•  

  Ciekawostka.
  Jakiś czas temu na mikroblogu mirek pytał o pomoc w sprowadzeniu z USA celownika optycznego, ktory był produktem objętym przepisami amerykańskimi przepisami ITAR - czyli Regulacji Międzynarodowego Obrotu Bronią. Broń palna to tylko niewielki wycinek tych regulacji, ktore mają przeciwdzaiłac transferowi technologii obronnych poza USA. Rygory tych regulacji obejmują nie tylko broń i amunicję, ale również podzespoły, które w rozumieniu potocznym, oraz prawnym - np. w krajach takich jak Polska - nie stanowią istotnych części broni palnej, a nawet nie muszą być przystosowane do montażu na niej. Dla przykładu Amerykańska firma ATN oferuje szeroką gamę optyki dla wojskowych i cywilnych użytkowników, w tym celowniki optyczne wyposażone w kamerę i dalmierz i udostępnia wraz z nimi aplikacje do streamowania obrazu z celownika.
  https://www.atncorp.com/
  Jednym z takich programów jest aplikacja Obsidian 4.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atn.obsidian4K&hl=pl
  Produkty firmy ATN do których się jej używa są objęte sankcjami ITAR i, co do zasady, zakazem eksportu.
  Jak podaje Forbes, Amerykański Departament Sprawiedliwości, w związku ze śledztwem w sprawie nielegalnego wywozu produktów ATN z kraju, wniósł o wydanie nakazu sądowego zmuszającego Apple i Google do wydania danych wszystkich krajowych i zagranicznych kont na które pobrano aplikację, obojętnie czy ich użytkownicy wykorzystywali ją następnie do obsługi celownika ATN, czy też nie.
  https://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2019/09/06/exclusive-feds-demand-apple-and-google-hand-over-names-of-10000-users-of-a-gun-scope-app/#4ed0fe572423

  Oczywiście Amerykanów najbardziej oburza fakt, że ich federales chcą poznać również dane krajowych użytkowników tej aplikacji, czyli ludzi dorozumianie mających prawo kupować urządzenia ATN. Ale, jeżeli DOJ rzeczywiście chodzi o ulatwienie sobie śledztwa w sprawie przemytu, to można sobie także wyobrazić, że do zagranicznego anona, który miał kaprys pobrać tę apkę, może zapukać miejscowa policja, żeby w ramach pomocy prawnej go przesłuchać na okoliczność, po co mu to było i czy posiada produkt ATN, a jeżeli tak, to skąd go wziął.

  Także tego, uważajcie co zamawiacie ze Stanów, uważajcie co pobieracie z amerykańskich appstore-ów, uważajcie też, na jakie dane zakładacie w nich konta. Szczególnie jak się komuś rzeczywiście udało ściągnąć coś ciekawego np. przez Kanadę. Analogowy celownik optyczny może i jest staromodny, ale na was nie nakabluje. A najbardziej godne zaufania są przyrządy mechaniczne, one nigdy was nie zdradzą.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #bron #usa #szpiegostwo #wolnyrynek