•  

Po sobotniej konwencji wpis nadszedł czas na przemyślenia
    i skonfrontować się z wpisem po wyborach

https://www.wykop.pl/wpis/41602775/moja-mama-miala-racje-ze-pis-wygra-twierdzila-ze-w/

PIS wiedział gzie uderzyć i jak widać zaczął od najbardziej wrażliwej kwestii czyli problemów niskich zarobków
    wśród najmniej zarabiających, która no nie pozwala na godne życie w kraju. Na poziom cen i najmu jest tak o 700-800zł za niska
    by żyło się jak na poziomie niemieckiej minimalnej.

Oczywiste jest dla mnie że taki skok by z2250zł brutto w 2019 skoczyło do 4000zł brutto w 2023/2024
    rozumiałbym do 2030 wynosiła te 4000 ale tak jak planują to za wysoko i szybko.
    Generalnie jestem za tym by minimalna wynosiła 46-48% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej czyli obecnie jest koło 47%. Po takiej podwyżce może być z 65% - 70 w 2023-2024. Sprawi że będzie to dusiła przedsiębiorczość jak i chęć inwestorów do inwestowania.

Z drugiej strony udział płac w gospodarce narodowej
    jest około 10pkT % niższy niż w Niemczech UK itp
    https://finanse.rankomat.pl/wp-content/uploads/2019/02/Udzia%C5%82-p%C5%82ac-w-PKB-w-2017-roku_v1.png
    https://finanse.rankomat.pl/wp-content/uploads/2019/02/%C5%9Arednie-miesi%C4%99czne-pensje-w-Unii-Europejskiej-w-2017-roku_v1.png

Kolejną kwestią jest demografia i deficyt potencjalnych pracowników co już widać na szczęście
    pracodawcy w Polsce niestety są to janusze, nadal tęsknią za czasami gdzie było 100 osób na jedną miejsce
    i wymagali 2 języków 5 lat doświadczenie na stanowisko biurowe za 1200zł umowa o dzieło. Sprawy jak urlopy i płacone nadgodziny to kaprys pracownika. Sam wiem jak to było i mam nadzieje że nie wróci.

Wracam do sedna problemu mój wujek i ciotka PISowiec już podczas rządów PIS kręcili nosem dlaczego Kaczyński
    nie weźmie się za niskie płace skoro może wszytko. No jak widać nadejdzie ten dzień.
    Sam wujka szkaluje ale jednocześnie trochę rozumiem, pracował większość czasu na budowach u Janusza
    gdzie z nadgodzinami zarabiał max 2500-3000zł a na umowie minimalna lub pół etatu. Nie dostał 500+ bo córki były od dawna dorosłe. Jednak chyba na niższym wieku emerytalnym in wyższej płacy minimalnej najbardziej mu zależy i respektowaniu praw pracowniczych.

Możecie napisać mógł się wyprowadzić, przekwalifikować na spawacza/programiste ale
    jak nauczyć 55latka nowego zawodu i by wyjechał z prowincji gdzie ma dom do np Wrocławia gdzie za wynajem odpowiednika jego domu płacił by 3000zł. Oraz innych osób w wieku 25-40lat którzy nie mają takich umiejętności jak i gdzie się przeprowadzić.
    W warszawie kawalerka kosztuje koło 2300zł więc jest za drogo

Wiele w tej kwestii SLD, PO-PSL i PIS nic nie zrobiło
    i doprowadziło do wyhodowania takiej sporej grupy ludzi, której się nie udało i zagłosują na takich którzy dajom

Wygrana i samodzielne rządy PIS jest wg mnie w 98% pewna
    kryzys przyjdzie tak czy siak ale PIS zdąży wiele zniszczyć i zabetonować scenę polityczną

Pytanie do was jakie recepty były by odpowiednie
    by uświadomić taką wielką rzeszę ludzi, która słabo radzi sobie na rynku pracy i stanowi nawet 65% społeczeństwa i ona chętnie pójdzie na wybory. Są to działania długotrwałe które widoczne efekty dadzą za min parę lat

opcja 1)
    Budownictwo tanich mieszkań na wynajem (Wawa czynsz za 40m 800-900zł, Wrocław 700-800 w innych podobnie tak by wielu mogło się wyprowadzić do sexy miast)

opcja 2)
    Szczegółowa kontrola pracodawców, wyważony wzrost płac tak by minimalna nie przekroczyła 49% średniego wynagrodzenia i zwiększenie udziału płac w gospodarce, elastyczny godziny dla tego kogo chce (nie śmieciówki)

opcja 3)
    Edukacja ekonomiczna społeczeństwa, programy tv WOS i Przedsiębiorczość 3h tygodniowo kosztem religii i więcej angielskiego prowadzony przez native speakerów)

opcja 4)
    (wyższy wzrost płacy minimalnej ale obniżenie obciążeń dla pracodawców, 500+ dla każdego ale w formie więcej netto)

opcja 5)
    Reforma urzędów pracy, szkolenia i staże z prawdziwego zdarzenia, ścisła współpraca z przedsiębiorcami, pomóc w szukaniu mieszkania w dużym mieście)

opcja 6)
    Socjalizm i rozdawnictwo i podwyżki wg PISu

opcja 7)
    opcja 1 + opcja 2

opcja 8)
    opcja 1 + opcja 3

opcja 9)

opcja 2 + opcja 3 +opcja 4 + opcja 5

opcja 10)
    opcja 1 + opcja 2 + opcja3 + opcja4 i inne

więcej opcji nie mogę wrzucić
    więc możecie napisać w komentarzu

Zapraszam do dyskusji

#polska #konfederacja #neuropa #4konserwy #konfederacja #ekonomia #500plus #pis #dobrazmiana
    #socjalizm #januszebiznesu #polityka #pyatnie #ankieta #warszawa #wroclaw #mieszkanie

źródło: Beztytułu.png

Jak rozwiązać probleem takiej rzeszy ludzi jak mój wujek?

• 1 głos (2.56%)
      opcja 1
    • 1 głos (2.56%)
      opcja 2
    • 6 głosów (15.38%)
      opcja 3
    • 2 głosy (5.13%)
      opjcja 4
    • 4 głosy (10.26%)
      opcja 5
    • 5 głosów (12.82%)
      opcja 6
    • 2 głosy (5.13%)
      opjcja 7
    • 4 głosy (10.26%)
      opcja 8
    • 12 głosów (30.77%)
      opcja 9
    • 2 głosy (5.13%)
      opcja 10
    •  

@Lukardio: Według mnie już się tego cofnąć nie da. Nie teraz, kiedy PiS zrobił z TVP tubę propagandową, i uderzył w uśpiony w polaczkach turbo katolicyzm, nacjonalizm i inne pierdoły. Ja rozwiązania nie widzę, choć może jakieś jest

•  

@elrokforo: 3,5 inflacja jest to i stawki wyższe

•  

@DizzyEgg: w latach 80 tych tez mysleli że komunia będzie na zawsze
      pamiętaj że ona nie upadła bo ludzie chcieli demokracji tylko że ona zbankrutowała
      Polacy sa coraz mniej religijny, kościół na sojuszu z PiSem będzie tracić w duszyczkach
      jednak nawet po tym kryzysie spora będzie grupa ludzi jak mój wujek że czasy Kaczyńskiego będą wspominali jak Gierka, że było fajnie i bogato

@Harmideron: komentować się twoich postów nie da
      @elrokforo:

•  

@Lukardio: oczywiscie ze to jest bzdura. Morawiecki mnostwo gada i wiekszosc jest na pozytek wyborczy. Nie ma takiej opcji zeby minimalna zrownac praktycznie z dzisiejsza srednia.

To dokladnie ten sam problem co z mieszkaniami+. Po prstu tego nie da sie zrobic w takim czasie, ale glupi lud to kupi

•  

Możecie napisać mógł się wyprowadzić, przekwalifikować na spawacza/programiste ale
      jak nauczyć 55latka nowego zawodu i by wyjechał z prowincji gdzie ma dom do np Wrocławia gdzie za wynajem odpowiednika jego domu płacił by 3000zł.

@Lukardio: zapomniałeś jeszcze napisać o automstyce która zabije z 50% miejsc prą y, za jakieś 5 do 10 lat. Będzie cudnie ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@MassFett: z automatyką to cieżko powiedzieć czy będzie taka szybka automatyzacja szczerze wątpię by tak silnie
      ale z drugiej strony demografia wejdzie w kolejną fazę i pracowników zacznie brakować w milionach

•  

@Lukardio: Udział płac w gospodarce jest jednym z najbardziej bezsensownie wykorzystywanych wskaźników w Polsce. Dlaczego? Bo w Polsce popularne jest samozatrudnienie, które się nie liczy do niego. ZAWSZE ten wskaźnik będzie niski czego nie zrobisz póki samozatrudnienie będzie powszechne.

Co do czynszów i cen mieszkań to zwiększenie płac guzik da bo mieszkania mają to do siebie, że ich ceny kształtują się jako stosunek do zarobków w danym miejscu. ludzie zaczną mieć więcej pieniędzy co zwiększy popyt, a przy ściśle ograniczonej podaży jaka jest na rynku mieszkań dojdzie do tego, że ceny pójdą w górę. Ba może dojść do podwyższenia relatywnych cen mieszkań ponieważ koszty budowy polecą do góry co do czasu unormowania się rynku zatrzyma budowę nowych mieszkań co w dłuższym terminie ceny jeszcze bardziej podwyższy.

@Lukardio: Na Węgrzech podwyższono płacę minimalną do 58% i skończyło się to zwolnieniem 10% osób wśród najgorzej zarabiających. U nas PiS chce poszybować do jeszcze wyższych poziomów. Zwolnienia będą jak najbardziej i to nie przez automatyzacje, bo to, że płaca minimalna zwiększa automatyzacje to mit. Zwiększenie płacy minimalnej wręcz opóźnia ten proces ponieważ wpływa negatywnie na wzrost inwestycji.

•  

@Herubin: jeśli chodzi o mieszkanie jestem za tym by rosla podaż czyli (budowa wielu mieszkań w dobrych lokalizacjach uwolnienie terenów niezabudowanych po PKP lub zabudowanie wyrw w zabudowie) Przyjmuje do wiadomości że pensja tak czy siak będzie rosła. A przez wysokie ceny mieszkań mamy rozlewające się przedmieścia na duża skalę, która także jest niekorzystna dla miasta.

Nie ma co sie oszukiwać ze ceny najmu sa w naszym kraju o wiele mniej korzystne niz na zachodzie europy i to tamuje migracje wewnętrzną

@Herubin: też tu jest wina PIPu który jest niedofinansowany i słabo bierze że sie za fikcyjne samozatrudnienie, jest z tym lepiej ale nadal za wysoki poziom.

Powtarzałem że sam jestem za tym by pensja minimalna wynosiła 46-48% średniej płacy

•  

Udział płac w gospodarce jest jednym z najbardziej bezsensownie wykorzystywanych wskaźników w Polsce. Dlaczego? Bo w Polsce popularne jest samozatrudnienie, które się nie liczy do niego. ZAWSZE ten wskaźnik będzie niski czego nie zrobisz póki samozatrudnienie będzie powszechne.

@Herubin: Nigdy tak o tym nie myślałem. Dlatego lubię zerkać na twoje komentarze, człowiek zawsze się czegoś dowie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zrób kiedyś wpis o takich mitach bo już któryś raz widzę jak coś wyjaśniasz.

•  

@Grewest: Dzięki za miłe słowo ;) Chętnie bym to zrobił, pomysłów jest dużo ale 8h etatu plus potem 6h na działalności gospodarczej wiec i czasu spożytkować nie umiem.

+: Grewest

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement