•  

W 2020 roku składka ZUS dla przedsiębiorcy wyniesie 1445 zł. Tyle kosztować będzie "przyjemność" prowadzenia firmy w Polsce. Nie ważne czy zarobisz w miesiącu 500 zł czy będziesz na minusie, albo zarobisz 10 000 000 zł. I tak zapłacisz 1445 zł.

#polska #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza #kradno #zus #podatki #gospodarka

źródło: wykop.pl

•  

@deafpool: żebyś się nie zdziwił jak podniosą minimalną jednak do 2500 xD

•  

@deafpool nie prawda, realnie ZUS zależy od tego ile zarobisz bo sporo odlicza się od podatku. po odliczeniach koszt to około 800zl.

•  

@deafpool: Dlatego tylko Konfederacja

źródło: scontent.flcj1-1.fna.fbcdn.net

•  

@wojtas_mks: Dobrowolne składki ZUS, a zamiast nich podatek w wysokości 1500 zł na rzecz emerytów, a za 40 lat wygra partia która obieca osobom powyżej 65+ 1000+, bo 90% przedsiębiorców nic nie zaoszczędzi.

•  

@wojtas_mks: Bez PIT to 65 mld zł mniej, nierealne.

pokaż spoiler Chyba że VAT 33% na wszystko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@wojtas_mks: koonfederacja z godek i Socha? Przecież oni na głowy poupadali. Żeby nie było przez jakiś czas dziqlalem w lokalnych konfederatach ale to co oni tam odpierdalaja to mnie przerosło i olałem to

•  

@Ko_Otu: Pocieszę cię. Godek nie jest już w Konfederacji, bo nie zgadzano się z jej pomysłami na kampanię pt. aborcja i LGBT ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: Ko_Otu
    •  

@wojtas_mks: co nie zmienia faktu że to bardziej zabawa niż polityka. Berkowicz spamuje memami jakby to był wykop, korwin standardowo coś dopierdoli przed wyborami i praca masy ludzi którzy coś chcą zrobić w tym kraju idzie w pizdziet

•  

@Ko_Otu: Taka zabawa, że zebrali kilkaset tysięcy podpisów w 2 tygodnie, z czym problemy miała nawet PO.

+: furcio
    •  

@wojtas_mks: nawet po XD. Ja nie wiem że się ludzie nie wstydzą z imienia i nazwiska podpisywać pod tą patologia. Z co do podpisów to spoko że się udalo, ale nic to nie zmieni bo nie zdobędą 5%

+: gilson
    •  

@Ko_Otu: @wojtas_mks: no wynik z sondaży z tego tygodnia zapewniał konfie solidne 4.76 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Koliat: niewątpliwy sukces:D Ja jednak po latach głosowania na Korwina i nasza polska prawicę na najbliższych wyborach oddam nieważny głos. W tym kraju z dykty nie mam swojego przedstawiciela w rządzie

+: kt13
    •  

Z resztą ci debile nawet między sobą się zra. Zobacz pseudo posła wilka który robił antykampanie sosnierzowi. To są kpiny a oni nie są poważnymi ludźmi

•  

@Ko_Otu: Po prostu interesujesz się tematem, a w innych partiach jazdy i kompromitacje są znacznie ostrzejsze ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sytuację z Wilkiem już wyjaśniono, to było po prostu nieporozumienie i brak sprawnego kontaktu między nimi.

•  

@wojtas_mks: i ty w to wierzysz? Co mieli innego powiedzieć w tej sytuacji. Z resztą jak oni mają rządzić krajem jak w tak małej społeczności nie mogą się porozumieć. Tam każdy chce się dopchac do koryta i tyle. Zaczynają mi populizmem smierdziec. Wiem że w innych partiach jest grubej, dlatego o takich pisiorach czy innych POwcach nawet nie wspominam bo szkoda gadać. Beton taki jak ich wyborcy

•  

@deafpool: nie wiem skas te narzekanie. Dzialalnosc sie zaklada wlasnie po to by placic mniejszy ZUS i podatek. Nawet przy tej sumie ZUS wychodzi duzo mniejszy niz na UOP.

•  

Z resztą jak oni mają rządzić krajem jak w tak małej społeczności nie mogą się porozumieć.

@Ko_Otu: Przecież już się porozumieli.

Zaczynają mi populizmem smierdziec.

@Ko_Otu: To tłumaczył już Mentzen w swoim wykładzie. "Nie chcem ale muszem". Gdy Mentzen kilka lat pisał o ekonomii i gospodarce to poza kilkoma tysiącami fanatyków absolutnie nikt go nie znał, a to w polityce niedopuszczalne.

•  

@Wychwalany: co? ZUS to ZUS, niski czy wysoki jest taki sam. Nie mówię już o nw, ulgach z tytułu bycia osób niepelnosprawna, ale ZUS to zawsze ZUS. Co z tego, że sobie coś wrzucisz w koszty i zamiast 800 zł podatku zapłacisz 500 skoro ZUS i tak musisz zapłacić xd

pokaż spoiler No chyba, że jesteś vatowcem i sa inne zasady. Ja znam działanie DG z punktu osoby zwolnionej z vatu

•  

@wojtas_mks:. Nie byłbym pewny odnosnie tego porozumienia. W polityce wszystko zmienia się z dnia na dzień. no metzen to chyba jeden z nornalniejszych osób tam. Chociaż też nie do końca mi się podoba 5o co mówi. Twierdzi że do polityki powinny startowac tylko osoby majetne z własnymi firmami po czym do listy wchodzi jego brat bez firmy i doświadczenia. Ale za niego akurat trzymam mocno kciuki

•  

@Ko_Otu: Przecież jego brat kandydował tylko ze względu na nazwisko. W tych wyborach chyba go nigdzie nie ma.

•  

@wojtas_mks: no wiem wiem ale jestem już wyczulony na hipokryzje osób na stolkach. Co wolno wojewodzie...

•  

@papierowy_ludzik ZUS musisz, ale przez to że go płacisz to płacisz dużo mniej podatku dochodowego. np. będąc na ryczałcie nie płacisz podatku do około 10000zl przychodu.

•  

W 2020 roku składka ZUS dla przedsiębiorcy wyniesie 1445 zł. Tyle kosztować będzie "przyjemność" prowadzenia firmy w Polsce.

@deafpool: Przeciętnie 2410 zł będzie kosztowała składka ZUS dla nie przedsiębiorcy pracującego na etacie. Przedsiębiorcy są tak krzywdzeni składkami ZUS, że każdy kto zarabia trochę więcej niż średnia krajowa i ma możliwość udaje firmę aby mieć tak samo gnębionym przez przedsiębiorcę.

Nie ważne czy zarobisz w miesiącu 500 zł czy będziesz na minusie, albo zarobisz 10 000 000 zł. I tak zapłacisz 1445 zł.
      Ależ jak najbardziej oskładkujmy przedsiębiorców od przychodu na takich samych zasadach jak etat. Niech płacą składkę jako procent przychodów -wszędzie tam gdzie firma nie zatrudnia pracowników i ma charakter usługowy- progamiści, mendedzerowi, lekarze, piloci, adwokaci, notariusze, doradcy finansowi, agenci ubezpieczeniowi, pośrednicy nieruchomosci itp itd. Jak najbardziej dajmy im składki jak etatowcom- uzależnione od zarobków.
      Wiesz czemu tak się nie stanie? Bo za wiele wyszczekanych dupków udaje firmy i blokuje każdą najmniejszą próbę wprowadzenia zmian.
      Lekarz, prgramista, menedżer wielkich spółek, który udaję firmę dla niższego ZUS będzie rozdzierał szaty i płakał, żeby nie wprowadzać składek od przychodów bo nie po to udaje firmę żeby płacić tyle co na etacie. Prasa będzie słuchać tych płaczów menedzęrów i lekarzy z przychodami grubo powyżej 10 tys. zł bo z nimi ma kontakt a nie będzie słuchała szewca, elektryka czy hydraulika z przychodami na poziomie 3-4 tys. zł
      Tak. Najbardziej tym najmniejszym przedsiebiorcą szkodzą krzykacze i oszuści podatkowi udający firmy dla przywilejów podatkowych firm. Drudzy w kolejności są dzbany jak ci z konfederacji z absurdalnymi pomysłami jak uszczęśliwić firmy:)

@wojtas_mks: Weź te swoje genialne pomysły Konfederacji w tyłek sobie wsadź. Już teraz maż gigantyczny arbitraż podatkowy między JDG a UoP. Setki tysięcy ludzi udaje firmy dla niższych podatków a te dzbany z konfederacji chcą pogłębić problem i jeszcze przy okazji rozwalić budżet?
      Powiedz mi dlaczego przeciętny Polak miałby siedzieć na etacie jak może sobie zaoszczędzić kilkaset a nawet kilka tys zł udając firmę. Jaki to wielki papierowy wzrost przedsiębiorczości byśmy mieli. Nawet kasjerka w Biedronce byłaby firmą zewnętrzną świadczącą usługi dla Biedronki.
      Skąd weźmiesz brakujące setki miliardów? A za 30-40 lat ci co uczciwie płacili ZUS przez 45 lat pracy zawodowej dołożą najbiedniejszym przedsiębiorcom którzy mają głodowe emerytury? JUż mieliśmy takie waloryzacje.
      Weźcie te swoje absurdalne pomysły w tyłek wsadźcie. Zero wyobraźni.

GIF

źródło: media.tenor.com (306KB)

•  

nie prawda, realnie ZUS zależy od tego ile zarobisz bo sporo odlicza się od podatku. po odliczeniach koszt to około 800zl.

@Wychwalany: co nieprawda? Ładne #60groszyzawpis ( ͡° ʖ̯ ͡°)
      Za: https://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/oblicz-zysk

źródło: i.snipboard.io

•  

@deafpool: Jak nie zarobisz powyżej połowy minimalnej miesięcznie to nawet nie musisz posiadać działalności, więc nie płacisz zusu.

•  

nie wiem skas te narzekanie. Dzialalnosc sie zaklada wlasnie po to by placic mniejszy ZUS i podatek. Nawet przy tej sumie ZUS wychodzi duzo mniejszy niz na UOP.
      Kolejny #60groszyzawpis, musicie się bardziej postarać z tym waszym spamem.
      Na UoP nie można legalnie być zatrudnionym za 500 zł / mies, a tym bardziej nie da się być na minusie.
      @borjaki:

•  

Jak nie zarobisz powyżej połowy minimalnej miesięcznie to nawet nie musisz posiadać działalności, więc nie płacisz zusu.

@Bubbo: i co z tego, to się w ogóle nie skaluje. Bo jak zaczynasz to wpierw nie zarobisz, a potem już zarobisz jeśli się jednak uda i nagle albo lądujesz na celowniku skarbówki jako przestępca, bo przekroczyłeś ten limit i musisz mieć działalność, a nie miałeś. Albo masz działalność i w ogóle nie możesz do tego limitu dojechać bo cię ZUS morduje nim dasz radę.
      Ewentujalnie jakoś dojedziesz i masz te te 2250 zł przychodu, a po ozusowaniu zostaje Ci 1000 zł. No idealnie na żarcie gruzu, a nie dalszy rozwój firmy.
      Problem tego spierdolonego systemu polega na tym, że nie skaluje się "od dołu". Powinna być kwota wolna od ZUS albo ZUS naliczany procentowo od dochodu. Najlepiej obie te rzeczy równocześnie. Tak aby mały ciułacz co z czymś startuje mógł legalnie założyć działalność i se ją tam dłubać. Rozkręci i zacznie zarabiać coś więcej to zacznie płacić. Nie rozkręci, to kij z nim. Zamknie albo będzie bidował na tych niskich obrotach ale przynajmniej nie będzie siedział w kieszeni państwa na zasiłku.

•  

Skąd weźmiesz brakujące setki miliardów? A za 30-40 lat ci co uczciwie płacili ZUS przez 45 lat pracy zawodowej dołożą najbiedniejszym przedsiębiorcom którzy mają głodowe emerytury? JUż mieliśmy takie waloryzacje.

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Jeśli ZUSu by nie płacili to emerytur by nie mieli. Nie straci na tym nikt. Natomiast dla budżetu znacznie większą katastrofą jest zniesienie "zasady 30-krotności" przez co emerytury w przyszłości dla najbogatszych będą niezwykle wysokie kosztem lekkiego wzrostu dochodów obecnie.

•  

@Wychwalany: wszystko rozumiem, to Ty nie rozumiesz, że to bez znaczenia jakim kosztem jest ZUS "bo 200 zł w te czy w tamte".
      Faktem jest, że przez sztywność ZUS na JDG może to być nawet 100% i więcej procent podatku.
      To jest kompletnie patologiczna sytuacja i obrona jej zakrawa o niedojebanie umysłowe.

•  

@szpongiel niedojebaniem jest nazywanie dochodu 500zl biznesem..

+: boryspo
    •  

@Wychwalany: Wiadomo, bo każdy przedsiębiorcza to bogacz i wyzyskiwacz i nigdy nie przytrafia mu się gorszy okres w firmie, nigdy nie choruje, nigdy nie zwolni mu się spora część zespołu przez co spadną dochody, nigdy nikt go nie okradnie przez co nie ma czym handlować, nigdy nie będzie miał spraw osobistych uniemożliwiających zaangażowanie w firmę przez jakiś czas itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°) To właśnie po to miałby być dobrowolny ZUS, aby ten wstrętny kapitalista nie musiał od razu zamykać firmy.

•  

Jeśli ZUSu by nie płacili to emerytur by nie mieli. Nie straci na tym nikt.
      @wojtas_mks: żartujesz, prawda? Chyba nie kumasz, że z nieistniejących JDG nie płaci się ZUS, a wiele z nich nigdy nie zostanie założonych albo padnie nim przekroczy próg rentowności, właśnie przez obowiązek płacenia sztywnego ZUSu. Także na pewno nikt nie traci na tym, że ludziom, którym zamknięto drogę do własnej działalności w ten sposób, trzeba wypłacać zasiłek. Nie dość, że nic na swoją emeryturę nie odłożą, a na starość i tak ich będziemy utrzymywać, to utrzymujemy ich już teraz i jeszcze nierzadko płacimy koszta leczenia choroby alkoholowej, bo skoro taki ktoś nie jest w stanie na siebie zarobić "temi rencami" przez dobijające go opłaty, to się prędzej rozpije albo zajebie.
      Nikt nie traci xD
      Koszta są ogromne i nie mówię tylko o koszcie alternatywnym w postaci utraconych możliwości (w tym utraconych porzyszłych wpływów z PIT, gdyby dano szansę ludziom jednak urosnąć te swoje biznesiki nim je zatopiono opłatami)

•  

@szpongiel: Chyba pomyliłeś osoby, bo ja popieram ten pomysł i w tym komentarzu odnosiłem się do wypowiedzi przeciwnika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

niedojebaniem jest nazywanie dochodu 500zl biznesem
      @Wychwalany: zatem jesteś niedojebany skoro go tam nazywasz.
      Nie wiem skąd ten kretyński pomysł, że każda jednoosbowa działalność to od razu musi być wielce biznes przez duże "B".

Biznes to się zaczyna od Sp. z o.o. JDG jest po to, a przynajmniej byłaby gdyby nie te zjebane sztywne opłaty w postaci ZUS, aby mieć alternatywę dla etatu i móc zacząć coś swojego. Czasem bo się ma pomysł, czasem bo nie ma pracy, itp.
      Jeśli masz jakiegoś dajmy na to szewca w przsłowiomy pcimiu dolnym, to on może ze swojego zakładu mieć powiedzmy 1500-2000 obrotu miesięcznie i przedziadować ale żyć z tego jeśli ma gdzie mieszkać.
      Dojeb mu 1450 ZUS i musi zwinąć interes, iść na bezrobocie i się zapić.
      Co jest korzystniejsze dla społeczeństwa, utrzymywanie takich ludzi przez ich całe życie na bezrobociu czy martwienie się i ich hipotetyczną emeryturę jak oni teraz nie mają innej opcji zarobku, także na emeryturę też nie odłożą?
      Trzeba przyjąć do wiadomości, że celem JDG nie zawsze jest wzrost do bycia wielce-biznesem. Niektóre z nich nigdy nie urosną i to nie jest nic złego. Albo inaczej, to jest mniej szkodliwe niż kopanie leżącego.
      Dodatkowo dla tych co jednak mają plan urosnąć sztywny ZUS również jest szkodliwy, gdyż więcej takich działalności padnie nim urośnie z racji tego braku skalowania od dołu, o którym już pisałem. Przecież to jest regresja podatkowa. Biedny płaci dużo, bogaty mało. Kompletnie kontr-efektywny skutek działania systemu podatkowego. Szkodliwy pod każdym względem, dla obywateli, dla państwa, dla gospodarki, dla budżetu, dla systemu emerytalnego dla kurwa wszystkich. Jednak wciąż pełno takich dzbano-wpisów jak twój, które bronią tej patologii. Skąd wy się kurwa bierzecie?

•  

@szpongiel mnie te grosze na ZUS nie martwią. powodzenia w walce z systemem.

•  

Chyba pomyliłeś osoby, bo ja popieram ten pomysł i w tym komentarzu odnosiłem się do wypowiedzi przeciwnika

@wojtas_mks: nie osoby tylko treść źle zakumałem.

Jeśli ZUSu by nie płacili to emerytur by nie mieli. Nie straci na tym nikt.
      Odczytałem to zdanię jako obronę sztywnego ZUSu na zasadzie, że lepiej żeby zmuszać JDG do płacenia nawet jeśli nie mają z czego, bo inaczej - wielce straszna rzecz - kiedyś tam ludzie je prowadzący nie będą mieli emerytur.
      Sorry ale sam przyznasz, że takie postawienie sprawy jako argumentu za obecną patologią nie jest rzadkie.

•  

mnie te grosze na ZUS nie martwią. powodzenia w walce z systemem
      @Wychwalany: przepraszam, nie chcę obrażać ale to jest typowa polaczkowatość, mnie jest ok to reszta chuj. Przez to jest zjebany system i będzie nadal. Spoko, ja od lat jestem #zagranico, gdzie kwota wolna od "ZUS" wynosi ok £8000 rocznie, a po jej przekroczeniu opłata rośnie powoli rozsnąć. Tzn. system skaluje się od dołu i system podatkowy faktycznie jest progresywny.
      W Polsce nie tylko w przypadku JDG system podatkowy jest patologiczny - choć tu najbardziej - ale na etacie również. 40% klin podatkowy już od pensji minimalnej to jest jakiś nieśmieszny żart.
      No ale dzięki takiemu celowemu trzymaniu ludzie w biedzie populiści typu PiS co to "bynajmniej na bombelki dajo" jeszcze długo nie będą się musieli obawiać utraty stołków. Pozdro i z farszem.

+: veranoo
    •  

@szpongiel być moze, ale wole swoj czas sporzytkowac inaczej.

•  

@Wychwalany: rozumiem, zatem czemu nie zachowasz tego dla siebie tylko bronisz słusznie krytykowanej przez OPa patologii?
      Nawet więcej czasu byś zaszczędził ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@szpongiel nie bronie, uswiadamiam ze realny koszt zus jest nizszy niz 1500

•  

@Wychwalany: to są szczegóły, a wydźwięk twojej wypowiedzi jest taki, że "OP nie ma racji", a generalnie plująć na ten system ma rację. Czy to jest 1450 czy 800, gdyż nie powinno się zmuszać do płacenia czegokolwiek gdy ktoś nie ma (jeszcze) z czego zapłacić. Nawet już nie chodzi o jakąś umowną sprawiedliwość ale zwyczajnie czysty pragmatyzm. Dławienie inicjatywy i przedsiębiorczości obywateli jest szkodliwe dla państwa, w tym dla wpływów do budżetu.

•  

@szpongiel dla mini biznesu czy dla poczatkujacych jest to problem i tego nie neguje. Ale cos tam poprawli, marne 1000zl bez DG i kolejne ulgi na zus

•  

@Wychwalany: ano jest problem, dlatego hatfu!, bo ile już lat ta patologia istnieje i nikt tego nie reforumuje w jakiś sensowny sposób...
      Tylko dalsze komplikowanie systemu zamiast go uprościć (np. dać kwotę wolną albo %).
      Niby "zrobili lepiej", a w praktyce tylko trudniej się połapać, a urzędnik ma więcej haków żeby się dojebać i zatapiać plankton małych działalności.

•  

@szpongiel: nie bede z Toba dyskutowal bo nie masz pojecia o czym piszesz. Firma ktora ma dochod 500 zl miesiecznie nie lapie sie na duzy ZUS. Jesli nie wiesz o takich elementarnych kwestiach to wroc na lekcje ekonomii w swoim gimnazjum. tu masz wszystko napisane https://www.prawo.pl/kadry/maly-zus-dla-drobnych-przedsiebiorcow-od-1-stycznia-2019,349603.html ale skad masz o tym wiedziec skoro jedynymi pieniedzmi ktorymi obracasz to te z Monopoly

•  

@borjaki: w PL działalności nie prowadzę odkąd wyjechałem #zagranico to nie śledzę szczegółowo zmian w systemie podatkoym. Może i jest to jakiś krok w lepszym kierunku jednak minimalna opłata nadal jest sztywna tylko mniejsza. No i po kiego grzyba to musi być takie skomplikowane jak mogliby zwyczajnie dać liniową progresję składek i elo.

•  

@szpongiel Bo by to zabilo mały biznes. A op, który dziś pluje na sztywny ZUS, plułby na progresywny zaraz po tym jak wyciągnąłby z działalności coś powyzej progu. Nie trzeba do tego dużej wyobrazni.

•  

@majlo-majloo: co by zabiło, progresja? Regresja za to nie stymuluje mały biznes. Logiczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli opłaty są wysokie w stosunku do dochodu to na każdy system podatkowy niezależnie od typu należy w takim przypadku pluć. Tutaj dobrym przykładem jest polski etat, gdzie klin wynosi 40% już od pensji minimalnej. Nie ma takiej ilości flegmy na świecie, która by starczyła aby dostatecznie to opluć.
      Gdyby progresja była w sensownych stawkach i progach to nie byłoby powodu do plucia.

•  

@szpongiel Tak, logiczne. Dziś w Polsce mały biznes na tle Europy jest opodatkowany dość preferencyjne, dlatego jest tak popularny. Przez 6 miesięcy nie ma zusu, później jest obniżony. Do tego dochodzi liniowy podatek. Te dwie rzeczy dostaje się za cenę praktycznej rezygnacji z emerytury i ochrony przez prawo pracy. Poprawić ten system można poprzez umożliwienie zrezygnowania ze składki emerytalnej a nie dokładnie progresji czyli defakto zwiększenie obciążenia podatkowego dla większości.
      Co do opodatkowania pracy, zgadzam się z Tobą.

•  

@majlo-majloo: jest preferencyjny dla kogoś kto nie startuje od zera i ma już konkretne obroty albo klienta. Np. dla kontraktorów. Ale nie jest preferencyjny dla tych co naprawdę chcieliby coś zacząć od zera ani dla tych, którzy po prostu by chcieli nie być na bezrobociu ale kokosów na JDG nie będą zbijać.

Podam choćby swój przykład. Lecę na kontraktach w UK i mam własną działalność. Faktycznie przy moich obrotach w Polsce płaciłbym mniejsze podatki, szczególnie dzięki liniowemu dochodowemu. Nie mniej jednak ostatnio przez już pięć miesięcy nie wystawiłem żadnej faktury ze względów zdrowotnych (po prostu nie pracowałem). W Polsce musiałbym nadal płacić wysoki ZUS "za darmo", szczególnie że przychód za pierwszy kwartał nie pozwoliłby mi się zakwalifikować nawet do preferencyjnych, niższych stawek. Niby jest zawieszenie działalności ale to kolejne pierdolenie się urzędasami chuj wie po co. Miałem inne rzeczy na głowie, gdy leżałem w szpitalu i bardzo się cieszę, że nie musiałem jeszcze jebać się z jakąś biurokracją. A teraz gdy złapię kolejny kontrakt to zwyczajnie wystawię kolejną fakturę, bez żadnego kombinowania i płacenia żadnego "abonamentu" za prowadzenie działalności w miesiącach gdy jej de facto nie prowadziłem choć formalnie była aktywna.

•  

@szpongiel Przez pierwsze 2 lata jest preferencyjny dla zaczynających działalność. Fakt, system nie sprawdza się, jeżeli ktoś planuję na działalności ciułać małe kwoty i nie rozwijać się - nic nie jest idealne, takich przypadków jest też raczej mniejszość. Aby zrobić go bardziej preferencyjnym należy umożliwić rezygnacje ze składki emerytalnej a nie wprowadzać progresje.
      Zawieszenie działalności to kilka minut w CEIDG - wyolbrzymiasz problem.

•  

@majlo-majloo: wszystko nie jest problemem, no chyba, że akurat leżysz pod kroplówką na chemioterapii...

Generalnie nie rozumiem po co robić system, który wymaga dodatkowych zabiegów biurokratycznych gdy można go zaplanować tak aby działał sprawnie bez nich.

Rezygnacja ze składki emerytalnej podoba mi się nawet bardziej ale w praktyce nie do przepchnięcia. Niestety system emerytalny działa obecnie na zasadzie piramidy finansowej i o ile ktoś nie przeprowadzi jakiejś rewolucji to tej kuli u nogi się tak łatwo nie pozbędziemy.

•  

@szpongiel Twój przypadek to ekstremum nie norma. Normą jest to, że działalność można zawiesić bez problemu w kilka minut. Aktualny system jest dla większości do przyjecia. Oczywiście mógłby być lepszy, ale jak zauważyłeś, raczej sie to nie stanie. Wprowadzenie progresji, która proponujesz Ty i kilku innych poprawiłoby trochę sytuację tych, którzy ciułaja na granicy opłacalności za cenę pogorszenia i to znacznego sytuacji większości.

•  

@majlo-majloo: ciężko polemizować z takim postawieniem sprawy. Uważam, że regresywny system podatkowy to najgorsze z możliwych rozwiązań niezależnie od tego "ilu na tym zyskuje, a ilu traci".
      Może nie być progresji ale absolutne minimum normalności to liniowość: nie zarabiasz - nie płacisz. Plus ewentualnie sensowna kwota wolna.

•  

@deafpool: państwo powinno promować i nagradzać pracujących, a nie wspierać patologię. Pracujesz - dostajesz ulgi > oszczędzasz. Im więcej pracujesz, tym więcej masz ulg. Wszyscy z profitem, PKB wzrasta.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: to może niech etatowcy też sami opłacają wszystkie podatki. Muszę zwiększyła by się świadomość. Wiadomo prywaciarz to złodziej bo se wszystko poodlicza. Może nich ludzie też walczą że mogą sobie odliczyc rzeczy jako swój koszt.

•  

I tak zapłacisz 1445 zł.

@deafpool: minimum. Możesz więcej przecież.

•  

@deafpool: a przepraszam minimalna będzie wynosiła 2600, więc składki ZUS też deczko wzrosną xDDD

+: kt99