Wpis z mikrobloga

TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 9 n.e. – prawdopodobnie tego dnia rozpoczęła się trwająca dwa dni (9-11 września) bitwa w lesie Teutoburskim. Władca Cherusków – Arminiusz – pokonał w starciu trzy rzymskie legiony. W czasie trwających 3 dni i 2 noce walk poległy wszystkie 3 rzymskie legiony i wszelkie inne oddziały. Razem zginęło prawdopodobnie od 20.000 do 25.000 żołnierzy wraz z najwyższym dowództwem. Poległ m.in. primipilus XVIII legionu – Maniusz (Marek) Celiusz. Innym znowu wyłupiano oczy i obcinano ręce. Najlepszy los spotykał tych wziętych do niewoli, którzy musieli od teraz wieść nędzne życie sługi barbarzyńcy. Tylko nielicznym udało się wymknąć z pułapki i dotrzeć nad Ren. Po stronie armii Arminiusza było około 7000 ofiar. Klęska w Lesie Teutoburskim była straszliwym ciosem dla samego cesarza. Armia na jakiś czas była zredukowana do 25 legionów, a numerów XVII, XVIII i XIX nigdy później nie użyto. Tyberiusz został natychmiast wysłany nad Ren, a wszelkie dostępne wojska z innych prowincji miały wzmocnić jego siły. Wkrótce w prowincjach Dolnej i Górnej Germanii wzdłuż zachodniego brzegu rzeki znajdowało się osiem legionów i co najmniej tyle samo wojsk pomocniczych. Takie przygotowywania wynikały głównie z obawy przed wielką inwazją germańską. Atak jednak nie nastąpił. Na wieść o klęsce Warusa, Oktawian August miał zawołać: „Kwinktyliuszu Warusie, oddaj legiony!” (Quinctili Vare, legiones redde!).

https://www.imperiumromanum.edu.pl/tego-dnia-w-rzymie/#9-9

#liganauki #antycznyrzym #imperiumromanum #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #rzym #ciekawostki #venividivici
IMPERIUMROMANUM - TEGO DNIA W RZYMIE

Tego dnia, 9 n.e. – prawdopodobnie tego dnia ...

źródło: comment_HqXtniKz00TTEB1FSoaCQ5mDmTOF23Dn.jpg

Pobierz
  • 25
@R_e_x_R-1-5-9:

Warto wspomnieć, że Rzymianie już nigdy nie prowadzili ofensyw, mających na celu podporządkowanie sobie Germanów za Renem, przerażająca porażka


Jest to mit. Nie wyprawiono się (wyprawiano jak był sensowny cel, niżej info - Germanik) na wielką skalę do Germanii , ponieważ nie było tam tak stałego osadnictwa jak w Galii i nie było nic wartościowego. Ot koszty przewyższały zyski. Rzym wyprawiał się za reński limes w ramach wypraw karnych, gdy
@Camilli przecież nie zanegowałem wypadów karnych, napisałem tylko o wypadach mających na na celu podporządkowanie sobie Germanów. Poza tym nie wiem jaki to ma związek z Dacją. Swoją drogą o przyłączeniu Szwabii nie wiedziałem, dzięki.