•  

  Cofnijmy się do 2k12 i rządów konserwatywnych liberałów z PO (w koalicji z PSL będąc ścisłym). Tak (w linku źródła) wyglądały wydatki państwa. Jak myślicie, wyłącznie którą z tych trzech pozycji dostrzegali wolnorynkowcy i dlaczego akurat tą? Myślę że pytanie jest retoryczne, własnym zdaniem podzielę się niebawem bo zebrałem więcej takich danych.

  #antykapitalizm #neuropa #polska #ekonomia #ciekawostki #korwin #libertarianizm #4konserwy

  źródło: balcerowicz.com

  •  

   @Revmir: Sugerowanie jakiejkolwiek ideowości Platformy Obywatelskiej to taka forma nieśmiesznego żartu?

  •  

   @Hrpr: Chyba nie o to chodziło OPowi ;]

  •  

   @Revmir: Ale wiesz, że "firmy" płacą nie tylko CIT?

   Powiem więcej, ~90% podmiotów gospodarczych nie płaci CIT, bo jemu nie podlega. A te podmioty, które podlegają CITowi zazwyczaj sprytnie go unikają i tą część danin, którą mieliby zapłacić w CIT, płacą w postaci PIT (gdyby dochód zachowali w spółce zapłaciliby i jedno i drugie).

   Inna sprawa, każdy wolnorynkowiec jest wrogiem pomocy publicznej dla firm. W dużej mierze ta "pomoc" jest albo dla korporacji typu "ulga na 10 lat za otworzenie fabryki", a jeśli jest dla mniejszych to dotacje "100 tysięcy na aplikację która nikomu nie jest potrzebna i nawet często nie zostanie stworzona".

   Jak myślicie, wyłącznie którą z tych trzech pozycji dostrzegali wolnorynkowcy i dlaczego akurat tą?
   To jest perfidna manipulacja, bo każdy wolnorynkowiec z samej definicji chce ograniczać wpływ państwa na rynek, także w formie dotacji.

  •  

   @Hrpr: jak to nie? Realizowana przez nich polityka była zgodna z deklarowaną doktryną. Nawet biorąc pod uwagę chociażby wskaźnik wolności gospodarczej.

  •  

   @Revmir nie bardzo kleje o co biega. Ściągnąłem ten raport to chyba dobrze, że państwo "dba" o miejsca pracy o ochronę środowiska o transport publiczny o rozwój kolei i dróg? Czyż nie o to chodzi?

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 1568044007968.adobe.reader.jpg

  •  

   Trochę taka auto orka xD

  •  

   @zwierzak40: tak brzmi teoria, w praktyce było głównie krytykowanie rzekomo masowo rozdawanych zasiłków, usług publicznych, "roszczeniowych patusów", a teraz "patologi 500+".

  •  

   @mistrz_tekkena: dotując prywatne przedsiębiorstwa.

  •  

   @Revmir ale to jest teoria z twojego źródła. Czyli co cały ten raport to nieprawda? To po co go tu wrzucasz skoro to tylko teoria a w praktyce kradli?

  •  

   @Revmir ah sorry to nie do mnie było o teorii xD. no to co wywalić to w chuj? Żadnych dopłat do miejsc pracy? Żadnych dopłat do ekologii? Żadnych stażów płatnych? Żadnej dopłaty na inwestycje?

  •  

   @Revmir: dotowanie przedsiębiorstw to nie jest liberalna polityka

   A pisanie o zgodności deklaracji z działaniem u platformersów, to samozaoranie.

  •  

   17 minut temu:

   Jak myślicie, wyłącznie którą z tych trzech pozycji dostrzegali wolnorynkowcy i dlaczego akurat tą

   Teraz:

   głównie krytykowanie

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Pogadaj z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy musieli zamknąć swoją firmę, bo konkurencja z dotacją dała dumpingowe ceny, żeby tylko wykończyć firmę, która działała na rynku przez wiele lat.

   Popatrz na grupy biznesowe/startupowe gdzie od lat jest przeogromna krytyka dotacji. Dotacje były dawane w pewnym okresie na prawo i lewo i były masowo wyłudzane i defraudowane bo inaczej tego nie można nazwać.

   Popatrz na grupy kuców i innych, gdzie od lat krytykowane są dotacje dla firm, zarówno tych małych jak i międzynarodowych korporacji.

   Po prostu piszesz nieprawdę, w dodatku manipulujesz danymi. Nawet rzetelnie nie przygotowałeś obrazka pod tezę, bo mógłbyś chociaż sprawdzić jakie kwoty PIT (i wielu innych podatków) płacą przedsiębiorcy.

   Wolnorynkowiec nie będzie popierał rozdawania pieniędzy z podatków, niezależnie kto ma być beneficjentem. Reszta to Twoje wyobrażenia.

   +: Hrpr
  •  

   ah sorry to nie do mnie było o teorii xD. no to co wywalić to w chuj? Żadnych dopłat do miejsc pracy? Żadnych dopłat do ekologii? Żadnych stażów płatnych? Żadnej dopłaty na inwestycje?

   @mistrz_tekkena: reprezentujący radykalnie wolnorynkowe (jak mniemam) poglądy @Hrpr napisał:

   dotowanie przedsiębiorstw to nie jest liberalna polityka

   Ja inaczej na to patrzę z lewicowej perspektywy, działania na takich płaszczyznach są konieczne ale jestem zwolennikiem innych rozwiązań.

  •  

   @Revmir:
   -dotuj przedsiębiorstwa
   -hurr durr konkurencja nie dziła kapitalis be

  •  

   @zwierzak40: dobra, może i opierać się na internetowych komentarzach nie jest zupełnie uczciwe, bo na jakichś tam grupach dyskusyjnych zaangażowanych liberałów rzeczywiście wspomną o tym, że ich deklaracja ideowa zakłada również sprzeciw wobec takich dotacji. Ale jak już popatrzymy na obelżywe wyzwiska chociażby na wykopie wobec oponentów politycznych, to tych skierowanych wobec biznesowych zasiłkowiczy można ze świecą szukać.

  •  

   -dotuj przedsiębiorstwa
   -hurr durr konkurencja nie dziła kapitalis be


   @Hrpr: ? Znowu chochoła sobie znalazłeś. Tak to wygląda w rzeczywistości a nie bajkach o paróweczkach, państwo służy interesom kapitału.

   Ja jestem przeciwnikiem dotacji prywatnego biznesu, a jak już iść w tą stronę to lepszym jest wykupienie udziałów w korpo w zamian za kontrolę społeczną służącą realizacji określonych celów i udział w zyskach.

  •  

   @Revmir: Państwo nie służy 'interesom kapitału' (cokolwiek to jest) tylko interesom konkretnych podmiotów gospodarczych przez wprowadzanie antykapitalistycznego prawa. Kuce się temu sprzeciwiają, to nie wiem czemu piszesz, że dotowanie przedsiębiorstw to realizacja ich postulatów xD

  •  

   Ale jak już popatrzymy na obelżywe wyzwiska chociażby na wykopie wobec oponentów politycznych, to tych skierowanych wobec biznesowych zasiłkowiczy można ze świecą szukać.

   @Revmir: Ale nie możesz wyciągać wniosków na podstawie odsetka wyzwisk skierowanych w daną grupę.

   Z resztą to też kwestia skali - beneficjentem 500+ jest kilkadziesiąt % społeczeństwa. Każdy ma w rodzinie przynajmniej kilka takich osób i jest wkurzony, że musi pracować, płacić coraz większe podatki, gdy takie osoby często rezygnują z pracy i ciągną tylko pomoc społeczną. Tym bardziej, że bardzo często oprócz 500% jest jeden, drugi, trzeci zasiłek, dodatki na dzieci, dofinansowanie do wyżywienia, wycieczek, mieszkanie komunalne/socjalne itp. itd.

   Ci "biznesowi zasiłkowicze" to raczej mniejszość. Duża część pomocy państwa jest skierowana do ogromnych firm, fabryk, przemysłu, na modernizacje na wielką skalę. Większość osób o nich nie słyszała, a tym bardziej nie ma w rodzinie, a nawet jeśli, to duże przedsiębiorstwa traktujemy dość bezosobowo. Biznesowi zasiłkowicze raczej też się tym nie chwalą, bo wstyd, rodzinie mówią, że po prostu robią dobry biznes.

   Dlatego powszechna krytyka 500+, a nie dotacji dla firm wynika raczej z świadomości i powszechności niż tego, kto ma do czego ma jaki stosunek.

   Powiem więcej, jest sporo wolnorynkowców, która dopuszcza 500+, traktując to jako jedną z pomocy państwa czy ratowanie sytuacji demograficznej (tym bardziej, że ten program tak był z początku sprzedawany), a nie dopuszcza dotacji dla firm, właśnie dlatego, że to często psuje konkurencje i sukces osiągają wtedy nie te firmy, które efektywniej działają na rynku, ale te, które efektywniej pozyskują dotacje.

  •  

   @Revmir: To nie był prawdziwy "konserwatywny" liberalizm, bo prawdziwy jest ten korwinowski xD

  •  

   @zwierzak40: ale pokazuję jaka była skala finansowa tych dotacji (mówiąc o rządach PO). Możecie to różnie nazywać ale poniekąd przyznałeś - kluczową rolę u większości tych ludzi gra małostkowość i zawiść wobec tych, od których chcą się uważać za lepszych.

  •  

   ale pokazuję jaka była skala finansowa tych dotacji (mówiąc o rządach PO).

   @Revmir: Ciekawy jestem czy zdajesz sobie sprawę ile teraz one wynoszą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Państwo nie służy 'interesom kapitału' (cokolwiek to jest) tylko interesom konkretnych podmiotów gospodarczych przez wprowadzanie antykapitalistycznego prawa.

   @Hrpr: państwo burżuazyjne jest narzędziem ucisku i przemocy wobec klas pracujących w celu realizacji interesów klas posiadających, których jest de facto komitetem wykonawczym. Taki jest kapitalizm realny a nie oderwane od rzeczywistości bajania kucy. To, że wewnątrz klas posiadających również występują sprzeczności nie ma w sobie nic antykapitalistycznego tylko jest wpisane w nature tego systemu.

   Kuce się temu sprzeciwiają, to nie wiem czemu piszesz, że dotowanie przedsiębiorstw to realizacja ich postulatów xD

   @Hrpr: kolejny raz bijesz chochoła - czytanie ze zrozumieniem widzę nieopanowane.

  •  

   Dla tych, którym nie chce się szukać:

   źródło: Zrzut ekranu z 2019-09-12 17-25-36.png

   +: Revmir
  •  

   @zwierzak40: spokojnie, na krytykę PiSu też przyjdzie czas ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Taki jest kapitalizm realny

   @Revmir: Nie, kapitalizm realny to kapitalizm realny. Kapitalizm jaki mamy, właśnie ze względu na ciągłą ingerencję państwa nie jest kapitalizmem realnym. To co mamy to kapitalizm państwowy/kumoterski.

   Nie pamiętam dokładnych statystyk, ale wśród największych firm na giełdzie mamy jeden z największych udziałów państwa przynajmniej w Europie.

   Te firmy to stołki dla działaczy partyjnych, z których potem są finansowane kampanie.

   I tak, masz rację, taki kapitalizm wspiera interesy wąskiej grupy ludzi, zazwyczaj tej trzymającej z władzą. (patrz choćby na dotacje mediów sprzyjającym władzy).

  •  

   @Revmir:

   kolejny raz bijesz chochoła - czytanie ze zrozumieniem widzę nieopanowane.

   Napisałeś: PO to konserwatywni liberałowie (ideologia kuca), którzy prowadzą konsekwentną politykę. Przykład działań: dotowanie przedsiębiorstw.

   państwo burżuazyjne jest narzędziem ucisku i przemocy wobec klas pracujących w celu realizacji interesów klas posiadających

   Nie jest. Prawo w państwie kapitalistycznym jest klasowo indyferentne.

   Taki jest kapitalizm realny a nie oderwane od rzeczywistości bajania kucy.

   1. Wskaż cechy sprzeczne z kapitalizmem
   2. Powiedz że to kapitalizm
   3. Gratulacje

   To, że wewnątrz klas posiadających również występują sprzeczności nie ma w sobie nic antykapitalistycznego tylko jest wpisane w nature tego systemu.

   Sprzeczności nie występują i nie mogą występować. Co najwyżej intelektualiści antykapitalistyczni mają problem z logiką formalną i poprawnym używaniem pojęć. Dlatego cała ich praca to jeden wielki bełkot.

  •  

   @zwierzak40: nie ma powodu, dla którego biznes miałby nie chcieć wykorzystywać konszachtów z rządem dla realizacji swoich interesów.

   To co mamy to kapitalizm państwowy/kumoterski.
   Nie pamiętam dokładnych statystyk, ale wśród największych firm na giełdzie mamy jeden z największych udziałów państwa przynajmniej w Europie.
   Te firmy to stołki dla działaczy partyjnych, z których potem są finansowane kampanie.


   @zwierzak40: kapitalizm państwowy to był PRL w latach 80. Czyli firmy państwowe się sprawdzają xD A stołki dla partyjnych to oczywiście patologia.

  •  

   Napisałeś: PO to konserwatywni liberałowie (ideologia kuca), którzy prowadzą konsekwentną politykę. Przykład działań: dotowanie przedsiębiorstw.

   @Hrpr: lol, gdzie napisałem że są aż tak radykalni jak korwiniści? Albo niby sugerowałem, że dotowanie przedsiębiorstw jest stojącą za tym tezą?

   Nie jest. Prawo w państwie kapitalistycznym jest klasowo indyferentne.

   @Hrpr: rzeczywistość negatywnie weryfikuje to twierdzenie.

   1. Wskaż cechy sprzeczne z kapitalizmem
   2. Powiedz że to kapitalizm
   3. Gratulacje


   @Hrpr: oho, "to nie jest prawdziwy kapitalizm" xD

   Sprzeczności nie występują i nie mogą występować.

   @Hrpr: jeżeli fakty nie zgadzają się z absolutnie prawdziwą religią wolnorynkową to tym gorzej dla faktów xD

  •  

   @Revmir:

   lol, gdzie napisałem że są aż tak radykalni jak korwiniści? Albo niby sugerowałem, że dotowanie przedsiębiorstw jest stojącą za tym tezą?

   między innymi w obydwu zatostowanych obrazkach, opatrzonych odpowiednim komentarzem

   rzeczywistość negatywnie weryfikuje to twierdzenie.

   Podaj więc przykład prawa, które jest prokapitalistyczne i proklasowe jednocześnie.

   oho, "to nie jest prawdziwy kapitalizm" xD

   Po prostu źle używasz pojęć. Pogódź się z tym.

   jeżeli fakty nie zgadzają się z absolutnie prawdziwą religią wolnorynkową to tym gorzej dla faktów xD

   Sprzeczności wynikające z błędów logicznych to nie to samo co fakty.

  •  

   nie ma powodu, dla którego biznes miałby nie chcieć wykorzystywać konszachtów z rządem dla realizacji swoich interesów.

   @Revmir: No jasne, że nie ma. Dlatego trzeba ograniczyć wpływ państwa, żeby nie było tak, że jednemu przedsiębiorcy da ulgę, drugiemu nie, jednemu da koncesję, drugiemu nie, jednemu da dotację, drugiemu nie.

   Każda inna droga będzie rodziła patologie.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement