•  

  Wlasnie chyba na wlasnej skorze odczulem problem ze sluzba zdrowia. Szukam internisty, przeziebienie.
  8:30
  Dzwonie do przychodni w ktorej jestem zapisany - nie ma zadnego terminu na dzisiaj.
  Dzwonie do Medicover - jedyna wolna wizyta dzisiaj sposrod trzech przychodni w miescie.

  #zalesie #sluzbazdrowia #bekazpisu #medycyna

  •  

   @Piz-dur: Zawsze z przeziębieniem latasz do lekarza?

  •  

   @Piz-dur: Sezon sie rozpoczyna a ty chcesz interniste na dzisiaj. Przy medicover to powinieneś sie i tak cieszyć, że znaleźli Ci na dzis. Ostatnio jak chciałem to albo posłychaj sobie co o przeziębieniach mówia na infolinii, albo przyjdz za tydzień.

  •  

   @Logan00: Nie zawsze, ale jak się czuję taka fatalnie, jak dzisiaj to tak. Poza tym L4 chce chociaz na jeden dzien, bo nie pojde dzisiaj do pracy.

  •  

   @mccloud: Nigdy nie mialem takiej sytuacji wczesniej. Niepokoi mnie to.

  •  

   @Piz-dur: niestety ale tak to wygląda w sezonie chorobowym. Jak byłam bardzo chora, to zanim dostałam się do lekarza, zdążyłam już prawie wyzdrowieć (okazało się, że to wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych czy coś takiego). A na zajęcia i tak musiałam chodzi bo nie wiedziałam, czy mi wystawi zwolnienie do tyłu.

  •  

   @Piz-dur: hmmm.. witamy w Polsce ;) Czas juz zostać "ekspertem" z medycyny, żeby podstawowe choroby wyleczyć samemu. A L4 - no w tej chwili to urlop na żądanie. :)

  •  

   @Ubikwityna: @mccloud: Nie wydaje mi się, że to powinno tak wyglądać :/

  •  

   @Piz-dur: to normalne. wszedzie tak jest. ja ostatnio bylam jako pierwsza w kolejce rano osobiście i juz nie bylo terminow do zadnego lekarza POZ na ten dzień. możesz usiasc pod gabinetem i liczyc, ze ktoś nie przyjdzie albo na koniec dnia iść do lekarza jak już wszystkich przyjmie i spytać, czy nie przyjmie też ciebie, bo masz nagły przypadek. możesz też po 19 iść do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej i argumentować wizytę nagłym pogorszeniem stanu zdrowia. tymczasem pij dużo płynów. przy okazji coś powklejam.

   https://www.mp.pl/materialy-dla-pacjenta/article/61668
   Leczenie przeziębienia

   Dostępne leki nie skracają istotnie choroby, a jedynie łagodzą jej objawy. Ważne jest postępowanie ogólne.
   Zalecenia dla przeziębionych

   odpoczynek, leżenie w łóżku, w razie potrzeby zwolnienie z pracy/szkoły
   picie odpowiedniej ilości płynów (szczególnie jeżeli przeziębieniu towarzyszy gorączka), np. wody mineralnej niegazowanej albo herbaty; nie powinno się pić napojów gazowanych
   doraźne zmniejszenie objawów można uzyskać dzięki inhalacjom ciepłego, nawilżonego powietrza.

   Zapobieganie

   Nie ma pewnych dowodów na to, że zmarznięcie lub ekspozycja na zimno zwiększają ryzyko przeziębienia.

   W niektórych badaniach wykazano jednak, że np. wychłodzenie nóg zwiększa ryzyko zachorowania na przeziębienie. Na podstawie dostępnych danych trudno jednak ocenić w sposób wiarygodny, czy faktycznie zwiększa to ryzyko choroby. Na pewno do zachorowania oprócz zmarznięcia konieczne jest zakażenie.

   Większość preparatów „poprawiających odporność” nie wpływa istotnie na ryzyko przeziębienia. Dane naukowe wskazują jedynie na możliwość korzystnego działania niektórych preparatów zwierających jeżówkę (Echinacea) lub czosnek. Regularne przyjmowanie witaminy C zmniejsza ryzyko przeziębienia prawdopodobnie tylko wśród bardzo intensywnie ćwiczących osób (np. maratończyków).
   Co pomaga zapobiegać przeziębieniu?

   Regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu (trening na poziomie wyczynowym może zwiększać ryzyko przeziębienia), a w okresie jesienno-zimowym noszenie odzieży zapewniającej komfort termiczny.
   W okresach zwiększonej zapadalności należy unikać zatłoczonych miejsc, przebywając w pracy i w miejscach publicznych (np. w tramwaju, w bibliotece lub sklepie) nie należy dotykać rękami nosa lub oczu.
   Unikanie bliskiego kontaktu z przeziębionymi osobami.
   Częste i długie mycie rąk mydłem (15–30 sekund).
   Stosowanie środków odkażających na bazie alkoholu.


   Osoby przeziębione najbardziej zakażają w czasie, kiedy zaczynają pojawiać się u nich objawy choroby.

   +: Piz-dur
  •  

   @Piz-dur ja kiedyś z anginą dzwoniłam od 7.55 (rejestracja od 8), ciągle zajęte. Dodzwoniłam się o 8.05 to juz nie bylo terminu. Pytam, czy mogę na jutro się zapisać bo goraczka, angina itd. Nie mogę bo do internisty nie zapisują wprzód. Mam sobie dzwonić jutro rano. A jak jutro sie nie uda to sorry, taki mamy klimat.

   +: Piz-dur
  •  

   @krave: Wspolczuje, sam mialem angine i to w sobote mnie dopadla tak, ze w niedziele musialem jechac na swiateczna opieke, gdzie czekalem (zdychalem) 4h. Dodatkowo, wszystko aie dzialo w zime :/ Nikomu tego nie życzę.
   U nas w przychodni mozna sie zapisac na 2, 3 dni wprzod. Ale niestety nie da sie dostac do lekarza w naglej sytuacji ;]

  •  

   @Piz-dur: no wlasnie wg mnie to jest mega chujoza z tym l4. W NL masz tak ze lekarzni tak ci nir pomozr z niczym wiec nawet sie jie fatygujesz do niego, bo tylko umie paracetamol wypisac. Dzwonisz do pracodawcy zes choryjestem i sie zle czujesz ibidziesz robic czosnek z mlekiem i miodem
   Jak sie polepszy to wracasz do pracy. L4 nir istnieje jako takie. Jeali pracodawca jest zmartwiony za bardzo moze wyslac lekarza ci do domu zeby sprawdzic czy fakyycznie chorujesz. W poprzedniej firmie mialem okres 2 tyg po ktorych pracodawca sie dopytywal co i jak.

  •  

   @Piz-dur: i jak tam, coś się udało?

  •  

   @Prozdrowotny: Nie no tak, medicover się udało ;) Dzięki za troskę ;D

  •  

   @Piz-dur: nie jest ci wstyd? Myślisz że damy się nabrać na takiego fejkniusa? W TVPiS mówili że maleją kolejki a Ty jak na złość nie chcesz umrzeć żeby partia była prawdziwsza?

   +: Piz-dur
  •  

   @widmo82: Powiem Ci szczerze, ze nie est mi do smiechu :P ja to jeszcze ja, ale jakby mi dzieciak pochorowal :o