•  

  Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż 32 samolotów F-35 po promocyjnej cenie

  pokaż spoiler 6,5 mld dolarów ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


  #wojskopolskie #wojsko #militaria #militaryboners #samoloty #aircraftboners #lotnictwo

  źródło: 1568222250448.jpeg

  •  

   @piotr-zbies: to w nagrodę, że będziemy utrzymywać infrastrukturę dla ich wojsk u nas, czysty deal xD

  •  

   @piotr-zbies: Z tego co pamiętam z kontrktu na JASSM cena podana przez departament stanu jest maksymalną ceną możliwą za cały kontrakt. W rzeczywistości kwota będzie jeszcze negocjowana na szczeblu rządowym i najprawdopodobniej będzie niższa.

  •  

   @piotr-zbies: więcej drogiego szitu do serwisowania i przechowywania klimatyzowanych hangarach to jest ostatnia rzecz której potrzebujemy

  •  

   @piotr-zbies: koszt jednego miał spaść poniżej 80 mln dolców. Tu wychodzi 200. Jakieś jaja.

  •  

   Cena obejmuje infrastrukturę, szkolenie i serwis przez najbliższe kilkanaście lat. Jeżeli doposażą f-16 w APG-83 i nowy datalink w osobnym kontrakcie to będzie naprawdę ciekawie.

  •  

   @ediz4: Cena podawana przez Departament Stanu jest zawsze mocno zawyżona - ostateczna będzie znacznie niższa. Poza tym wartość kontraktu uzależniona jest od tego co kupimy oprócz samych płatowców.

  •  

   @damzal: No z tego co czytam

   pakiet obejmuje 32 myśliwce F-35A w wersji konwencjonalnego startu i lądowania (tej używanej przez siły powietrzne) i 33 silniki Pratt & Whitney F-135. Oprócz tego Polska, w wypadku finalizacji transakcji miałaby otrzymać środki walki elektronicznej, dowodzenia, kontroli, łączności, komputerowe, nawigacji i identyfikacji (C4I/CNI), elementy systemu wsparcia eksploatacji ALGS i logistycznego systemu informatycznego ALIS, specjalne flary przeznaczone dla F-35, usługi z zakresu rozwoju i integracji oprogramowania, a także systemy szkoleniowe, części zamienne, wsparcie techniczne i szkoleniowe itd....
   Mam nadzieję że sporo zejdą z tej ceny bo jest zaporowa nawet za taki pakiet. Do tego

   Agencja DSCA odniosła się w następujący sposób do do offsetu: "Nie ma znanych porozumień offsetowych połączonych z tą potencjalną sprzedażą. Jednakże, kupujący zwykle wnioskuje o umowy offsetowe. Jakiekolwiek umowy offsetowe zostaną zdefiniowane w negocjacjach między kupującym i wykonawcami"....
   jeśli przy tak dużym kontrakcie nie będzie offsetu to Błaszczak powinien być za jaja powieszony

  •  

   jeśli przy tak dużym kontrakcie nie będzie offsetu to Błaszczak powinien być za jaja powieszony

   @ediz4: To wolisz mieć taniej i bez offsetu, czy drożej z offsetem? W Polsce, szczególnie przy okazji kontraktu na zakup F-16, offset stał się jakimś bożkiem, a to przecież nie jest tak, że offset bierze się znikąd. To co będą musieli od siebie dołożyć po prostu doliczą nam do rachunku. Jeśli nie mamy jakiegoś konkretnego pomysłu, jakie technologie chcielibyśmy otrzymać, to sam offset dla offsetu jest głupotą.

  •  

   @Jan_K: Na razie mam cenę z kosmosu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdy wydaje się takie pieniądze to wypadałoby żeby przemysł przynajmniej w jakiś sposób na tym skorzystał.

   To co będą musieli od siebie dołożyć po prostu doliczą nam do rachunku.....
   Offsetu nigdy nie dolicza się jeden do jednego. Teoretyczny offset na Caracale miał wynosić tyle co cały kontrakt. A to nie jedyny taki przypadek. Możemy kupować oczywiście tak jak Himmarsa - bez offsetu z półki z amunicją na kilka salw. Tylko w jaki sposób to wpływa na modernizacje naszego przemysłu zbrojeniowego?

  •  

   @ediz4: Jasne, że nie 1:1. Jeśli np. zbudują fabrykę, to ta fabryka nie będzie może najbardziej efektywną inwestycją, ale będzie przynosiła jakieś zyski. Jeśli przekażą nam jakąś technologię, to policzą sobie 100% ceny, choć wiadomo, że nigdy za tyle byśmy nie kupili itd. Doliczą tylko tę rzeczywistą nadwyżkę. Co do tego jak tam teoretycznie wygląda offset to nie wiem czy już doszliśmy do tego, jak się miała jego realizacja przy okazji F-16, bo zdaje się, że Amerykanom wychodziło, że wszystko było cacy, a nam jakieś ułamki.

   Jak już pisałem - do offsetu trzeba mieć przede wszystkim plan. Brać coś, co faktycznie nam się przyda, a nie to co chcą nam wcisnąć, bo w takim przypadku lepiej już choćby nieco taniej, a bez niego.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora wpisu

  •  

   @piotr-zbies: ja pierdole pojechało ich do reszty

  •  

   @piotr-zbies: trzeba brac pod uwage ze amerykanie wydali na ten projekt powyzej biliona dolarow takze projekt musi sie zwrocic( ͡° ͜ʖ ͡°)