Wpis z mikrobloga

@wrzesien: już nie ma pod co iść. Z pustego i Salomon nie naleje, teraz dwóch bardziej ogarniętych w RPPie wnioskowalo o podwyżkę, aby mieć pole manewru, ale nie wyszło. Ogólnie @RafonRafonEssa: rypna, ale jeszcze widzę dwa, trzy lata spokoju. Do 2023 deweloperzy będą liczyć siano, za to w 2032, cóż, podacie mi popcorn.
@Soveliss: głównym argumentem tych członków jest inflacja, a jeżeli śmiesz nazywać kogoś "bardziej ogarniętym", kto chce szoki podażowe kompensować za pomoca stóp procentowych, to jest nieudolna polityka RPP z lat 2000. Deweloperzy o których wspominasz już zmniejszaja tempo budowy nowych mieszkań, aby trzymać wzrost cen w ryzach, a wnioskowanie na bazie 2-3 lata, kiedy 2021 rok jest największa niewiadoma w Polskiej gospodarce, to odgrywanie roli Jackowskiego, szacujac prawdopodobieństwo.
@Zahion: Co do pierwszej części to trochę śmiechłem - czepiłeś się pola manewru - może i słusznie, ale może też źle to ująłem - to oczywiste, że chodzi o inflację, że ja jestem po stronie ograniczenia koniunktury (jestem przeciwnikiem pustego wzrostu i wzrostu za wszelką cenę), inflacji i ścięcia M'ki wraz z tanim kredytem, no nic, pole manewru jest opcją, ale u nas już została wykorzystana jakiś czas temu (ot, czasy
@Soveliss: a może w poprzednim kwartale była dziura ? Oczywiście, że chodzi mi o r/r, a dokładniej lipiec do lipca, gdzie mamy spadek na poziomie kilku pp. (nie wnikam w to już jaki). Sęk w tym, że w perspektywie 2021 będziemy mieć do czynienia z wytłumieniem stymulatorów socjalnych oraz z opóźnionym bodzćem spowolnienia gospodarczego u Niemiec, który w Nas wjedzie, stad jest to obecnie największy znak zapytania w analizowanym okresie.
@Soveliss: a jeszcze sobie pozwole wrócić, powiedz mi proszę, ile według Ciebie, tak z ciekawości, trwa wdrożenie efektów stóp procentowych ? 2/3 kwartały ? Jak to się zejdzie z wytłumianiem inflacji bazowej ze względu na efekt bazy programów socjalnych ? Pole manewru brzmi dobrze, ale nie słyszałem nigdy o takim absurdzie, żeby najpierw sobie doje###, żeby za rok pociagnać wajchę w druga stronę i gołębić.