•  

#ksiegowosc #ubezpieczenia #urzadskarbowy #podatki

Mam pytanie - miałem stłuczkę autem wprowadzonym do środków trwałych. Dostanę kasę z ubezpieczenia sprawcy ale wyczytałem że muszę się z tej kasy rozliczyć i odprowadzić podatek dochodowy. Co się stanie jak nigdzie nie zgłoszę tego faktu, wezmę hajs do lapy i nie będę niczego rozliczał. Skarbówka ma w ogóle możliwość dojść do tego?

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@szejk_wojak: Oczywiście że ma możliwość. Po 1 TU może to zgłosić, po 2 przy kontroli połapią się że masz dopływ gotówki. Dlatego polscy przedsiębiorcy gonią auto autem - kończy się leasing/szkoda całkowita/amortyzacja 100% to kupują kolejne. Ile tego odszkodowania będzie?

+: masslaw
    •  

@OptiFinance: Nie wiem jeszcze, jakieś 6k. Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź.

Ale czy TU w ogóle będzie wiedziało, że mam działalność? Dostałem do wypełnienia druczek, w którym mam opisać zdarzenie i wpisać swoje dane. Na końcu mam do zaznaczenia kwadracik, że auto jest/nie jest środkiem trwałym oraz, że ja sam jestem/nie jestem płatinkiem VAT.

Załóżmy, że łżę jak pies i zaznaczam, że auto nie jest środkiem trwałym a ja nie jestem płatnikiem VAT (czyli udaję szarego kowalskiego). W dodatku wskazuję numer konta np. mojej dziewczyny.

Jak US może w ogóle do tego dojść? Nie daję TU żadnych podstaw do podejrzewania, że w ogóle mam działalność. Ot kolejny, szary janusz z rozwalonym autem.

Dziwię się, bo mój ojciec był w ostatnim okresie kilka razy w takiej sytuacji (tez ma działalność) i jak mu powiedziałem, że powinien był rozliczyć odszkodowanie to zrobił tylko wielkie oczy bo pierwsze słyszał. Od jego stłuczek minęło już mnóstwo czasu i żadnych kontroli nie miał a kasę przytulił.

•  

@szejk_wojak: Do czasu pierwszej kontroli. Ale serio 6k chcesz ukrywać? Gdyby to było 150k to można się głowić jak to rozegrać, ale przy 6k to myślę że szkoda zachodu. US najprędzej wykryłby to przy kontroli Twojej działalności proszą o wyciąg z konta, wszystkie faktury itd. Kolejna sprawa to co z pojazdem w środkach trwałych? Dalej go będziesz amortyzował?

•  

@OptiFinance: w sumie masz rację, po naprawie wyjdzie mi jakieś 1k-2k dochodu do opodatkowania więc jebać to.

•  

Załóżmy, że łżę jak pies i zaznaczam, że auto nie jest środkiem trwałym a ja nie jestem płatnikiem VAT (czyli udaję szarego kowalskiego). W dodatku wskazuję numer konta np. mojej dziewczyny.

@szejk_wojak: to TU jak się dowie to pozywa cię o zwrot odszkodowania i zgłasza do prokuratury :D

+: Eltomas

Gorące dyskusje ostatnie 12h