•  

Dziś rusza kolejna edycja dojenia publicznych pieniędzy przez cwaniaków pod pretekstem Budżetów Obywatelskich, znana jako Przekręt Obywatelski.

Oczywiście nie każdy projekt to przekręt i skok na kasę, wiele z nich to legitne inicjatywy, które faktycznie idą w pierwotnej idei tego programy -- zatem zachęcam do uważnego czytania opisów projektów w swojej dzielnicy przed zagłosowaniem.

Przypomnę bezwstydnie swój felieton na ten temat, sprzed 2 lat.
    https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Coraz-mniej-obywatelskie-pomysly-w-budzecie-obywatelskim-n106010.html

A od tego czasu mieliśmy jeszcze Obywatelskie Zniknięcie Głosów z części projektów, bo obsługę dostała jakaś nonejmowa firemka IT.

PS.
    Czy ktoś z Brzeźna może potwierdzić, że wyremontowanie bocznej uliczki od bocznej uliczki i chodnika przy niej (a tak naprawdę parkingu) 2 lata temu faktycznie poprawiło jakość życia mieszkańców, zaktywizowało osoby starsze i niepełnosprawne, poprawiło atrakcyjność wizerunku osiedla a zarazem i miasta w oczach mieszkańców, jak również turystów licznie odwiedzających dzielnicę Brzeźna. Poprawiło mieszkańcom jakość życia, zdrowie i bezpieczeństwo.
    Czy po prostu cwaniaki z bloku mają teraz fajny parking, jakiego nie mają identyczne bloki w okolicy?
    ( ͡º ͜ʖ͡º)

#gdansk #przekretobywatelski

•  

@Polinik: a widziałeś ile liczą sobie za postawienie jednej stacji mev0? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Nie_znany:
      Nie, ale to typowy rodzaj przekrętu -- wyręczanie jakiegoś podmiotu w inwestycjach.
      Bo po co właściciel czy zarządca terenu ma wydawać swoją kasę? Zrobi "Projekt Obywatelski" i sfinansuje to sobie z publicznej kasy.

•  

@Polinik: no a jak, po co budować chodniki, skoro można je dać do BO, ludzie zadowoleni bo sami zdecydowali i UM bo wyremontował jedną zamiast trzech. Za jedną stację mev0 na Starogardzkiej winszują sobie 65k cebuli.

•  

@Nie_znany:
      A co powiesz na projekt zakupu środków czystości dla GAiT? :D
      Widać tyle hajsu przewalili na lożę na stadionie, że teraz nie mają czym sprzątać i robią sobie projekcik. :D

•  

@Polinik: wole glosowac na chodnik pod blokiem bo przynajmniej beda mieli motywacje cos zrobic niz na parade cyrkowcow za 15k czy nauke tanca hawajskiego dla emerytow w mojej dzielnicy z kosztorysem: (20k sprzet, 15k zespol xxx, 3k rezyser, 2k scenarzysta, 10k stroje, 5k transport i jeszcze 20 pozycji z wynagrodzeniami dla kolesia krolika)

•  

@Polinik: To jest jakiś dramat. Obczajcie chociażby to: PRYWATNE przedszkole robi sobie na swoim terenie dodatkowe atrakcje, ale to miasto ma za to zapłacić xdd a oni łaskawie pozwolą wchodzić tam postronnym. Oczywiście zapewne poza godzinami pracy itd itd....

https://gdansk.zetwibo.pl/projekt/1554?fbclid=IwAR36Myad0MPiO84TSR4qRWJoSmSTpTSfl01gzohr6uhAUiBVu8gF5La3dA8

•  

@pieczywowewiadrze:
      W ten sposób sam zabierasz sobie kasę.
      Chodnik powinien być zrobiony przez zarządcę terenu. Robienie tego z budżetu obywatelskiego to zdejmowanie z niego tej odpowiedzialności i robienie mu oszczędności w budżecie.
      Co do przekrętów typy spacery z madkami czy darmowe bilety na basen -- to zgadzam się, że to skok na kasę dla autora projektu i zazwyczaj jego wykonawcę.

•  

@Polinik: to na co mam glosowac? Chodnik vs spacery z madkami?

Nie zabieram sobie kasy bo nie dokladam sie do budzetu tu gdzie mieszkam a bede miec chodnik

•  

@Polinik: to te spacery z wózkami to tam jedna i ta sama osoba w każdej dzielnicy sobie wystawia. Fajnie, po kilka koła za dzielnicę, bo na spacer bez organizacji wyjść nie można ( ͡° ͜ʖ ͡°) wprowadzili rozumiem licencje?

•  

@Nie_znany:
      Ta, i to od lat.
      I co roku urzędasy to przyklepują do głosowania, gdzieniegdzie nawet wygrywa, bo dostanie parędziesiąt głosów i zgarnie ochłapy po "dużych" projektach.

•  

@Polinik Przecież ten BO, nie wiem czy od początku, ale na pewnym etapie swojego istnienia został pomyślany tak, aby stać się legalnym sposobem do wyłudzania pieniędzy pod płaszczykiem działalności publicznej. Patrz te wszystkie spacery z wózkami, kursy samoobrony, tańca itp.
      Za mały budżet żeby zrobić coś naprawdę fajnego, znaczącego dla dzielnicy i za długa droga (bo co dziś wyceniono na x, zanim dojdzie do realizacji kosztuje już 1,5x), a jednocześnie ten budżet jest wystarczająco duży żeby takie projekty na wyciągnięcie kasy po zawyżonych kosztach usług przeszły bez problemu.

•  

@KilY: Czasem się udaje coś fajnego zrobić. U mnie na nieużytkach między 3 osiedlami postawili wiatę grillową, miejsce na ognisko, zrobili ścieżki, ławki i siłownię pod chmurką.
      I teraz miejsce tętni życiem w lato a mieszkańcy osiedla jakoś mniej gównoburzą na siebie na fejsowej grupie, bo wolą po prostu iść razem na grilla i browara. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Polinik: mieli chyba zmieniać formułę, żeby przechodziło kilka pierwszych projektów czy tam z jakimś poparciem a te ochłapy przechodziły na kolejny rok. Coś tak kojarzę, przeszło to?

•  

@Nie_znany:
      A nie wiem. W zeszłym roku spacerki w paru dzielnicach zgarnęły kasę.

•  

@Polinik Kropla w morzu. Na nowych osiedlach jest na to miejsce, ale jak przejrzałem wczoraj projekty dla trzech interesujacych mnie dzielnic Oliwy, Żabianki i Dolnego Wrzeszcza to nie było praktycznie nic wartego uwagi.
      Tu nie ma gdzie postawić tskich rzeczy, bo brak przestrzeni, dlatego tak jak pisze @pieczywowewiadrze lepiej zagłosować na coś co powinno zrobić miasto niż dawać na dokarmianie kotów.
      Patrzę projekt 'budowa pola mini golf' no fajne, ale szczególy? Na terenie szkoły, no i pytanie skąd wziąć kij i czy cię tam za dwa lata wpuszczą?

Ostatecznie chyba zagłosuję za remontem wejścia do parku oliwskiego, albo monitoringiem we Wrzeszczu.

W zeszłym roku wygrał projekt remont boiska przy 2. I 19. LO. Do dziś nie widziałem żeby coś tam zaczęli w ogóle robić. Ciekawe czy to tyle trwa czy okazało się, że materiały budowlane tak podskoczyły cenami i teraz brakuje i szukają dodatkowej kasy. Poza tym teren i tak jest zagrodzony i ciekawe czy o ile to kiedyś zrealizują to czy wpuszczą tam po obywatelsku obywateli.

•  

@KilY:

W zeszłym roku wygrał projekt remont boiska przy 2. I 19.
      Z tego co pamiętam to projekty "szkolne" już w zeszłym roku zostały odrzucone -- bo parę lat wcześniej parę szkół finansowało sobie coś na swoim terenie i zamknęło dostęp dla mieszkańców.
      Może tu podobnie upupili po fakcie.
      Chociaż ten skwerek u nas, co pisałem wyżej też powstał z 2-letnim poślizgiem, bo okazało się, że hajs się nie zgadza, dopiero jak UM dorzucił brakujące 100k to zrobili inwestycję.

•  

@KilY: nie wpuszcza a dyrektorzy szkol to chuje

•  

@Polinik http://www.drmg.gdansk.pl/web20/index.php/inwestycje-2/budzet-obywatelski-2/budzet-obywatelski-2019/w-przygotowaniu/1832-boisko-dla-dolnego-wrzeszcza-przy-ii-lo-2

Status w przygotowaniu, więc chyba nie. Teraz rok szkolny to może sobie dali jeszcze czas do czerwca 2020, albo 2025 wtedy kiedy dzieci rodziców którzy na to głosowali będą kończyć studia :-)

@pieczywowewiadrze Pisali, że udostępnią, ale jak będzie to zobaczymy. Zresztą zawsze mogą zmienić decyzję po czasie i kto im co zrobi?

•  

@Polinik: A widzisz, czytałem ten artykuł dwa lata temu i nawet nie wiedziałem, że jego autor tutaj siedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

U nas w Sopocie w ramach BO pojawił się projekt całodobowego ambulatorium chirurgicznego (sam w nim kiedyś pracowałem) jak i cała masa bzdurnych spacerów/zajęć, które też macie w Gdańsku. O tym ambulatorium nie będę się głośno wypowiadać (xD), ale i tak większość 'pacjentów' było stamtąd przekierowywanych na Zaspę lub do Gdyni z powodu czysto kadrowych. A teraz przy jeszcze większych brakach w zasobach ludzkich odpalili taki projekt i to za skromne 1 mln zł. Osoba odpowiedzialna za ten projekt przygotowuje się pod kampanię i nawet nie kryła się z tym, że moje zdanie jako ex-rat. med. jest totalnie nieistotne i tak za każdym razem. Dlatego skrzyknęliśmy się z sąsiadami z ulicy i będziemy egoistycznie głosować na projekty będące w okolicy naszego zamieszkania.

No i to wyręczanie gminnych jednostek w finansowaniu ICH J*BANYCH zadań...

źródło: Screenshot_2019-09-10 24-godzinne ambulatorium chirurgiczne.png

•  

@Polinik moje gimnazjum sobie wyremontowało podłogi za ten budżet, a potem na fali sukcesu dyrektorka chciała postawić fontannę XD

+: Polinik

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement