•  

  Co mówią zwłoki - wywiad ze specjalistą medycyny sądowej >>> ZNALEZISKO

  Zachęcam do zapoznania się ze znaleziskiem-wywiadem ze specjalistą medycyny sądowej. Doktor Filip Bolechała zajmuje się badaniem zwłok i poszukiwaniem przyczyn zgonu. Fragmenty na zachętę:

  Nie od razu. Z początku krew jest płynna i stabilna, więc jeżeli do kilku godzin po zgonie ktoś odwróciłby ciało, krew się przemieści do nowych najniżej położonych miejsc. Ale z biegiem czasu krew gęstnieje, zaczyna się rozpad czerwonych krwinek i uwalnia się barwnik krwi – hemoglobina. W efekcie krew nie będzie się już tak swobodnie przemieszczać i jeśli wtedy odwróci się ciało, część plam pozostanie w miejscu pierwotnym. Przychodzi wreszcie moment, gdy krew wiąże się w naczyniach i nie przemieści się w ogóle, bo będzie zbyt gęsta.

  Chcąc określić czas zgonu, bada się także przełamanie stężenia pośmiertnego: póki jeszcze gdzieś znajdują się resztki ATP, to jeśli siłą wymusimy ruch w stawie, stężenie będzie się tam w stanie wytworzyć na nowo. Ale po pewnym czasie, jeśli rozerwiemy włókna, nie będą one się już mogły z powrotem połączyć.

  Medyk sądowy ma o tyle łatwiej w porównaniu z lekarzem klinicznym, że nie musi się martwić, czy pacjent mu umrze, i nie ogranicza go czas – pacjent na stole operacyjnym nie może leżeć w nieskończoność, a my możemy badać ciało tak długo, jak to potrzebne.

  #nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #medycyna #biologia #kryminalistyka #medycynasadowa #mikroreklama #ligamozgow #liganauki

  źródło: tygodnikpowszechny.pl

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement