. Mam dla was jedynie po czekoladzie.»

•  

@rrdzony: gwalcenie logiki. Jak niewolnik ma lżejsza pracę bo wynaleziono maszyny to wszystko jest już ok? XD

•  

@rrdzony: to prawda i bieta kiedyś poświęcała na pranie pewnie z 2-3 h dziennie. Do tego prasowanie.
      Już nie pamiętam książki ale było że internet i ogólnie IT nie wyzwoliło i stworzyło tyle wolnych tak pracy jak pralka albo żelazko.

•  

@rrdzony: Pan Janusz ciągle w szczytowej formie

•  

@Cauchemar7: Czytałeś może Achaję Ziemiańskiego? Tam pada DOSŁOWNIE ten sam tekst (ಠ‸ಠ)

•  

@Gambit1999 Który tekst? Nie czytałem, nie znam gościa

•  

@Cauchemar7: Napisze priv. Za długo by opowiadać.