•  

#polityka #bekazpisu #ekonomia przed chwilą Glapiński w Dzienniku twierdził, że podniesienie płacy minimalnej będzie miało minimalny wpływ na inflację. "W przyszłym roku może 0,1%". To ekonomista, prezes NBP - jak takie bzdury mogą przechodzić przez gardło.

•  

@mitatuyo: A skąd wiesz ze to bzdury masz jakieś lepsze wyliczenia od niego?

•  

jak takie bzdury mogą przechodzić przez gardło.

@mitatuyo: normalnie za 65k zł miesięcznie

•  

@Drakii: płaca minialna tylko 1. stycznia przyszłego roku wzrośnie o 15,55%, doprowadzi to do wypłaszczenia średniej wynagrodzeń, dalej będzie tylko gorzej. Ludziom nie będzie opłacało się uczyć, podnosić kwalifikacji. Pensje z najniższych stanowisk mocno zbliżą się do kadry zarządzającej. Doprowadzi to chwilowo to sztucznego napędzenia konsumpcji, a chwilę potem do wzrostu cen i to znacznie większego niż skala 0,1% rocznie. Zapisz sobie mój komentarz. To są podstawy ekonomii.

•  

@mitatuyo: No tak twoje wyliczenia z dupy są lepsze od ekspertów zatrudnionych w NBP xDDD

•  

@Drakii: za 4 lata bedziesz płacił 6 zeta za bochenek chleba. Zapisz sobie, Ty który wierzysz w "ekspertów" z NBP. Za 2 lata euro po 6,5 złotego - też sobie zapisz. Jeśli tylko ci gamonie zostaną u władzy.

•  

płaca minialna tylko 1. stycznia przyszłego roku wzrośnie o 15,55%

@mitatuyo: Między 2015 a 2019 r. (czyli w 4 lata) płaca minimalna w Polsce wzrosła o około 27 proc. Katastrofy nie zauważyłem.

•  

@Thorkill: czyli średnią 6,75% rocznie porównujesz do 15,55% i mówisz, że luzik :)

•  

czyli średnią 6,75% rocznie porównujesz do 15,55% i mówisz, że luzik :)

@mitatuyo: To ty próbujesz udowodnić że 15,55 proc. zrobi Armagedon. Natomiast wiemy już że 6,75 proc. podwyżki rocznie płacy minimalnej nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla gospodarki. Wręcz przeciwnie patrząc na wzrost gospodarczy i stopę bezrobocia w tym okresie wpływa korzystnie.

•  

@Thorkill: sprawdź sobie jak rósł wykres inflacji od wprowadzenia 500+. Rozdanie ludziom hajsu za darmo także w przypadku płacy minimalnej musi spowodować wzrost cen, ponieważ nie sprawi to, że zaczną oni więcej produkować. Kompletnie nie znasz podstaw ekonomii. Pisałem o tym kilka postów wyżej, że pozytywne zjawiska są krótkotrwałe. Jeśli wprowadzą to co chcą, to za 2, maks 3 lata będziemy mieli tutaj turbo inflację, którą PiS będzie tłumaczył światowym spowolnieniem gospodarczym. Oni myślą raptem na kilka miesięcy do przodu, kogo i kiedy przekupić kasą za darmo.
      Jako gościa co płaci podatki prowadząc własną firmę - wiem do czego to doprowadzi. Inni też już o tym mówią, jeśli PiS chce podnieść w 4 lata płacę minimalną do 4k - to będą zwalniać - nie będzie innego wyjścia.

•  

@mitatuyo: Takie same głupoty jak ty piszesz pisano jak wprowadzano 500+.

+: Fidel1
    •  

sprawdź sobie jak rósł wykres inflacji od wprowadzenia 500+.

@mitatuyo: No sprawdziłem. Inflacja w Polsce 2016 r. - 0,6 proc. Czyli nie inflacja, tylko deflacja.

•  

@Thorkill: Jednokrotna tego typu powyżka aż tak dużo nie zmieni, ale 5lat z rzędu już tak.
      Poza tym 6.75% podwyżki r/r - inflacja realna(zapytaj się dowolnego profesora finansów SGH/UW co sądzą o podawanej oficjalnie. Jak nie wierzysz to wystarczy spojrzeć na ceny sprzed 10-15lat w intenecie i porównać z tym co podaje GUS czy spojrzeć na to ile pieniędzy dodrukowano w stosunku do wzrostu PKB) => 2.75% - zwiększona efektywność związana z postępem technologicznym i mamy odpowiedź czemu tego typu podwyżki są obojętne/pozytywne. Podnoszenie o 15% to już trochę inna bajka

+: Piz-dur
    •  

@Drakii: specjalnie dla Ciebie, wykres inflacji od momentu startu 500+.

źródło: 500inflacja.png

•  

@Thorkill: 500+ realizuje się od 1. kwietnie 2016 r, jak pisałem skutki nie są natychmiastowe, co widać na załączonym wyżej wykresie. Podajesz dane krótkoterminowe, zamiast patrzeć w dalszej perspektywie. Czyli jak każdy pisiarz.

•  

@mitatuyo: No i gdzie tu coś złego nastąpiło? Bo dalej nie rozumiem. Wpompowano 40 mld w społeczeństwo z 500plus i mamy skok o 2 punkty procentowe. Z tego pewnie 1 proc. to efekt napływania środków unijnych w 2016-2017 z nowej perspektywy budżetowej.

•  

@mitatuyo:

sprawdź sobie jak rósł wykres inflacji od wprowadzenia 500+.
      Czemu w takim razie inflacja w Czechach "zachowuje" się tak samo jak w Polsce?

+: prnppp
    •  

@mitatuyo: Inflacja w Polsce pokrywa się z inflacją w UE. No chyba że wierzysz że program 500+ spowodował inflacje w całej Europie

źródło: inflacjaUE.png

•  

@Drakii: ale Ty normalny jesteś? Pokazujesz wykres z lat 2012-2017.

•  

@Fidel1: nie wiem, nie wypowiadam się o Czechach, nie wiem co tam się dzieje.

•  

@mitatuyo: No tak wykres obejmuje wprowadzenie 500+

•  

@Drakii: raptem jego pierwszy 15 miesiecy, a mowimy o skutkach liczonych w latach.

•  

@mitatuyo: Pokazałeś wykres na którym niby po wprowadzeniu 500+ skoczyła inflacja a ja ci pokazałem że w tym okresie podskoczyła w całej Europie.

•  

raptem jego pierwszy 15 miesiecy, a mowimy o skutkach liczonych w latach.

@mitatuyo: Mistrzu kol. Drakii pokazał ci oczywistą korelacje. Znasz takie słowo?

•  

@Drakii: pokazałem od startu do dzisiaj, a Ty mi skok w unii w 15 miesiecy, widzisz różnicę? Proszę bardzo masz wykres aktualny na dzisiaj, przypatrz się szczególnie jego końcowi.

źródło: polskavsueinflacjadlacebili.png

•  

@mitatuyo: To w jaki sposób stwierdziłeś że za inflację w Polsce odpowiada 500+?

•  

@mitatuyo: No i widzisz że mimo programu 500+ inflacja utrzymywała się na poziomie Europejskim.

•  

@Drakii: Ty na serio ślepy jesteś?

•  

Ty na serio ślepy jesteś?

@mitatuyo: Kto ten tekst napisał wyżej?

sprawdź sobie jak rósł wykres inflacji od wprowadzenia 500+. Rozdanie ludziom hajsu za darmo także w przypadku płacy minimalnej musi spowodować wzrost cen, ponieważ nie sprawi to, że zaczną oni więcej produkować. Kompletnie nie znasz podstaw ekonomii.
      No i sprawdziliśmy tak jak chciałeś lata 2016-2017 (moment wprowadzenia 500 plus). Wyszło że jest skorelowane z tym co działo się w innych krajach UE. Czyli pierniczyłeś tam wyżej farmazony.

•  

@mitatuyo: Na co że pietruszka podrożała? Bądźmy poważni.

•  

przypatrz się szczególnie jego końcowi.

@mitatuyo: Sprawdź sobie inflacje CPI w Czechach. Też ma taką końcówkę.

•  

@Thorkill: ale nie pierwszych naście miesięcy, patrzcie co się dzieje w perspektywie długoterminowej. Dałem wykres do teraz i niestety widać dokładnie, że nasz gospodarka stygnie, a PiS ją dobije komunistycznym centralnym sterowaniem.

•  

@Drakii: przeraża mnie bagatelizowanie tych przesłanek przez partię rządzącą i jej zwolenników. Zniszczycie ten kraj. Ja na szczęście moją rodzinę już zabezpieczyłem na chude lata, które idą, ale martwię się, że moje dzieci nie będą w stanie tutaj żyć, kiedy same będą musiały na siebie zarabiać.

•  

widać dokładnie, że nasz gospodarka stygnie,

@mitatuyo: Ameryki nie odkrywasz. Przecież nikt temu nie zaprzecza że dynamika wzrostu PKB będzie spadać w kolejnych latach. Ale od takich w sumie oczywistych tez do ględzenia o jakiś armagedonach to chyba trochę daleka droga. Przynajmniej ja tak uważam.

•  

@mitatuyo: ty chcesz cos tlumaczyc naczelnikowi pisu? xD
      prezes nbp, który mówi, że po ponad 15% skoku r/r płacy minimalnej inflacja wzrośnie o jedynie 0,1% powinien natychmiastowo podać się do dymisji.

•  

ty chcesz cos tlumaczyc naczelnikowi pisu? xD

@bartez_94: Przecież próbował tłumaczyć, wkleił nawet jeden wykres. Niestety został zaorany faktami. Pozostało mu wiec ględzenie o niszczeniu kraju i tego typu propagandowe bzdety.

•  

@Thorkill: Wstawiłem Ci wykres, który właśnie orze Wasze tezy, dzięki rozdawnictwu rośnie inflacja i będzie rosnąć dalej, ale to Wy się opieracie na wykresie z 15 miesięcy i uparcie twierdzicie, że nic się nie dzieje. Ok, wierzcie sobie w Waszą rzeczywistość, ja biedy nie będę klepał, ale Wy będziecie płakać.

•  

Wstawiłem Ci wykres

@mitatuyo: No właśnie wstawiłeś wykres a my żesmy ci udowodnili że jest skorelowany do 2018 r w 100 proc. z inflacja CPI występująca w UE a przypadku inflacji CPI w Czechach do III/2019. Tam 500 plus wprowadzane nie było. Była natomiast także susza i wzrost cen paliw.

•  

@Thorkill: nie wypowiadam się o Czechach, widzę, że nasza inflacja wyskoczyła do góry i potwierdza to wykres. Wierzcie w pobożne życzenia albo módlcie się jak o deszcz, to nam pozostanie za 2-3 lata.

•  

@mitatuyo:

dzięki rozdawnictwu rośnie inflacja i będzie rosnąć dalej

Ale na bazie czego to stwierdziłeś? Bo na bazie samego wykresu jest to nie możliwe.

•  

@Fidel1: PiS chce płacić znacznie więcej za to samo. Koniec uzasadnienia.

•  

@mitatuyo: Czyli wnioski wziąłeś z dupy? Nie przeprowadziłeś żadnej analizy danych, ale już robisz z siebie eksperta.

•  

@Fidel1: do postawienia takiej tezy wystarczy podręcznik ekonomii, rozdział pt. "inflacja". Widzę, że dalej nie rozumiesz, więc załączam Ci materiał edukacyjny, który być może uda Ci się zrozumieć. Powodzenia.

źródło: youtube.com

•  

@mitatuyo:

do postawienia takiej tezy wystarczy podręcznik ekonomii,
      To go w końcu przeczytaj, sam zakup nic nie daje.

Widzę, że dalej nie rozumiesz, więc załączam Ci materiał edukacyjny, który być może uda Ci się zrozumieć.
      Jak już obejrzysz sobie swój materiał edukacyjny, to nie będziesz miał problemu z pokazaniem czemu w Czechach inflacja zachowuje się tak samo jak w Polsce.

który być może uda Ci się zrozumieć
      Pewne jest że dla ciebie jest już za późno żeby zrozumieć.

•  

@Fidel1: nie mam już siły, idź i głosuj na pis. Zrobiłem sobie notatkę, 13 października za 2 lata zapytam Cię o cenę euro i chleba. Ciekawe jak obronisz to co robią.

•  

@mitatuyo:

nie mam już siły, idź i głosuj na pis
      Nigdy nie głosowałem i nie zamierzam głosować na PIS.

Zrobiłem sobie notatkę,
      Super.

13 października za 2 lata zapytam Cię o cenę euro i chleba. Ciekawe jak obronisz to co robią.
      Ale co mam niby bronić? Bo zamierzają zrobić parę rzeczy, z których pojedyncze są sensowne.

Dalej czekam na wytłumaczenie czemu w Czechach inflacja zachowuje się tak samo jak w Polsce.

•  

@Fidel1: odpowiedziałem Ci, że nie wiem - nie znam się na Czechach. Za to jestem pewien, że za 2 lata inflacja zdecydowanie nie będzie taka jak tam.

•  

@mitatuyo:

odpowiedziałem Ci, że nie wiem - nie znam się na Czechach
      To w jaki sposób stwierdziłeś że za inflację w Polsce odpowiada "rozdawnictwo"?
      Bo żeby to stwierdzić potrzeba masy danych z Polski i ze świata.

Za to jestem pewien, że za 2 lata inflacja zdecydowanie nie będzie taka jak tam.
      Numery w totka też przewidujesz? Bo inflacja zależy od masy składkowych, nawet tak nie przewidywalnych jak pogoda.

•  

@mitatuyo: chuj tam, nie popieram 500+, ale takie pieprzenie głupot... 3/4 państw unii ma zasiłki na dzieci xD najwyraźniej wszystkie upadają, stąd podobna inflacja w państwach UE xDDDDD

•  

specjalnie dla Ciebie, wykres inflacji od momentu startu 500+.

@mitatuyo: Specjalnie dla Ciebie, wykres inflacji od momentu startu 500+ w całym obszarze UE, w którym spośród 28 krajów 500+ wprowadzono tylko w jednym.

źródło: obraz.png

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: w przytłaczającej większości taki program tam już był, ale ok, wyjaśnij mi zatem co się w Polsce wydarzyło przez ostatnie pół roku, że mamy taki skok cen?

•  

@mitatuyo: Hmm. Może to samo co w Czechach, na Słowacji, Węgrzech?

źródło: Beztytułu.png

•  

ja widzę nasz wykres sporo powyzej Czech i Węgier.
      @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:

•  

@mitatuyo: Tylko w ostatnich dwóch kwartałach bo banki centralne odpowiednio w tych krajach zareagowały w przeciwieństwie do naszego. To, że u nas jest delikatnie wyżej nadal nie dowodzi temu, że to wina 500+ a temu, że popełniłeś błąd analizując i wpakowałeś się w pozorną korelację. Zresztą 500+ jest wypłacane od dawna dawna. Nie mogło zacząć rosnąć a z kolei wypłacanie 500+ od pierwszego dziecka trwa za krótko by jeszcze to było zauważalne.

Nie potrafisz interpretować wykresów ekonomicznych. Mogę zapytać co studiujesz/studiowałeś?

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: 500+ rząd wypłaca od 1 kwietnia 2016 roku, kilka miesięcy później widzę jak inflacja odpala. Sposób liczenia inflacji przez GUS też jest mocno kreatywny (np. buty, które nigdy nie drożeją) - choć nie wiem jak liczą to zagraniczne odpowiedniki naszego urzędu. Nie mówię zupełnie o wpływie rozszerzonego 500+, chodzi mi wyłącznie o program pierwotny. Wrzucenie 15% więcej hajsu dla najgorzej zarabiających musi drastycznie podnieść inflację (mam na myśli dodatkowe 3-4% w przyszłym roku), kosztem obniżenia wielkości produkcji.
      Studia skończyłem bardzo dawno temu (chyba ze 12 lat temu), jestem socjologiem po UMCS i SWPS, ze specjalnością socjologia ekonomiczna. Od 5 lat z sukcesami prowadzę swoją firmę i moja wiedza doskonale się w niej jak do tej pory sprawdza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

500+ rząd wypłaca od 1 kwietnia 2016 roku, kilka miesięcy później widzę jak inflacja odpala

@mitatuyo: Odpala też w innych krajach w tym czasie. Różnica która wg ciebie jest tym argumentem wychodzi dopiero ostatnio? Czemu więc inflacja nie galopowała bardziej niż w innych krajach wcześniej a dopiero teraz ta różnica wychodzi? Bo to nie jest efekt 500+.

choć nie wiem jak liczą to zagraniczne odpowiedniki naszego urzędu.

Tak samo/podobnie. Dane eurostatu czyli i GUSu i ich odpowiedników są standaryzowane by mogły być porównywalne.

chodzi mi wyłącznie o program pierwotny

Więc czemu różnica wychodzi dopiero teraz? Czemu niby po takim czasie nagle inflacja 500+ się objawia? Powiem ci czemu, bo to nie efekt 500+ (skoro inne podobne kraje doświadczają tego samego). Czechom spadło w Porównaniu do nas i Słowacji, bo zaczęli podnosić stopy procentowe (wykres).

Wrzucenie 15% więcej hajsu dla najgorzej zarabiających musi drastycznie podnieść inflację

Ja nie piszę o podnoszeniu minimalnej tylko o twoich bzdurach jakoby 500+ było przyczyną rosnącej inflacji w Polsce. Nie nie jest. Jakby tak było to inne kraje z naszego regionu nie miały by aż tak podobnych krzywych inflacji.

Studia skończyłem bardzo dawno temu (chyba ze 12 lat temu), jestem socjologiem po UMCS i SWPS, ze specjalnością socjologia ekonomiczna.

To trochę ci się zapomniało z tych studiów. Ja jestem ekonomistą i za tak błędnie wyciągnięty wniosek poleciał z 2 na pierwszym lepszym przedmiocie. Korelacja to jeszcze nie kauzacja. Żeby udowodnić kauzację i wpływ 500+ na inflację trzeba przeprowadzić dużo bardziej złożone analizy niż jeden wykres. Natomiast, żeby obalić twoją teorię wystarczy już wkleić 2 przykłady z innych krajów co też zrobiłem a ty dalej uparty jak osioł.

Od 5 lat z sukcesami prowadzę swoją firmę i moja wiedza doskonale się w niej jak do tej pory sprawdza

No to jest to słaba wiedza jeśli argumentem w dyskusji o skali gospodarki kraju ma być kondycja twojej firmy.

źródło: Beztytułu.png

•  

@mitatuyo:

Wrzucenie 15% więcej hajsu dla najgorzej zarabiających musi drastycznie podnieść inflację (mam na myśli dodatkowe 3-4% w przyszłym roku)
      Czyli w przyszłym roku inflacja według ciebie wyniesie 6-7% (3% za 500+ i 3-4% za podwyżkę minimalnej)?

•  

@Fidel1: jeśli PiS wygra to tyle będzie na koniec przyszłego roku, może się założymy sportowo? O 0,7 3-letniego Hibiki? Co powiesz?

•  

@mitatuyo:
      Nie ma problemu, mogę się założyć że inflacja w przyszłym roku nie będzie wyższa o 6pp( bo przecież za tyle ma odpowiadać "rozdawnictwo" i podwyżka minimalnej) niż w Czechach.