•  

  #zus #polska #gospodarka #oszczedzanie #ciekawostki

  Wyobraźmy sobie, że zarabiamy 13500 zł brutto - takie zarobki są w IT przykładowo na UOP, czasem nawet większe od zachodnich korpo.

  Koszt pracodawcy: 16 264,80 zł
  Brutto: 13 500,00 zł
  Netto: około 9038,25 zł średnio w miesiącu w roku 2019 (pamiętajmy że zniosą 30 krotność więc będzie gorzej o parędziesiąt zł w tym przypadku)

  Składka emerytalna ZUS pracownika: 1 162,66 zł, średnio w miesiącu (2019 rok).
  Ukryty ZUS po stronie pracodawcy: 2 764,80 zł około.
  Suma ZUS: 3 927,46 zł miesięcznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Gdybyśmy przez 30 lat pracowali na takiej stawce (waloryzowanej o inflację tylko) i dostawali cały ten ZUS do ręki aby nie wiem, choćby jakieś obligacje za to kupić albo zrzucać na lokatę aby nie traciło na inflacji, to przez kolejne 30 lat (czyli zapewne do końca życia) moglibyśmy się dokumentnie opierdalać mając miesięcznie prawie 4k zł w dzisiejszej sile nabywczej, przy założeniu że zyski z inwestycji będą jedynie zwalczać inflację - a tak naprawdę byłyby większe i te pieniądze non stop by na siebie pracowały. W praktyce sporo tego mogłoby jeszcze zostać w przyszłości dla dzieci, które by to po prostu to odziedziczyły.

  Tymczasem ZUS będzie nam kazał zapierdalać ~~40 lat a potem i tak system się załamie a my dostaniemy minimalną emeryturę obywatelską pewnie o sile nabywczej pewnie w okolicy dzisiejszych 1500 zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Czy ktoś ma jeszcze jakieś pytania czemu każdy kto może idzie w B2B? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Khaine: fajnie, to sie wszystko zgadza i ja to popieram - pytanie jak to wprowadzic ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   I w zusie nie ma zadnych pieniedzy, Gwiazdowski moze poswiadczyc ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   fajnie, to sie wszystko zgadza i ja to popieram - pytanie jak to wprowadzic

   @Student_AWAS: Nie jestem przeciwny przymusowi ubezpieczenia emerytalnego. Przymus powinien być - dla dobra własnego ludzi. Ale to powinno być po prostu jak OC. Jakiś % pensji jest z góry przeznaczony na składkę emerytalną którą zarządza dla nas jakaś prywatna firma zaś wiek emerytalny nie istnieje - każdy pracuje do momentu aż uzna, że już mu styknie bo uciułał dość a potem taka firma mu to rozkłada na lata i wypłaca potem co miesiąc. No i cóż, tyle.

   Pozostaje problem spłacenia obecnych emerytów ze starego systemu. Prawdopodobnie innej metody niż "brutalna" nie ma - czyli wprowadzić emeryturę obywatelską z metra ciętą. Ktoś musi być poszkodowany, nie ma możliwości. Albo obecne pokolenia albo następne. Im wcześniej tym lepiej, bo z obecną demografią ta obywatelska emerytura mogłaby jeszcze być w miarę jako-taka dla obecnych emerytów a dla przyszłych by już była kompletnie głodowa.

   Generalnie nawet nie bolałaby mnie taka wysoka stawka - no chuj trudno, z tego i tak do kieszeni by było sporo. Ale problem jest taki, że państwo te pieniądze zwyczajnie zajebie, bo nie ma takiej opcji w ogóle żeby za np. 40 lat wypłacili ekwiwalent np. 5,5k miesięcznie przy takiej prognozie demografii XD Nie ma chuja po prostu. Więc tu nawet nie chodzi o to że składka wysoka - chodzi o to, że te pieniądze zostaną ukradzione, bo upadek ZUS prawdopodobnie będzie wtedy gdy millenialsi zaczną przechodzić na emerytury - albo nawet wcześniej, i całe dziesiątki lat odkładania po prostu znikną.

  •  

   @Khaine: państwo zawsze przeżera pieniądze nie dając wiele w zamian. Ja podziwiam Koreę - VAT 10%, składki na ichniejszy fundusz emerytalny (trzeci największy na świecie) są śmiesznie niskie - fakt, emerytury też nie powalają, ale przynajmniej nie ma patologii jak u nas.

   Mnie też to jakoś nie rusza, ale cóż - wolałbym obniżkę podatków, niż podwyżkę - do tego PIS ma jakiś dar do tworzenia grup uprzywilejowanych - divide et impera at its best. Zamiast powiększyć kwotę wolną od podatku, by zwolnienie było faktycznie powszechne, to tworzy się nowe miejsca pracy urzędników i kolejną patologię. Szkoda.

   No i przestańcie już z tym IT - nie tylko tam można zarobić poważne pieniądze, jeżeli 13K brutto to poważny szmal ;] - w PL jednak tak.

  •  

   @Khaine: i powiem Ci, że choć daleki jestem od wspierania PIS, to lament co niektórych tutaj mnie zadziwia - przedsiębiorcy dostosowują się każdego dnia do nowych wymogów/potrzeb klientów. Tak to działa - tak działa przedsiębiorczy człowiek. Sam nie powitam zapowiedzianej (oby tylko zapowiedzianej) 4K pensji minimalnej z otwartymi ramionami, ale - to po prostu nowe warunki działania. Zapłaci klient koniec końców.

  •  

   @Khaine: mając miesiecznie PRAWIE 4K czyli nie stać Cię na dom, na samochód, na dzieci ani na wakacje
   Zajebiście wymyśliłeś widać od razu że masz głowę do biznesu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   mając miesiecznie PRAWIE 4K czyli nie stać Cię na dom, na samochód, na dzieci ani na wakacje

   @OPcodeRTI: Typie, jesteś na emeryturze wtedy. Dom masz własny, samochód też, dzieci dawno wyjechały z domu. I w tej atmosferze masz 4k w dzisiejszej sile nabywczej. Mało niby? xD

  •  

   @Khaine: oczywiście że mało, myślisz że emeryt nie ma wydatków, wnuki, wyjazdy, gdzie ty żyjesz ....

  •  

   @Khaine: jak masz dom wolno-stojący to jeszcze remonty, opłaty za ogrzewanie klika tyś w sezonie

  •  

   oczywiście że mało, myślisz że emeryt nie ma wydatków, wnuki, wyjazdy, gdzie ty żyjesz ....

   @OPcodeRTI: https://www.zadluzenia.com/srednia-emerytura-polska/

   Przy 4000 zł siły nabywczej przy ówczesnych emerytach byłbyś jebanym królem życia. Problem w tym, że ty pracowałbyś na to 30 lat będąc wysoko opłacanym specjalistą a nie robakiem z taśmy, a oni pewnie w większości mieli ledwo co ponad 30 lat bo przecież w niektórych momentach PRL wiek emerytalny był grubo poniżej 60 lat.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Pazdan w turcji
  #mecz #meczgif #pazdan

  odpowiedzi (34)

 • avatar

  Kiedyś pod jednym z wpisów, zapytałem robiąca tutaj sobie marketing firmę savio o to, czy są kolejnym importerem sprzętu z CN z naklejonym tylko swoim logo. Wyparli się, twierdząc - że to oni tworzą ten sprzęt, oraz zlecają produkcje pod ich specyfikacje. xD

  Przecież tutaj jest identyczna sytuacja jak w przypadku innych firm ściągających kontenery sprzętu z chin, z naklejonym swoim logotypem. Będąc w markecie widzę czajnik elektryczny firmy Esperanza, a obok stoi czajnik firmy Manta, wyglądają 1:1 i mają parametry techniczne 1:1, jedyna różnica to logotyp.

  Jak savio twierdzi, że sprzęt produkują pod ich sprecyzowane zamówienie, skoro na rynku już wcześniej był głośnik innego sprowadzacza kontenerów - hykker (ten biedronkowy sprzęt) , który jest identyczny jak super głośniczek o określonej przez dystrybutora specyfikacji na zamówienie od savio?

  https://www.hykker.com/sprzet-rtv/glosnik-tekstylny-new-retro/

  https://www.savio.net.pl/produkt/bezprzewodowy-glosnik-bluetooth-bs-011/

  Celowo kilka wpisów przeczytałem, zawsze podkreślacie, że nie ukrywacie "że produkcja jest zlecana firmom z PRV, ale POD WASZE WYŚRUBOWANE WYMAGANIA I OKRESLONA PRZEZ WAS SPECYFIKACJE". :D guzik prawda, ten sam sprzęt z innym logotypem.

  Po co się tak wypierać.

  #afera
  #savio
  @SAVIO_multimedia:
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (114)

 • avatar

  Znajomy pracuje jako prawnik w januszexie, właśnie dostał takiego smsa
  #januszebiznesu

  odpowiedzi (85)

Advertisement