•  

  Lubię słuchać zwolenników pisu twierdzących, że podniesienie płacy minimalnej sprawi, że Polacy będą bogatsi i będzie nas stać na więcej. Węgrzy już to zrobili, a skutki to:
  10% ludzi, którzy pracowało na minimalnej wyjebano z roboty
  O 4-11% wzrosły ceny towarów
  75% kosztów podniesienia płacy minimalnej ponieśli...kto by się spodziewał - konsumenci :)

  No ale głupi nosacz bez szkoły myśli, że jak mu podniosą, to w rok odłoży na passata.

  #polska #bekazpisu #ekonomia #wegry

  pokaż spoiler https://pubs.aeaweb.org/doi/pdfplus/10.1257/aer.20171445

  źródło: ichef.bbci.co.uk

  •  

   @apee: Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński to nie są jacyś Węgierscy amatorzy. Oni zrobią to tak że ty i tobie podobni zdrajcy i antypolacy jeszcze im podziękują! Inflacji ani zwolnień nie będzie żadnych! Żadnych! A płace realnie się podniosą!

  •  

   @Gensek: będzie ustawa głosowana nocą z zakazem zwolnien

  •  

   @Gensek: @apee: Znaleźli jeden prosty sposób, aby ustawą znieść ubóstwo! ZOBACZ MEMY!

  •  

   @apee: Węgry już kiedyś po wojnie kombinowały ze swoją gospodarką centralnym sterowaniem i zapewnili sobie najszybszą hiperinflację w historii - ceny podwajały się co 15 godzin. Najwyższy wydrukowany nominał podawał wartość słownie, żeby nie straszyć liczbą z 21 zerami.

  •  

   @apee jeśli pensje wzrosły więcej niż 10% to się opłacało

   +: kaaban
  •  

   @apee:

   10% ludzi, którzy pracowało na minimalnej wyjebano z roboty

   A ja słyszałem, ze ich nie wyjebano z roboty tylko przeszli do szarej strefy i to mówią znani publicyści. xD

   Okay a teraz na poważnie, ile będzie wynosić płaca minimalna w 2023 stosując obecne wskaźniki i dodatkowe pytanie, skoro te dane są znane przeciwnikom 4 tysi dlaczego tą informacją nie podpierają się w proteście przeciw pis? Ja sobie z lekka to policzyłem. he he

   Nie ma znaczenia kto rządzi i naliczanie pensji minimalnej jest nakazane przez ustawę każdego roku.

  •  

   @apee: będzie ustawa z zakazem zwolnień i zakazem wzrostu cen, problem solved, spokojna twoja rozczochrana, morawiecki rozwiąże i te problemy ;)

  •  

   Most firms responded to the minimum wage by raising wages instead of destroying jobs. Our estimates imply that out of 290,000 minimum wage workers in Hungary, around 30,000 (0.076 percent of aggregate employment) lost their job, while the remaining 260,000 workers experienced a 60 percent increase in their wages. As a result, firms employing minimum wage workers experienced a large increase in their total labor cost which was mainly absorbed by higher output prices and higher total revenue.

   0.076% wzrostu bezrobocia w całej gospodarce przy około 60% podwyżce płacy minimalnej.
   No chyba nikt nie powie, że to katastrofa?

   Given the relatively small effect on employment, our results also suggest that minimum wages can redistribute income from consumers to low-wage workers without large efficiency losses.

   Nawet piszą wyraźnie "the relatively small effect on employment"

   @apee: 4-11% wzrost cen towarów w zbadanych sektorach to też nie jest tragedia dla prracownika, który dostaje podwyżkę 60%

   To nie jest tak, że jak podwyższają płace minimalną o 10% to będzie 10% inflacja i 10% wzrost bezrobocia. A jak 30% to 30%

   Jest masa badań, że podniesienie płacy minimalnej ma zerowy bądź znikomy (jak tutaj) wpływ na bezrobocie.
   Zwiększa się cena towarów i usług. Jasne! Ale też nie o tyle o ile podniosła się płaca minimalna.
   Tutaj mamy 4-11%, przy 60% podwyżce.

   Wy nie rozumiecie sedna problemu.
   Gospodarka się od tego nie zawali. Jasne, wzrośnie jakoś bezrobocie i jakoś wzrosną ceny, ale dla ludzi, którzy sa na minimalnej i tak to będzie bardzo korzystny interwencja.
   Ale jak wiadomo, nie ma darmowych lanczy. Także gdzie jest haczyk.
   Przecież nie można tworzyć dobrobytu ustawą. Jasne!

   Haczyk jest tu, że to jest zwyczajnie transfer socjalny! Od konsumentów do osób na minimalnej!
   Od konsumentów czyli od każdego, ale nie każdy konsumuje tyle samo. Kto ma więcej pieniędzy konsumuje więcej, kto ma mniej konsumuje mniej. Także za wrost cen, inflację, zapłacą więcej ci co więcej zarabiają, konsumują.
   W dodatku oni nie dostaną podwyżki.

   To tu jest haczyk! To zwykły transfer socjalny! Od klasy średniej, która podwyżki nie dostanie i która kupuje więcej, do osób na najniższej, która te podwyżki dostanie.
   Jedni wyjda na tym lepiej, drudzy gorzej.

   Cały program PiS to jeden wielki transfer socjalny. Od elektoratu opozycji do swojego elektoratu.
   Ich elektorat ma w dupie co się stanie z państwem, z jego strukturami, z wojskiem, ze służbom zdrowia, ni dostają 500+ a za chwilę podniosa im minimalną, za co zapłacą wyborcy opozycji. Proste!

  •  

   @151346136: Świetnie wytłumaczone, wpis do ulubionych.

  •  

   @151346136 naprawdę bardzo fajnie opisany komentarz. Ale wydaje mi się, że połączenie mocnego socialu (500+ na każde dziecko i te inne głupoty) plus taka podwyżka spowodują podniesienie cen. I to zaboli też tych, którzy zarabiają najmniej a nie mają dzieci i nie dostają innych benefitow.

  •  

   @151346136: super tylko u nas 1.5 mln ludzi zarabia minimalna. Osób z zarobkami do 4K jest pewnie ponad 2mln. Zupełnie inna struktura zatrudnienia i płac jest w Polsce a inna na Węgrzech, wiec porównanie trochę z dupy.

  •  

   @WhiskeyIHaze szczególnie emeryci i renciści dostaną po dupie, a już teraz ledwo wiążą koniec z końcem

  •  

   @LechuCzechu ale bombelki I karyny będą miały hajsik.

  •  

   @apee: tylko z drugiej strony żyjemy w unii europejskiej i cenny mamy powoli podobne do nich. A niektórzy u nasz zarabiają 500euro za tyle nawet imigrant w Niemczech nie będzie stał w kolejce po zasiłek

  •  

   Powiem wprost jebani debilie. Każdy z kim rozmawiałem twierdzi to samo. Kosztem gospodarki napędzającej przez mikro i średnich przedsiębiorstw oraz dokładaniem ukrytych podatków położą ten kraj byle tylko być przy korycie. Parę dni temu znajoma była rano w parku. To nie jest normalne jak co tam się dzieje. Młode kobiety z piwem krzyczące między sobą "Jesika, Brajan" kurwa chodzie tu. Wszyscy się śmieją Wenezuela 500+ .

  •  

   To młode pokolenie niebawem dorośnie i będzie wtedy jak w krajach trzeciego świata. Przykro mi to pisać,serio. Jedyne co można to iść na wybory.
   Ps Pamiętacie ten mem z Wajdą? Też się z niego śmiałem ale teraz już nie...

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement