•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 3

  Dzień 30/100

  Polska przed 966:

  Trzygłów, znany też jako Trygław – bóstwo Słowian połabskich i Pomorzan. Jego kult został potwierdzony m.in. w żywotach św. Ottona z Bambergu, spisanych przez Herborda i Ebbo. Przedstawiany jest z trzema głowami. Do atrybutów Trzygłowa należy czarny koń oraz święty dąb. Koń używany był przez żerców (kapłanów) do przepowiadania przyszłości, kiedy przeprowadzany był pomiędzy drzewcami włóczni ułożonych na ziemi.

  Według jednej z hipotez, kult Trzygłowa był wynikiem procesu jednoczenia się plemion i zlania się trzech lokalnych bóstw w jedną postać. Zarówno część badaczy, jak i rodzimowierców utożsamia Trzygłowa z Welesem. Funkcje pełnione przez bóstwo w średniowieczu pozostają nieznane. Pochodząca od kronikarzy chrześcijańskich opowieść o trzech obliczach bóstwa, które miały wyobrażać jego władzę nad niebem, ziemią i podziemiami, jest dyskusyjna.

  Polska 2019:

  Trzygłów – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim w gminie Gryfice

  Wieś położona jest nad dwoma jeziorami: "Pierwsze Trzygłowskie" o powierzchni 19,4 ha "Drugie Trzygłowskie" o powierzchni 33,1 ha.
  W miejscowości znajduje się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej oraz szkoła podstawowa do której dojeżdżają dzieci z okolicznych wsi. Młodzież gimnazjalna dowożona jest do Gimnazjum nr 2 w Gryficach. We wsi czynna jest także agencja pocztowa. We wsi funkcjonuje Ludowy Zespół Sportowy – LZS Błękitni Trzygłów. W czasach PRL w Trzygłowie znajdowała się Stacja Hodowli Roślin.

  #zachodniopomorskie #ciekawostki #historia

  źródło: cerber.PNG