•  

  Męczeństwo miasta Bydgoszcz

  10 października 1939 przeprowadzono pierwszą masową egzekucję w bydgoskiej "Dolinie Śmierci". Tak zginęło kilkudziesięciu nauczycieli szkół średnich, których jedyną zbrodnią było wychowanie młodych bydgoszczan na patriotów polskich [+audycja]

  (...)
  Hitlerowcy realizowali plan całkowitego zniemczenia Bydgoszczy. Wytyczne dowódców brzmiały: "Nie wysłuchiwać żądnych próśb, nie okazywać cienia litości, przeprowadzić rewizję we wszystkich polskich mieszkaniach […]. Fizycznie zlikwidować wszystkie polskie elementy, które w przeszłości zajmowały kierownicze stanowiska lub też w przyszłości mogą być organizatorami polskiego oporu […] Usunąć polskie napisy, nie pozwolić Polakom na posługiwanie się językiem polskim w miejscach publicznych".

  Do wykopania (bo czas ucieka): https://www.wykop.pl/link/5123701/meczenstwo-miasta-bydgoszcz/

  #mirkoreklama #bydgoszcz #historia

  •  

   @HaHard: W Dolinie Śmierci jest kamienny blok z płaskorzeźbą - zniczem i mieczami grunwaldzkimi, tablica upamiętniająca ofiary, tablica informacyjna, rzeźba człowieka prowadzonego na stracenie i zbiorowe groby tych ofiar, a na fordońskich górkach pomnik z tablicą z nazwiskami i zawodami ofiar. Zginęli głównie nauczyciele, a poza nimi urzędnicy, lekarze, prawnicy, kupcy i inni przedstawiciele inteligencji i ogólnie wyższych warstw społecznych.

  •  

   @HaHard: pozwolę sobie zamieścić tutaj tematyczny utwór, do którego robiłem muzykę.

   źródło: youtube.com

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Grunt to się nie przejmować xD
  #heheszki #humorobrazkowy

  odpowiedzi (26)

 • avatar

  Czy to można nazwać złodziejstwem?

  Tak w skrócie: Mój stary pracował wiele lat w Słowackiej firmie, i w tamtejszym ZUS-ie odprowadzane miał składki, 1900 złotych na miesiąc. Polski ZUS uznał, że tacie nic się nie należy, stwierdzili że tamte składki 'przepadły'. Później stwierdzili, że należą się, ale tylko za przepracowane kilka miesięcy.

  Stary niedawno otrzymał pismo ze Słowacji, czy chciałby otrzymywać pieniądze przez polski ZUS, albo do rąk własnych. I okazało się, że nic nie przepadło, a ZUS w Nowym Sączu ordynarnie leciał w chuja i kłamał.
  #zus
  pokaż całość

  odpowiedzi (60)

 • avatar

  Dziś wieczorem wylosuję dwie osoby, którym wyślę pocztówkę z Pragi. Zielonki nie biorą udziału. Ahoj ʕ•ᴥ•ʔ #rozdajo

  odpowiedzi (27)

Advertisement