•  

Kuriozalne kulisy afery w spółce Cenzin. Jak przelano 4 miliony na konto oszustów
    Przelewu - który zamiast czeskiej firmie wysłano do Turcji - nikt nie nadzorował, bo w należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółce trwała rotacja prezesów. Stanowisko obejmował agronom Waldemar Humięcki, ten sam, który zwalniał prezesów stadnin z Janowa i Michałowa.

O tym, że jesienią 2018 roku spółka Cenzin - centrala handlu bronią będąca w składzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej - padła ofiarą oszustwa, poinformowało w lutym 2019 roku Radio RMF FM. To wówczas ujawniono, że pracownicy spółki dali się podejść cyberprzestępcom i przesłali 4 mln zł na nieuprawnione konto bankowe.

(...) W październiku 2018 r. Cenzin finalizował zakup amunicji. Towar był w Polsce od dwóch tygodni, jego dostawcą była czeska firma Sellier Bellot. Przelewu 4 mln zł dokonała stosunkowo niedawno zatrudniona pracownica Biura Lądowego. Dała się nabrać oszustom (wysłali Cenzinowi fałszywe maile o zmianie numeru konta dostawcy). Pieniądze zamiast do czeskiego partnera trafiły na konto firmy Sellier Bellot Danismanlik ze Stambułu w Turcji. Z nią żadnej umowy nie było.

Transakcję miał nadzorować dyrektor biura. Wcześniej zajmował się sprzedażą kserokopiarek, o obrocie specjalnym nie miał pojęcia. A w październiku był już na wypowiedzeniu.
    W Cenzinie zauważono niebezpieczeństwo: inny dział - obsadzony jeszcze przez pracowników poprzedniej ekipy PiS - ostrzegał, że transakcja dotyczy firmy czeskiej, nie tureckiej, a ta turecka została założona zaledwie 28 sierpnia, dwa miesiące przed przelewem. Z ostrzeżeniami nic jednak nie zrobiono.

- Chodzi o przestępstwo, ale z punktu widzenia działalności spółki jest to sytuacja kabaretowa. W przypadku tak kontrowersyjnej sprawy ostateczną decyzję powinien podjąć prezes - twierdzą nasi rozmówcy.

Jednak w październiku 2018 roku prezes Cenzinu właśnie się zmieniał i nikt nie był w stanie podpisać dokumentu. Stanowisko obejmował Waldemar Humięcki, absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, który uprzednio pełnił funkcję prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych i po dwóch latach złożył rezygnację. W przeszłości zasłynął dyscyplinarnym zwolnieniem dyrektorów stadnin koni arabskich w Janowie Podlaskim i Michałowie.

Był to zresztą kolejny prezes Cenzinu. Wcześniej stanowisko to zajmowali Sebastian Meitz, który pracował w Totalizatorze Sportowym, a także krótko Wojciech Tyl. Obecnie prezesem jest Wojciech Wardak, w przeszłości bliski współpracownik Piotra Woyciechowskiego, zwolniony wraz z nim z Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

(...)

Według sierpniowego raportu Najwyższej Izby Kontroli PGZ jest w katastrofalnym stanie: z 46 mln zysków w 2015 roku doszła do 212 mln strat w 2017 roku (choć dochodem firmy jest 5 procent prowizji od transakcji zbrojeniowych). Jednym z głównym powodów fatalnego zarządzania jest karuzela kadrowa wewnątrz firmy.

"Dwie spośród 11 kontrolowanych przez Grupę spółek miały w okresie objętym kontrolą pięciu prezesów zarządów, jedna - czterech, a cztery inne – trzech. W dwóch spółkach córkach ingerencja PGZ w obsady kadrowe była na tyle duża, że spółki te nie miały swoich przedstawicieli w radach nadzorczych spółek zależnych (spółek wnuczek). Pięć osób okresowo zajmowało stanowisko prezesa zarządu jednocześnie w dwóch spółkach” - czytamy w raporcie NIK.
    http://wyborcza.pl/7,75398,25172892,kuriozalne-kulisy-afery-w-spolce-cenzin-jak-przelano-4-miliony.html

Jest też znalezisko:
    https://www.wykop.pl/link/5122611/kuriozalne-kulisy-afery-w-spolce-cenzin-jak-przelano-4-banki-na-konto-oszustow/

#wojsko #polska #gospodarka #cenzin #ciekawostki

źródło: bi.im-g.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (34)

Macie jakieś protipy na zaakceptowanie przeszłości seksualnej dziewczyny z którą jest się w związku? Powoli doprowadza mnie to do szaleństwa. Idę za rękę, oglądam serialiki i daje buziaki a w głowie mam wizje tego jak kocha się z poprzednimi partnerami. Czego byśmy nie robili to w głowie mam, że wcześniej robiła to z x innymi facetami. Spuszczam się do buzi a w głowię myśl, że inni faceci robili to kilkaset razy przede mną już od 10 lat. Biorę ją w miejscu publicznym albo ogólnie robimy coś nowego a w bani mam, że to jest nowe tylko dla mnie lub akurat dla naszej pary bo kilku innych facetów robiło z nią to samo a ona siada mężczyznom na twarzy już od 2010. Tylko nie piszcie mi nic o tym, że ja przecież wcześniej też uprawiałem seks bo to inna sytuacja. Jak spotykam się z kobietą to oczekuje, że będzie tylko dla mnie. Na dodatek zawsze odbierałem partnerki jako dobre i niewinne, nieskalane a niedawno uświadomiłem sobie że to tylko idealizowanie w mojej głowie bo one wszystkie robiły takie rzeczy że moja matka złapałaby się za głowę

#zwiazki #seks #rozowepaski #niebieskiepaski #pytaniedoeksperta
      pokaż całość

odpowiedzi (187)

Czy mojemu 92-letniemu dziadziusiowi wolno plusika?

#pokazdziadka

odpowiedzi (27)

Advertisement