•  

No dobra, to teraz do zwolenników #zus od dochodu, wysokie #podatki by dowalić #januszebiznesu - pełno takich na wykopie. Mam do Was pytanie. Czy i z czego ZUS mi zapłaci emeryturę, skoro będę płacił np. 5000zł na ZUS, a w pewnych okresach (np. dobry deal handlowy), ZUS mi odciągnie 100k. Czy możesz mi zagwarantować, że ZUS będzie płacił mi po 30 tysięcy złotych emerytury? Czy może motłoch za 30 lat zdecyduje, że każdy będzie miał równą emeryturę bo... "każdy ma ten sam żołądek"? Prawda jest taka, że okradną nas z naszych pieniędzy, by rozdzielić to na nieróbstwo i patologię, po czym system emerytalny i tak upadnie.

Nasz kraj, to pierdolone złodziejstwo obsrane gównem.

#polska #ekonomia #gospodarka

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl to Ciebie też się tyczy, bo widziałem, że bronisz wysokich podatków i ZUSów komuchu :D

•  

@prohackuser: Jestem prawie pewien, że taki jest tego zamysł długoterminowy. "Emerytura obywatelska" (tj. każdemu po równo) pojawia się w koncepcjach raz na parę lat. Teraz ucichło.

Za 15 lat, kiedy już wydoją z ludzi na tyle, żeby ten ZUS jakoś się utrzymał, wprowadzą właśnie ten pomysł. Dzięki temu pewnie ZUS pociągnie z paręnaście lat dłużej.

•  

@prohackuser: tak bylo zawsze. Zus trzeba bylo zairac w latach 90. Teraz tylko smrod coraz wiekszy z tego.

Nie wiem jak to teraz rozwiazac, ale ktos bedzie poszkodowany.

+: furcio
    •  

@Student_AWAS: poszkodowani będą najbiedniejsi, bo lepiej zarabiający i przedsiębiorcy wezmą w końcu ten ostatni łyk goryczy i wypierdolą stąd aż się będzie kurzyło, ranni, ale żywi. Czara jeszcze się nie przepełniła, ale dużo nie brakuje.
      Wtedy biedni robotnicy krzyczący o bogatych prywaciarzach, będą wypłacać wynagrodzenia sami sobie.

•  

@prohackuser: oczywiscie, ze biedni zawsze dostana w dupe, tutaj jeszcze moze straca prace. Nie od dzis socjalizmy nie rozwiazuja problemow biedy, a generuja ja i uderzaja w najbiednienszych.

Z tym "wypierdalaniem" to bym uwazal - czlowiek jest wygodny, ma tu korzenie itd. Na zachodzie zawsze bedzie obcym.

•  

@prohackuser: Z tego co dzisiaj mówiła Emilewicz to ryczałt zostaje a składki od dochodu będą dostępne dla najmniej zarabiających przedsiębiorców.

•  

@CapoDiPtakMuzzapi: Emilewicz nic nie wie ;)

źródło: 2.bp.blogspot.com

•  

@prohackuser: kolega @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl pyta dlaczegi go wolasz jak masz go na czarno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Student_AWAS: mam go na czarno za komunizmy ;) już odblokowałem, może się wyżyć @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl

•  

@prohackuser: ogolnie tak jak pisslem ci wczesniej - te 4k nas nie wykoleja, super duper inflacji tez raczej nie spowoduja. Tylko trzask zebow przy kasie, no ale 4k minimalnej ( ͡€ ͜ʖ ͡€).

Co do minimalnej, to prywatnie bymbto usunal... ale wez to przeforsun.

•  

@prohackuser: otwieram JDG teraz i jestem maksymalnie wkurwiony na PiS.

•  

@prohackuser: kara za przedsiebiorczosc juz istnieje - na razie to tylko obietnice.

Prywatnie mam nadziene, ze Jaro bedzie moze wygaszal 500+ zwiekszajac progi? W co ja wierze ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Mi tez chodzi o dg, bo sam prowadze. Zarobki podobne, choc takiego maxa jeszcze nie mialem ( ͡° ͜ʖ ͡°) za to wyzsze minimum, hehe.

•  

@Student_AWAS: no to z tym wyższym minimum zapłaciłbyś 5k ZUS, gdyby przyjęli zasady z etatu xD

•  

@prohackuser: pozyjemy, zobaczymy - rzady zawsze rzucaly przedsiebiorcom klody pod nogi.

•  

@prohackuser: Pozostaje albo założenie firmy w innym kraju, albo emigracja. Oni chyba serio chcą żeby zostały tu patole 500+, emeryci i inne socjale. A osobę która na to wszystko tyra jeszcze bardziej cisnąć, w główkach im się popierdoliło jeżeli myślą że nagle ludzie przedsiębiorczy będą płacić takie pieniądze. Wszystko ma swoje granice.

•  

@prohackuser: Dokładnie pamiętam za co mnie wrzuciłeś na czarną i nie były to żadne komunizmy. Mam nadzieje że tym razem komentarza nie skasujesz:)

Po pierwsze musi sobie uświadomić, ze w ZUS niczego nie odkładamy a ZUS to podatek na utrzymanie chorych, rencistów i emerytów.

Po drugie. Weźmy sobie porównajmy dwóch programistów.
      Pracują w tym samym biurze, przy tym samym biurku, na identycznym sprzęcie dostarczonym przez tą samą firmę, obaj mają tego samego szefa i pracują od 8 do 16, tak samo rozliczanie są z pracy.
      Jeden jest etatowcem a drugi firmą. Jeden płaci 42% podatku drugi 22%. Jeden płaci 1300 ZUS drugi 6000 ZUS.
      Teraz przechodzą na emeryturę etatowiec a ten na samozatrudnieniu minimalną. Samozatrudniony klepie biedę i dostaje zapomogi z MOPS, do tegou masz waloryzację Tuska samozatrudniony powinien dostać 2 zł waloryzacji a dostaje 74 zł, przychodzi Kaczyński i wypłaca samozatrudnionemu takie same 13 emerytury jak etatowcowi. Identyczne.
      Teraz Kaczyński obiecuje 14 emeryturę ale etatowiec który płacił całe życie składki jej nie dostanie-dostanie ją samozatrudniony- bo on ma biedę. Dostanie tak samo jak ten co pół życia przerobił na czarno biorąc wypłatę pod stołem.

Czym się różni programista unikający ZUS na JDG od Seby na budowie oficjalnie zatrudnionego na najniższej krajowej? a dwa razy tyle biorący w kopercie pod stołem?

Tu jest największy problem ryczałtowego ZUS-u to arbitraż podatkowy między UoP i JDG co pozwala na ordynarne oszustwa podatkowe i gnębi najmniejszych przedsiębiorców o przychodach poniżej 60% średniej krajowej. Korzystny jest dla tych z dużymi przychodami.

Inną kwestą jest czy osoba na samozatrudnieniu powinna w ogóle mieć preferencje podatkowe względem osoby na etacie. bo tu już są poważne wątpliwości zwłaszcza jeśli chodzi o usługi.

Przestańmy się oszukiwać że w ZUS są nasze pieniądze to podatek na starców i kaleki. Tyle. Zapomnij, ze dostaniesz 30 tys emerytury.

Chcemy mieć mniejszy ZUS-wszyscy? To więcej osób musi płacić składki(miliony ludzi jest nieaktywnych na rynku pracy!), powinniśmy zmniejszyć koszty -podnieść wiek emerytalny i zlikwidować przywileje emerytalne. Największym grzechem PiS-u było cofnięcie reformy emerytalnej za którą teraz płacicie. Cyrk PiS wokół emerytów kosztował będzie znacznie więcej niż 500+
      @Student_AWAS: dzięki:)

•  

@Student_AWAS: dzięki:)

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: nie ma za co ;].

Chcemy mieć mniejszy ZUS-wszyscy? To więcej osób musi płacić składki(miliony ludzi jest nieaktywnych na rynku pracy!), powinniśmy zmniejszyć koszty -podnieść wiek emerytalny i zlikwidować przywileje emerytalne.

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: niby tak, ale to ratowanie systemu, który w obecnych warunkach skazany jest na porażkę. Tego nei da się naprawić bez dopływu "świeżej krwi".

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: coś Ci powiem, jakby moim rodzicom zabrali emeryturę, a to się stanie dzięki takim socjalizmom, na drugi dzień mają odemnie kwotę emerytury x 30 lat :)
      dealuj z tym, przedsiębiorcy powinni być zwolnieni z ZUS, bo oni utrzymają swoją rodzinę

Druga sprawa, to nie jest wina obecnego pokolenia, że poprzednie nie płaciło nawet $20 na swoje emerytury. Powinni być ukarani systemowo, a nie, że mają teraz po 2000zł emerytury z dupy. Minimalna do przeżycia i ani grosza więcej.

•  

@prohackuser: to njest paradoks, że tamci płacący faktycznie śmieszne $ otrzymają największe emerytury =] - ale jak mówię, przyszło przywyknąć.

•  

@Student_AWAS: @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: i wcale nie poszła ta kwota na ich rodziców, naszych dziadków ;) tamci to w ogóle nic nie odłożyli i byli niżem, a nasi rodzice wyżem powojennym. Wyż powojenny gówno odłożył, z racji systemu i teraz wykorzystuje własne dzieci, twierdząc, że "oni odłożyli" :D

•  

@prohackuser: a emerytury raczej nikt nie zabeirze... po prostu będzie jak w tym kawale:

tato, co to ejst inflacja?
      nie mów głupot, tylko weź 147 tysięcy złotych z szuflady i kup zapałki.

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: czemu jdg ma niższe podatki? Bo jeśli coś pójdzie nie tak, nie ma kasy. Bierze na siebie ryzyko, nie ma L4. Posypie mu się zlecenie, z dnia na dzień nie ma kasy. A nie ekwiwalent 1/2/3 miesięcy wynagrodzenia. Dokona szkód? Odpowiada do wysokości majątku osobistego, a nie 3 pensji.

Prawda taka, że mało kto z głową na karku wierzy w emeryturę, to będzie kieszonkowe co najwyżej. Więc każdy zabezpiecza siebie jak potrafi, a jdg dostając więcej do ręki odkłada na swoją przyszłość. No ale równajmy w dół.

Ludzie z etatu się budzą w okolicy 40, że odkladanie 100zł miesięcznie to za mało, żeby mieć z czego żyć na emeryturze i są zdziwieni, że potrzebaby 3/4 pensji oszczędzać. I jest gorzko. A przedsiębiorcy: gotówka na gorsze okresy, gotówka gdyby ktoś się nie wypłacił z limitem na koncie np. gotówka na choroby, gotówka/ plany/ inwestycje na emeryturę. Dlatego oni mają lepiej. Bo o wszystko dbają sami i mają, a za etatowca „dba” państwo i potem zostaje w czarnym zaułku. Oczywiście nie wszyscy są tacy, zdarza się roztropny etatowiec i rozrzutny przedsiębiorca, jednak taki obraz większości po rozmowach o emeryturze.

•  

@prohackuser: i co januszku, boli dupka że się trochę podzielisz z tymi co mają mniej od Ciebie, złodzieju?

pokaż spoiler sorry, nie mogłem się powstrzymać xD

•  

Weźmy sobie porównajmy dwóch programistów.

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Zapomniałeś o vacie. I tak mimo liniówki i ZUSu mniejszego na DG niż na etacie 40% tego, co wypracowałam, muszę oddać, czyli podobnie jak etatowiec - a emerytury będzie praktycznie zero. To jest już na granicy motywacji do pracy. Chorobowego brak, urlopu brak, a jak ktoś mi nie zapłaci, to mogę sobie iść do sądu i czekać dwa lata (ale jeszcze najpierw zapłacić za to tymi pieniędzmi, co to ich nie dostałam), a jeszcze wcześniej zapłacić podatki od kasy, której nie widziałam na oczy. Taki raj, że aż dziwne, że wszyscy etatowcy jeszcze na jdg nie pouciekali. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@prohackuser dlatego mój pracodawca nie płaci zusu i zarabiam więcej :)

•  

@prohackuser: WŁAŚNIE ODKRYŁEŚ WIELKA TAJEMNICE WIARY BRAWO

•  

@prohackuser: Zawsze z tego gniję xD
      -Liceum dla dorosłych, same gały, brak matury / technikum na dwójach
      -Historia zatrudnienia po 3 miesiące, wszędzie nieprzedłużenie umowy
      -Wymagania? 4000 NAJLEPIEJ NA RĘKĘ BO ZA MNIEJ NIEGODNYM PRACOWAĆ JEST! A SZEF TO TYLE PINIONDZA ZARABIA A MIE BY DAŁ BO JA NIE ZARABIAM A CZEMU SZEF TYLE PINIONDZA BIERZE JAK JA TEŻ PRACUJĘ I CZEMU MNIEJ DOSTAJĘ
      K O M U N A, komuna wciąż silna w głowach plebejuszy...

•  

@prohackuser: Ja już rozkminiam na zapas gdzie wyemigrować w razie czego :D jakby to przeszło to nie ma opcji żebym w Polsce siedział i to płacił. Większość pracy i tak robię zdalnie więc bez znaczenia gdzie mieszkam.

•  

@Zmoll: dla mnie niestety ma znaczenie, dlatego się wkurwiam ;) wiesz, mam tutaj rodziców emerytów, dziadkowie jeszcze żyją (chociaż jestem 30+), rodzeństwo, tylko swojej rodziny jeszcze nie mam :D
      chujowo byłoby gdzieś za granicę wyjechać i siedzieć tam tylko dlatego, że podatek niższy :D

•  

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Każdy (nawet na zwykłej umowie o pracę) dostaje całą wypłatę brutto do ręki i później odprowadza sobie składki ZUS we własnym zakresie.

Już widzę nagle ten ból dupy ludzi, którzy nawet nie mają świadomości ile im państwo zabiera z wypłaty. Może tam nawet widzą jakieś kwoty na kwitkach z wypłaty, ale nic z tego nie rozumieją.

A tu bam nagle z przelewu na konto trzeba oddać dużą część kwoty. Myślę, że szybko ludzie by przejrzeli na oczy ile kasy idzie "w nicość"

•  

@prohackuser: Biedota umysłowa tego nie zrozumie.

Pewnego dnia zostawimy ich tutaj i za kilka lat będziemy obserwować w telewizji jak janusze nienawidzący każdego lepiej zarabiającego biją się na pięści o ostatni chleb za 40zł w tym, co kiedyś było biedronką.

•  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

@prohackuser: Masz Pan racje. Ja na uop ostatnio dostałem 53% pensji kurwa jego mać.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@boryspo: nie odzywa się, chyba pojął xD chociaż to mocno wątpliwe
      @panTralalinski: równie dobrze można sobie kupić chałupę w górach (w Polsce), nas na chleb za 40zł będzie stać, będziemy w wolnych chwilach karmić januszy w parku :D

•  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

@prohackuser: pis walczy o szarą strefę xD

•  

@prohackuser: każdy będzie miał gowno ale po równo

•  

@prohackuser: weźcie te żale jakoś tagujcie #boldupy czy podobnie

•  

@prohackuser: ja wiem że nie powinno się równać w dół tzn. do bagna, ale wytłumacz mi dlaczego pracownik, specjalista na etacie z pensją 4000 PLN Brutto musi oddawać więcej na ZUS niż przedsiębiorca na działaności? Że niby większe ryzyko albo brak urlopu? Za to można optymalizować koszty czego na etacie już nie zrobię. Żeby nie było to jak piszesz o pensji. Przy pensji 12000 brutto miesięcznie jest różnica rocznie jakieś 56k PLN.

I żeby nie było - chciałbym aby wszyscy mogli płacić mniejszy ZUS, natomiast do śmiechu przez łzy doprowadza mnie narzekanie, że ktoś na działalności płaci składkę 1500 PLN miesięcznie.

Jeśli PIS to wprowadzi to po prostu nie będzie potrzebował testu przedsiębiorcy - momentalnie zniknie mnóstwo działaności i będą na etacie jak powinny zawsze być.

PS Wolałbym by tego nie było, tak jak i likwidacji limitu ZUS bo nie wierzę, że w przyszłości dostanę swoją emeryturę:(

•  

@Nie_znany: "Ludzie z etatu się budzą w okolicy 40, że odkladanie 100zł miesięcznie to za mało, żeby mieć z czego żyć na emeryturze i są zdziwieni, że potrzebaby 3/4 pensji oszczędzać. I jest gorzko."

Jestem na etacie - specjalista bez możliwości przejścia na kontrakt. Zarabiając przykładowo 14 000 PLN brutto miesięcznie płacę składek 76 462 PLN rocznie, a na działalności płaciłbym tylko 15 800.

I ty uważasz, że ja nie jestem dymany? I mam sam jeszcze odkładać na emeryturę? Gdybym nie był dymany to mógłbym rocznie odkładać rocznie 60 000 PLN czyli miałbym po 20 latach kilka mieszkań i mógłbym żyć z dochodu pasywnego nawet nie biorąc od Państwa nic z powrotem.

Macie fikcyjne działalności np. jako programiści to PIS was będzie dymał. Nie trzeba testu przedsiębiorcy - po prostu te działaności wrócą na etat gdzie ich miejsce.

•  

@GED_PL: zniknie mnóstwo działalności, to prawda, ale ja na przykład wcale nie zamierzam przechodzić na etat. Barcelona czy Malta wydają się fajnym miejscem do klepania kodu ¯\_(ツ)_/¯

•  

@GED_PL: A co ludźmi, którzy nie mają możliwości być na etacie? Np. Artyści, rzemieślnicy? Mali i mikroprzedsiębiorcy? I to tacy co nie są programistami i nie mogą klepać z dowolnego miejsca na świecie.

•  

@GED_PL: Przy pensji 12000 brutto miesięcznie jest różnica rocznie jakieś 56k PLN.
      Już Ci tłumaczę, dlatego, że ten przedsiębiorca jest lepszy. Jest mądrzejszy, nakręca gospodarkę, sprawia, że inni mają pracę. Gość na UOP nie zrobi sobie stanowiska pracy, przedsiębiorca powinien być za to nagradzany.
      To dzięki przedsiębiorcom pracownicy mają co jeść, w co się ubrać i gdzie mieszkać.
      Bez przedsiębiorców, pracownicy skoczą sobie do gardeł i nastanie dzicz, bo umówmy się, socjalistyczny zakład pracy w długim terminie spowoduje rozpierduchę, co już mieliśmy.

Po to ten przedsiębiorca jest przedsiębiorcą, by być bogatszym od innych, mieć wpływ na otoczenie, osiągać ambitniejsze cele.

Jeśli zabierzesz przedsiębiorcy połowę kasy i oddasz pracownikom w formie socjalu, to przedsiębiorca straci motywację do działania i zwyczajnie spierdoli, a pracownicy będą mogli co najwyżej na gołębie sobie polować.
      Oczywiście, kiedyś wyłoni się znów klasa przedsiębiorców, z pracowników i historia zatoczy koło.

Polecam książki i filmy Atlas Zbuntowany, gdzie przedsiębiorcy znikają uciśnieni przez rząd ;)

•  

@prohackuser:

Owszem, są tacy przedsiębiorcy i zgadzam się, że to oni to nakrecają.

Ale niestety ogromna ilość działalności to fikcja i powinny być na etatach - IT (programiści), mendżerowie na kontraktach etc. To nie są żadne firmy, a ich działalnośc to fikcja.

I dlatego PIS (oby ich szlag trafił) uwali tę patologię bez potrzeby testu przedsiębiorcy.

•  

@prohackuser jak płacisz 50zl to tak samo nikt ci nie może niczego zagwarantować. W tym systemie jest mechanizm wiary że się nie wywróci a nie gwarancji.

•  

@GED_PL: tylko jak to sprawdzisz? Programiści, spoko... ale ogromna część z nich pisze kod dla wielu firm.
      No dobra, zgodzę się, jeśli jebią na etacie po 8h dziennie dla jednego pracodawcy, to faktycznie jest fikcja.
      Z kolei test przedsiębiorcy do bzdura. Ja np. wystawiam 2-3 faktury miesięcznie ciągle dla tych samych ludzi z USA.
      W myśl chorych założeń PiS, powinienem być etatowcem.

Jak z kolei patrzę na ten ZUS, to wolałbym już ten test przedsiębiorcy^^

•  

@GermanParis: Jeśli to działaność z niskimi dochodami to ich ZUS będzie niższy więc o co płacz? Jeśli mają większe zyski to po prostu będą trochę mniejsze.

PS Mnie grozi usunięcie limitu ZUS więc wolałbym by nic z tego nie ruszali.

•  

@GED_PL: w dodatku jak chcesz zatrzymać programistę przed spierdoleniem do Czech? :D

•  

@GED_PL: to nie są trochę mniejsze zyski, bo łącznie z podatkiem miałoby wynieść połowę (o ile chcą potraktować DG jak etat), zarobię SAM 100k pln i mam oddać 50k na przejebanie do państwa? :D

Nie marudziłbym, ale niech będzie górny limit np. 2x ryczałtowy ZUS obecnie i KONIEC.

•  

@prohackuser:
      Ten ZUS jest o tyle sprytniejszy od testu przedsiębiorcy, że spora część firm jeśli nie bedzie miała korzyści niższych kosztów w postaci braku składek ZUS to sama zlikwiduje te fikcyjne działalności i wciągnie tych ludzi na etat.

Żeby nie było - ja bym chciał by każdy płacił małe składki i miał emeryturę obywatelską a reszta w swoich rękach.

To co mnie zawsze wkrurzało to narzekanie osób na działalności na ZUS - jaki to wysoki nie jest i dlaczego rośnie o 100 PLN - no to teraz zobaczą co to płacz specjalisty na etacie :(

•  

@prohackuser: Ucieczka do Czech? Jeśli będzie fikcyjna czyli nie będzie tam 50+% czasu to nic mu to nie da.

•  

@prohackuser: Ja Cię rozumiem i też bym chciał mieć taki ZUS a resztę dostać do ręki - po prostu system jest ciulowy i teraz wszyscy będziemy mieli taki sam syf.

•  

@GED_PL: nie będziemy mieli takiego samego syfu
      bo etatowiec zarobi np. max 6k i zapłaci dużo niższy ZUS niż przedsiębiorca jednoosobowy, który zapłaci 50k od 100k
      to jest złodziejstwo w biały dzień, by rozdać tym, którzy umysłowo nie są w stanie więcej zarobić

Pomyśl chłopie, dzisiaj nawet duże salony samochodowe są na JDG, bo spółka jest nieopłacalna.

•  

@GED_PL: troszkę źle mnie zrozumiałeś. Ja nie wierzę w emeryturę od państwa. Dla mnie głupotą jest równanie w dół. Zamiast dać możliwość etatowcom opłacania ryczałtu.

Zgadzam się z Tobą, że można 60tys. odłożyć lepiej i pewniej(!) pod własnym nazwiskiem niż do ZUSu.

Chodzi mi o zasadę, przez chwilę otarłem o rozmowy nt. emerytur i odkładania na nie. Tak jak napisałem, większość nie znaczy, że wszyscy. Są tacy, którzy odkładają i „odkładają”. Jednak tendencja była taka, że etatowcy, szczególnie w dolnych drabinkach wierzyli, że dostaną emeryturę w okolicach swojej pensji (sic!). Gdzie przedsiębiorca na hasło ZUS tylko się uśmiechał niewinnie pod nosem. Mi jest żal każdej złotówki zapłaconej do ZUSu.

Każdego, który zmienia warunki, optymalizuje koszty, myśli za siebie szanuję. A nie pierdolenie „no trudno, tak musi być”. I bardzo dobrze. Jest prosta zasada w ekonomii „nadmierne podatki nie są płacone” i tak właśnie robią programiści. Jeżeli sam o siebie nie zadbasz, nikt nie będzie dbał o Ciebie.

Przykro mi, że jesteś w takiej sytuacji, jednakże musisz mieć łeb na karku, żeby tyle wykręcać. Także trzymam kciuki, żeby udało Ci się uniknąć nadmiarowych wydatków i zadbać o siebie

•  

ale wytłumacz mi dlaczego pracownik, specjalista na etacie z pensją 4000 PLN Brutto musi oddawać więcej na ZUS niż przedsiębiorca na działaności

@GED_PL:
      1. Bo takie są złodziejskie przepisy, że koszty pracy są ogromne i żadna partia nie ma chęci tego poprawić.
      2. Często nie ma formalnych przeszkód, żeby specjalista miał B2B. UoP i JDG mają swoje wady i zalety, kwestia preferencji.

•  

@prohackuser: oczywiscie, ze biedni zawsze dostana w dupe, tutaj jeszcze moze straca prace. Nie od dzis socjalizmy nie rozwiazuja problemow biedy, a generuja ja i uderzaja w najbiednienszych.

Z tym "wypierdalaniem" to bym uwazal - czlowiek jest wygodny, ma tu korzenie itd. Na zachodzie zawsze bedzie obcym.

@Student_AWAS: Dlatego jak te obietnice zaczną wchodzić w życie to wypierdzielam stąd, bo jeszcze nie zdążyłem zapuścić korzeni.

•  

@GED_PL: Będzie znacznie wyższy niż dotychczas.
      Efektem takich zmian będzie podniesienie obciążenia podatkowego dla ludzi którzy najbadziej stymulują rozwój gospodarczy. Podniesiona zostanie bariera przejścia z etatu na własną działalność, mniej ludzi się zdecyduje na taki krok - będzie powstawać mniej spółek (które mogę się rozwijać i w przyszłości stawać poważnymi przedsiębiorstwami) . Sytuacja w której staniemy się outsourcingowym centrum Europy się jeszcze pogorszy bo płace pójdą w górę poprzez działanie państwa. To spowoduje, że w okresie 5-10 lat możemy się stać pustkowiem gdy centra outsourcingowe się wyniosą, a segment mikro zostanie zaorany.
      Przypominam, że wg. wszelkich prognoz jesteśmy przy końcu cyklu ekonomicznego.

•  

Czy możesz mi zagwarantować, że ZUS będzie płacił mi po 30 tysięcy złotych emerytury?

@prohackuser:

a czy Ty możesz mi zagwarantować, że pracując na UoP i płacąc PROCENTOWO ZUS (a więc wystarczy, że będę zarabiał ok 5k brutto i już płacę więcej ZUSu, niż polscy biznesmeni), będę miał adekwatną emeryturę?

Czy ktokolwiek może cokolwiek zagwarantować? No nie, ale czy to jest jakiś argument przeciw? Może za 20 lat wybuchnie wojna atomowa, to może od razu przestańmy pracować i płacić jakiekolwiek podatki, bo i tak nie skorzystasz na starość ani z emerytury, ani z przychodni.

Czemu w Polsce w ogóle panuje jakiś niewytłumaczalny kult i wywyższanie się tych mitycznych przedsiębiorców? Robisz kasę na swoim biznesie, to się ciesz, działaj w ramach prawa i nie płacz za każdym razem, jak wchodzą jakieś zmiany, bo ludzie na umowach mają 100 razy gorzej a tyle nie narzekają (inb4 to właśnie problem, że ludzie nic z tym nie robią).

+: GED_PL
    •  

@BrockLanders: a dlaczego mam płacić więcej niż gość na UOP, skoro ta kasa zostanie później rozdana?
      spoko! niech zrobią przymus składek, ale na ROR, w złoto, cokolwiek :D
      wtedy moja kasa, będzie moją kasą... a Twoja będzie Twoją

emeryci nie będą polować na gołębie, utrzymają ich dzieci i VAT po likwidacji wszystkich socjali

•  

@prohackuser: Specjalista max 6k? Jest sporo posad gdzie nie da się działać jako kontrakt menadżerski lub jdg a zarobki są 15-20k miesięcznie brutto. Wiem co piszę.

•  

@GED_PL: więc postulujcie demontaż ZUS, a nie równanie do dołu

•  

@prohackuser: Ale ja nie postuluję podwyższenia ZUS dla przedsiębiorców. Po prostu śmieszy mnie to, jak to oni przedstawiali się, że są "biedni" bo im ZUS znowu skoczył o 100 PLN (bo średnia krajowa w górę).

Dodatkowo jakoś nie słyszałem by ci na JDG krzyczeli, że to źle że etatowcom chcą znieść limit ZUS (w zeszłym roku i w tym) - Ci co mają pracowników specjalistów to i owszem protestowali bo to ich pieniądze również były (część płacona przez pracodawcę).

•  

@Nie_znany: @boryspo:
      To czy przedsiębiorca ma L4, urlop zależy tylko od niego:) Całe ryzyko rekompensuje mu 100% udział w zyskach. Etatowiec może zarobić dla firm w jednym miesiącu 1 tys czy 5 mln zł i dostanie za to cały czas taką pensję. Przedsiębiorca zarobi te 5 mln to wszystko jest jego. To chyba powinno wystarczyć. Prawda?

Nawet jeśli cały zysk dla właściciela waszym zdaniem nie wystarczy i naprawdę chcemy utrzymać przywileje podatkowe dla samozatrudnionych to jak proponujecie się uporać z nadużyciami, które istnieją przecież na szeroką skalę. Jak powstrzymacie ludzi jak z mojego przykładu wyżej którzy pracują na etacie a udają firmę dla niższych podatków i ryczałtowego ZUS? Czy może to normalne, że ludzie z bardzo dużymi przychodami jak na polskie warunki przerzucają koszty utrzymania systemu emerytalnego na tych co zarabiają kilkukrotnie mniej od nich i tych co siedzą na etatach i płacą wielokrotnie więcej ZUS?
      Jak to zrobić aby tych wałów nie było? Test przedsiębiorcy?

Czy może popieramy wałki na podatkach, szarą strefę, hydraulika bez faktur, handel bez paragonu, karuzele VAT, unikanie ceł przy imporcie a nawet jazdę na gapę w komunikacji publicznej? Gdzie jest ta granica?

•  

•  

@boryspo: No właśnie nie mamy narzędzi aby egzekwować prawo. W Wielu przypadkach i pracownik i pracodawca się uprą to inspektor pracy nie jest wstanie udowodnić przed sądem stosunku pracy. Gdyby to było takie łatwe nie leczyłby ciebie lekarz na kontrakcie i nie byłoby B2B w w IT na taka skalę.

•  

•  

@GED_PL: aż tak Cię boli dupa o tych programistów? Czemu nie krzyczysz żeby etatowcy płacili mniejsze składki?

•  

@boryspo: gdyby to było nielegalne to już samo założenie takiej działalności powinno być nie możliwe. Gdy coś nie jest zabronione, jest jednocześnie dozwolone

•  

•  

@boryspo: To może lepiej zamiast się domagać podwyższenia danin osób JDG, to domagać się zmniejszyć koszty pracy na etacie? Czyż nie? Ale Polska mentalność właśnie jest taka, nie żebym ja miał lepiej tylko sąsiad gorzej.

•  

•  

Ale ja nie postuluję podwyższenia ZUS dla przedsiębiorców. Po prostu śmieszy mnie to, jak to oni przedstawiali się, że są "biedni" bo im ZUS znowu skoczył o 100 PLN (bo średnia krajowa w górę).

Dodatkowo jakoś nie słyszałem by ci na JDG krzyczeli, że to źle że etatowcom chcą znieść limit ZUS (w zeszłym roku i w tym) - Ci co mają pracowników specjalistów to i owszem protestowali bo to ich pieniądze również były (część płacona przez pracodawcę).

@veranoo: Zobacz sobie moją wypowiedź wcześniej - cytat powyżej. Jak widać nie postuluję by to wprowadzili. Ja protestuję by znieśli limity do ZUS dla etatowców.

•  

Czy może motłoch za 30 lat zdecyduje, że każdy będzie miał równą emeryturę bo... "każdy ma ten sam żołądek"?

@prohackuser: Paaanie, na to to nie trzeba będzie czekac 30 lat. Za dwa-trzy lata toto wjedzie.

•  

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

Jak powstrzymacie ludzi jak z mojego przykładu wyżej którzy pracują na etacie a udają firmę dla niższych podatków i ryczałtowego ZUS? Czy może to normalne, że ludzie z bardzo dużymi przychodami jak na polskie warunki przerzucają koszty utrzymania systemu emerytalnego na tych co zarabiają kilkukrotnie mniej od nich i tych co siedzą na etatach i płacą wielokrotnie więcej ZUS?

Jeszcze raz - obecnie ZUS to jest składka na swoją emeryturę. Mniejsza składka to mniejsza emerytura. Dodatkowo człowiek z twojego przykładu dostaje dużo mniejszą ochronę od państwa.
      Mniej dostajesz - mniej płacisz.

Inna sprawa, że taki człowiek zarabiający więcej też płaci na system emerytalny i rentowy. Porównajmy osobę A - zarabiająca 4000 zł brutto na UoP do B - #programista15k na B2B.
      Osoba A zapłaci 1100 zł w składkach (emerytalnych i rentowych, liczę zarówno to co dorzuci pracodawca jak i pracownik) oraz 31% z PITu (287 zł) pójdzie na renty i emerytury - razem ok. 1189 zł.
      Osoba B zapłaci 786 zł w składkach, oraz 31% x 2850 zł = 883,5 zł. Razem ok. 1660 zł.

Przypominam, że przy obecnych zasadach ten drugi dostanie mniejszą emeryturę chociaż ma taki sam żołądek co ten pierwszy. No i tego drugiego dużo łatwiej zwolnić.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement