Wpis z mikrobloga

#komputery #procesory #skladamkomputer

Wie ktos moze ile wynosi srednie i maksymalne zuzycie pradu procesorow intela i7 9700 albo i9 9900 (uwaga:obydwie wersje bez "K")?
Szukam wszedzie owych wartosci i kupa. Jedyne czym sie maja smialosc pochwalic to TDP 65W, ktore jednak niewiele mowi o zuzyciu pradu, zwlaszcza gdy wlaczy sie turbo. Pewnie za dwa lata gdzies ktos napisze, ale moze ktos wie juz teraz?
  • 12
@wicherq: no jeżeli jesteś na przykład projektantem, który wykonuje w domowym biurze symulacje wytrzymałościowe, to jednak robi różnicę czy komputer pracujący non-stop pobiera 200 czy 400W
@wicherq: a skad zalozenie, ze chodzi o rachunek za prad??
Chodzi mi o to, by zasilacz samochodowy oraz obudowa itx daly rade.
Jesli max zuzycie utrzymuje sie w granicach zalecanych intelowskich 1,25 x TDP dla PL2 to powinno byc okej, jesli odpowiednio poustawiam sobie bios.
@i-marszi: az tak pieknie to raczej nie bedzie. TDP nie odzwierciedla zuzycia pradu, ale wydzielanie ciepla. Z grubsza, przy czterech rdzeniach TDP rowna sie PL1, czyli zuzyciu energii bez trybu turbo. No i tu zaczyna sie problem, bo wielordzeniowe procki dosc szybko i chetnie wbijaja turbo na przynajmniej jednym rdzeniu, wiec faktyczne zuzycie moze byc rownie dobrze 100W na przyklad.

@Iskaryota: a te 200W to nie jest przypadkiem dla 9900K?
1,3V będzie to jakieś 50A prądu


@i-marszi: zazwyczaj niewiele mniej niż 50A może dostarczyć dobra płyta z wyższej półki z każdej fazy. Faz przeważnie jest minimum 8, a prądy rzędu 300-500A są jak najbardziej możliwe (przy ekstremalnym oc).


A jeżeli chodzi o real life - to zużycie prącu dobrze obrazuje cytowany test pclaba.
@majk3l:

A jeżeli chodzi o real life - to zużycie prącu dobrze obrazuje cytowany test pclaba.

To fakt, tylko feler z tym testem taki, ze jedynie testowali modele K, a nieodblokowanych (bez K na koncu nazwy) o ktore mi chodzi niestety nie i nie widze ich testow poboru mocy zupelnie nigdzie.
@dzikireks: a jaka jest różnica? To ten sam krzem, przy pracy z tą samą częstotliwością pobierają dokładnie tyle samo prądu.
Tyle tylko, że wersje z K są z reguły o 100MHz szybciej taktowane, więc w teście masz podany najgorszy możliwy scenariusz (przy czym inna płyta główna, inny zasilacz potrafi zmienić pobór bardziej niż 100MHz taktowania).