•  

Zwolennicy nowych pomysłów PiS (płaca minimalna, wysoki ZUS) ciągle powtarzają tylko dwa argumenty:

- a bo janusze tylko by sobie nowe Porsche kupowali, a pracownikowi hehe 1800 zł dajo
    - a bo to oszukane JDG, tak naprawdę ucieczka od kosztów etatu, więc niech giną

Wy naprawdę nie znacie innych przypadków? Takiej Grażynki 56 lvl, która prowadzi sobie spożywczak gdzieś w Pipidówku, zarabia stabilne 2,5k na czysto i jej naprawdę NIE STAĆ? Myślicie, że magicznie wyciągnie z kieszeni kasę, żeby zapłacić pracownikowi, czy nawet własny ZUS?

Większość przedsiębiorców w Polsce to wcale nie programiści 15k siedzący na BTB, ani nie złodzieje prywaciarze w najnowszych Mercedesach. To zwykli ludzie, którzy sobie prowadzą jakieś małe interesy, dostarczają jakieś produkty czy usługi i zarabiają bardzo przeciętne pieniądze. Ale sobie radzą jakoś, biorąc dodatkowo na barki ryzyko związane z własnym biznesem, całą papierologię, wymogi formalne itd.

Skąd oni mają wziąć dodatkowe pieniądze?
    Naprawdę sądzicie, że "skoro ich nie stać, to nie powinni prowadzić działalności"?
    Co, nagle zwiększą ilość klientów? Ludzie z wioski zaczną kupować więcej, żeby Grażynkę było stać na ZUS?
    Wierzycie w to, że ceny nie wzrosną?

Dla mnie to jest wprost dążenie do tego, żeby małej prywatnej inicjatywy u nas nie było. Panią Grażynkę z jej sklepikiem zastąpi Biedronka, a docelowo pewnie odrodzone państwowe PSS Społem. Ludzie niech idą na etat do dużych firm, najlepiej państwowych.

#polityka #pis #dobrazmiana #polityka #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza #neuropa #4konserwy

•  

@jamtojest: ja pier :V, ale pis obniża zus dla jdg.

•  

@jamtojest: stanowisko rzecznika rządu w kwestii podniesienia ZUSu szczególnie dla takich małych przedsiębiorców jak z Twojego przykładu.

źródło: wykop.pl

•  

@jamtojest: Zaczynasz biznes, dostajesz 2 lata by się rozwinąć. Nie zrobisz tego, albo pozostaniesz mały to przyduszają cię aż w końcu upadasz, bo tak się bardziej państwu oplaca. To jest filozofia obecnej władzy, podatki z etatu >> małe jdg. Więcej będzie kasy dla państwa jeśli Grażynka pójdzie uczciwie pracować na kasie w Biedronce niż prowadzić ten sklepik

•  

@ImInLoveWithTheCoco: Ja na razie nie mówię o ZUS od dochodu, bo to tylko propozycja i nie znamy szczegółów. Mówię o tym, co już jest tu i teraz. 4 lata temu płaciłem 1000 zł z kawałkiem, dziś to jest 1300 zł, od nowego roku 1500 zł i będzie jeszcze więcej.
      Jak bym miał pracownika na etacie, to nawet nie wspominam.

+: Kjedne
    •  

Więcej będzie kasy dla państwa jeśli Grażynka pójdzie uczciwie pracować na kasie w Biedronce niż prowadzić ten swój sklepik

@marecki22: Pytanie, czy to będzie lepsze dla Grażynki i dla jej dotychczasowych klientów.
      Tu jest właśnie problem - że państwo chce mi mówić, co jest dla mnie lepsze, mimo że alternatywny wybór nie robi nikomu krzywdy, a dla wielu jest lepszy. W moim światopoglądzie państwo nie jest od tego.

+: C0RM
    •  

@jamtojest: no ale tak zawsze było, przecież ZUS nie rośnie bo zły pis przyszedł rządzić tylko dlatego, że ZUS dla jdg rośnie wraz ze wzrostem średniej pensji (cały grzech pisu jest taki, że za ich rządów pensje szybko rosną( ͡° ͜ʖ ͡°)). I tak jest od lat.

Jak ci tak źle to dalej- spółka z.o.o czeka.

•  

@ImInLoveWithTheCoco: No trudno żeby nie rosły, jak podnoszą minimalną w szalonym, niczym nieuzasadnionym tempie. Chociaż nie, uzasadnionym interesem partyjnym.

•  

@ImInLoveWithTheCoco: "Pozostanie", "Będzie".... .Może rozmawiajmy w obrębie istniejącego prawa, bo teraz mniejszy ZUS jest przy przychodzie 63k<, a taki sklepik potrafi wygenerować 500k przy dochodzie 40k. Ergo - płaci stawkę ZUS, która wzrośnie po aktualizacji pensji minimalnej

•  

@marecki22: czyli wystarczy przejść na spółkę zoo. ZUS to nie mus( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@jamtojest:

Wy naprawdę nie znacie innych przypadków? Takiej Grażynki 56 lvl, która prowadzi sobie spożywczak gdzieś w Pipidówku, zarabia stabilne 2,5k na czysto i jej naprawdę NIE STAĆ? Myślicie, że magicznie wyciągnie z kieszeni kasę, żeby zapłacić pracownikowi, czy nawet własny ZUS?

Jej to akurat ZUS płacony od dochodu pomoże.

•  

@jamtojest: to są rozważania o niczym. Argumenty ludzi którzy ujadają na #januszebiznesu - że Porsche, że prywaciarz itp. - to debile co nie warto nawet szczempić ryja na to.
      Z drugiej strony Grażynki:

"skoro ich nie stać, to nie powinni prowadzić działalności"?

No cóż, na to wskazują zasady rywalizacji rynkowej. No ale dla takich ludzi jest jeszcze obniżka zusu ewentualnia działalność nierejestrowana.

Dla mnie 2 OCZYWISTE rzeczy, które niektórym trudno zrozumieć są takie:

1. Ze składek JDG nie będzie żadnej emerytury, która pozwoli na cokolwiek więcej niż kupienie mocnego sznura w castoramie żeby skończyć zabawę (serio). To będą kwoty rzędu na dzisiejsze pieniądze 200-300 zł.
      KTO NIE ODKŁADA NA EMERYTURĘ TERAZ SAM - ZDECHNIE
      2. Zmiany które są teraz dokonywane to po prostu zmiany które regularnie pojawiają się w cyklu koniunkturalnym. Po prostu - słabi zdychają, silniejsi - przetrwają. Smutne to ale nie wolno popadać w lamenty, bo to dzieje się od lat i wiadomo było że każde eldorado się kończy kiedyś.

•  

No cóż, na to wskazują zasady rywalizacji rynkowej.

@mus_tang: No nie bardzo.
      Przy obecnych opłatach takie działalności pozwalają na jakieś tam życie, mają klientów, mają swoje miejsce na rynku i wszyscy są zadowoleni. Jesli to rynek by je wyeliminował, przez konkurencję, przez to że klienci wybiorą lepszego/tańszego dostawcę towarów lub usług, to bym się zgodził. Rynek zweryfikował, taka działalność nie była potrzebna. Ale tu mówimy o działalności, która spokojnie się utrzymuje i rynek jej w niczym nie przeszkadza. Przeszkadzają jej rosnące daniny.

A to, że ze składek JDG nie będzie emerytury to jasne. Problem w tym, że nie będzie jej też po tych proponowanych zmianach i to też trzeba by było jasno powiedzieć.

+: JV44
    •  

@jamtojest: ostatnio w wielkopolsce pracownik zabil szefa za to, ze sie z wyplata spoznil i w internecie jeszcze mu klaskali ze zwalczyl januszexa.

•  

@ImInLoveWithTheCoco: Jak ktoś od 20-tu lat prowadzi JDG to już nie założy spółki (poza nielicznymi wyjątkami )

Wyzwaniem jest nauczenie nowych rzeczy człowieka po 40-stce, a już ogromnym nauczenie czegoś z tyloma formalnościami co spółka. Jak Grażynka wejdzie "biznes" to prędzej się pogubi, albo ją ktoś wych**ja niż cokolwiek zyska. Ewentualnie straci kase na biura doardztwa podatkowego, prawników, księgowych i jej wyjdzie to gorzej niż ten ZUS

Dlatego mówie - w obecnych warunkach rozwiązaniem jest ucieczka w etat i modlenie się by Biedronka nie zainwestowała w automatyzacje. Przynajmniej będzie emerytura i nie obudzi się bez kasy w brutalnej rzeczywistości mając 60 lat. Inaczej pozostanie to co pisze @mus_tang

•  

No nie bardzo.

@jamtojest: nie będę się spierał ale swoje zdanie przedstawiłem.
      Minimalne koszty prowadzenia działalności są publiczne i jawne. To jest około 17 tysia rocznie, przy założeniu że około 4 tysia odliczasz od podatku, a resztę wrzucasz w koszty, czyli znowu 18% zysku w ramach "tarczy podatkowej"
      Nie spieram się czy to jest dużo czy mało, pewnie dla kogoś kto sprzedaje sznurówki za 1000 zł/ mc - dużo, z drugiej strony jak masz obroty 500 tysia /mc - mało.
      Takie są warunki i tyle. Koszty stałe w każdym przedsiębiorstwie są problemem i wszędzie jest inna polityka radzenia sobie z tym. Jedni przerzucają to na klienta, inni idą na ilość i próbują efektu skali.
      Ja też słabo się czuję z płaceniem co miesiąc, ale z drugiej strony wiem że 350 pln ubezpieczenia zdrowotnego, pod które mogę podłączyć ZA DARMO 20 dzieci, żonę itp. to śmiech na sali biorąc pod uwagę że korzystam z rezonansu, szpitala itp.

Jak ktoś od 20-tu lat prowadzi JDG to już nie założy spółki (poza nielicznymi wyjątkami )

@marecki22: no cóż. Wiem o tym. Ale wszyscy też wiedzą że dinozaury wyginęły i nikt np. nie prowadzi już księgowości na papierze tylko w kompie. Wiec księgowe "papierowe" mogą oczywiście być niezadowolone - ale co to zmienia ? Nic. Jak ja zaczynałem w swojej branży to myślałem że będę to robił forever, a przynajmniej zostawię sobie jako "stały dochód". A potem przyszły zmiany i się skończyło.
      To jest trudne, ale w sumie na tym polega przedsiębiorczość - godzisz się na ciągłe zmiany i ryzykujesz dla ponadprzeciętnych zysków. Od kiedy to zrozumiałem, jest o wiele łatwiej. Nie robią na mnie teraz takie wrzutki o zusie żadnego wrażenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@mus_tang: "ryzykujesz dla ponadprzeciętnych zysków"

i o to chodzi. A jak ktoś prowadzi małe JDG "na krawędzi" to lepiej żeby go państwo w porę zniechęciło i wygoniło na etat, zanim będzie za późno. Oczywiście można też liczyć, że po serii samospaleń w końcu wprowadzą obywatelskie emerytury... Ale mądrzej zakładać inny scenariusz

+: terion

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Joker trafił na 8 miejsce w top filmów wszechczasów. Tzn. że jest wyżej od takich filmów jak:
    - ojciec chrzestny 2
    - lista Schindlera
    - lotr powrót krola
    - Pulp fiction
    - życie jest piękne
    - Seven
    - lotr dwie wieże
    - fight club
    - chłopcy z ferajny
    - piękny umysł
    - pianista
    - milczenie owiec
    - scarface
    - gran Torino
    - wyspa tajemnic
    - Leon zawodowiec
    - więzień nienawiści
    - gladiator
    - braveheart
    - whiplash
    - zapach kobiety
    - czas apokalipsy
    - dobry zły i brzydki

I wielu wielu innych które tego jokera rozkładają na łopatki kunsztem artystycznym. Nawet nie będę się z fanami tego filmu kłócił, jedyne co mam wam do przekazania to:

#joker #film #filmy #kino #kinematografia #upadekludzkosci #oswiadczenie
    pokaż całość

odpowiedzi (99)

#operacjakaczucha

Po paru dniach usypiania czujności dziś znowu zaatakowałem... Różowa ma chyba dość.

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

odpowiedzi (45)

Kurwa mirki wasze zarty sa chujowe.
    Jestem na stazu lekarskim na oddziale chirurgii, jednemu z lekarzy urodzilo sie dzis dziecko. Wszyscy mu gratuluja to ja tez i z automatu, z bananem na mordzie “niech doktor wychowa jak swoje”. Ja pierdole, nikt sie nie zasmial a swiezo upieczony tatus nie odezwal sie do mnie slowem... Dzieki mireczki #chuje #wychowajjakswoje #ojcostwo #pracbaza #zalesie #przypal #japierdole pokaż całość

odpowiedzi (33)