•  

  Czy uważasz, że podczas oddawania głosu w wyborach, na karcie wyborczej powinien być krótki test sprawdzający podstawową wiedzę z zakresu ekonomii, historii najnowszej, matematyki i wiedzy o społeczeństwie?

  Przykładowo po pięć zamkniętych pytań (ABCD) z każdej kategorii i unieważnienie oddanego głosu, jeżeli stosunek poprawnych odpowiedzi byłby mniejszy niż 75%. W jaki sposób system ten powinien zostać zaprojektowany by istnienie takiego lub podobnego systemu byłoby zgodne z Konstytucją, a jednocześnie uniemożliwiło oszustwa wyborcze?

  Art. 96.2:

  Wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

  (w celu zwiększenia zasięgu ankiety zaplusuj wpis)

  #ankieta #badanieopiniipublicznej #polityka #4konserwy #neuropa

  źródło: wolanie.info

  Czy popierasz postulat dołączenia testu z wiedzy ogólnej do karty wyborczej?

  • 59 głosów (66.29%)
   Tak
  • 5 głosów (5.62%)
   Nie, bo system nie byłby bezpieczny
  • 14 głosów (15.73%)
   Nie, bo jest to niezgodne z Konstytucją
  • 11 głosów (12.36%)
   Nie, z innego powodu
  •  

   W jaki sposób system ten powinien zostać zaprojektowany

   @CXLV: Jak testy na prawko, znana pula pytań dostępna w internecie (tak ze 100), oddajesz komisji dowód, na dotykowym monitorze obok pojawia się 5 losowych pytań z puli, 3 poprawne odpowiedzi i dostajesz kartę, na której możesz oddać głos. Nie udało się? To zapraszamy na następne wybory.

   Losowość i znana pula pytań utrudniłaby oszustwa, świadomość społeczeństwa wzrosłaby pewnie skokowo od samego pobieżnego przeglądania pytań dzień wcześniej, ale pewnie i tak niewiele by to zmieniło. Nasza dzisiejsza polityka to bardziej religia niż logika i argument.

   Kojarzę, że kiedyś coś takiego amerykanie wprowadzili, żeby utrudnić głosowanie czarnym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @CXLV: Ale z tej samej, znanej puli. Każdy miał taką samą szansę wylosowania tego, czy innego pytania i każdy miał równe szanse się z nim wcześniej zapoznać. Takie same pytania dla wszystkich nie wypalą, bo za dużo osób znałoby je wcześniej.

   +: CXLV
  •  

   @umowiony_znak_sygnal: Powinno być trochę więcej pytań, tak żeby objeły większość podstaw gospodarki tak z 300-500 i darmowe szkolenie na stronie rządowej. Patologia by odpadła, a przeciętni ludzie by się trochę wyedukowali

  •  

   @lordziok: 300-500 to już trochę dużo i skutek mógłby być odwrotny do zamierzonego. Ci ogarnięci stwierdziliby, że muszą pracować i nie mają czasu na pierdoły, a bez przygotowania wielu by nie poszło nie chcąc się ośmieszyć. 100 pytań to tak w sam raz, żeby w sobotę wieczorem przelecieć wzrokiem przy herbatce.

   +: CXLV
  •  

   Ale z tej samej, znanej puli.

   @umowiony_znak_sygnal: Tak, po kliknięciu 'wyślij' doczytałem to i usunąłem komentarz. Masz rację, powszechny dostęp do puli pytań zapewniłby konstytucyjny warunek równości.

  •  

   @CXLV: Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia sformułowania pytań, bo nietrudno sobie wyobrazić takie, które mogą sugerować konkretne opcje polityczne.

   Moimi ulubionymi pytaniami byłyby te z zakresu kompetencji stanowisk o jakie ubiegają się kandydaci. Chciałbym zobaczyć np. wybory prezydenckie, w których kandydaci składając obietnice muszą się liczyć, że wyborcy ogarniają co może a czego nie może prezydent ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @CXLV: Ja jestem za wprowadzeniem ustroju w którym głosować mogą osoby które przejdą taki test a nie każdy 18+ ma taki sam głos.