•  

  Męczeństwo miasta Bydgoszcz

  10 października 1939 przeprowadzono pierwszą masową egzekucję w bydgoskiej "Dolinie Śmierci". Tak zginęło kilkudziesięciu nauczycieli szkół średnich, których jedyną zbrodnią było wychowanie młodych bydgoszczan na patriotów polskich [+audycja]

  (...)
  Hitlerowcy realizowali plan całkowitego zniemczenia Bydgoszczy. Wytyczne dowódców brzmiały: "Nie wysłuchiwać żądnych próśb, nie okazywać cienia litości, przeprowadzić rewizję we wszystkich polskich mieszkaniach […]. Fizycznie zlikwidować wszystkie polskie elementy, które w przeszłości zajmowały kierownicze stanowiska lub też w przyszłości mogą być organizatorami polskiego oporu […] Usunąć polskie napisy, nie pozwolić Polakom na posługiwanie się językiem polskim w miejscach publicznych".

  Do wykopania (bo czas ucieka): https://www.wykop.pl/link/5123701/meczenstwo-miasta-bydgoszcz/

  #mirkoreklama #bydgoszcz #historia

  •  

   @HaHard: W Dolinie Śmierci jest kamienny blok z płaskorzeźbą - zniczem i mieczami grunwaldzkimi, tablica upamiętniająca ofiary, tablica informacyjna, rzeźba człowieka prowadzonego na stracenie i zbiorowe groby tych ofiar, a na fordońskich górkach pomnik z tablicą z nazwiskami i zawodami ofiar. Zginęli głównie nauczyciele, a poza nimi urzędnicy, lekarze, prawnicy, kupcy i inni przedstawiciele inteligencji i ogólnie wyższych warstw społecznych.

  •  

   @HaHard: pozwolę sobie zamieścić tutaj tematyczny utwór, do którego robiłem muzykę.

   źródło: youtube.com