•  

Neanderthal footprints found in France offer snapshot of their lives

W łożysku przybrzeżnego strumienia w Le Rozel na północy Francji znaleziono 257 skamieniałych odcisków stóp neandertalczyków. Pochodzą one sprzed 80 000 lat, a większość to odciski stóp dzieci.

Naukowcy nie mogą być do końca pewni, że odciski, które znaleźli, należą do neandertalczyków, gdyż obok nie znaleziono żadnych szkieletów. Jednak wszystko wskazuje właśnie na nich, gdyż nie znamy żadnych innych hominiów, którzy żyli w Europie w tym czasie.

- Odciski stóp są bardzo interesujące, gdyż dają nam wgląd w pewien moment życia homininów, pozwalają nam ocenić rozmiary i skład grupy, która je pozostawiła - mówi Jeremy Duveau z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej. Tego typu informacje są trudne do uzyskania z innych artefaktów.

Odciski z Le Rozel znaleziono w 5 różnych warstwach osadów. Duveau i jego zespół skupili się na jednej warstwie, w której na obszarze 92 m2 występuje 80% znalezionych odcisków. Dotychczasowe analizy wykazały, że ponad 90% z nich to odciski dzieci i młodzieży. Najmłodsza osoba miała ok. 2 lat. Odciski należą do 10–13 osób.

Niektóre z odcisków sugerują, że ci, którzy je pozostawili, byli wyjątkowo wysocy. Dotychczas na podstawie szkieletów wzrost neandertalczyków określano na 150–160 cm, jednak część śladów z Le Rozel zostało pozostawionych przez kogoś, kto miał 175 cm wzrostu. Albo więc mamy tutaj do czynienia z kimś wyjątkowo wysokim, albo też neandertalczycy byli wyżsi, niż się sądzi.

#archeologia #antropologia #nauka #ciekawostki #prehistoria #historia

źródło: i.guim.co.uk

Gorące dyskusje ostatnie 12h

#wybory
    Mircy na kogo tu glosowac?
    PIS-PO-PSL to właściwie to samo/komuna 2.0 social power I rozdawnictwo
    Wiosna - puste hasełka o pseudo ekologii rozdawanie świetlówek biednym, ogólne rozdawnictwo, leki po 5zl i inne absurdy
    Konfederacja gospodarczo mi najbliżej ale niestety to w komplecie z Kato kołhozem

W latarniakach mi wychodzi ok 50% zgodności z tą konfederacją (najwięcej), ale oni są znowu tak wykreceni kulturowo i religijnie że nie jestem wstanie się zmusić żeby na nich oddać głos.
    Chyba się wypisuje z tych wyborów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
    pokaż całość

odpowiedzi (98)

Macie jakieś protipy na zaakceptowanie przeszłości seksualnej dziewczyny z którą jest się w związku? Powoli doprowadza mnie to do szaleństwa. Idę za rękę, oglądam serialiki i daje buziaki a w głowie mam wizje tego jak kocha się z poprzednimi partnerami. Czego byśmy nie robili to w głowie mam, że wcześniej robiła to z x innymi facetami. Spuszczam się do buzi a w głowię myśl, że inni faceci robili to kilkaset razy przede mną już od 10 lat. Biorę ją w miejscu publicznym albo ogólnie robimy coś nowego a w bani mam, że to jest nowe tylko dla mnie lub akurat dla naszej pary bo kilku innych facetów robiło z nią to samo a ona siada mężczyznom na twarzy już od 2010. Tylko nie piszcie mi nic o tym, że ja przecież wcześniej też uprawiałem seks bo to inna sytuacja. Jak spotykam się z kobietą to oczekuje, że będzie tylko dla mnie. Na dodatek zawsze odbierałem partnerki jako dobre i niewinne, nieskalane a niedawno uświadomiłem sobie że to tylko idealizowanie w mojej głowie bo one wszystkie robiły takie rzeczy że moja matka złapałaby się za głowę

#zwiazki #seks #rozowepaski #niebieskiepaski #pytaniedoeksperta
    pokaż całość

odpowiedzi (187)

Ogólnie to muszę wam powiedzieć, że gdybyście przejrzeli CV mojego ojca, a potem się z nim poznali to doświadczylibyście niezłego dysonansu poznawczego.

Mój ojciec z jednej strony:
    - ukończył najlepsze liceum w mieście
    - magister inżynier
    - zna komunikatywnie 2 języki obce
    - od 25 lat pracuje z powodzeniem jako urzędnik państwowy

Mój ojciec z drugiej strony:
    - używa telefonu "dla seniora" bo smartfon okazał się dla niego technologią nie do przejścia
    - ma problem z samodzielnym wysłaniem maila/utworzeniem folderu na pulpicie
    - chrum kwi za komuny to było
    #gownowpis #truestory #rodzina #rodzice #ojciec
    pokaż całość

odpowiedzi (49)

Advertisement