•  

Dużo ostatnio na wykopie o trudzie i ciężkiej pracy przedsiębiorców

pokaż spoiler z czym ciężko się nie zgodzić - jak kręcisz własny interes i dajesz pracę kilku-kilkunastu osobom to robisz dobrą robotę, nie ma z czym tutaj dyskutować

ale powiedzcie mi - jak pod to mogą się podpinać ludzie pracujący na JDG? XD

nie no serio - niech mi ktoś wytłumaczy, czym niby przysługują się państwu i społeczeństwu ludzie, którzy wykonując tę samą pracę co na etacie, płacą mniejsze podatki, a często jeszcze jadą na krawędzi przepisów, wpisując w koszty to czego nie powinni? ( ͡° ͜ʖ ͡°) przepraszam za napastliwy ton, ale strasznie mnie denerwuje takie robienie wokół siebie patosu i jeśli ktoś mi to po ludzku wytłumaczy to chętnie zmienię zdanie

inb4 jak jesteś taki cwaniak to sam sobie przejdź na JDG/B2B/... - szanuje takie opcje zatrudnienia, które umożliwia prawo i cieszę sie, że w tym kraju (jeszcze) nie ma "jedynej słusznej" formy zatrudnienia. Chodzi mi o ludzi, którzy uważają, że wyższe opłaty (jak ZUS) to plucie im w twarz bo wykonują jakaś tytaniczną pracę jako "przedsiębiorcy" - jaką? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#pytanie #pytaniedoeksperta #niepopularnaopinia #prawo #polska #przedsiebiorczosc

•  

mi to po ludzku wytłumaczy to chętnie zmienię zdanie

@powaznyczlowiek: to ten sam typ ludzi co artyści narzekający na nędzne emerytury, podczas gdy przez całe życie robili na umowie o dzieło i składek na ZUS odprowadzili tyle co kot napłakał.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Ogar_Ogar: no to jest jeszcze dodatkowa kwestia - nawet na głównej było ostatnio znalezisko pt "przedsiębiorcy dostaną głodowe emerytury", szkoda że autor zapomniał dopisać to co w artykule: "założono, że X odkładał minimalną składkę" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: dumnie
    •  

założono, że X odkładał minimalną składkę" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@powaznyczlowiek: bo praktycznie wszyscy odprowadzają minimalne więc nic dziwnego. Na głównej regularnie płaczą że i malutki rolnik i wielki potentat płaci taki sam KRUS, a jak ta sama zasada działa przy ZUS to nie ma problemu ¯\_(ツ)_/¯

•  

@powaznyczlowiek: Wypowiem się jako JDG. Jestem pośrednikiem, mam wielu kontrahentów. W koszta wrzucam telefon, auto, paliwo, biuro. Rzeczy niezbędne do wykonywania mojej pracy. Nie jest możliwe abym pracował na etacie w tym zawodzie, chyba że u Januszexa. W skrócie:
      etat:
      pewność wynagrodzenia
      płatny urlop
      ograniczona odpowiedzialność
      podatki

JDG:
      niepewność przychodów/dochodów
      stałe koszta
      niska emerytura, ale to tylko ze względu że większość płaci minimalne składki
      brak płatnego urlopu
      odpowiadasz majątkiem
      musisz ogarniać całą administrację, zgłoszenia, VAT, faktury, płacenie podatków itd. itp.

Co do Twoich postulatów to się zgodzę przy samozatrudnieniu tj. kiedy JDG wystawia jedną fakturę pracodawcy. Wtedy faktycznie to jebanie na podatkach. Nie można zakładać że ten kto na JDG to wali na lewo faktury i nie płaci podatków. Oczywiście tacy się zgadzają, ale co zrobisz? To jak Ci co pracują na czarno ¯\_(ツ)_/¯

•  

Co do Twoich postulatów to się zgodzę przy samozatrudnieniu tj. kiedy JDG wystawia jedną fakturę pracodawcy. Wtedy faktycznie to jebanie na podatkach.

@OptiFinance: niekoniecznie. Niektorzy chca miec JDG po to zeby moc w dowolnym momencie podac dane swojej firmy w razie jak im sie trafi okazja i dobre zlecenie. Czasem nie masz czasu na reakcje i musisz podjac szybko decyzje albo chociaz przedstawic dowod na to ze jestes kim jestes. Zarejestrowana JDG jest takim dowodem.

Gorące dyskusje ostatnie 12h