•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 3

  Dzień 27/100

  Ciekawostka: 9/11 Amerykanów nie lubi żartów o terrorystach.

  Wieża – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Gryfów Śląski

  Wieś, położona na terenie historycznych Łużyc Górnych przy granicy ze Śląskiem, została założona przez kolonistów niemieckich, prawdopodobnie w II połowy XIII w. Najstarszy zachowany dokument wymieniający jej nazwę pochodzi z 1294 r. (według innych źródeł z 1346 r.). Dzięki nadgranicznemu położeniu miejscowość pełniła ważną rolę w XVII i XVIII w., kiedy to istniejący w górnej części wsi kościół ewangelicki stał się ośrodkiem religijnym dla prześladowanych na Śląsku protestantów (kościół graniczny). W roku 1669 wzniesiono drugą świątynię ewangelicką w dolnej części wsi, która służyła przede wszystkim mieszkańcom pobliskiego Gryfowa Śląskiego; wkrótce stała się ona znaczącym centrum pietyzmu.

  Przylot – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Warka

  Wieś leży na północ od Warki, na starym Trakcie Królewskim (Drogi Czerskiej) z Warszawy przez Czersk, Konary, Ostrówek, Przylot, Ostrołękę, Pilicę a dalej do Magnuszewa, Kozienic, Puław. Rozciąga na dawnym pastwisku (łąkach) przy stromej ścianie wzgórz (skarpa) Doliny Wisły i Pilicy.
  Jest to stara osada a ślady osadnictwa datowane są na okres epoki żelaza - około 700 lat p.n.e. do VI w. n.e.
  Przywilej z roku 1240 - wydany przez księcia Konrada I mazowieckiego potwierdził, że do uposażenia stołu arcybiskupiego należało kilka wsi leżących u ujścia Pilicy do Wisły m.in. Przylot, który przez ponad 500 lat, były początkowo własnością biskupów gnieźnieńskich - dobra stołowe, a później były własnością kapituły katedry gnieźnieńskiej - dobra chlebowe.
  Książę Ziemowit w roku 1359, potwierdził cały majątek stołu arcybiskupiego na Mazowszu, m.in. miejscowości leżące u ujścia Pilicy do Wisły - min. Przylot. W roku 1380, prawdopodobnie, przeniesiona została przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Suchywilka Strzeleckiego, parafia z Pólka k. Ostrówka do Konar. Przylot należał do tej parafii i leżał w powiecie wareckim w Ziemi Czerskiej.
  W roku 1511 biskupi gnieźnieńscy zorganizowali folwark w Ostrówku, który przynależał do Przylotu, najprawdopodobniej ziemie dawnego Pólka. Należał administracyjnie do klucza łęgonickiego. W roku 1540 pojawia się nawa jednostka administracyjna klucz konarski - w skład którego wchodzi Przylot.
  W roku 1729 funkcjonowała we wsi karczma wystawiona przez dzierżawcę Franciszka Wysockiego, kanonika gnieźnienskiego, plebana w parafii św. Jakuba w Krzemienicy.

  1788 - zestawienie: Przylot - 32 gospodarstwa, 2 rodziny komorników. We wsi spisano, 26 wołów, 36 krów, Folwark (Ostrówek) został zlikwidowany, gdyż Wisła oderwała grunty folwarczne w połowie XVIII w.

  #historia #ciekawostki #slask #mazowieckie

  źródło: 9_11.png

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Ogólnie to muszę wam powiedzieć, że gdybyście przejrzeli CV mojego ojca, a potem się z nim poznali to doświadczylibyście niezłego dysonansu poznawczego.

  Mój ojciec z jednej strony:
  - ukończył najlepsze liceum w mieście
  - magister inżynier
  - zna komunikatywnie 2 języki obce
  - od 25 lat pracuje z powodzeniem jako urzędnik państwowy

  Mój ojciec z drugiej strony:
  - używa telefonu "dla seniora" bo smartfon okazał się dla niego technologią nie do przejścia
  - ma problem z samodzielnym wysłaniem maila/utworzeniem folderu na pulpicie
  - chrum kwi za komuny to było
  #gownowpis #truestory #rodzina #rodzice #ojciec
  pokaż całość

  odpowiedzi (49)

 • avatar

  Czy mojemu 92-letniemu dziadziusiowi wolno plusika?

  #pokazdziadka

  odpowiedzi (28)

 • avatar

  Dostarczanie zamówienia do stolika w Mcdonlads to rzecz, ktora odróżnia ludzi od podludzi. Ci ludzie tam jebią jak woły a tu jeszcze królowi czy królewnie trzeba podac frytki i cole bo kurwa nie poczeka i nie postoi. Uwłaczające.
  #bekazpodludzi #mcdonalds #takaprawda

  odpowiedzi (101)

Advertisement